Dráma Kolónia režíséra Floriana Gallenbergera je inšpirovaná skutočnými udalosťami odohrávajúcimi sa v kolónii Dignidad v Chille v období Pinochetovho režimu. Dignidad založil a viedol bývalý nacistický lekár Paul Schäfer. V 70-tych rokoch, keď z uzavretej kolónie utieklo niekoľko jej členov, sa uchádzalo, že v sekte dochádzalo k mučniu Pinochetových odporcov a k sexuálnemu zneužívaniu detí. (Cinemart SK)

cuchillo

Velmi svižný a napínavý film. Má to spád, člověk nemůže odtrhnout oči od plátna. Skvělé herecké výkony. ***SPOILER: Mám sice malou výtku ke scéně na letištní dráze, dle mého trošku přitažená za vlasy, ale to je jen velmi malé, nepatrné mínus. ()

Arnyfe

K Pinochetově fašistické diktatuře v 70. letech bych sdělil asi jen následující. Kolonie Dignidad pod záštitou tehdejšího režimu fungovala metodicky, jakožto pracovní tábory, kde docházelo k fyzickým a psychickým výslechům s mučednickými praktikami, které se prováděli i za 2. světové války. Pod taktovkou Paula Schäfera, bývalého nacistického lékaře, kterému se povedlo zmizet po válce do Jižní Ameriky podobně jako známému sadistickému lékaři z Osvětimi Josefu Mengelemu s přezdívkou Anděl Smrti, který byl pověstný svými postupy jako např. experimenty na lidech. Na povrch se dostalo velmi mnoho znepokojujících důkazních materiálů, krom několika dalších zvěrstev jako například sexuální delikty na dětech jak je již zmiňované v oficiálním obsahu. Zakladatel sekty Schäfer byl na základě nesporných důkazů usvědčen a posléze odsouzen k třicetiletému trestu. Paradox je ten, že ještě v dnešní době jsou v Chile podobná zařízení o kterých není takřka zmínka. ()

Jaro_slav

V podstatě tady stačí mírně upravit můj komentář k filmu Argo: "Víte, chtěli jsme vám dát čtyři hvězdičky, ale když vy na konec dáte tak idiotsky natočenou naprosto nereálnou a vůbec ne napínavou scénu z letiště se sedumnulasedmou..." Abyste se cejtili tím koncem uražený, nemusíte ani bejt pracovník v letectví; stačí mít trochu inteligence a je vám jasný, že ten závěr je ryze pitomej a snesitelnej výhradně pro pitomce. Což ostře kontrastuje s jinak dost povedenym filmem. ()

Ollie235

Mrazivé drama, jehož sledování nebylo zrovna příjemné, přesto jsem z plátna nemohl odtrhnout oči. Mohla za to především výborná práce s napětím, které navíc ke konci dokonale graduje, a samozřejmě herecký trojlístek Watson - Brühl - Nyqvist, kde je nutné vyzdvihnout opravdu každého z nich. Jsem velice rád, že Emma s postupem času nechává roli Hermiony minulosti a pomalu se stává jednou z mých nejoblíbenějších hereček. Už dlouho se mi nestalo, abych s nějakou postavou soucítil tak, jako s její Lenou. ()

jarmik

Excelentní Nyqvist v mrazivé podívané dle mrazivé skutečnosti. Skvělé výkony od všech herců. Člověk ani nechce věřit, že je něco takového možné... ()

fredisek

Není nic lepšího, než nechat holku zachraňovat kluka, dát to do exotiky Jižní Ameriky, vlít do toho trochu politiky, přidat pár scén s mučením a zbožňovanou herečku. Colonii jsem málem odsoudil, než jsem ji viděl. Ještě že jsem na ni zašel. Když pomineme zjednodušování reálií (Pinochet moc nepřevzal, tu převzala junta atp.), tak nám tu vyvstane skvěle odvyprávěný příběh, který graduje víceméně po celou dobu filmu a na tom, jak ukazuje historii Chile už vlastně moc nesejde. Dojem je jasný, junta byla zlo, sekty jsou ještě větší zlo, láska Andy přenáší. ()

NJD

Jo dobře, závěrečná scéna na letišti je trochu moc teatrální, ale nic to nemění na celkové působivosti filmu a kvalitně zpracovaném silném příběhu zasazeném do neobyčejného prostředí chilské revoluce. O hereckých výkonech netřeba ztrácet slova, takže bych ještě vypíchnul zajímavou podkreslující hudbu, která filmu pěkně přidává na atmosféře. Celkově za 4,5* ()

