Perfektný deň

• Česko Perfektní den (viac)

Prvou obeťou všetkých vojnových filmov býva zdravý rozum. A presne to sa stalo skupinke humanitných pracovníkov z medzinárodnej organizácie Aid Across Borders, ktorá pomáha vo vojnovej zóne niekde na Balkáne. Sophie (Mélanie Thierry) je nováčikom v tejto skupine a chce spasiť svet. Mambrú (Benicio Del Toro) už všetko videl a chce ísť domov. Káťa (Olga Kurylenko) kedysi chcela získať Mambrúa a tlmočník Damir (Fedja Stukan) chce, aby vojna už konečne skončila. ,,B" (Tim Robbins) ani nevie, čo chce. Teraz majú na krku jednu z posledných studní, ktorá je zdrojom vody pre niekoľko dedín a práve teraz v nej pláva mŕtvola. Vytiahnuť telo a vyčistiť studňu je zdanlivo jednoduchá úloha, ale pre našich humanitárnych pracovníkov sa stáva postupne neriešiteľnou úlohou. Začínajúc zháňaním pevného lana cez blúdenie horskými cestami, na ktorých ležia zamínované kravy, až po nezmyslené príkazy od veliteľov mierových vojsk OSN. Pri riešení úloh musia siahnuť k netradičným alebo rovno k šialeným riešeniam. (Barracuda Movie)

xLIGHTx

Dobré obsadenie, neopozeraná téma, hodnotenia celkom vysoké. Po fajn rozjazde, vtipných hláškach najmä od Tima Robbinsa to začne akosi mierne haprovať. Akoby sa film, tvorcovia nevedeli rozhodnúť, či to bude horkastá komediálna vec alebo dráma z vojnou postihnutej býv. Juhoslávie s tragickými prvkami, alebo vzťahová dráma, prípadne konverzačka. Lebo jeden žáner akoby strieda druhý, ale ani jeden nefunguje nejako perfektne. V druhej polovici to žiaľ bolo (aspoň pre mňa) akési nudnejšie. Ak má človek chuť na silný film napr. o modrých prilbách a vojne v býv. Juhoslávii, jestvujú omnoho zaujímavejšie snímky (napr. Warriors). Ale inak film neurazil a snaha priblížiť prácu humanitárnych pracovníkov v ťažkých podmienkach je veľkým plusom. Plusom je i vydarená hudobná stránka, dobre zvolené tracky vhodne dopĺňajúce konkrétne situácie (vo veľkej miere živelné punkové songy). Za 3,5 vedra zo studne, teda, 3,5 silnejšej hviezdy. ;) ()

klukluka

Tak tohle bylo ovšem brilantní! Tomu není co vytknout. Finále excelentní, samo o sobě bylo vynikající, ale teprve díky němu jsem si naplno uvědomil, jak krásnej film to vlastně byl. Španělé na Jugošku nezapomněli. A paměť jim tedy slouží výtečně. Skvělé pojetí tamní občanské války. Nevšední úhel pohledu a naprosto nečekaně dobrá podívaná. ()

velkyvezir

Spoiler: Ačkoliv se film odehrává za válečného konfliktu, nezazní ani jeden výstřel či výbuch. Pointa: I tak film dokázal zdůraznit, jaká je válka svinstvo a jak je na hovno. ()

Hanys_

Perný den na válkou zasaženém Balkáně. Sehnat takové lano tady totiž není vůbec nic jednoduchého. Výborné černohumorné drama s lahůdkovým obsazením i soundtrackem. Señora Leóna je třeba do budoucna bedlivě sledovat. ()

farfalla

Pre tento tím, ktorý operuje v bývalej Juhoslávii neexistuje dobrý deň. Stačí, že prežijú bez úhony. Tí z nich, ktorí pracujú v takýchto misiách už dlhšie, neočakávajú nič mimoriadne. Život im strpčujú všadeprítomné míny a nastražené bomby. Operujú v rámci dosť chaotických pravidiel, ktoré si musia neustále potvrdzovať s ostatnými zložkami na svojom území. Nakoniec aj taká patália ako ukradnutá lopta ich privedie k niečomu závažnejšiemu, preto berú všetko tak, ako to príde. Nemajú žiadne ilúzie o svojej práci, ale vykonávajú ju svedomito. O tom, čo sa im podarí (oslobodení zajatci) sa však ani nedozvedia. Celá ich činnosť tak vyzerá ako boj s veternými mlynmi. Nemajú ani rešpekt, ani uznanie miestnych ľudí, ktorým vlastne prišli pomáhať. Film má triezvy štýl. Žiadne veľké boje alebo akcie. Všetko sa deje intímne a s čo najväčšou rozvahou. Členovia týmu sú rozdielni, a tak sa skvele dopĺňajú. Film nenudí ani chvíľu. Aj dialógy zdanlivo o ničom majú dobrú formu a spád. Viem si predstaviť, ako taký človek deprimovaný bezmocnosťou v práci si hovorí, že o tom určite napíše knihu, alebo scenár. Predlohou filmu bola kniha „Dejarse Llover“ Pauly Fariasovej z roku 2005. ()

