Slečna Marpleová: Ohlásená vražda

(TV film)
  • Slovensko Agatha Christie: Slečna Marpleová - Ohlásená vražda (viac)
všetky plagáty

V ďalšom príbehu o slečne Marplovej sa táto distingovaná dáma so zvedavými pohľadom energicky púšťa do pátrania po záhadnom mužovi, ktorý zaútočil na ctihodnú obyvateľku malého anglického mestečka. Co je podivné, páchateľ svoj zločin vopred ohlásil v miestnych novinách... (oficiálny text distribútora)

hatifnat

Lepší než kniha. Životnější postavy, smysluplnější dialogy a dramaturgie příběhu. (A obešlo se to bez toho trapného shovívavého pohrdání vůči válečným uprchlíkům, kterým se v knize bohužel honosila i slečna Marplová.) Konec trochu uspěchaný a škoda, že nedostala moc prostoru Bella. Inspektor Craddock je neskonale okouzlující. ()

filmmovier

Zas to bylo moc dlouhé a moc pomalé, čímž pádem jsem si to opět musel rozdělit (tři díly jsou fakt hodně), ale jinak zase platí to, co vždycky: lepší než nová verze. Dýchá z toho ta pravá poirotovská atmosféra, Joan Hickson je naprosto nepřekonatelná (prostě se pro roli Marplové narodila), venkov je úchvatný a rozkošný, hudba geniálně dokonalá, herecké výkony prvotřídní a občas mezi herci vykoukne i nějaký ten známý obličej. Opět platí i to, že by to klidně mohlo (a asi i mělo) být o třetinu kratší, ale díky pomalu plynoucím konverzacím a úchvatnému dobovému kouzlu vám to nakonec až tak vadit nebude a stihnete si udělat vztah k postavám. Další věrná adaptace, ve které se nevymýšlejí žádné fantasmagorie. A tak to má být. 75%. ()

Agatha

Po Mrtvé v knihovně další třídílný přepis s více něž 150 min. stopáží, ale tentokrát mi to přišlo adekvátní a velmi povedené. Jediné co mě zklamalo byla odfláknutě natočená poslední vražda a i ten konec se mi zdál moc rychlý a zmatečný. Kdybych neznal předlohu a neviděl novější zpracování, tak se asi trochu ztrácím. Ale možná je to jen můj dojem. Jinak tleskám celkovému zpracování. Tentokrát jsou opravdu i vedlejší postavy dobře zahrané. Můžeme vidět mladinkou Samanthu Bond - pozdější Lady Rosamud z Panství Downton, servírku moc pěkně zahrála Liz Crowther, pobavila i Elaine Ives-Cameron jako kuchařka a Ursula Howells si svou slečnu Blacklockovou velmi užila. Potěšilo mě, že policie tu nehraje takové ty natvrdlé druhé housle, jak tomu obvykle bývá, ale snaží se opravdu něco vyšetřit. Společné scény uhrančivého inspektora Craddocka (John Castle) a všudypřítomné slečny Marplové jsou uchu lahodící a vyšperkované do detailu. Joan Hickson svou roli hraje tak jako by nic, ale skrývá se za tím mnohé, a je vážně kouzelná. 85% ()

akcul

ALMOST SPOILER: Těžké, přetěžké hodnotit! Pro někoho snad příliš rozvleklé a prkenné, jak se na "správný" televizní film hodí, avšak zároveň tento fakt dodává filmu - potažmo seriálu - určitou míru bizarnosti (světlo, kamera), jen vzpomeňme Svědka na zabití, jak "lacinost" a jednoduchost televizního studia dokáže dotvořit podivný svět britské detektivky. Jsou tu však i hodnocení s plným počtem, která uznávají film jako celek. Přiznejme si, že předloha Aghaty Christie je jako vždy dokonalá, toto zpracování spíše průměrné: některé výkony byly až komické. Každopádně s tímto snímkem je spojené mé největší trauma z dětství, to jest ona scéna vedená z pohledu vraha, při níž je uškrcena stará žena šnůrou na prádlo. Tento výjev, dnes se mi zdá až úsměvný, mě strašil několik dětských let. Trauma překonáno, ale prádlo stejně nerada věším:-) celkově lepší průměr. Nevím, je něco nesmírně děsivého na tv-smrti starých žen, které byly spáchány jejich vrstevnicí. Když je pak ztvárníte zvláštními typy žen (té služebné bych se bála i za světla za přepážkou), něco z toho filmu přece jenom vykypí. ()

• I když se děj filmu odehrává ve fiktivním anglickém městečku Chipping Cleghorn, tak se skoro celý film natáčel v anglické vesničce Powerstock, která se nachází v anglickém hrabství Dorset v jihozápadní Anglii. (Trajektt)