Terezinka198

Celkem mě pobavila "jedna" smrt. Asi jsem bezcitná, ale já se nad tou scénou zasmála. No budiž... Film jako celek poutavý, rozhodně mě nenudil. Byla mi zde naservírovaná děsivá realita tohoto Pinochetova režimu, hlavní dva hrdinové mě nenudili ani na chvíli. Takže ano, celkově za 4*, ale pořád hezkým pocitem a neurčitě popsatelnou vzpomínkou. ()

qxkamo

Hlavna postava Lena hrala vo filme bez naroku na honorar. Nie peniaze a mlcanie, ale posolstvo a odvaha su dolezitejsie a o tom je film. ()

dan4815

Díky včasné masturbaci jsem měl po zbytek filmu od svého údu pokoj... ne, kecám. Emma mě nikdy moc nebrala. Naše malá Hermiona dospěla do vážnější role, než tomu bylo v roli šourkolízala v HP. Zvládla to, svou vážnou postavu odehrála tak, jak jsem si představoval. I přes fakt, že film se odehrává v depresivním prostředí v depresivní době v depresivním státě, kde probíhá převrat a naše Emma je na špatné straně probíhajícího puče, se film nesl v duchu lehkého podívání. Žádné depresivní epizody jsem po následující týden, po shlédnutí, neměl. Snímek vcelku věrně ukazuje skutečnou událost v kolonii, kde sekta měla vládní podporu na převýchovu nepohodlných. Dějová linka má však své zádrhele a místy jsem se spíše nudil. A to ve skutečnosti filmu chybí větší stopáž - mám pocit, že ty důležité okamžiky kolonie nám nebyli naservírovány a spíše se řešilo milostné zachraňování, které kdovíjak nebylo mistrovské. Veliký problém pozoruji v eufemismu psychického trýznění. Scény, kde docházelo k nějakým nátlakům nebo psychickému manipulování, vypadají stejně jemně, jako scény, kdy Emma se na začátku setkává se svým přítelem před převratem. Tak nějak tuším, že skutečná kolonie nebyla výletem do lunaparku. Šlo by to i o kus lépe, pořád je to však nadprůměr, který vás dokáže zabavit, nikoliv ale vtáhnout; škoda. ()

ArthasKarfa

Co všechno je člověk pro svobodu, demokracii a pro lásku vykonat je neuvěřitelné. Každý kdo v životě pozná lásku jako představitelé tohoto válečně-politického dramatu jí nesmí nikdy ztratit a musí za ní do konce života bojovat. Asi každý muž by někdy rád poznal holku, která by za něj chtěla obětovat život. Nenápadný snímek, který má ovšem neuvěřitelný spád a napětí. Rozhodně doporučuji všem, kteří chtějí proniknout do událostí chillského převratu v 70. letech 20. století. ()

Santino7

Hoci to nijak zásadne nevykračuje z koľají svojho žánru, ničím nijak zásadne neprekvapí, nijaké momenty ktoré by diváka dostali do úzkych (i keď jasné, z niektorých praktík v Dignidade vám zastane rozum, že to tak skutočne beztrestne bolo a fungovalo - a to hneď niekoľko desaťročí), ale z filmárskeho hľadiska nič zásadné či prevratné (čo by som ale nechcel že...). Remeselne však zvládnuté na úrovni, bezproblémovo, profesionálne, neškrípalo asi nič. Ústredné duo Emma Watson/Daniel Brühl obstojné, hoc na prvý pohľad som si povedal, že takéto spojenie snáď ani nemôže zafungovať, nakoľko mi k sebe typologicky absolútne nepasovali. Z hercov by som sa však pristavil primárne pri Michaelovi Nyqvistovi, ktorý, stvárňujúc zakladateľa a vodcu onej kolónie Paula Schäfera, podal priam brilantný výkon, a viem si predstaviť, že pri o čosi temnejšom poňatí danej matérie (ktoré sa tu z môjho pohľadu priam pýtalo, nakoľko miestami to podľa mňa malo akúsi "hollywoodsku pachuť", no skrátka bolo to až príliš uspôsobené/umiernené vkusu väčšinového publika) by jeho postava pôsobila doslova démonickým dojmom. Takto tu boli len náznaky, no i tak skvelé. Čiže koniec koncov, nakoľko sa mi to nechce zbytočne príliš naťahovať - kvalitatívne nesporne slušný film, ktorý ma v žiadnom prípade nesklamal, a ani na okamih som sa nenudil. Ba čo viac, "dokopal" ma k tomu si o fungovaní a pozadí skutočného Dignidadu naštudovať a zistiť o čosi viac. Čiže vo výsledku som spokojný, hoc to mohlo byť i lepšie (ale to sa dá asi vždy). Nejaké tie percentá ubrala i úvodná, "preddignidadovská" pasáž v predprevratovom Chile, ktorá mi prišla značne odfláknutá na štýl "len aby bolo" (a teda buď to si na nej mali dať záležať o čosi viac, alebo ju aspoň skrátiť nech toľko neškodí výslednému dojmu). 75% ()

