Boj o ťažkú vodu

• Česko Boj o těžkou vodu (viac)

Nórska hydrovodná továreň Vemork, pri meste Rjukan, bola počas druhej svetovej vojny obsadená vojskami Wehrmachtu a pod vedením ambiciózneho nemeckého vedca Wernera Heisenberga sa v nej vyrábala ťažká voda D20, ktorá bola základnou esenciou na výrobu atómovej bomby. Nórsky vedec, jadrový fyzik Leif Tronstad, ktorý sám vo Vemorku vybudoval zariadenie na výrobu ťažkej vody, po obsadení Nórska Nemcami utiekol do Anglicka, kde sa stal kľúčovým členom v protinacistickom odboji. Z exilu v Anglicku zistil, prečo sa Nemci zaujímajú o továreň v Rjukane. Zhromaždil skupinu Nórov, ktorí prešli tvrdým výcvikom, aby nasadili svoje životy a opustili komfort Londýna pre chladné, náročné podmienky hôr ich rodiska, kde boli vysadení, aby naplnili svoju misiu a sabotovali Hitlerove atómové ambície. (STV)

Perunwit

Dal jsem na jeden zátah, nebyla tam hluchá minutka. Žádné v tekutinách čvachtající romance, žádné hrdinské kecy a logické nesmysly. O Norsk Hydro jsem nikdy neslyšel, díky autorům se mi do mozku zabodly další střípky z historie německého znásilňování Evropy. Výtku mám pouze ke castingu komanda - do jednoho velcí norští hezouni - uvěřitelnosti by prospěla volba alespoň jednoho Bjoerna s chlupatýma ušima, nebo bradavicí. Třeba takovou, jako má Jyrka SexyMozeq, toho času trochu jogín a taky trochu nindža. ()

jackalsc

Tak toto byla filmařina podle mého gusta. Seriál který jde spíše od dokumentu k dramatu a přesto si zachovává serióznost, historickou drsnost a v mezích i přesnost. Člověk se nikde nenudí, ať už zde máme dramatické prvky, plánovací či akční všechny jsou vytvořeny dobře a uvěřitelně. Zde je důkaz, že lze vytvořit parádní napínavé a drsné akční momenty skoro bez střílení. Na mezinárodní spolupráci radost pohledět a blahem se rozplývám nad obsazením herců kde tvůrci vybírali herce i podle národností. Pak můžeme u britů slyšet klasický britský přizvuk atd. A tento detail velice oceňuji, protože to přidává na realističnosti. Ve srovnáni s Černobylem kde všichni mluví britským přizvukem na Ukrajině to je den a noc. Taky se mi líbí jak tvůrci nikomu nemažou med kolem huby a vůbec se nebojí zobrazit dnes pořád existující Hydro ve světle v jakém ho zobrazili. Poslední dobou hodně obdivuju Skandinávské státy, protože ať už se dostanu k jakémukoliv jejich filmu/seriálu, pořád mi dokazují že filmařina jim jde parádně a mnoho států by se od nich mělo učit, hlavně dnešní Česko :D Perlička: Mnoho záběru je točená v Česku, ať už záběry na univerzitě, nebo i Londýnský štáb a mnoho dalšího. ()

Cesty timem

Tak to je můj šálek kávy co se týče válečných filmů. A tak za 4,5*. Spíše než střílení tak fakta, historické souvislosti a zajímavosti o nichž není kolikrát tolik informací, protože buď byly tajné a tak se o nich dlouho nevědělo nebo byly opomíjené. A také věda a technika ve válce rychle kráčející kupředu a závody vědců, techniků na obou stranách. To je moje. A navíc velmi dobře podané a zahrané... Začátek úvodní znělky seriálu mi dost připoměl motiv z "Boot Zwei" (skladba po 4 letech navazující na technohit 90 let "Das Boot") od U96, německého hudebního projektu Alexe Christensena, který zase do techna upravil hudbu Klause Doldingera ze slavného filmu Das Boot (podle ponorky U96 si právě Christensen pak zvolil pseudonym). ()

Akmodos

Další skandinávská paráda, ale pět hvězdiček dál nemůžu kvůli druhé polovině třetí částí. Závěrečná sekvence je pak vysloveně hollywoodská, což tato jinak výborná minisérie rozhodně nemá zapotřebí. Specifikovat tento svůj názor kvůli spoilerům nebudu. Doporučuji každému, kdo si chce trochu rozšířit obzory ohledně Druhé světové války. ()

JerryPilsen

Dosti kvalitní rekonstrukce,seveřani u mě bodují.Lokální dopad událostí je cítit globálním přesahem.A došlo i na lámání charakterů.Všechno pěkně pohromadě. ()

bonsetti

Spousta keců a omáčky okolo, spousta kouření. Stačil by jeden díl. Ale i tak by to bylo za 5*, kdyby to třetí díl trochu nezkazil. Dávám za 4*. ()