Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiálny text distribútora)

LordSnape

Tyhle typy filmů mě zkrátka nechávají chladným. Dospívání není sranda, ale tohle už je až moc přehnaný. Kolikrát jsme to už sakra viděli, jak se ze slušný holky a premiantky ročníku stane piercingem propíchaná fetka co spí s každým klukem? ()

Kamkon

Překvapivě velmi realistické a působivé. Krásně (ironicky) je zde vidět, jak dokážou být kamarádky svinský mrchy a matky lhostejný trubky. ()

Tyny

Takové průměrné drama, které je chvilkami skvělé a chvilkami strašné. Film je trošku přehnaný, to je jedna z věcí, kterou bych vytkla. ()

lennyd

Tracy (Evan Rachel Wood) prožívá bouřlivé dospívání, kdy chce přestat být malou holčičkou, a chce být mladou slečnou. K tomu je potřeba změnit kamarádky, zalíbit se nejhezčí holce na škole (co na tom, že je to pěkná potvora, která ji naučí krást, lhát, brát drogy - hlavně je In). Toto těžko nese jak její matka (Holly Hunterová) tak i celé její okolí... Ten kdo čekal obyčejnou teenagerovskou komedii plnou fekálního humoru bude asi zklamán. Sice je o teenagerech, ale vůbec není komediální ale naopak velice drsný. Jojo, když mladé holce rupne v bedně ... ()

oveckaoa

Tento film je strašně zbytečně dramatický byt tou matkou z toho filmu tak je vyhodím hned to nemluvě o té píče co tam s nima žije když má vlastní dům. A že jí její otec bije to má v klidu byt to já tak bych ji asi zabil :-) Na filmu jde vidět že se snaží být šokující nic jiného mu nejde. Ty holky by si zasloužily rozmlátiti držky nic jiného jinak všeci dospělí co zde hrajou hrajou buď smažky nebo trosky opravdu úžasné. P.s. nevěřte všemu né každá třináctka se tak chová a hodně mě štval ten negr s těma jeho songama nemám rád takový styl sraček. ()

Pavlínka9

Pokud někdo měl takovou pubertu a rozhodne se o tom natočit film - tak se to v tomto snímku dost povedlo. Rachel Wood a Reed jako dvojice, se kterou to mlátí horem dolem a Holly Hunter, která si svůj život řídí tak nějako po svém...Je to skvělý film, který si nebere servítky a jestli tohle opravdu někdo prožil, tak palec nahoru a pak rychle dolů...Všechny 3 hlavní představitelky odvedly skvělou práce a ráda se na snímek zase někdy podívám, jelikož ono to možná vypadá jako každý jiný film o pubertě, ale tenhle bych pouštěla na základní škole, aby holky viděly, do čeho můžou spadnout a jak to dopadá. Tenhle totiž není slaďoučký a šťastný, jak by se zdálo - tady jsou vrcholy i pády... ()

Natabar

Film se snaží co to dá, ale kde nic není, ani smrt nebere. Aneb - zdánlivě silné téma je ve skutečnosti jen sledováním jedné komplikovanější puberty - a tudíž není v ničem zvlášť překvapivý, natožpak aby dokázal člověka zatlačit do židle a přilepit k obrazovce v nedočkovém vyhlížení, kam se příběh bude ubírat. - Jediné podstatné plus je Holly Hunter. ()

sskrblik

Já tomuhle příběhu vůbec nevěřím, ikdyž je možný leccos, ale aby malá třináctiletá holka fetovala, chlastala, měl propíchanej jazyk a užívala si. Zatímco by její matka proti tomu dávno nezasáhla?! Takový děcko bych vyliskal a vyhodil z baráku. Pro mě film ze začátku byl aspoň trochu zajímavej, ale ten skok k přehánění prostě nevyšel. Všechno má svou mez. ()

Kosmik 1

To je tou benevolentní americkou výchovou. Rodiče, když u nás dají děcku facku, už je to ublížení na zdraví. Děckám pak chybí přirozená autorita. Se ani není čemu divit, že pak můžou skoro všechno. To samé školství. Za nás, když jsem chodil na ZŠ existoval ještě respekt k učitelům. A dnes? To, co vidíme na školách dnes, je katastrofa. Učitel už pomalu nemůže ani zvýšit hlas, aby si ho náhodou nějaké bytsré dítko nenahrálo na mobil a neukázalo doma mamince, jak ho tam učitelé šikanují. Co víc k tomu říct? Jednu výchovnou a bylo by po problémech... 50% ()