Esgalnor

Kolonie je poctivý thriller ze staré školy, který v dnešní době spíše pomalých, mrazivých žánrovek příjemně čeří již trochu zajeté koleje moderního žánru. Režisér Gallenberger diváka rychle uvede do děje a po nezbytném obeznámení s postavami a reáliemi se do toho opře - napětí dávkuje konstantně a nekompromisně. Kolonie má skoro dvě hodiny, ale její tempo je neúprosné. A ačkoliv se zde často využívají různá profláklá klišé, fakt, že se celý příběh odehrává na pozadí reálných událostí, diváka donutí je přehlížet. Do toho skvělé výkony Emmy Watson a Daniela Brühla získávají divácké obliby na stranu svých postav, no a Michael Nyqvist je v roli Schäfera obzvlášť slizký. Skvělé, dravé, intenzivní a i přes občas trochu haprující scénář a místy vrtkavé berličky v ději jsem si film obzvlášť užil. Navíc jde o typický příklad historického snímku, o jehož pozadí jste doteď nevěděli a po jehož zhlédnutí už víte víc než dost. A podle mého krátkého průzkumu se režisér skutečnosti držel velmi přesně, přepálený konec se dá zanedbat. ()

filipvrbik

Tak předně, nemám rád sekty a ani filmy o sektách... Toto má ale tu výhodu, že se na pozadí odehrává Romantický příběh a taky to není jen sekta, ale i jakýsi koncentrační tábor...Naštěstí film se mučení ani zneužívání dětí příliš nevěnuje, takže je celkem dobrý...Prý za celou dobu existence kolonie uteklo jen pět vězňů...Nakonec jsem byl rád, že se to povedlo právě Hansovi a Leně.. Celkově to bylo docela podobné Poslednímu skotskému králi, ale není to tak dobré, ani tak napínavé....70% ()

