Agatha Christie: Slečna Marpleová

• Česko Slečna Marplová (viac)
Veľká Británia, (2004–2013), 35 h 47 min (Minutáž: 82–103 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha)

Geraldine McEwan, Julia McKenzie, Joanna Lumley, Herbert Lom, Griff Rhys Jones, Ian Richardson, Christian Coulson, James D'Arcy, Timothy Dalton (viac)

Slečna Jane Marplová sa vydáva na mnohé dobrodružstvá pri odhaľovaní vražedných záhad. Amatérska detektívka, ktorá žije v mierumilovnej anglickej dedinke St. Mary Mead, oplýva analytickou mysľou a tak nejako záhadné zločiny a vraždy v celom svojom okolí priťahuje. Aj keď k nej miestna polícia pristupuje mierne nedôverčivo, čoskoro zistí, že jej analytické schopnosti sú veľmi užitočné. (TV Markíza)

Recenzie používateľa Tosim k tomuto seriálu (8)

Ohlásená vražda (2005) (S01E04)

Ohlášenou vraždu jsem už v minulosti viděl jako seriál a ohromně to na mě zapůsobilo. Základní rozuzlení jsem díky tomu věděl, na druhou stranu některá dílčí ne. Co chci hlavně napsat, je to, že i přes mé určité znalosti to příběhu nic neubralo na napínavosti a originalitě. V tom se pozná genialita Agathy Christie. ()

Zabudnutá vražda (2006) (S02E01)

I ty nejnepřesvědčivější situace umí mistryně Agatha podat tak, že jim uvěříme. To se týká jak jen toho faktu, že si hlavní hrdinka nic nepamatuje, tak poslední scény a vlastně celého toho sblížení dvou postav, které končí žádostí o ruku. Záhadné scény jsou natočeny standartně televizně, ale nevadí to, zvlášť, když zahrávání si s incestem o hodně předběhlo dobu. ()

Niet dymu bez ohňa (2006) (S02E02)

Škoda, že tady byla slečna Marplová v podstatě jen jednou z vedlejších postav. V opačném případě bych totiž bez váhání udělil za pět. ()

Svrbenie v prstoch (2006) (S02E03)

ACHTUNG - SPOILERS! Začátek v domově důchodců je bezchybný, ale po příjezdu do vesnice, kde mnhoho lidí netuší, že uprostřed lesa (byť na soukromém pozemku) stojí barák, byl už opravdu hodně přitažený za vlasy. 70%. ()

V nultom bode (2008) (S03E03)

Dávná historie, zmíněná na začátku, se později protne s hlavní dějovou linkou. Universum Agathy Christie je mi už skoro dokonale známé, přesto se znovu a rád nechávám unášet. 70%. ()

Vrecko plné zrna (2009) (S04E01)

Už jen "obyčejná" adaptace knihy je pro scénáristy dost fuška. A teď si představte, že adaptátor má tu knihu v jednom případě zmodernizovat, v druhém udělat pietně a teď se v tom třeba plácá, musí vyslechnout připomínky režiséra, producentů a pak diváků... Každopádně mým štěstím je, že Agathu miluju, ale knih jsem četl jenom pár, takže mě ona případná adaptace, pokud není úplně blbá (nebo třeba zbytečně zamotaná, víc, než Agatha obvykle je), většinou uspokojí. Nejinak je tomu zde - tvůrci trochu změnili styl a hlavní představitelku, která chvíli vypadala jako "mouchy, snězte si mě," ale pak byla dostatečně aktivní. Jak často píšu - uvidíme dál. ()

Karibské tajomstvo (2013) (S06E01)

Tenhle díl mě dostal tou scénickou hudbou v bondovském stylu a v poslední třetině jsem konečně pochopil, proč tam je. :-D ()

Greenshawsov prepych (2013) (S06E02)

Jak mám Agathu rád, v tomto díle se vyskytují její typické vyprávěcí propriety až moc a je to spíš na škodu - zamotaný příběh, stopy minulosti, dost mrtvých, rodinná tajemství, zločin na hraně uvěřitelnosti a Jane, ze které si dělá inspektor víceméně legraci, ale na konci, při retrospektivě, během okamžiku otočí. Škoda. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno