Paterčata

TV spot

Saša s Tondou chtěli holčičku a mají paterčata. Z obyčejných lidí nejsledovanějším párem v zemi. A porodem to jen začíná. Třináctidílný dokumentární seriál České televize zachycuje unikátní osud rodiny, do níž se v červnu 2013 narodila historicky první česká paterčata. Jde o případ, který je naprosto bezprecedentní zkouškou pro všechny: lékaře, politiky, úředníky i český sociální systém. Nejvíc ale pro mladý pár, který chtěl svému synovi pořídit sestřičku. Jejich příběh sledujeme na velkorysé ploše jednoho kalendářního roku, od porodu paterčat po jejich první krůčky.
Jsme svědky toho, jak se pod tlakem okolností mění vztahy v rodině, vztahy s pečovatelskou službou, sousedy a veřejností. Seriál zároveň upozorňuje na diskriminaci dosud přehlížené menšiny – rodin s vícerčaty, jejichž jsou paterčata extrémním reprezentantem i symbolem. Právě jejich případ totiž rozpoutal celospolečenskou debatu, na jejímž konci snad čeká změna zákona o podpoře rodin s vícerčaty. (Česká televize)

Tommassi3

Ona ta mínusová hvězda patří především České televizi, která se dnes už skutečně neštítí ničeho, ať už se bavíme o těch sebepropagačních naprosto neveřejnoprávních archivních prostřizích, které se táhnou celým dokumentem jako pach tlející kavky, či o těch obskurních monstrpropagacích dokumentu, který vykřikuje cosi o obhajobě utlačované a opomíjené menšiny rodičů s vícerčaty, na něž tedy stát skutečně zvysoka kálí, aby nakonec přísně sledoval menšinu docela jinou, která v české kotlině budí opravdu až obludné emoce, což nemohu vnímat jinak než jako zbabělou a v jistém smyslu i pohodlnou schovku paní režisérky Derzsiové, a to mi tedy v důsledku nedovoluje hodnotit tuto nic nevypovídající pseudopublicistickou srágoru jinak.. O dokonale zbytečném uplakaném hudebním podkresu posilujícím dojem umělosti celku raději ani nemluvím.. A kdo z vás rádoby heroických patlalů bude mít koule pro dokument časosběrný, který by dokázal celé toto silné téma náležitě obnažit ?? Ha, nikdo se nám nehlásí.. Zajímavé, že ?? Kdo by to byl řekl..;) ()

castor

Když se narodí dítě, je to radost. Když jich je rovnou pět, je to (co si budeme nalhávat) průšvih. Tady se opravdu „urodilo“. Výprava ven na procházku musí být sakra dobrodružná. Neřeším, jak se ústřední duo vyjadřuje, jak přemýšlí, jakou projevuje inteligenci. Důležitý je samotný výstup dokumentárního cyklu, který není tak divácky zajímavý jako třeba v případě cyklu Čtyři v tom, své diváky si přesto najde. Na tuhle událost si těžko zvykala nejen rodina, ale i děravý sociální systém, kterému podpora rodin s vícerčaty jednoduše schází. U zástupce diskriminované skupiny rodin je však patrná jedna věc. Ta roztomilá miminka se narodila romským rodičům. A ve vyhraněném Česku je to sakra problém. Málo rukou na přebalování, rasové útoky naopak na každém rohu. Tvůrci zvolili až příliš velkorysý prostor (jeden kalendářní rok a třináct dílů), zatím (viděl jsem tři z nich) vykročili poměrně slušně.. i když se obávám, že postupem času si vystřílejí všechny náboje.. uvidíme. ()

Peytl odpad!

De mange sirom, Kamiben miro. De man buter lóve, hm? Ačhen Devleha, Sentno. No, a po zhlédnutí dalších pár sekvencí téhle perly veřejnoprávní fetevice mohu jen lakonicky konstatovat, kurva, more, ty služko, untrmenš, makej, jinak ťa vyměním, rakovina. Íbrmenš ve snědém podání, Alláh nás ochraň. ()

swamp

Objektivní nerasistická fakta mým subjektivním pohledem: Tento třináctidílný dokumentární seriál České televize o prvních českých paterčatech vzbudil mnoho vášní, ale nedá se mu odepřít jeho originalita (když to jsou první paterčata, že?) - jenže ta se s každým dalším dílem vytrácí z důvodu neustálé repetice některých problémů a občas i zbytečných rekapitulací těch již proběhlých. Naopak zajímavým prvkem natáčení byla jeho dlouhodobost (jedná se vlastně o časosběrný dokument), kde se na delší časové ose ukázaly neduhy této rodiny, jejich hamižnost a nevděčnost. Věřím tomu, že něčeho podobného bychom se dočkali i u rodiny 'gádžovské' - nebo naopak nedočkali u jiné cikánské / romské rodiny. Spíš si myslím, že dokument sekundárně poukázal na úplně jiný fakt, a to ten, že smýšlení cikánů je zcela odlišné od našich konceptů, a tudíž je těžké snoubit státně-občanskou finančně-materiální pomoct s folklórem cikánům vlastním. Nechal bych je - však oni by těch 5+1 za pomocí rodiny a běžných příspěvků (ano, slyšeli jsme snad stokrát, že "no, jen jedno porodné, more", což je na další diskuzi, protože je zřejmé, proč porodné muselo být zredukováno) nějak zvládli - vždyť v jejich společenství mívají běžně více dětí najednou. ()

marhoul

Ráda zvednu nízké hodnocení pořadu. Jednak proto, že ty rasistické kecy tady..to je děs a také proto, že pořad mě vážně zaujal! Administrátor by se asi měl začít zajímat o obsah komentářů na csfd a přispěvatele rasistických vulgarismů napomenout, případně jim zamezit přístup. Myslím, že tomuto fajn serveru by to slušelo. I svoboda projevu má mít úroveň. ()

triatlet

Souhlas s marhoulem. Administrátor by měl začít pracovat, aby csfd neskončila v žumpě. Kdo nepochopil, že v případě jakýchkoliv jiných paterčat by mediální podpora byla minimálně stejná, měl by zapnout mozek. Úvodní díl mě zaujal - z hlediska každodennosti poskytuje dost informací. Navíc Saša je sympatická. Celkově bych hodnotil 60%, ale vzhledem k těm rasistickým odpadům dávám plný počet. ()

lillien

Menšinová občanka: "Moje děti nikdy neuvidíte, rasistický národe!". Občané : "Díky!!!". Menšinová občanka: "A teď moje děti uvidíte za vaše koncesionářský celý rok a koukejte to lajkovat, nebo ste zkurvení rasisti!". Občané: "To ale fakt nemuselo bejt.." ()

honajz

Oceňuji snahu štábu natočit alespoň pro vyvážení pár výpovědí sousedů, lidí z města, ale i ošetřovatelek, které to nezvládly psychicky. Jinak ale to jde rovně v linii oslavného dokumentu, ačkoliv tedy se celá rodina chová stylem „máme na to právo a nárok, dávejte a starejte se, když máme paterčata“, vlastní snaha něco dělat je minimální, a jak z toho čpí ty snahy ze všeho vytřískat co nejvíc (dostanete dva kočárky pro trojčata a dvojčata, a ne že je dáte dál, prodáte je, jasně). Časem už je skoro za trest na to koukat. ()

SOLOM.

Hodně dlouho jsem přemýšlel, jak vůbec ohodnotit tenhle dokument (seriál), z něhož jsem několik dílů viděl a docela dost se mi u něj mísili pocity. Sám sebe nepovažuju za rasistu, ale většina nepřizpůsobivých mi vadí. Mezi Romy se však najdou i slušní a pracovití lidi, takže je nehážu do jednoho pytle. Přesto věřím, že pět děcek na jednou je vážně na „mašli“ a je úplně jedno jakou mají barvu pleti. Nicméně nechápu, proč by na tu rodinu měl někdo přispívat, dělat sbírky atd. Mě taky nikdo nic zadarmo nedá a pokud tito lidé nejsou schopni přijmout nabízenou pomoc a ještě mít pořád nějaké výhrady, tak ať si políbí prd*l. Otec té rodiny mi přijde asi jako jediný trochu normální. Matka dětí a tchýně jsou jen vypočítavé p**e. Osobně si myslím, že jim Televize dala slušný balík, aby mohli o nich natáčet. Zbytečný pořad, ale těm děckám přeju, aby vedli slušný život, vězení a kriminalitě se vyhýbali jako čert kříže – nicméně tomu sám nevěřím.30% ()

6thSun

Je moc dobře, že něco takového vzniklo, a hlavně, není to vůbec blbě natočené, zdejší hodnocení je ovlivněno něčím úplně jiným, asi není třeba dodávat čím... ()

DEXTER099

Nejsem rasista takže to beru spíš ze stránky toho,že je zajímavé se podívat jak člověk zvládne tolik dětí najednou.Za mě 60 % a tři hvězdy. ()

hous.enka

Dokumenty typu á la Čtyři v tom mám ráda. Baví mě sledovat, jak se děti den od dílu proměňují a jak se rodina postupně stává rodinou v tom opravdovém smyslu slova. Paterčata jsou ale jiná. Sonda do života Romů je to poměrně úspěšná a ucelená, ale o dětech samotných (a jejich proměnách) se toho mnoho nedozvíme. Začátek vypadal velmi nadějně: v porodnici potkáváme Sašu s obrovským bříškem, která se těší na miminka, ale zároveň vlastně neví, co ji čeká. Jenže s každým dalším dílem jsou paterčata odsouvána do pozadí (výrazně se objevují až v posledním díle) a do popředí zájmu kamer se dostává zejména problém mezi (pra)rodiči a státem, obcí, okolím... ()