Emo-haunter

Snímek Kolonie mě rozhodně nadchl svou atmosférou, hereckými výkony a co je nejdůležitější - o Kolonii Dignidad jsem předtím vůbec nevěděl, takže jsem si s velkým zájem po konci snímku vyhledal další informace. Kolonii Dignidad založil v Chile roku 1961 Paul Schäfer - bývalý nacistický lékař, který se dal na dráhu evangelického kazatele. Svět kolonii u města Parral dlouho považoval za skupinu neškodných podivínů v bavorských krojích. Jenže se pak stal skandál - roku 1988 se dostali dva členové sekty ven, a tak se ven vypustily první informace, co se děje v tomto odděleném objektu. Asi 300 obyvatel nesmělo území obehnané ostnatým drátem opustit. V usedlosti platil zákaz telefonů, kalendářů a až na výjimky i sexuálních vztahů. Dnes 61letý Werner Schmidke na hrůzy z kolonie nerad vzpomíná. Když mu byly dva roky, matka ho s devíti sourozenci odvezla do Chile. Jeho rodiče byli přesvědčeni, že míří za lepším životem, který mu dá hodně. Jenže děti už na lodi od rodičů oddělili. Drželi je v domě, kde bydlel vůdce celé osady. Tím Wernerovo utrpení začalo. Od rána do večera nosil dříví z lesa nebo vykopával kameny na poli. Celé dny jen o chlebu a vodě. To nejhorší ale mělo teprve přijít. Zavedli ho do budovy podobné nemocnici. Ve velké místnosti ležely na postelích připoutané nahé děti. Svlékli ho, zavázali mu oči, do uší dali špunty. „Pak začalo peklo. Elektrické šoky, zvířecí bodnutí. Najednou jste slyšeli, jak někdo vedle vás křičí, pokud jste zrovna nebyli na řadě vy. Bylo to peklo. Skoro o tom nedokážu mluvit, ale chci, protože chci, aby se svět dozvěděl, co se stalo,“ říká Werner Schmidke. Definitivní odhalení přišlo až v roce 1997, kdy zakladatel sekty z Chile uprchl před úřady a chudí, málo vzdělaní a traumatizovaní příslušníci sekty se ocitli na svobodě. Objevily se první žaloby proti Schäferovi. Toho policisti zatkli o osm let později v Argentině, kde se schovával. Chilský soud ho za zneužívání dětí a dospělých poslal na dvacet let do vězení, kde muž přezdívaný Věčný strýc předloni zemřel. Vážné zločiny proti německým občanům ale nespáchal Schäfer sám. Pomáhala mu velmi malá a soudržná skupinka, která za ním pevně stála. Kromě jiných do ní patřil i Hartmut Hopp. Schäferův blízký spolupracovník je druhým odsouzeným. Taky on ale stihl před trestem z Chile utéct. Ke zděšení obětí sekty se ale Hopp loni objevil v Německu. Nucený převoz do chilského vězení mu nehrozí, protože německá ústava zakazuje vydání vlastních obyvatel do ciziny. Poškození proto okamžitě podali novou žalobu. „Doktor Hopp je obviněný hlavně z napomáhání a podněcování sexuálního zneužívání dětí,“ upřesňuje státní zástupce Hans-Dieter Menden. To jsou totiž jediné zločiny, u kterých ještě neuplynula promlčecí lhůta. Během předchozích procesů přitom vyšetřovatelé odhalili další překvapivé skutečnosti. Třeba že se v kolonii skrývali hledaní nacističtí zločinci - včetně nechvalně proslulého doktora Mengeleho. Nebo že vojenský režim diktátora Pinocheta kolonii pravidelně využíval jako tajnou mučírnu. Hopp se k případu odmítá vyjadřovat.  Kolonie Dignidad přitom pořád stojí. Noví správci ji zmodernizovali. Snaží se na odlehlé místo přilákat turisty. V usedlosti přejmenované na Vila Baveria vznikl hotel. Z výnosů se platí odškodné obětem týrání. Nejaktuálnější zpráva z letošního září pak přinesla další zajímavé informace: V Itálii byl zatčen Němec Reinhard Doring Falkenberg (75), jehož 16 let hledaly chilské úřady kvůli obvinění z únosu. Toho se měl dopustit v 70. letech minulého století, kdy žil s dalšími německými emigranty v osadě zvané Colonia Dignidad, využívané i chilským diktátorem Augustem Pinochetem k věznění a mučení odpůrců jeho režimu. Falkenbergovo obvinění se týká zmizení chilsko-italského fotografa Juana Maina, jehož v roce 1976 jako sedmadvacetiletého unesla z jeho domu chilská tajná služba. Režim generála Augusta Pinocheta (1973-1990) držel nad kolonií ochrannou ruku, neboť osadu sám využíval k věznění a mučení svých odpůrců. Schäfer byl zatčen v roce 2005 v Argentině a posléze v Chile odsouzen za zneužití 25 dětí a další zločiny k 20 letům vězení. Zemřel v 88 letech v roce 2010 ve vězeňské nemocnici v Santiagu de Chile. Hodně těchto skvělých informací mi nabídly články z ČT24, kteří o tom měli i krátký videozáznam. Hodně zajímavé a silné téma, ze kterého mrazí. Toto téma je pak tímto filmem zprostředkováno skrze romantický příběh dvou lidí, kteří se oba dostatnou do této kolonie - jeden nedobrovolně a druhá dobrovolně. Režisér Gallenberger se rozhodl, že k filmu přistoupí narací, která je přítomná třeba ve slavném Titanicu. Čekal jsem to surovější, ale bylo to celkem v klidu, Watson, Brühl i Nyqist hrají skvěle, zajímavá je i postava Richendy Carey. Celkově film hodnotím velmi kladně, i přes hollywoodský nádech a trochu odbytý konec, který byl takový lehce nerealistický (osobní názor). Celkově mi ale film dal novou zajímavou informaci, která mě zaujala, a já se tak kromě pomalejšího rozjezdu ani trochu nenudil! 8,5/10 Za mě mezi čtyřmi až pěti hvězdičkami, k dokonalosti chybělo, jak jsem již zmínil, pár menších nelogičností. () (menej) (viac)

