Najděte mi hrdinu

• USA Show Me a Hero
všetky plagáty
USA, 2015, 5 h 45 min (Minutáž: 53–69 min)

Réžia:

Paul Haggis

Kamera:

Andrij Parekh

Hudba:

Nathan Larson

Oscar Isaac, Catherine Keener, Jim Belushi, Stephen Gevedon, Hilary Mann, Christian Keiber, John Bianco, Paul Borghese, Craig DiFrancia, J. Mallory McCree (viac)

Nick Wasicsko se stal starostou v roce 1987, kdy městem Yonkers zmítala krize. Příkaz, jenž mu nařizoval vystavět nízkorozpočtové byty v bílých středostavovských čtvrtích, rozpoutal ve městě "válku" poháněnou rasismem, vraždami a politikou. Nick Wasicsko (Oscar Isaac), mladý starosta středně velkého města Yonkers ve státě New York, se potýká s federálním soudním příkazem, který mu nařizuje vystavět malý počet nízkorozpočtových bytových jednotek v bílých čtvrtích. Starostovo úsilí příkazu vyhovět však znesváří celé město, totálně paralyzuje místní správu a nakonec zničí i samotného starostu a jeho politickou budoucnost. Catherine Keenerová se představí v roli Mary Dormanové, majitelky domu ve východní části Yonkers, která během bitvy o umístění výstavby sociálního bydlení dospěje k pozoruhodnému objevu. Šestidílná minisérie Najděte mi hrdinu od scenáristy Davida Simona (seriály Treme a The Wire - Špína Baltimoru) a režiséra Paula Haggise (oscarové drama Crash), inspirovaná stejnojmennou faktografickou knihou spisovatelky Lisy Belkinové, zkoumá pojmy jako domov, rasa a společenství prostřednictvím životů zvolených představitelů, úředníků, aktivistů i prostých obyvatel města. (HBO Europe)

Wormboy

Povodnu tvorbu HBO mam velmi rad, ale toto je uz prilis...vydrzim kadeco, ale Show Me a Hero je ultimatna nuda. Nezaujala ma ani jedna z dejovych linii, hlavny predstavitel mal nadovazok fuzy, takze som mal fakt co robit, aby som to vobec dopozeral, co sa vlastne ani nestalo, lebo poslednych 30 minut poslednej casti som odspal... ()

BoXBe

Celému příběhu trochu dává zabrat formát seriálu, kvůli němuž scénář vypráví víc, než nezbytně musí. Haggis má každopádně propracovanou nástěnku s postavami a od začátku ví, kam chce hlavní hrdiny i diváka dostat. Občasný patos, naivita a zjednodušování schémat politiky a komunitního života nakonec zaveze do správných kolejí v duchu "you piece of shit!" a člověk má na dlouho o čem přemýšlet. Dokonce bych řekl, že se to občas sveze až k socreal seriálům typu "My všichni školou povinní", naštěstí to posleství, že si sice za svá rozhodnutí neseme odpovědnost sami, ale že i blízcí lidé můžou občas pomoct s dost zásadními a pozitivními životními změnami, je ok. Předpokládám, že v Česku se bude tenhle typ seriálu vysílat v 23:30, až skončí všechny pořady o vaření, seriálové vymývárny a talk show s ušatým pudlem. V Česku je totiž důležité, aby postava třeštila oči na to, že pan A řekl paní B nějaký nesmysl. Místo, aby řešila, že venku se občas opravdu něco musí i řešit a to co lidí říkají a dělají by mohlo kromě panických nadávek tu a tam dávat i nějaký smysl. ()

Doldus

David Simon spolu s ostatními zabodoval. Možná, že to nebylo tak komplexní či záživné jako The Wire či Generation Kill, ale pořád tam neuvěřitelně dobře fungovala realističnost s dramatičností, a ona tragédie, která byla již v názvu slibována, v posledním díle mocně dolehla. Líbí se mi, jak seriál pracuje s komplexními tématy z více perspektiv, jak kontrastuje a leckdy i spojuje osudy svých postav a hlavně jak umně dokáže přiblížit i takovému paku, jako jsem já, politiku a americkou společnost lidsky bez přehnané zaujatosti. ()