NinonL

Je škoda, že se mladá rodina nechala zlákat Českou televizí k natočení tohoto paskvilu. Viděla jsem jen druhý díl a do dalších už nepůjdu, abych nepřišla o zbytky ideálů. Rodiče prvních paterčat mi byli dříve hodně sympatičtí, po tomhle dokumentu už nejsou. Resp. budu se už tématům o nich vyhýbat. Dokument začíná mnohými prohlášeními, jací jsou Češi rasistické svině a jak moc romské rodině ubližovali. Kiňovi bohužel na tuto špinavou hru přistoupili a sami si nejednou přisadili. Vzápětí hartusili na sponzory (na ty rasistické svině), že je nesponzorují. Pak se sponzoring objevil a nikdo ani nepoděkoval ... Nevím, kolik je na tom pravdy a co umně zmanipulovala a sestříhala "veřejnoprávní" televize. Proto nebudu hodnotit hvězdami. Dokument je čistokrevný odpad, ale ty maličké děti si ho nezaslouží. Je velkou chybou mladých manželů, že se dostali do spárů odporné ideologie, kterou Česká televize za peníze koncesionářů produkuje čím dál víc. ()

Magyar

Obávám se, že dokument nebude mít odvahu odkrýt, že nesnášenlivost, předsudky a stereotypy vládnou na všech stranách - protože jen tak je možný ukázat uzavřený kruh, který to vytváří, živící sám sebe nenávistí a závistí vůči "těm druhým". Tak by měl dokument smysl. Takhle je to hra na svatý, a až začnou hádky, "slušní pracující občané" to tu zasypou komentáři "já jsem vám to říkal" a v Český televizi se pošta netrhne. Ale to by taky chtělo trochu sebereflexe od štábu.. ()

veronikav

Z čistě filmového hodnocení zajímavé. Neumím si sama sebe představit v této situaci, proto sleduji a přemýšlím, co bych dělala. Je to i dobrá ukázka různých situací, jak ze strany děravých zákonů (jedna mateřská na pět dětí? ), tak i ze strany chování jednotlivých účastníků .... no nepřála bych to nikomu :) ()

ibeh

Hodnotím především odvahu tvůrců a faktickou zajímavost dokumentu. Pět dětí najednou, to je tedy fičák! Úroveň kolísá a délka je přehnaná. Jestli se někdo u seriálu rozčiluje, škodí sám sobě, takže vypnout TV / mohl by přijít infarkt / a potom ledovou vodu hlavně na hlavu a slunce v duši:-) 1) P.S. Hrdí Češi - jako např. Ydrosten - by se měli nejdříve naučit českou gramatiku a problematiku sociálních dávek. Jinak tady jenom blábolí a obtěžují :-( 2) P.S. Bylo to fakt zdlouhavé, ale udělala jsem si obrázek. Nejvíce pomohla paní z neziskovky a dobří lidé, nejpříjemnější z romské rodiny byl otec paterčat, mladá babička byla pracovitá, ale jinak podělala rodině, co mohla. Státní sociální pomoc je v podobných případech velmi bezradná a pomalá. Jinak je zázrak, že děti jsou krásný a zdravý. Snad bude Saša po další operaci v pořádku, čeká ji náročný rodinný život. ()

rakovnik

Včera jsem zhlédl v přestávce fotbalu jeden díl a velice mě zaujalo, jak babička odmítla dělat za peníze to, co dělá u paterčat zadarmo, protože by přišla o své dávky. Také mě zaujalo, kolikrát byla v jednom díle zmíněna Kanada a také to, jak je Česká Republika nevděčná a rasistická (rozuměj též ti, co nic nedávají). Zajímalo by mě, zda ČT natočila tento pořad proto, aby nám ukázala unikátní zázrak přírody, nebo proto, abychom lépe porozuměli naší menšině a dostali ji tak do úcty. Vzdávám hold tvůrcům pořadu, protože tak pravdivý dokument natočit a pustit do televize je odvážné, nicméně vzdávám se hodnocení, protože jsem zaujatý obsahem, nikoli formou, navíc jsem viděl pouze jeden díl a více vidět nechci. S komentáři, hodnotící etnikum, nikoli pořad, se proto také neztotožňuji. ()

wampilenka

Z čistě narativního hlediska to je hrozná nuda. Kdyby se dokument zaměřil třeba na to, jak paterčata rostou, už by to mělo nějakou příběhovou linii, ale o ně samotné moc nejde. Od porodu se zatím akorát dohadují matka a babička s pečovatelkami, případně naříkají, jak nic nemají a nikdo jim nic nedal. Tyto scény se odehrávají v mnoha situacích a kontextech: Matka si stěžuje kardinálovi Dukovi. Matka naříká, že nemají peníze, po té, co vysolila 6 tisíc za fungl nové křestní oblečky pro mimina (nezná mimibazar?). Atd. Ale i přes situační rozmanitost jde pořád o to samé dokola. Ze zvědavosti snad dokoukám. ()