Je rok 1992 a Československo sa rozpadáva. Detektív Krauz z Oddelenia vrážd sa dostáva k prípadu umučeného kostolníka. Jeho smrť mala ostať tajomstvom, ale klinec zatlčený v lebke núti Krauza pátrať aj napriek všetkým varovaniam. Pravdu o prepojení ŠtB a Cirkvi svätej môže priniesť len muž prezývaný Červený kapitán. Stretnutie s týmto „expertom na finálne výsluchy" ale málokto prežije... (Forum Film SK)

poet

Tie recenzie celkom chápem aj tie slabšie hodnotenia. Na druhej strane to nemalo zlý námet ani herecky to nebolo úplne najhoršie. To čo tento film úplne zabíja je mizerný strih a  príšerné nazvučenie jednotlivých postav ktorým nebolo rozumieť.  Dopadlo to nakoniec ako vačšina slovenských filmov ale dalo sa to aspon dopozerať čo je škoda kedže tá téma ŠTB sa dala rozobrať určite lepšie... ()

Endavour

(Ne)příjemně překvapený po opuštění kinosálu. Kamera, a zvláště pak střih působil celkem zvláštně. Co se týče samotného děje, tak to nejednou působilo jako klasická hádanka z dílny Davida Lynche. Co mě snad asi nejvíc zklamalo, je postava samotného kapitána, který na plátně pobíhal tak možná 15 minut (a to byl všude na plakátech). Z pozitiv tohoto filmu můžeme započítat opravdu vynikající výkon Michala Suchánka, Macieje Stuhra a Ladislava Chudíka, a určitě i pár zajímavých scén z tehdejší Bratislavy. Nicméně zázrak se nekonal. Mé hodnocení činí 48%. ()

Everyone

Předem chci říct, že absolutně nechápu, že se Michal Suchánek dokáže uživit humorem, když vůbec vtipný není, protože zkrátka vždy tlačí na moc pilu. Pokud mu něco jde, tak jsou to vážné role. Ty mu věřím. Co mi přišlo až absurdní bylo, že jsem Suchánkovi nerozuměl asi tak 1/10 jeho replik. __ Opět jsem si potvrdil, že Oldřich Kaiser je dobrý herec. ____ Když to srovnám s jinými kriminálkami, thrillery, detektivkami, které vznikají v české krajině, tak toto je opravdu nadprůměr. Film má zvláštní temnou atmosféru (nejen námětem, ale i tím světlem, hudbou a dikcí), na kterou je potřeba si zvyknout. Ze začátku jsem měl sto chutí to ale vypnout. ()

Snake.Charmer

Rudý kapitán má dva zásadní problémy. Tím hlavním je, že ze scénáře je cítit špatná adaptace knihy. Druhým problémem jsou i na české poměry otřesné postsynchrony. Jinak je film technicky výborný - ať už se jedná o kameru, hudbu Petra Ostrouchova nebo výpravu, díky které se divák opravdu přenese na začátek 90. let. Herecké výkony jsou také slušné. Zkrátka zde mohl vzniknout film Evropské úrovně, ale kvůli nepříliš zdařile napsanému a místy zmatečnému scénáři zůstal Rudý kapitán bohužel jen na půli cesty k této metě. ()

mh.mail

40% — Bolo to voľaké čudné, zmätené, jednoducho divné. Dabingu bylo sotva rozumět (ne že by snad byl potichu, ale nebylo rozumět slovům), navíc jsem nepochopil, proč, když byli všichni dabováni, jediný mistr Chudík nikoliv a byla ponechána jeho slovenština. To už se to mohlo vysílat rovnou v původním znění, ne? Příběh dost zmatený, neuspořádaný, nakonec jsem sice asi pochopil, o co tam šlo, a snad i to, kdo byl kdo, ale dalo mi to dost práci. A ne, nebylo to tím, že by to byl tak dobrý film, u kterého se musí přemýšlet. Když si vezmu, že jsem kdysi uvažoval i nad tím, že bych na to šel do kina, tak jsem rád, že jsem to vydržel až do televizní premiéry. ()

Majkak

Začátek je rozjetý velmi zajímavě, ale pak se namísto postupného rozplétání motivů spíš zamotává sám do sebe. Hodně otázek a žádná odpověď. Prostě někdo je v pozadí, a co na tom záleží, kdo to je. Rudý kapitán může připadat jako dobrý především těm, kdo si ho nespojují s konkrétním místem a časem. Bohužel však hned v úvodu je uvedeno přesné datum a nepohybujeme se jinde než na území bývalého Československa. Policisté jsou otráveni, protože režim, kdy se jim vedlo dobře, skončil, a nový je pro ně horší. Richard, jediný poctivý mezi nimi, je lidsky dost protivný a ani rodina to s ním nemá jednoduché, což je jinak poněkud profláklé klišé. Nálada filmu je o oproti tehdejší realitě až příliš ponurá a ne všichni kluci z kriminálky zase byli tak zamilovaní do komunistů, jak se nám snaží Kollár vnutit. Závěr filmu je už přece jen utržený ze řetězu a scéna v kolejích působí nejvíc ze všeho jako groteska. ()

Raziel_cz

Co si budem, taková paráda jako Ve stínu to není. Ale i když scénář zase tolik neohromí, pořád jde o skvěle zahraný a excelentně natočený thriller, na kterém mě víceméně mrzí akorát fakt, že samotný Rudý kapitán v něm zase tak velkou roli nehraje. A ty CGI noviny na začátku. A scéna s vlakem – všichni víme která. Jinak ale film s pěknou atmosférou, vizuálem, obsazením, jemuž vládne Michal Suchánek, Martin Finger jako bývalý estébák a hláškující inspektor Marián Geišberg. Upřímně doufám, že se Kollár chystá zadaptovat i další Dánovy knihy. Když má co nabídnout severská kinematografie, proč by nemohla naše? Zvlášť, když porevoluční období je pro tenhle žánr jako stvořené. Jenom prosím už bez toho dabingu. ()

owwidius

Velke promo, ale len o nieco mensie sklamanie. Respektive hm, pri sklamani by som musel mat najprv ocakavania a tie som nemal. Akoze technicky to uz konecne vyzera na urovni, dobra kamera a vizualne efekty. Uvodne titulky mi napriklad prisli uz trochu preplacnute a nasilu, ale pacili sa mi take nenapadne efekty a aj stara Bratislava je samozrejme tiez fajn. Najhorsie mi prisli nerealisticke dialogy a pateticke zabery na hlaskujucich hercov. Pribeh ale trochu moc komplikovany a ku koncu som sa uz tesil na zaver. [#25/2016] ()

Faila

Nějak jsem se v tom ději ztrácela a smysl některých scén jsem vůbec nepochopila. Vlastně jsem moc nepochopila, o co vůbec šlo, jak se k čemu přišlo a co kdo (ne)udělal. Ale atmosféru to mělo dobrou, to zase jo. EDIT: Po přečtení knihy tomuhle filmu už vůbec nerozumím... ()

Rockerman

Velmi solidně natočený triller o " estébácích", kteří se umně infiltrovali do polistopadové "normální" společnosti, jenže je začala dohánět jejich špinavá minulost. Děj je poněkud komplikovaný, až nejasný, ale nelze tomu upřít notnou dávku napětí a tahu na bránu. Macieja Stuhra mám rád už od mého kultovního filmu o "Chlapcích, kteří nepláčou". Je fajn, že se "potatil" a je mu rovnocenným kolegou. ()

MickeyStuma

Československo, léto 1992. Podivná porevoluční doba, kde si po změně režimu jisté osobnosti nejistě hledají své místo a kdy neustále kolem poletuje strašák doby komunistické i se svými nepravosti a hrůzami. Temný detektivní thriller je svým ražením a atmosférou pro českou kinematografii přeci jen neobvyklý. Nelze se ani nedomnívat, že se jedná o novodobý štvavý film proti praktikám a vůbec činnostem komunistické StB. V 50.letech takovéto snímky vznikali také a víme proti komu byli zaměřené. Inu, to je tak, když se změní vládnoucí režim. Příběh je dosti těžkopádný a složitý na pochopení, o co tu vlastně jde. Na vypravě si tvůrci dali záležet a to i na dramatických akčních scénách, kde si v žádném případě nehráli na Hollywood. Ta rvačka v obýváku ale mohla být přeci jen více věrohodnější. Pomalé tempo, temná atmosféra, těžký scénář a pro českého diváka mnohé neznámé tváře vytváří podívanou složitější na přemýšlení o vyrovnání se s minulosti, což není jen tak. ()

Vodny

Ach pane Bože, za co mě trestáš? Obrovské stigma českého filmu je zde umocněno silou převelikou. Tradice našeho postsynchronního zpracování zvuku je hrozivá sama o sobě, ale v koprodukci se slovenskými a polskými filmaři vzniklo docela monstrum. Abych u každé druhé věty natahoval ucho a tápal, co vlastně postavy říkají, bylo utrpením, kterému nepomohl ani zbytek technických fines polského kameramana, který si zpracování filmu spletl s demoukázkou svých schopností v rámci přijímacího řízení na filmovou školu. Použité úhly kamery jakoby chtěly upoutat divákovu pozornost více, než samotný obsah filmu. A co příběh, stojí aspoň ten za zmínku? Pokud máte rádi hození do vody a učení se plavat jako novorozeňátko, pak si pošmáknete. Pro ostatní běžné diváky jako jsem já, kteří uvítají příjemné tahání za ručičku a uchopitelnější vplutí do vod neznáma, pak budete jen nevěřícně kroutit hlavou, na který z dvacetidílné série kriminálky o hledání jednoho spisu, se vlastně díváte. A jako samotný plakát tak i celý film v hodnocení lehce "nad odpadem" zachraňuje jediná postava a to v kůži nestárnoucího Oldřicha Kaisera, jemuž těžko napsat lepší roli. Scéna v hořící chatce či jí předcházející bitka v bytě patří k tomu nejlepšímu, co Rudý kapitán nabízí. Zbytek je snůška prapodivných nudných kolemžvástů, přehrávaných a neuvěřitelných postav s nesedícím lipsyncem a hlavním hrdinou, který by si kvůli jedné mrtvolce z dávnověků nechal uříznout koleno a vykašlal se na rodinu. Celé to k sobě nesedí, celé je to tak nějak postdesynchronizované. ()

Nerd4Dreaming

Vzhledem k podhodnocení dávám hvězdu navíc. Atmosféra filmu mě doopravdy pohltila a to se ne každýmu kousku tak snadno povede. 90. léta tady musely bejt vlastně dost šílený. ()

katmandzoo

Po prečítaní knihy som sa veľmi tešil na filmové spracovanie, avšak tie očakávania vystriedalo sklamanie. Podľa môjho názoru vo filme chýbali scény, ktoré boli v knihe veľmi zaujímavé a pre objasnenie príbehu podstatné (nebudem ich menovať, aby som nespoileroval), kdežto niektoré filmové scény boli až príliš naťahované a určite sa dali skrátiť, resp. vynechať. Záver filmu navyše nesúhlasil s knižnou predlohou, o tom, že zomrela iná osoba ako v knihe nehovoriac. Škoda tohto filmu, pretože potenciál tam rozhodne bol. ()

Cruchot

Docela jsem se na tenhle film těšil, ale něco tak zmateného jsem už dlouho neviděl. Je to o to smutnější, že na rozdíl od jiných českých (nebo slovenských) rádobythrillerů staršího data, tenhle nepůsobí trapně nebo až směšně. Na první pohled profesionální práce - kamera, hudba, stavba scén, atmosféra začátku 90. let - to vše je ok. Ale autor scénáře se zřejmě při psaní párkrát opil jako Dán. Znalci předlohy možná tuší, já byl ale celou dobu zmatený jako polární motýl v létě. Chaoticky vyprávěné nebo sestříhané. Jako by mi pořád něco unikalo, až mě to celé začalo být úplně fuk. ()

Torgal

Keby som mal povedať jednu vec, za ktorú si tento film zaslúži absolutórium, je to dokonalé zachytenie Bratislavy na začiatku 90-tych rokoch. Snaha o čo najvernejšie formálne spracovanie doby akoby ale úplne zatienila všetky obsahové aspekty filmu. Dej je totiž neskutočne neprehľadný a veľmi ťažko sa v ňom orientuje (navyše ma ani veľmi nebavil). Človek častokrát tápe dokonca aj v tom, kto je postava na obrazovke a z akého dôvodu sa chová tak, ako sa chová. Nezriedka je problém s pochopením, čo sa snažia postavy povedať a občas dokonca aj porozumením (fakticky som pár krát vôbec nerozumel čo kto hovorí). To, že herci boli tiež veľmi dobrí (vrátane Suchánka obsadeného proti jeho typu) a réžia sa tiež snaží (hoci v akčných scénach to občas nie je to pravé orechové) v takomto prípade už veľa nezachráni. 4+/10 ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015

29.06.2015

Po těžké nemoci ve věku 91 let zemřel v bratislavské nemocnici herec Ladislav Chudík. Syn hutnického mistra projevoval zálibu v recitaci a herectví již na gymnáziu a později v ochotnickém kroužku.… (viac)