Stalin vo farbe

(TV film)
  • Česko Stalin (viac)
Francúzsko, 2013, 85 min (Alternatívna 52 min)

9.marca 1953 sa na pohrebe najväčšieho diktátora 20.storočia Josifa Visarionoviča Stalina zúčastnilo 5 miliónov ľudí.  Stalin sa dostal k moci vďaka vhodnej príležitosti, ktorá sa mu naskytla po Leninovej smrti. 30 rokov vládol Rusku a krajinám Sovietskeho zväzu bezprecedentným tvrdým spôsobom. Jeho čistkám padli za obeť milióny ľudí. 18 miliónov ich skončilo v pracovných táboroch. Napriek tomu mu hovorili "otec národa". Tento film vám ponúka unikátne archívne zábery vo farbe. Je to príbeh muža, ktorý dokázal zmeniť sen na nočnú moru... (STV)

Alan_Shearer

Těžký to úděl shrnout celej Stalinův život, respektive vládu do padesáti minut. Většina věcí je známá, zaujaly mě tedy spíš detaily typu jeho výška nebo pleť po neštovicích. Opět cenim dobové záběry, některé mě opravdu dostaly. Chybělo mi více informací z dob války. Je neuvěřitelné, že taková zrůda vydržela u vlády bezmála 30 let. Po shlednutí jsem dlouho nechápavě kroutil hlavou, jakou surovostí a krutostí likvidoval občany vlastního státu, jakou mizivou cenu měl pro něj lidský život a že mu to krásně pod vlivem propagandy procházelo. ()

tahit

Dokument ne právě zábavný, ale přesto pozoruhodný. Holt, ne vždy se zločincům dostane spravedlivého trestu. Je smutné, že má stále své obhájce. Snad by zde mělo zaznít i to, že Stalin vlastně nebyl Rus. To však vcelku nic na věci nemění, že Stalin zmařil miliony lidských životů, jako despota Hitler. Jen pro zajímavost. Paul Johnson britský římskokatolický historik a spisovatel v knize Dějiny 20. století píše, že za udržení bolševického režimu v Rusku po roce 1917 zodpovídá Woodrow Wilson prezident Spojených států amerických. Protože navzdory radám moudrých lidí, vč. našeho pana prezidenta Masaryka se postavil proti vojenské intervenci, která by snad pomohla generálům bílých Alexandru Kolčakovi, Pjotru Wrangelovi a Antonu Děnikinovi proti vládě sovětů v čele s Vladimírem Iljičem Leninem, tak umožnil vzestup bolševického režimu. Musím konstatovat, že skutečně nemám důvod nevěřit tomu, co se v této knize píše. ()

Aky

Mnohokrát zpracované téma nepřinášející příliš nových informací, ono také lze asi stěží něco převratně nového objevit. Nicméně pěkně zpracovaný dokument sevřeným způsobem mapující celou významnou část Stalinova života v obsahově bohaté zkratce. Bezděčně z něj plyne poznání, že Rusové se svým "tatíčkům: nikdy nevzepřou. I při sebetvrdší krutosti a falši je budou adorovat - protože Rusko musí být veliké. ()

Autogram

Potrét najväčšieho masového vraha, ktorý by sa mal púšťať pravidelne, hlavne pred každými voľbami, a nielen u nás. Že je dokument vo farbe, na tom ani nezáleží, skôr mu to uberá na autentickosti, a niektoré staré zábery vo farbe a pritom v zúfalej kvalite obrazu vyzerajú zvláštne. Ale vďaka aj za tie, niektoré zábery zo súkromia Stalina boli celkom mimoriadne. Francúzi si vedia zobrať na paškál všetkých veľkých vodcov a natočiť primerane pravdivý dokument bez zbytočného pátosu alebo nostalgie. ()

Arsenal83

Muž, ktorý porazil Hitlera, ale má na svedomí asi viac obetí. A hlavne z radu vlastného obyvateľstva. Tento dokument je skrátenou verziou jeho života, resp. vlády. Sústredí sa na jeho zločiny a cestu k moci. A tie sú mrazivé. Citáty skvele obohacujú popis jeho činov. Dokument je voľne dostupný v českom znení na YouTube. ()