Stalin vo farbe

(TV film)
  • Česko Stalin (viac)
Francúzsko, 2013, 85 min (Alternatívna 52 min)

9.marca 1953 sa na pohrebe najväčšieho diktátora 20.storočia Josifa Visarionoviča Stalina zúčastnilo 5 miliónov ľudí.  Stalin sa dostal k moci vďaka vhodnej príležitosti, ktorá sa mu naskytla po Leninovej smrti. 30 rokov vládol Rusku a krajinám Sovietskeho zväzu bezprecedentným tvrdým spôsobom. Jeho čistkám padli za obeť milióny ľudí. 18 miliónov ich skončilo v pracovných táboroch. Napriek tomu mu hovorili "otec národa". Tento film vám ponúka unikátne archívne zábery vo farbe. Je to príbeh muža, ktorý dokázal zmeniť sen na nočnú moru... (STV)

Heavyman

Stručný a jasný dokument co ukazuje,že tatíček Stalin byl co se týče zla a násilí na podobné úrovní jako strýček Adolf...20000000 lidí je slušný skóre. ()

agassi68

To je ako s naším Biľakom - niekde mu stavajú busty a niekde by ho najradšej videli v horúcom pekle. Zrejme podľa toho, čo komu priniesol. Tých prvých netrápi, že kdesi ďaleko zomrelo jeho zásluhou x ľudí, hlavne že máme železnicu a pekné chodníky. Stalin bol masový vrah takého kalibru, že sa to množstvu občanov hlavne Ruska ani nechce veriť. Veď vyhnal a porazil neporaziteľnú Hitlerovu armádu. Až na to, že mu iná voľba ani neostávala a sám jej neveril. A skončil ako všetci diktátori pred ním.. ()

Luk Skywalker

Celé v barvě za to chválím, ale co ale pochválit nemůžu je, že chybí polovina Stalinova života a to ne, že by se jednalo o nudné mladí (Stalin jako revolucionář a jeho střety s policií určitě nudné nebyly). Zde to začíná po smrti Lenina a končí smrti Stalina diktátora, který byl horší než Hitler. ()

Allan

Mnoho barvy a nemnoho nových či jakkoli objevných informací. Autoři se onanisticky piplají s dojmovou stránkou filmu, ale ta pojmová zůstává na úrovni znalostí studenta gymnázia. Schade... ()

BigBang

Vydařený pokus o stručnou syntézu příběhu p. Džugašviliho. Nepomíjí jeho zločiny, jeho význam pro Rusko, ani osobní život. Poslední léta přinášejí české TV francouzské válečné dokumenty; dříve jsem francouzskou tvorbu neznal, připadá mi skvělá. Tento film řadím k této skupině vydařených pořadů. ()

dkas

Malý, ošklivý chlap s obrovským mindrákem, který si vybudoval kult osobnosti ještě za své hrůzovlády. Dokument skvělý, kolorovaný. Některé záběry děsivé. ()

PB2

Spousta zajímavých záběrů (barevných), ale kdyby to šlo víc do hloubky, nezlobil bych se (do hloubky jde možná 85 minutová verze, já viděl v ČT archivu 52 minutovou). ()

Pulper

Vynikající dokument. Příjemně mě překvapilo, že Francouzi střílí do vlastních řad při uvádění, kdo všechno a jak moc se nechal zblbnout obrázkem Stalina jako nejlepšího vůdce národa na světě. Jsou tu zmíněni i jiní bolševičtí vůdci, které Stalin nemilosrdně likvidoval (Trockij, Bucharin, Radek, Rykov, Kameněv, Zinověv). Nepatrně mi vadí, že se autoři nevěnují Molotovovi a Vorošilovi, kteří provázeli Stalina prakticky celou jeho kariéru a byli to taky pěkní dárečci. ()

Alan_Shearer

Těžký to úděl shrnout celej Stalinův život, respektive vládu do padesáti minut. Většina věcí je známá, zaujaly mě tedy spíš detaily typu jeho výška nebo pleť po neštovicích. Opět cenim dobové záběry, některé mě opravdu dostaly. Chybělo mi více informací z dob války. Je neuvěřitelné, že taková zrůda vydržela u vlády bezmála 30 let. Po shlednutí jsem dlouho nechápavě kroutil hlavou, jakou surovostí a krutostí likvidoval občany vlastního státu, jakou mizivou cenu měl pro něj lidský život a že mu to krásně pod vlivem propagandy procházelo. ()

PAVLIS

(52min. verze) K čemu je dobré, že je celý dokument kolorovaný, když množstvím informací ohromí maximálně žáky základní školy? ()

subic

Kolorované záběry a jen takové nakousnutí toho, co už je vidět i jinde, zejména pak ve 3 dílném novějším dokumentu Apokalypsa Stalin (2015). ()

Dr.dogous

Scénář 4, režie 5, herec 2, výprava 4, celkem: 15, hodnocení:75%. Zásluhy Stalina se ukazují již davno jako iluze. Lid chce být klamán. ? ()

pájap

pěkný dokument o tyranovi,že kam se adolf hrabal...nicméně kdyby adolfa neporazil tak bychom asi jako národ skončili....... ()

LOUNAS

Skvely dokument. O mentalite Rusu, ktera prevlada dodnes. Otevrelo mi to oci. A obavam se dalsich kroku Zemana priblizit Ceskou republiku na vychod. ()