Čarodejnica

• Slovensko Čarodejnica: Novoanglická legenda (viac)
Horor / Mysteriózny
USA / Kanada / Veľká Británia, 2015, 92 min (Alternatívna 89 min)

V polovici sedemnásteho storočia mali ľudia bližšie k prírode, bližšie k Bohu a bližšie k iracionálnym javom, ktoré dnes považujeme už len za rozprávky. Sedemčlenná rodina farmára Williama (Ralph Ineson), ktorá v tej dobe žila v relatívne bezpečnej osade v Novom Anglicku, sa po vážnom konflikte so susedmi rozhodla kolóniu opustiť a vydala sa dobývať americkú divočinu. Po krátkom putovaní sa usadili v zemi nikoho, blízko rozľahlého temného lesa, o ktorom by každá citlivá povaha povedala, že působí hrozivo. Zlé tušenie členov farmárovej rodiny podporujú aj nevysvetliteľné udalosti, ktoré sprevádzajú ich nový život. Vrcholom série katastrof je zmiznutie farmárovho najmladšieho syna priamo před očami najstaršej dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), ktorá ho strážila. V atmosfére všadeprítomnej paranoje plynúcej z ďalších zvláštnych udalostí, dochádza k postupného rozkladu rodiny. Tomassin obviňujú zo všetkých nešťastí a dokonca aj z čarodejníctva, napriek tomu, že práve ona je jediná, ktorá si aspoň čiastočne zachová zdravý rozum. A to, čo sa skrýva v temnom lese a doteraz hralo len úlohu pozorovateľa, sa rozhodne udrieť. (Cinemart SK)

whale

Tento film je horor, který se po dotočení nestal hororem. Příběh je poutavý a film pěkně natočený ( střih/ kamera, herecké výkony). Celých 83 minut jsem čekal na to, kdy se začne dít něco strašidelného, něco, díky čemu se budu bát chodit večer do lesa, budu přemýšlet jak je to s tím čarodejnictvím a třeba jen na chvilku uvěřím, že něco se něco takového mohlo v minulosti dít. ()

halberdier

Klasický vystavěný horror, který se nesnaží vystrašit počtem lekaček, ale pomalu budující atmosférou strachu z neznáma a příslibem blížícího se konfliktu a tragedie. Tempo Čarodějnice je opravdu pomalé a to bude asi pro většinu diváků odkojených na moderních mainstreamových horrorech možná těžko stravitelné. To je škoda, protože Čarodějnice ukazuje, jak se má budovat horrorová atmosféra. Herci jsou vesměs slušní, perfektně je ztvárněno dobové prostředí. Je dobře, že si Čarodějnice našla cestu do kin a možná některým konzumentům moderních jednokvašek (Ouija, Annabelle, Vzkříšení démona) ukáže i jinou stránku horrorů. ()

ProfiDivak

Keď som už myslel, že film fakt nemá čím prekvapiť, celkom ma potešil zaujímavý záver. Inak pobehujúci a hovoriaci cap dosť bizarný a náboženský charakter postáv trochu odfláknutý. ()

Ace.A.T.L. odpad!

No co to....... Tak tohle je něco, co mě totálně nezaujalo... 90% z filmu, se tam ta zmagořená rodina modlí, mluví o hříchu a rozebíraji nesmrtelnost brouka a když se blíží k cíli tohohle "filmu", tak zřejmě psychicky vykloubená hlavní "hrdinka", ze smrti členů svojí rodiny, se totálně zmagoří a povídá si s kozlem. NIC, ale opravdu NIC mi na tomhle filmu nepřišlo jako horor. Spíš je to náboženskej nábor, do spolku vymletých fanatiků... Přetrpěl jsem to do konce a to jediný, co na tomhle snímku bylo fajn, byl nahej zadek Anya Taylor-Joy. Pokud jsem málo náboženskej fanatik a vidím to blbě, tak se omlouvám, ale tohle jsem smazal z compa tak rychle, jak to jen šlo. Za mě ODPAD A V ŽÁDNÝM PŘÍPADĚ NEDOPORUČUJU !!!!!!!!!!POZOR SPOILER!!!!!!!!! Je rodina. Táta, máma a 5 dětí. Mimino jednoho dne záhadně zmizí. Rodina to dává za vinu nejstarší holce. Pak děti získají kamaráda v kozlovi. Druhej nejstarší kluk zmizí v lese a když se objeví, je mrldej. Umře a u něho hrábně máti a 2 menším dětem. Pak něco zrakví 2 děti ve stáji u kozla. Tátu kozel propíchne 2x do břicha a tatík odejde do věčných lovišť. Máti to hodí na nejstarší dceru a ta jí v sebeobraně ťafne nožem. No a pak tý holce hrábne definitivně, pokecá s kozlem, on jí řekne ať se svlíkne. Nahá odejde do lesa s kozlíkem po boku, tam najde kamarádky z ústavu mentálních skautů, kempující u ohně, holky odletí, ona zjistí, že je super se smát a letět taky a tradáááá, titule..... ()