kolemjdouc

Španělé pojali téma humorně ironicky ale kdo si to období války pamatuje tak mu moc do smíchu není.A i ten humor mi přijde dosti slaboduchý. ()

DannyBoy80

MINIKino Ostrava, 6.1.2015: Tak teohle mě bavilo, zejména skvělý Robbins a del Toro. Výborně zahráno, téma je taktéž zajímavé a přestože téma je vcelku vážné (válka na balkáně) tak se i dost zasmějete. Ono vlastně to vypadá jakoby tam tahle skupina s ničím nepomáhala, protože ji brzdí byrokracie a jiné opruzy, ovšem není to pravda. Milé překvapení ze Španělska. ()

bloodcountes

Skrze tu černohumornou absurditu (je to postavené na faktu, že humanitární pomahači nejsou s to sehnat kus provazu) občas člověka šlehne bič hrůzy, když si uvědomí, že to je (byla) skutečnost (třeba i mnohem horší). Že tyhle věci se děly v době, kterou jsem zažila a kterou jsem považovala za civilizovanou a v místech, která jsem pokládala za civilizovaná. Ve filmu si člověk užije krásných přírodních scenérií a velice dobře se v něm pracuje s hudbou. Co mě otravovalo, takže sjem to potom už přeskakovala ty romantický kecy Mambrúa (podle vzoru Bálúa?) s rusandou. Fakt to dost zkazilo výsledný dojem. Absurdita lidského pinožení a snažení, úřadování a demence vyvážená moudrostí a velebností Stvořitele krav a děšťů... ()

Angelino

Krásne horko sladké. So spádom od začiatku do konca. Silný námet, bez zbytočnej akcie, dramatičnosti či fikcie. Čisté a vyvážené. Filmový zážitok roka. ()

woodsman

cely film o hladani lana ale zato sakra dobre a napinave jo stara juhoslavia tam boli velke boje este aj doteraz tam je vela min nastrach obdivujem tychto ludi co tam robili neuveritelne ()

Garch

Balkán, válka, humanitární pracovníci bez patosu. Dva dny, mimo jiné, o tom, jak je těžké sehnat provaz. Stojí za vidění. ()

mira007

Jeden den ze života humanitárních pracovníků kdesi na Balkáně v době války v Jugoslávii, kde se nebojuje zbraněmi, ale s byrokracií, absurditou, strachem z min a neřešitelností věcí. Hořkokysele úsměvný film, který je skvěle obsazený, na dobré technické úrovni, s pěknou kamerou a se solidním vizuálem rozstřílené země. ()

bobstock

Dva dny obyčejné rutiny pro partu humanitárních pracovníků, kdesi v Bosně. Oběšenci, zaminované krávy, ozbrojenci na cestách, děti bez rodičů a mrtvola ve studni jenže bez provazu, kterým by se dala vyndat. Civilní projev herců se slušivých sušším humorem adekvátním k nehezké situaci na Balkánském poloostrově v devadesátkách. Sám jsem tam s partou kdysi byl a když po vás vyjede bývalý voják v Sarajevu v baru, protože jste z České Republiky, která se kdysi také zapojila do ´´humanitárního´´ bombardování, není to skutečně nic příjemného..75% ()

lardko

Celé se to tak nějak točilo o vytáhnutí mrtvoly ze studny. Nudný děj , herci se mi vůbec nelíbyli. Vlastně na celém filmu se mi líbylo jen pár nepodstatných maličkostí. Příšerně jsem se u tohohle nudil , a vůbec mě nezajímalo co se stane dál. Sice jsem to v křeči dokoukal , ale bylo to to samé HOVNO furt a furt dokola ! ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna