Agatha Christie: Slečna Marpleová

• Česko Slečna Marplová (viac)
Veľká Británia, (2004–2013), 35 h 47 min (Minutáž: 82–103 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha)

Geraldine McEwan, Julia McKenzie, Joanna Lumley, Herbert Lom, Griff Rhys Jones, Ian Richardson, Christian Coulson, James D'Arcy, Timothy Dalton (viac)

Slečna Jane Marplová sa vydáva na mnohé dobrodružstvá pri odhaľovaní vražedných záhad. Amatérska detektívka, ktorá žije v mierumilovnej anglickej dedinke St. Mary Mead, oplýva analytickou mysľou a tak nejako záhadné zločiny a vraždy v celom svojom okolí priťahuje. Aj keď k nej miestna polícia pristupuje mierne nedôverčivo, čoskoro zistí, že jej analytické schopnosti sú veľmi užitočné. (TV Markíza)

NinadeL

Klasická série podle Agathy Christie, která proslula dvěma představitelkami hlavní role a situováním do tzv. bezčasí. To by samo o sobě nemuselo vadit, ale minimálně k diskusi je už to, že pro potřeby seriálu byly vybírány k adaptaci i ty romány Christie, které s postavou Marplové vůbec nepočítaly. ()

filmmovier

No konečně se to tady objevilo, paráda:). Tahle série případů (nejen - což v posledních sériích platí stále víc) slečny Marplové, není sice tak dokonalá jako Poirot, ale to nejsou ani marplovské předlohy, takže je vlastně vše v pořádku:). Skvělé zápletky, hraní si s atmosférou, vynikající hudba a samozřejmě dokonalý anglický venkov, co víc si přát? Navíc tady máme dvě skvělé představitelky hlavní pátračky, Geraldine McEwan (lepší výkon) a Juliu McKenzie (lepší epizody). Z těhto detektivek příjemná atmosféra jen sálá, jen by to na ČT mohli opakovat častěji. Taky je škoda, že už stopli, případů (slečny Marplové) ještě pár zbylo. Za mě 90%. ()

orkadimenza

Jednou, když jsem seběhnul ze schodů do obýváku, tak jsem se rozzářeně podíval na televizi a radostně zavýskal "Jéé, Erkyl!" V tu se na mě otočila máma sedící v obýváku, a i pro ni s mírným zklamáním povídá "Nene, to je slečna Marplová." Zklamání dolehlo i na mě, když jsem 10 minut seděl a mlčky přemýšlel, jak se do toho mám vžít. Nemohu popřít tu podobnost s Herculem ve stylu vyšetřování, noblesy, a závěrečném monologu, ale s tou ženskou v čele to prostě nebylo ono. Asi byl ten chlápek s knírkem pro mě jako extravagantní cool droga, kterou vystřídala nějaká nevkusná ironicky usměvavá rašple. Proč mít průměr, když si můžete dovolit víc? Však si zkuste porovnat pravou americkou a umělou českou trávu. ()

Daiker

1. - 3. Série skvělá oddechovka u odpolední kávy.... 4 - 6. Série trpí změnou hlavní herečky, která mi nesedí, ale pořád je to to nejlepší od Agathy Christie... ()

maoc

Proč všech 5, když jednotlivé epizody hodnotím často jen 3? Protože tento seriál se stal jedním z důležitých úhelníků mého odpočinku. Vždy, když s ženou potřebujeme vypnout a jen se příjemně nekrvavě a tak nějak staromilsky poctivě uklidnit a zabavit, pustíme si "Marplicu" nebo Poirota. Některé díly jsem viděl už několikrát. Ano, logika děje a přirozenost jednání postav bývá často znásilňována, aby mohla zápletka nějak fungovat, ano, detektiv ví vždy víc, než divák a ano, je to trochu guilty pleasure, ale je to pleasure. Velká. ()

Leonora

Chudák Agatha. Napleskali marmeládu (nejlépe lesbickou), kam jen to šlo, a mnohde i tam, kde jsem si myslela, že to nešlo. Geraldine McEwan daleko líp odpovídá mé představě titulní postavy. Škoda, že to nedotáhla do konce, protože Julia McKenzie mi děsně leze na nervy. Nemá tu inteligentní jiskru v očích, je prostě jenom vlezlá. Jednotlivé díly hodnotím v rozmezí jedna až tři hvězdičky, nic tam bohužel nedosahuje Poirotových kvalit. ()

ostravak30

U seriálu Slečna Marplová to vypadá, že zájemců o režii bylo víc. A protože se nemohli dohodnout, vyřešili to tak, že se jen vylosovali, kdo si který film střihne. Mám-li být upřímný, geniální detektiv Hercule Poirot mi je sympatičtější než slečna Marplová. Všetečná dáma, která někdy skutečně strká nos kam nemá. Zajímavé též je, že několikrát sice samotný zločin vyřeší, ale v ději se objevuje zpočátku jen velmi sporadicky, aby v závěru přišla s řešením. Několikrát se též stalo, že od počátku filmu hrála až do konce dramatická hudba, jako by se pořád něco dělo, ale šlo třeba i o běžný rozhovor. Častá výměna stráží na celkové pojetí nepůsobil moc dobře. Ze dvou představitelek mi byla také víc sympatičtější Geraldine McEwan a je škoda, že byla následně vyměněna. ()

Elisson

Nie som veľký detektívkový fanúšik, ale sfilmované diela od Agathy Christie (a ešte k tomu Vraždy v Midsomeru) ma vždy vedia dostať. Bolo to dobre napísané a je to dobre nakrútené, až tak dobre, že človek je väčšinou v napätí do poslednej chvíle... ()

Celuška

Pět hvězd za Geraldinu McEvan (takhle nějak si slečnu Marplovou představuju já), slabé dvě za Julii McKenzie (nic proti ní jako herečce, ale typově mi zkrátka nesedí a pořád jsem si na ní ještě nezvykla). Pokud se díly drží knižní předlohy, je to za další hvězdičku (pár pro mě nepochopitelně "vylepšených" dílů se bohužel našlo: třeba jeden díl vyšetřovaly slečna Marplová a Pentlička Beresfordová, další Agathina detektivní hrdinka, společně, což mi hlava nepobrala), takže za mě takových poctivých 75%. ()

Bodega_Bay

Celý svůj seriálový život jsem čekala, až ji najdou. Dokonalou slečnu Marplovou. Takovou, jakou jsem si ji představovala od první knížky kdysi v dobách, kdy jsem ještě byla byla malá a roztomilá. Dočkala jsem se až teď, kdy jsem již ohořelá pažba, nicméně to čekání za to stálo. Geraldine McEwan je první a jedinou rovnocennou parťačkou Davida Sucheta. ()

faborka

Miluji slečnu Marplovou a obě představitelky mi opravdu padly do noty. Každá z nich pojala roli úplně jinak a to je jenom dobře. Vykreslení anglického venkova už v období dost po 2. světové válce je okouzlující. Líbili se mi všechny epizody, rozpačitá jsem byla z Proč nepožádali Evanse, protože se ČT zapotila při nepochopení nepřechylování příjmení v cizině. Dala bych maximální počet hvězdiček, to bych ale nemohla vidět poslední tři díly 6.řady. Jakoby se změnil celý štáb, nezbyly peníze na dobrý scénář a strašně je honil čas. ()

D1705

Slečna Marplová vzišla z pera z Kráľovny Anglickej Detektívky Agathy Christie. Prípady boli celkom zaujímavé,aj keď zaujímavosťou je, že 9 epizód, boli taktiež adaptácie A.Christie, ale nevystupovala v nich Slečna Marplová, vo filmoch však áno. V 1.-3. sérii mi bola ta herečka nesympatická a slovenský dabing tiež vtedy nestál za nič. ()

dalia

Milý a příjemný oddechový seriál ze staré dobré Anglie, který potěší i při opakovaném zhlédnutí. Uvažovala jsem, která z představitelek hlavní role se mi líbila více, ale řekla bych, že je to nerozhodně, alespoň pro mne. Každá je prostě trochu jiná a každá má něco do sebe. Některé díly jsou samozřejmě slabší než jiné, ale celkově nemohu říci, že by mne některý vyloženě zklamal, a při porovnání s jinými verzemi (minisérie "Plavý kůň" nebo minisérie "Proč nepožádali Evanse") mi ztvárnění v tomto seriálu vždy připadá lepší. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno