Príbeh škandálu, ktorý vypukol, keď sa televízia CBS rozhodla dva mesiace pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2004 odvysielať materiály, ktoré mali dokazovať, ako sa George W. Bush vďaka otcovým politickým kontaktom vyhol vojne vo Vietname. Následky pre všetkých zúčastnených na seba nenechali dlho čakať... (STV)

Othello

Z loňské trojice meeting-room-true-events-drama, do kterého zapadaly oskarový Spotlight a vystřelený Big Short prosvištěl Truth americkými kiny s nejmenšími ohlasy a bez nominací, což je trochu nefér, protože ostatní dva nominované filmy ve trojici výborně doplňuje. Zatímco párty jízda americkou úvěrovou krizí pojímala téma jako amorální trip, Spotlight oslovuje mainstream publikum tématem oldskůl novinařiny i "bezpečné kontroverze" pedofilních kněží, Truth odvádí nejlepší práci v tom zobrazit co nejdetailněji fakt, že pokud chci světu odhalovat pravdu, je třeba se zabývat každým byť sebenebetyčným detailem. Srandovně tak mohou působit velké emoce a velkolepá hudba, které podkreslují fakt, že ve filmu "akorát" postavy zjišťují, zdali byl možné v '78 napsat za číslem th, čímž se v zásadě věnují primárně věcem, které se v ostatních adaptacích přeskakují montážemi. Společně s depresivním vyústěním boří trochu iluzi střelených novinářských dinosaurech, kterým máme být vděčni za to, jak za nás hlídají demokracii, tím, že vlastně sledujeme žurnalisty, kteří to zkrátka posrali, nehledě na to, jak blyštivé jejich motivace byly. I přes to k nim však cítíme sympatie, protože nehodnotíme jejich výsledky, ale jejich práci a zanícenost, o které se domníváme, že již je současné novinařině cizí. Plus samozřejmě anti-bushovství, ale tam se nejedná o otázku názoru, ale dobrého vychování. ()

Necrotongue

USA jsou sice demokracií doslova prosáklé, ale odsud potud! Na pana presidenta si nikdo vyskakovat nebude, sic se se zlou potáže! Truth je extrémně zajímavé drama o tom, v jaké situaci se nachází svobodný tisk v zemi, která ráda poučí i Řeky, že slovo demokracie pochází z američtiny. Kvalitní scénář, Cate Blanchett a Robert Redford v hlavních rolích a v podstatě komorní drama mě dokázalo zaujmout víc, než bych vůbec čekal. ()

Morholt

Ono jde z našeho pohledu zdánlivě o houby, ale Američané jsou na službu vlasti citliví a pokud se u politika prokáže, že to flákal, nebo že se vojně vyhýbal, znamená to pro dotyčného konec v politice. Jenže Mary Mapes a její tým si vyšlápli na toho nejvýše postaveného a to je téměř vždy boj proti větrným mlýnům. Nemůžu se vyhnout srovnání se Spotlight a řekl bych, že co chybělo oscarovému vítězi na melodramatičnosti, to tady přebývalo. Ale jinak je Truth precizním novinářským dramatem s neotřelým motivem, které ne že by přinášelo do podobně laděných filmů něco vyloženě nového, ale svým uchopením působí celkem neotřele. Plusem jsou samozřejmě herci, kdy celý novinářský tým pod taktovkou Cate Blanchett hraje jak o život a jsem přesvědčen o tom, že Redford by měl seknout s filmem a jít hlásit zprávy. Vanderbitt k několika výborným scenářům přidal i výbornou režii, tak snad v tom bude pokračovat. 85% ()

NinonL

Práce novinářů se mi moc líbí (některých), proto jsem se na tento film velmi těšila. Ale jsem zklamaná, protože tohle bylo slabé. Cate Blanchett sice hrála skvěle, stejně tak stařičký Robert Redford, ale děj nebyl nic moc. Chybělo mu drama, trocha intrik nebo tajemna, něco, co by mě přibilo do křesla. Škoda. ()

MartinezZ

Pokud jste stoupenec jakéhokoliv politického proudu natolik aktivní, že byste dobrovolně pomáhali při volební kampani, nebo smyslů zbaveni jásáte a pozastavujete všechno a všechny ve chvíli, kdy se na pódiu objeví nějaký politik či dokonce prožíváte stavy extáze, když nějaký politik navštíví vaši ulici nebo práci, je to film pro vás, rovnou tomu napalte ***** - určený pro diváctvo USA, kde se mohou zbláznit z toho jestli nějaký politik byl nebo nebyl na vojně a že kecá v rámci vzájemné očerňovací kampaně mezi politický rivaly. --- Pokud je vám ale úplně u zadku, jestli vám u metra rozdává cetky nějaký politik, nebo jestli prostě nad hordami (snad) placených řvounů na veřejných mítincích kroutíte hlavou a nepřekvapuje vás, že politici lžou, protože jsou to prostě politici, klidně filmu napalte odpad, protože ve výsledku je to film o tom, kterak semlelo redakční tým vydání zprávy o něčem, co nikoho nezajímá. Ty záběry diváků, kterak sledují televizi a hltají "pravdu", mi připomnělo jen jedno: Psychožábu. ()

Riddick77

Tohle není film o nějaké určité historické pravdě, ale spíše o (doufejme) nezničitelné vůli k jejímu hledání, což s sebou čas od času nese riziko pořádného kopance mezi nohy - ať už více či méně opravněného. Méně orientované na instrumentální stránku věci než striktně procedurální Spotlight, naopak více pracujicí s emocemi a charaktery. Blanchett úchvatná, Redford ve svém živlu. 9/10! ()

Alementina

Nádhera, herecká i scénaristická. Nechápu, jak něco takového u nás ani nešlo do kin!!! S ohledem na to, že je 14 dní po amerických volbách a Trump je další ukázka toho, že vždy může být i hůř, tak mi tenhle film padnul opravdu do nálady. Doporučuju všem a koukám, že verbal tomu dal 5hvězd, takže kvalita zaručena. ()

kaylin

Robert Redford je tak skvělý herec, že prostě jen hltáte každou vteřinu, kdy je na plátně. Není zde tolik, jak byste si přáli, ale Cate Blanchett mě překvapila neskutečně civilním a přesto procítěným výkonem, který mě bavil. Ona na sebe strhává pozornost a dává tak vyniknout příběhu jedné ženy, která se jen snažila odhalit něco, o čem si myslela, že je pravda. Svět se za to odmění, to je jasné. ()

PP66

Po Spotlightu další zajímavý loňský americký film o boji osmé velmoci s mocí v tomto případě politickou - administrativou J.W.Bushe - dokazování jeho podvodu kolem vojenské služby. Hvězdně obsazenému dramatu vévodí výkony Redforda a Blanchettové. ()

Foma

Jak dobrej film, tak dobrý téma. Možná, že nakonec nešlo tolik o pravdu, ale o pravdivost určitě a jen za to, že film k ní dost silně pobízí a inspiruje, si zaslouží uznání. ()

BoredSeal

Film o poctivé novinařině, čelící politickému nátlaku a změnám mediálního průmyslu. Truth má všechno, co chybí loňské novinářské oscarovce Spotlightu - dobré herce, napětí, spád, výraznou hudbu a sympatizování s postavami. Přestože téma zdánlivě může zaujmout jen diváky sledující dění v americké politice v éře Bushe juniora, film snadno zprostředkuje celou kauzu i nezasvěceným divákům. ()

Aljak

Smutné, ale v politike je pravda proste neprípustná! Tím investigatívnych žurnalistov sa pustili proti pánovi prezidentovi, a to bola chyba. Who cares about truth? Taká opovážlivosť ako pochybnosť o politikovi vo vysokej politickej funkcií, to sa veru neodpúšťa. Názor nech si spraví každý sám, ale 60 Minutes na CBS nemalo dôvod šíriť demagógiu. Mám pocit, že u nás by to dopadlo obdobne (viď Gorila, a všetky ostatné kauzy). Čo sa týka filmu, tak bodoval najmä skvelý námet, ktorý bol viacmenej zvládnutý veľmi dobre - dokonca mám taký pocit, že to bolo napokon lepšie ako oscarový film Spotlight, ktorý bol taktiež orientovaný na prostredie investigatívnej žurnalistiky (hoci s oveľa závežnejšou tematikou). ()

1frida2

Tak, že se takové věci dějí nejen v Americe, však to máme také u našeho nosu, víme. Tak děkuji všem, kteří se nebojí o špinavých hrách točit, psát a vyšetřovat je. ()

C0r0ner

Člověk je asi schopný pochopit, že útok na prezidenta nezůstane bez odezvy, ale zase v určitých mezích. Bylo opravdu strhující sledovat jak funguje demokracie v nejlepší zemi na světě a že svoboda slova není většinou až tak svobodná, jak by se dalo čekat. Působivé a zároveň hodně výhružné. 90% ()