LuccinyFilmy

Kulty vedené egomaniackými úchyláky jsou vděčné, pro mě fascinující téma, u kterého je možné snad jen nebezpečí, že bude pokulhávat zpracování kultovního vůdce nebo že zobrazení jeho praktik přejde z psychologického i fyzického teroru do karikatury. Ani k jednomu zde nedošlo, a já jsem proto ráda, že jsem si díky Kolonii rozšířila vědomosti a poznala, že i jihoamerický kontinent měl svého L. Ron Hubbarda. Proces seznámení s Colonia Dignidad ale probíhá prostřednictvím mimořádně hloupé příběhové linky, nad kterou zůstává rozum stát. Hermionin plán zachránit svého přítele, s kterým se upřímně doufám snad znala intenzivněji než jen díky sérii čtyřdenních šukacích zastávek, tím, že se sama dobrovolně přidá k záhadné, nebezpečné kolonii, o níž nikdo nic neví, protože se z ní nikdo nikdy nedostal, je destilovaná esence demence. Je to snad ještě hloupější, než se vydat na trek přes rozpálené pole v lodičkách bez ponožek. No nic. *spoiler* Závěr mě naštval zcela náhodným úmrtím postavy, která byla u dvojice navíc; kdyby takhle zařval raději Hermionin přítel, mělo by to alespoň nějaký vypravěčský význam. ()

Gulde

Není to vyloženě můj oblíbený žánr tedy, až moc psychologické, řekl bych. Ale i tak musím uznat, že to mělo hloubku a dost tomu pomohlo i to neotřelé "zasazení" (pokud se to dá takhle popsat u filmu podle skutečné události). ()

Kroupa

Kvalitně natočený biják, ovšem jestli se v závěru trochu neinspirovali u poněkud lepšího filmu Argo. Oceňuju decentnost podání, které vyvolá dost silné emoce, aniž by musel ukazovat vše do detailu. Místy je to tedy slabší, ve smyslu předvídatelnosti a patosu, ale velmi dobře koukatelné. Největší mínus je expozice, která je jednoduše odfláknutá. Jak mám s postavami cítit a prožívat, jestliže se hned po titulcích začnou cicmat a vrnět svou romantiku s revolucí na pozadí. Velká láska je základním hybatelem děje, tak by možná stálo za to ukázat, proč by rozmazlená německá letuška dobrovolně vlezla do lágru za chlápkem, co si s ním chvilku užívala románku v cizině. Že by snaha vylepšit veřejný obraz letušek? ()

dee.n

Kolonie, asi to nejlepší drama, které jsem letos v kině viděla. Napínavé, poutavé a zajímavé, od první, do poslední minuty. Emma Watson stále dokazuje, ze dávno překročila stín Hermiony a Daniel Bruhl se díky Rivalům a tomuto filmu stává jedním z mých oblíbených hercu. Věřila jsem mu každou vetu a jeho postava mi přišla z celého filmu zdaleka nejzajímavější. Nyqvist jakožto záporák famózní, po celou stopáž filmu se mi z toho slizouna chtělo zvracet. :D ()

Vesecký

Skvělý film, který zobrazuje pravdivě a nezaujatě zrůdnosti chilského fašistického režimu podporovaného USA a jak vidno, některými kruhy dalších zemí včetně NSR, která se tímto dílem přihlásila k spoluzodpovědnosti za to, co se dělo v kolonii Dignidad. Nacističtí zločinci se skrývali po skončení války ponejvíce v zemích Latinské Ameriky a v Chile vytvořili vlastní komunitu. Šílený lékař Schäfer zde vytvořil sektu lidí, kteří mu byli bezmezně oddáni, čehož využil i nastupující Pinochetův režim k mučení a vraždění cizích státních příslušníků, kteří podporovali demokratickými volbami zvolený socialistický režim Salvadora Allende. Film byl natočen ovšem jen na motivy skutečného příběhu, takže ho nelze brát doslova, jistě v zájmu napětí bylo cosi přikresleno nebo naopak ubráno. Ale to základní zůstává - člověk nesmí nikdy přestat být lidskou bytostí, toužící po svobodě. ()

VOD tipy na konec srpna

19.03.2016

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (viac)