Život podľa Václava Havla

(festivalový názov) (TV film)
  • Česko Život podle Václava Havla (viac)

O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, přesto biografický film zachycující celoživotního příběh velkého Evropana doposud chyběl. Pestrý Havlův život – rodinu, dětství, jeho lásky, dramatickou tvorbu a politickou činnost – zachytila v sedmdesátiminutovém dokumentárním filmu režisérka Andrea Sedláčková, která Havla představuje ve všech životních etapách a rolích, mj. jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života či obdivovatele undergroundu a rockerů. (oficiálny text distribútora)

MirekMatyas

Václav Havel byl pro mne bourák. A jestli mu někdo má chuť vyčítat chyby, které je nota bene lidské dělat, jen to ukazuje na to, jak velká očekávání od něj lidi měli a jak vysoký morální standard stanovil - a to nejen pro sebe. Klobouk smekám dolů. Takových lidí žádnej národ nerodí mnoho kusů za život. Vážím si toho, že jsem byl u toho. ()

tenista57

Snad se ani nebudu vyjadřovat o dokumentu samotném, o jehož pohledu na něj svědčí mých 5 hvězdiček,ale spíše o lidech typu Ashama a jemu podobných, kteří dokument ocejchovali jako odpad. Ano, každý má právo na svůj názor, ale z hodnocení těchto ubožáků je mi prostě na blití. Během svého života jsem se natrvalo rozešel se dvěma kamarády, kteří mluvili o Havlovi podle podobné šablony jako Asham. Takže jejich unifikované názory shrňme: Havel není žádná morální autorita, protože: byl proutník, měl parádní kriminál, zrušil československé zbrojovky, byl to válečný štváč, neboť schvaloval bombardování Bělehradu a zásah v Iráku, byl to buržoazní rozmazlenej synek apod. Ne, za tyto lidi se stydím, že jsou moji spoluobčané, stydím se za jejich ubohost, jak si léčí svoje mindráky na člověku, kterému všichni vděčíme za mnoho. Andreo Sedláčková, díky za tento dokument, který určitě není nějakou oslavnou agitkou, ale ukazuje osobu Václava Havla jako člověka z masa a kostí, a ne jako nějakého nedotknutelného Boha. ()

Widlicka4

Jeden z mála dokumentů, které se ohlíží za celým životem Václava Havla, nikoliv jen za jeho určitou výsečí. A činí to velmi důstojně. I když vklad režisérky vlastně nijak zásadní není - posbírala archivní záběry, které doplnila svým komentářem - přesto je třeba dát palec nahoru za způsob, jakým to všechno poskládala do funkčního celku. A přestože hned v první větě přiznává, že bude Václava Havla adorovat, dělá to velmi nenásilným způsobem a nechává dost prostoru na to, aby si z předloženého materiálu udělal obrázek každý sám. Umělecky to asi nijak stěžejní dílo není, v tomto případě je ale třeba v hodnocení zohlednit i fakt, že podobný, relativně střízlivý dokument o postavě Václava Havla jsme zde potřebovali jako sůl. PS: francouzský název filmu zdá se mi býti přiléhavější než originální český titul - ale to je jen drobná vada na kráse. ()