argo.smile

Atmosfericka zalezitost, ktora nie je pre kazdeho a s hororom to ma velmi malo spolocne. Ludia co cakaju carodejnicky survival nahul a pod.nech sa tomu vyhnu oblukom. ()

Saxos

Zlehčíme to. Rodina, které tak trochu pobožně i normálně fouká pod tašky, opustí vesnici osadníků, na opuštěném místě si zřídí bydlení a nejspíš jedna z posledních indiánek v okolí, jim odlehčí od jednoho hladového krku. Následné nehody i náhody života překopou v zlo a čáry. Klady: krátké, takže to jde s očekáváním nějakého vývoje, který ale nepřijde, vydržet; dobrý dobový dokument o těžkém životě mimo komunitu; poměr investice a výdělku /1 mil. $ proti skoro 30 mil. $/. Zápory: smyčce vždycky dodají tu poslední kapku. Update 2022: zkouška podruhé a bavilo mě to víc, jak poprvé a zvedám na 3☆☆☆. Závěr: stejně jen 50na50. ()

Ajimaru odpad!

Pěkně za čerstva po kině: No do prd... to byla ale srač.a!!! Fakt jsem se bál...že to neskončí. Fakt se divím, že po promítání mi nikdo u východu nenabízel nejnovější vydání strážné věže. Neee tohle fakt ne. Tolik jiné zábavy které jsem mohl dělat. Loupat brambory, protáhnout odpady nebo si do stehna vyrýt nápis "pozor byl to kozel" . Nas*at ()

Lykr

Kde je nějaký děj? Kde je něco zajímavého? Velké očekávání a velké zklamání. Žádný horor, jen zplácanina. Jedna hvězda. ()

hufnagel

Nevyužitý potenciál skončil čudným masakrom náboženských fanatikov a priznávam sa nerozumel som tomu o čo vlastne režisérovi išlo či o rodinnú drámu,alebo o fantasy v podobách starej,mladej lietajúcej bosorky,kozla a zajaca.Bosorka vlastne mohla byť kdokoľvek,možno len v ich predstavách.Veľmi artové a plné siahodlhých náboženských dialógov. A že išlo o staro anglickú legendu spracovanú podľa rôznych výpovedí a rukopisov som sa dozvedel až zo záverečných titulkov. ()

dom1niq

Silne minimalistický, mysteriózne psychologicky film, s príbehom okolo jednej rodiny v sedemnástom storočí, ktorá si nevybrala zrovna najlepšie miesto na farmárčenie. A práve ta minimalistickosť je zároveň asi najväčšia slabina tohto filmu. Všetko sa odohráva v podstate len na spomínanej farme bez toho, aby bol využitý les, ktorý mal pre podobný film určite obrovský potenciál (len dve krátke scény, ktoré sa celkovo odohrajú v lese, sú určite tie najlepšie z celého filmu). Tiež je veľmi cítiť, ako boli ľudia v tej dobe silno iracionálne zmýšľajúci a nábožensky založený a tak väčšina dialógov, monológov sa nesie práve v tomto duchu, čo nemusí sadnúť každému, ale určite to pridáva na realistickosti. Atmosféra slušná aj vďaka hudobnej stránke a hercom, ktorý určite zaujmú, teda hlavne Ineson a Anya Taylor-Joy. Z celého filmu ma asi najviac potešil záver, ktorý mi vyvolal zimomriavky a všetko pekne vysvetlil. Ale aj tak si myslím, že film mohol vďaka námetu ponúknuť oveľa viac, ako len par dobrých scénok, a zaujímavý koniec. ()

punco

Dve hviezdy za pekné dobové spracovanie, sympatickú herečku, Boleka Polívku a.k.a. otca rodiny a hudobný, resp. zvukový doprovod. Nič viac !!! ()