Luteka

Tak to je moje srdcová záležitost. Dokonalý film ukazující nám opravdovost života. Není to o excentrickém chování třináctek, je to o důvodech, co je k tomu vede. Holly Hunter byla neuvěřitelná ve své roli. Věřila jsem jí každý pohyb, každý nádech. Prostě vřele doporučuji ke shlédnutí. ()

fiLLthe3DD

Skvělé herecké výkony (Reed, Hunter, Wood) a zajímavý, bohužel těžce reálný příběh... Řezáním jsem si rovněž prošel (jednou šlo i o život), trávu taky zkusil a rodinné vztahy rovněž nebyly nejlepší, takže si dovedu představit, jak se asi hlavní hrdinka cítila... Modrá barva je v tomto případě ostuda a v rámci databáze vnímám Třináctku jako velmi podhodnocený film. ()

Chise

Celkem povedené, až na příliš výchovný závěr...ale jinak velmi působivé, místy až mrazí. A propos, víte, co dělají vaše děti právě teď? ()

Cejny

Tak půl napůl, na jednu stranu výborný výkon v tomto filmu předvedla Holly Hunter, jejíž postava - rozvedená matka dospívající puberťačky - byla dokonce nominována na Oscara. A na druhou stranu to bylo až moc přehnaný, jako promiňte ale ve 13letech si řezat žíly, fetovat, chlastat a sexovat...no nevim, ale režíserka se zřejmě nechala moc unést, ale co já vim, třeba to tak v té jejich domovině, kterou nazývají usa (unikátní stát antivšemuzastánců) chodí... ()

sedm.1

Moc nevím, co si o celém filmu mám myslet, nicméně co mi vadilo nejvíc, bylo až příliš okaté tlačení na pilu za každou cenu, kdy měl být divák cíleně šokován, ale způsob, jakým to bylo podáno, mi přišel spíš až směšně nemilosrdný. Druhá věc, co jsem moc nedával,byla jeho nereálnost. Jasně, že spousta puberťáků prostě takový jsou, že dělají rodičům ze života peklo, chovají se jako totální hovada a ve svém -teen věku se cítí být pány světa, ale zde mi to přišlo skutečně až hodně přehnané. Věřit zkrátka tomu, že z poslušné šprtny se díky nové kámošce stane téměř ze dne na den děvka a feťačka, která každého, včetně rodiny posílá do píči, a to všechno ve třinácti letech a nikdo s tím nedokáže nic udělat, mi moc nešlo. Nehledě na to, že přerod z psychicky i fyzicky zbědované trosky zpět na hodnou holčičku byl ještě méně uvěřitelnější a rychlejší, než původní přeměna. A může zato především slabý scénář, který hodí diváka neplavce co nejrychleji do vody a víc se o něj nestará, vždyť ono to nějak dopadne. Co mě navíc dost nemile překvapilo bylo, že zatímco u jiných filmů na mě sirová a nekompromisní kamera a způsob odvyprávění zápletky vždy spolehlivě zabírali, tak zde mě nezaujalo ani to, a to se šlo v pár scénách skutečně už až na dřeň. Herecké obsazení pak bylo snad jediným světlejším prvkem, ale přesto ani to už zachránit Třináctku v mých očích nedokázalo. Je mi naprosto jasné, co autoři tímto snímkem chtěli zdělit a povedlo se jim to skutečně drsně a nemilosrdně, bohužel forma, kterou použili,mi prostě ani trochu nesedla. ()

Tejkina

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, už když ho viděla poprvé, bavil mě od začátku až do konce a byl to jeden z filmů, u kterého jsem si přála ať ještě dlouho neskončí. Příběh i provedení se mi moc líbilo, herečky byly skvělé, akorát těžko uvěřit tomu, že ty holky všechno tohle dělaly už ve třinácti letech. Vím, ale že je to podle skutečné události, takže možné je všechno. Tracy jsem nesoudila, jen jsem její charakter sledovala od začátku až do konce a prožívala to s ní. Skvělá byla Holly Hunter v roli matky, která milovala svojí dceru přes všechno, co udělala. Nikdy nezapomenu na poslední scénu filmu (matka s dcerou v kuchyni na zemi v slzách), jedna z mých nejoblíbenějších filmových scén vůbec. ()

BlueZero

Každý puberťák, chce byť pekný, obľúbený, chce cítiť pozornosť druhých. To chce aj Tracey, hlavná hrdinka filmu. Žial, vybere si tú nesprávnu cestu. V polovici filmu som si vravel, že koho toto vôbec, zaujíma, však o tom všetci vieme. Ale zapôsobil na mňa hlavne záver, svojou dramatickosťou, ale aj hereckými výkonmi. ()