Juto

Robert Redford natočil nespočet politických filmov, ale tento je z nich najslabší.Koniec filmu má neuspokojil . Film má dobré tempo, ale záver sa strašne vlečie. 6/10 ()

dr.fish

Cate Blanchett je prostě herečka první velikosti. Obsazená do pohádky o slávě investigativní novinařiny, o právu čtenářů a diváků na pravdivou informaci, v tomto lehce patetickém příběhu dokáže překlopit misky vah dobrého vkusu nekompromisně na tu veskrze kladnou stranu . A to dokonce i ve filmu, kde se na konci hrdinovi tleská (!!!!) to prostě funguje. Filmy o politice z principu neberu a patos mne drtí jak betonový panel. Tady jsem jim to ale sežral i s navijákem a Redfordův rozlučkový projev mne dojal. To je tak, když hrajou profíci. 80% ()

Mirokukii

Nejprve krátký výkřik: George Fucking Bush...! Novinařina a její každodenní chleba. Udělal jsi reportáž? Fajn. Obhaj si ji. Příliš krátké? Ano. Příliš rodinné? Ano, avšak na režijní prvotinu sakra dobré. Velice povedené rozklíčování tvorby reportáže a jejího možného dopadu, na její tvůrce. S přicházejícím koncem jako by se však autoři (filmu, ne reportáže) báli trefovat kladívkem na hřebíček, protože kolotoč pravd a lží, politiky a peněz, je dozajista nekonečný. FEA ()

venison

Zajímavé okénko do investigativní novinařiny "Truh" je přesně ten druh filmu, který se pravdy nebojí.. Pěkně ztvárněná informační záležitost o jedné americké kauze.. O kauze, která (věřím) se děje dnes a denně u nás i po celém světě.. Díky za to, že se stále lidé nebojí o podobných špinavých hrách ve vysoké politice točit filmy, točit reportáže, prát články, vyšetřovat je a obětovat vyšší věci své kariéry a životy.. Ústřední dvojku Cate Blanchett a Roberta Redforda jsem si užila na maximum.. Ty dvě hodinky utekly jako voda.. ()

progression

Velice zajímavý snímek nejenom o nelehkém "souboji" o pravdu a spravedlnost, souboji mezi investigativními novináři a politiky, o tom, že "vyskakovat" si na mocné se velice často bohužel nevyplácí, ale přesto stojí za to "si za svou pravdou stát". Samozřejmě existují novináři i "novináři", zrovna tak politici a "politici". Do které kategorie kdo patří si může každý podle svého přesvědčení, dostupných informací i minulých zkušeností dotyčné zařazovat (ve filmu a samozřejmě i v aktuální současnosti). Vynikající Cate Blanchett (nějak si nemohu vzpomenout na film, kdy by tomu tak nebylo) a neméně přesvědčivý Robert Redford rozehrávají působivé drama, i když z těch politických hrátek je člověku někdy dost šoufl a tím nemyslím zdaleka jen ten příběh filmový. Každopádně pokud začnou silně převažovat ti jedinci "úvozovkoví" a navíc spolu začnou výt, s tou "mocí bezmocných" to může začít být dost bídné a hranice mezi (novou) totalitou je bohužel velice úzká. A pokud člověk zná "Syndrom vařené žáby" musí si jen přát, aby těch "Blanchettových a Redfordů" bylo pokud možno co nejvíce. ()

Pavlínka9

Ve výsledku je podle mě celá pointa filmu shrnuta až ke konci filmu, kde sedí hlavní hrdinka se svým právníkem v místnosti plných lidí a říká, že se vlastně řeší úplně něco jiného než o co jde....A je to pravda. Ten film je za mě unikátní v tom, že je vidět, co všechno je potřeba řešit pokud chcete "vypustit" na veřejnost nějakou zprávu a jaké to může mít důsledky. Cca od poloviny filmu jsem jen strnule čekala co bude dál a husina, která mi projížděla po těle moje zaujetí pouze potvrzovala. Po herecké stránce nemám co vytknout - a to fakt nemám ráda Roberta Redforda :D :D Je tam takových "vnitřních" bojů, že jsem nevěděla co dříve a bála jsem se, že se to zbytečně zvrhne k něčemu jinému, ale Vanderbitt se skvěle držel hlavního tématu až do konce :) ()