Splasher

Sledoval jsem (-ji) projekt českého rozhlasu o "českých" hrdinech a rozporuplných osobnostech; vyplnil jsem i dotazník. A vzpomněl jsem si na tento seriál HBO. Téma sociálního bydlení mě docela zajímá. Data z Eurostatu mi přijdou hodně rozporuplná (podíl sociálního bydlení vs. % výdajů z HDP). Zkusím si najít i statistiku ČSÚ. Vždy mi přišlo divné, že bylo rozhodnuto o 100% privatizaci obecních/státních bytů. Právě kvůli nízkopříjmovým rodinám. Z toho si už možná vyvodíte, že nejsem úplný fanoušek pohledu Davida Simona. Nick Wasicsko pro mě rozhodně není hrdinou. I když bylo zajímavé sledovat, jak ho pouhé 2 roky v komunální politice totálně semlely. Ostatní dějové linky mě ale hodně míjely. ()

Cedr

The Wire: Lite. Skvělý Isaac, krásně ponurý New York konce 80. let a realistické nakouknutí do zákulisí komunální politiky. Co víc chtít? Snad jen The Wire: Non-lite verzi. ()

hroubek

Výborná minisérie. HBO je prostě geniální. Tolik seriálů, které ročně vyprodukují a nikdy neztratí určitou kvalitu a přesah. Nikdy nejde o hloupé seriály a toho si v dnešní době musíme nejvíce cenit. A právě proto to bude Najděte mi hrdinu hodně těžké. Nejedná se o žádnou oddychovou podívanou, ústřední téma také není v tuto chvíli zrovna nejpopulárnější a ke všemu je zde dost postav, a ne všechny jsou sympatické, že byste s nimi s fleku šli na pivo. Najděte mi hrdinu je správný dramatický seriál, který umí tnout do živého a koukat na daný problém ze všech úhlů. Nestraně a co nejvíce objektivně. Někdy je ta realita pěkně hnusná, ale takový i sám život nebo ne?? Paul Haggis dodal seriálu pevnou režisérskou ruku a kvalitní herecké vedení. Oscar Isaac dostal velmi vděčnou roli a využívá jí co to jde. Jeho postava táhne seriál ku předu a je radost na něho koukat. Catherine Keener není špatná jen mě její postava byla ze začátku dost nesympatická. Alfred Molina je zde parádní a své postavě dává tu správnou dávku arogance, pokrytectví a slizkosti. Jon Bernthal se sice moc dlouho nezdrží, ale od prvního okamžiku si krade sympatie. Dále potěší Winona Ryder, James Belushi, Ilfenesh Hadera, Carla Quevedo, Natalie Paul a spoustu dalších. Seriál má perfektní tempo a první čtyři epizody jsou dost našlápnuté a bezchybné. Můj největší problém nastal s posledními dvěma epizody, které mě tolik nedostali, titulní postav si snaží dokázat, že za něco stojí a jakoby to celé už bylo bez napětí. Ta dravost z úvodu je pryč a teď se koukáme na finální následky celého "karambolu" s městskými byty. To tempo je z příběhového hlediska pochopitelné, ale prostě mě tolik nesedlo, alespoň mě to vynahradil bravurní konec, který jsem vůbec nečekal. Najděte mi hrdinu je prvotřídní minisérii, které se vyplatí věnovat svou pozornost. ()

Hanys_

Příběh jednoho města a jedné důležité výstavby během tří volebních období. Jednoduché, chytlavé..prostě další kvalitní zářez od hbo. ()

Roman.Caesar

Výborná minisérie. Ačkoliv jsem si nemyslel, že by mě seriál o nižší politice (městská část) mohl zaujmout, tak už pilot mě chytnul tak, že jsem byl zvědav na další díly. Seriál vyniká výbornými hereckými výkony, objektivním nadhledem a samozřejmě samotným příběhem, který opět ukazuje, že politika jednoho může vynést do nebes a druhého totálně zničit. 95 % ()

Yokolobuna

Špičkový kousek s velice zajímavým námětem (ač mi to po přečtení obsahu úplně nepřišlo). Vzestup a pád Nicka Wasicska je zpracovaný skvěle, stejně jako nálada ve společnosti během tahanice ohledně nízkorozpočtového bydlení v městě Yonkers. Vše je navíc podpořené výbornými hereckými výkony. Některé díly mají hluchá místa, takže mi to jako celek vychází na 4/5. Jde ale o zatraceně solidní čtyři hvězdy. Nebýt HBO GO, možná bych na to nikdy nenarazil. Zatraceně dobrá investice... ()

tomo41

"Show me a hero and I will write you a tragedy." Čo má mesto Yonkers z prelomu 80-tych a 90-tych rokov spoločné so súčasnou Európou? Prekvapivo veľa. Správanie sa miestných politikov či občanov nielen veľmi pripomína, ale miestami úplne kopíruje súčasné správanie. V Yonkers sa tiež báli inakosti, nepoznaných vecí a inej kultúry, no dnes vieme, že to bolo úplne zbytočné. Nemyslím si, že by tento mini seriál mohol niekomu otvoriť oči, no minimálne pre "mlčiaciu väčšinu" by mohol byť veľmi užitočný. ()

bezvim

Od Davida Simona jsem zatím pokaždé dostal materiál, který ve mě vyvolával rozporuplné pocity ohledně filmařiny jako takové a naraci v ní. Ale nikdy jsem si na konci toho, co se snažil sdělit, nemyslel, že by to šlo sdělit lépe. A ta zpráva, kterou to s sebou nese, i v tomto případě, je zřejmá a nepříjemně skutečná. Oscar Isaac skvělý a to i díky tomu, jak je ta postava napsaná. I když přímo název seriálu volá po nalezení hrdiny, ve skutečnosti se v seriálu seznamujete s hlavní postavou spíše průměrného chlápka, který mnohdy ani vědomě nedělá nic moc přeborného a dobrého, spíše si jde za vlastním úspěchem. A přesto na konci filmu divák přemýšlí, jestli to hrdinství prostě nemá trochu jinou podobu, než jakou mu často přisuzujeme. Opět je to vyprávění pomalejší, méně zidealizované, i když i tady se tvůrci neubránili jistým stereotypům, ale kdyby to bylo ještě o fous skutečnější, buď by to muselo být ještě detailněji rozebrané, tudíž i delší, a nebo by divák nepochopil to hlavní poselství, co tento seriál přináší. Plných pět napálit ale nemůžu, protože samotný odvyprávěný příběh mě prostě tolik nezaujal. Ale i tak jsem rozhodně rád, že jsem tenhle počin shlédl. ()

Torpid

Komentář po čtyřech epizodách. Pokud vám komunální politika, segregace a téma integrace není úplně šumák, tak tenhle seriál vřele doporučuju. Pokud nepovažujete jediné reálné řešení cikánské otázky, nahnat všechny do letadla a vyhodit nad Pandžábem bez padáků /uživatel Verbal/, tak tahle minisérie vás přinutí přemejšlet, možná, až k únavě. Sice se děj odehrává v Americe 80. let., ale to o čem je, je nadčasové skrz naskrz. David Simon je scénáristická extratřída a Haggis stíhá a nekazí. Jsem strašně rád za HBO, za to, že něco takového vznikne vedle pásový výroby seriálovejch vejplachů. Vlastně s tvůrci souhlasím, ale zároveń se mi příčí ta velmi zručná a nenápadná manipulace s divákem, aby si udělal výsledný názor, který tvůrci chtěli. Jsou to drobnosti, ale je jich tam tolik, že ve finále nemáte jinou možnost, než udělat černobílou míchanici. Supersympatickej, charismatickej , milující starosta. Bílá pokrytecká křesťanská obec. Záporák -městský zastupitel - prase s párátkem v hubě a nohama na stole. Když už černoch, tak pokornej , skromnej, pracující, na kterého by trochu toho štěstíčka mohlo spadnout. Když už dealer, tak si jen dočesně vydělává na studia. Když už střelba, tak tiché echo za oknem. K pětihvězdě mi zde prostě chybí první zdarma dávka dětem před školou, a nějaký skupinový zkopání v podchodu pro zábavu. Tak nějak počítat s tím , že za dvacet let tady budeme mít vysoký zdi, chráněné zóny podle vzdělání a příjmů, a přitom dělat cokoli, aby to tak nedopadlo. To mi přijde celkem jako frajeřina a marnost zároveň, podle Kristova vzorce. ()

Hpatrik

Bezpochyby výborná minisérie, jenom pro mě bylo té politiky moc, a tyhle scény nebyly tolik zajímavé (ačkoliv chápu jejich nutnost pro samotný příběh). Herecky uspokojující, originální a nadčasové téma. ()

Mira90

Hmm... Příběh sám o sobě je skvělý. Přelom 80.a 90. let a rasová segregace ve státě New York je stále přítomná. Tím spíše, když je soudně vymožena stavba státem sponzorovaného bydlení pro ty 'barevné socky' v krásné, bíle čtvrti. Do toho příběhy těch, kteří se mají z ghett přestěhovat do této nové výstavby; nejmladšího starosty v celých USA; života na radnici; bílých aktivistů; 'sociálního inženýra'; federálního soudce... Až vlastně nevíte, co je důležitější. Navíc motivace mnoha postav je...divná, nelogická - a to jsem si jist, že jsem se nedíval jen na každý druhý díl. Vemte si Nicka Wasicska, onoho starostu. Volby vyhrál příslibem odporu soudnímu rozhodnutí aby pak po celou dobu bojoval za jeho prosazení. Protože mu to bylo úplně jedno, jeho jediným cílem bylo být politikem, být znovuzvolen. A tahle spalující potřeba ho nakonec i zabije. Nebo Mary Dormer, starousedlice, která rozhodně nechce tu barevnou chátru kousek za zahrádkou. A tak volí toho, kdo to podporuje. Aby nakonec vše dopadlo úplně naopak a ona byla ve výboru pomáhajícím těmto přesídlencům. Ale proč? To nám nikdo neřekne... Ale když tohle přehlédnete, tzn. nemlátí vás to do očí, rozhodně stojí tahle minisérie za shlédnutí. A navíc se potěšíte pohledem na Vínonu Ryder. ()

TheRay97

Především kdo se zajímá o politiku, bude mít k seriálu blíže, ale i tak se jedná o napínavý příběh, který rozhodně za zmínku stojí. I když osobně politiku odmítám ve svém životě (přestože se jí občas nevyhnu), sledovala jsem všech šest epizod s chutí. Postupný vývoj hlavní postavy hraje důležitou roli. ()

flu

Quality TV pro náročného diváka. „Show Me a Hero“ je pečlivá a faktograficky přesná dramatizace ideového a politického střetu mezi komunálními politiky, (ne)spravedlivě rozhořčenými občany a hnutím za práva menšin, jehož středobodem se v 70. a 80. letech 20. století stala výstavba sociálního bydlení ve většinově bělošských čtvrtích města Yonkers ve státě New York. Je obdivuhodné, že i z tak nezáživné a ryze lokální látky, jakým komunální politika jednoho z několika desítek předměstí gigantické severoamerické metropole bezesporu je, dokázali Simon, Zorzi, Haggis a celý herecký ansámbl (Oscar Isaac ten Zlatý Globus dostal zcela zaslouženě, nicméně za zmínku stojí i výborný Alfred Molina či v podstatě všechny hlavní ženské postavy v čele s Katherine Keener, které jsou zahrané opravdu skvěle) vytřískat solidní dramatický potenciál a přetavili ji v obecně platnou moralitku o povaze politiky, síle předsudků a víře v demokracii. Což jsou ostatně témata, která palčivě rezonují (nejen) americkou společností i dnes, byť v odlišném kontextu. Závěrem lze jen doufat, že Simon onu laťku, kterou sám sobě svými předchozími projekty (Corner, The Wire, Generation Kill, Treme a s nepodstatnými výhradami i Show Me a Hero) nastavil proklatě vysoko, dokáže udržet i do budoucna. ()

Brooks

Ten typ seriálu, ktorý si vážim najviac. Angažovaný, mnohovýznamový, skôr náznakový, než doslovný. Scenár nahliada na ústredný konflikt komplexne, dopodrobna rozoberá stanovisko každej strany (ale nie je nudný, ani faktograficky otrocký) a u najvýznamnejších postáv neopomenie ani osobnú rovinu (intímny život, rodinné zázemie). Veľkú podporu má, okrem kvalitného formálneho spracovania, ktoré je pre HBO seriály už štandardom, hlavne v hereckom obsadení, ktoré hrá ako by šlo o najdôležitejšie úlohy ich života. A pre Oscara Isaaca a Catherine Keener nimi aj sú. Obzvlášť posledná Isaacova scéna, ktorá nesie celú tragiku jeho postavy, ma emocionálne rozdrvila, ako nič za dlhé mesiace. ()

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)