Rhod

Čakal som veľa, dostal som málo. Myslel som si, že pôjde o jeden z tých lepších hororov, ale nebol. Dokonca to ani len nie je horor. Skôr by som povedal že ide o psychologickú drámu, ktorá má neskutočne dlhý a nudný úvod, kým sa začne niečo diať. Ale aj to dianie bolo také slabé, že som vždy len čakal a hovoril si, že "teraz t príde". No nič neprišlo a zrazu bol záver filmu a mne ostali len oči pre plač. Ďalej ani nechápem, čo má tento film spoločný s čarodejnicou. Vlastne chápem. Nič. Je to iba názov filmu, ktorý by sa podľa deja mal volať "Rodina", resp. "Pošahaná rodina" alebo "Kozel-domáce zvieratko". Pre mňa dosť slabé a ani ma to nezaujalo. ()

axcris

Mrazivý, zdecimujúci zážitok. Nebudete mať chuť jesť, odídu Vám zmysli základných potrieb a od prvej osoby, ktorú pri sebe uvidíte, budete žiadať útechu alebo sa na ňu nebudete môcť pozrieť. Nič podobné som už dlho nevidel a necítil. Je to také iné. A to nezapadanie do dnešnej kultúry, moderny ma tak priťahuje... Riskantný ťah R.Eggersa posunúť jeho Witch dnešnému svetu. Určite to v jednom prípade uspeje, ohromí, znepokojí. V tom druhom už nie je podchytená atmosféra, chápaná empatia alebo nedočkanie sa žánru im duše, očiam plnohodnotnejšiemu. Po druhom dopozeraní mi stále vadili určite úseky, ktoré nedokážem len tak prekusnúť. Nie je ich veľa ale sú pomerne dôležitou súčasťou filmu. Mohli byť spravené lepšie, reálnejšie, presvedčivejšie. Tak bijú do očí, že si myslím, ako by ich tam režisér nechal naschvál, aby nám do tých očí skutočne bili. Po všetkom, cesta do tmavého lesa už nebude nikdy ako predtým. Pozeranie sa do obdĺžnikových očí čierneho capa už nebude nikdy ako predtým. Prajem si takýchto žánroviek čo najviac. Pokiaľ moje vnútro bude hniť pozeraním sa na tieto “zakázané“ veci, moje srdce bude prekypovať krvou a ruka sa triasť podpisom na storočný zdrap papiera. Na tvári sa vynorí úsmev. ()

Fjera

Někdo si přečetl Malleus maleficarum a vybral z knihy do scénáře některé věci, dokonce ani ne ty nejzajímavější. Škoda, nic moc. ()

Emperor1

Celkem hutná dobová atmosféra, znepokojivý děj, obstojné herecké výkony - slušný nadprůměr. Škoda, že film zpočátku více nepracuje s náznaky - od začátku je jasné, která bije a divák už jen čeká, jak se rodina s problémem vypořádá, tajemno vyprchá a z mysteriózního hororu se rychle stává spíše rodinné drama s náboženskou vložkou. ()

Vojta-x odpad!

Zbytečné se rozepisovat. Blábol od začátku do konce. Nikdy to nechci už vidět. Celý film je tak kvalitní, že jsem ho stihnul za 4 minuty. ()

hony23

Rodina náboženských fanatiků žije u lesa, ve kterém možná straší. A nebo těm magorům straší v kebulích? To už jsem se nedozvěděl, po 40 minutách jsem od toho utekl. Radši budu zbytek večera u zrcadla sledovat, jak se mi dělá jebák na nose, to bude stejně hororová podívaná, ale bude rychleji odsejpat. ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz