The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

dragon94

Seriál The Last of Us je jednou z nejlepších, možná dokonce tou nejlepší, herní adaptací. Přesto však není dokonalý. Tvůrci se docela často pokoušeli přinášet do příběhu nové věci na úkor jiných věcí, a né vždy to bylo ku prospěchu. Několik těchto nových nápadů bylo představeno a využito pouze jednou a pak se na ně po zbytek série zapomnělo. Seriálu velmi chybí větší množství nakažených. Během celé série se jich dočkáme jen pár a máme tu mnoho epizod, kde se nevyskytnou vůbec. Což působí tak, že vlastně nejsou až tak velkou hrozbou pro život, jak se je seriál snaží meziřečí interpetretovat. Ruku v ruce s nedostatkem nakažených jde i nedostatek akčních pasáží. Ano The Last of Us nikdy nebylo hlavně o nakažených nebo o akci, i tak si myslím, že by seriál neměl působit tak, že se snaží ze všech sil vyhnout všem ikonickýcm akčním pasážím ze hry. Obzvlášť když tvůrci nedovedou přijít s adekvátní akční nebo příběhovou náhradou. Nedostatkem akce totiž trpí i příběh a vztah Joela a Ellie. Ve hře je spoustu momentů kde se musí naučit spolupracovat a spoléhat jeden na druhého, aby danou situaci zvládli. Absencí těchto momentů tak značně trpí i jejich společný vývoj. V čem je seriál, ale vyniká jsou scény, které takřka 1:1 kopírují hru, což potěší nejednoho fanouška. Dále pak výborné herecké výkony, perfektní kulisy, hudební doporovod a celkově celá výprava seriálu je na jedničku. O to víc, ale zamrzí odfláknutí určitých pasáží, které chtě nechtě musí zahrnovat, alespoň nějakou akci. Celkově se však seriál docela povedl, i když pro lidi nepolíbené předlohou, může občas působit jakože se ve většině epizod téměř nic neděje. Což vlastně není až tak daleko od pravdy. Těmto lidem však doporučuji vydržet, protože poslední dvě epizody se velice povedli díky čemuž člověk ze seriálu bude mít mnohem lepší pocit, než když by skončil sledování někde za půlkou série. 4* 78% ()

Honzox

Přes ne úplně vydařený začátek se z Last of Us nakonec vyklubal velmi slušný seriál. Příběh až na pár tu větších, tu menších klopýtnutí dobře šlape a chemie mezi oběma hlavními představiteli funguje na jedničku, což je aspekt, který v mých očích pomáhá seriálu ze všeho nejvíc. Samotné finále je pak vydařené a správně nechává viset ve vzduchu mírné napětí do další řady, které se doufám brzy dočkáme. Rozhodně to není perfektní a některá tvůrčí rozhodnutí to celé zbytečně shazují dolů, ale výsledek je nakonec více než ucházející. ()

kklepkaa

TLoU jsem hrála a musím uznat, že HBO dokázalo velmi dobře tu atmosféru ve hře dostat do seriálu a je vůbec znát, že si tvůrci dali dost záležet. Trochu jsem měla problém s Bellou Ramsey, ale nakonec jsem si na ni celkem zvykla. Pedrovi Pascalovi role Joela skvěle sedla. Jsem ráda, že se o hudbu postaral právě Gustavo Santaolalla, který se postaral už o nezapomenutelný herní soundtrack. ()

J.Lajner

Neil Druckmann, duchovní otec populární herní série The Last of Us (TLOU), navázal spolupráci se společností HBO, aby mohl svou jedinečnou vizi adaptovat pro potřebu filmového média. Výsledkem tříletého úsilí je ambiciózní devítidílný seriál. Jako člověk, který oba dva díly postapokalyptické herní série dokončil několikrát, si nyní říkám, zdali to v souvislosti s čerstvě zhlédnutým seriálem není spíše na škodu. Herní TLOU je v zásadě cestovním simulátorem, což obrazně řečeno platí i pro jeho televizní inkarnaci, včetně stěžejního příběhového pilíře. Parazitická houba napadne a následně ovládne mozky lidí, čímž způsobí apokalypsu globálních rozměrů. Čas trhne oponou a my poznáváme Joela (Pedro Pascal). Muž, který přežil, ale zároveň přišel o všechno. Druhou postavou je čtrnáctiletá Ellie (Bella Ramsey). Dívka zrozená v chaosu, pro niž je stará podoba světa jen sbírkou nažloutlé literatury a vzpomínek vyprávěných pamětníky. Tyto povahově nesourodé postavy spolu musí putovat z bodu A do bodu B, a na cestě čelit různým překážkám. Díky prožitým hrůzám i střípkům nefalšované krásy, mezi nimi postupně vzniká citové pouto. Je jasné, že herní přímočarost a častý přísun akce, musel seriál něčím nahradit. Televizní TLOU tedy na hlavní dějovou kostru usilovně roubuje nové podzápletky nebo skrze flashbacky rozšiřuje vedlejší linie příběhu, nicméně výsledek je nevyvážený. Retrospektivní vsuvky mapující nástup apokalypsy funkčně dotvářejí komplexnost světa, ale jinak se spíše přešlapuje na místě. Zajímavé dějové segmenty jsou osekány na kost a méně podstatné výplně si pro sebe kradou celé epizody. Díky tomuto defektu se několik dílů táhne a finále je naopak uspěchané. Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.  Scenáristé občas přijdou se zajímavým nápadem, který sice okázale představí, ale více se k němu již nevrátí. Například originálně pojatou komunikací mezi houbou napadenými lidmi (alternativa zombií). Ostatně, jejich minimální výskyt citelně narušuje tolik potřebný pocit ohrožení, pocit strachu o hlavní postavy. Jako by seriál nevěděl, jestli se má striktně držet předlohy, nebo kráčet vlastní cestou, což se kromě nevyváženého poměru mezi akcí a dramatem týká rovněž osobnosti Joela. Je hezké, že jej autoři značně polidštili a vykreslili v rovině citlivého člověka se sklony k depresím. Tento krok ale bohužel vede k nesourodým kontrastům, protože když se má Joel náhle změnit v nelítostnou vražednou zbraň, je těžké tomu uvěřit. Se znalostí herní předlohy vyplouvají uvedené nedostatky zřetelněji napovrch, ale zatracovat kvůli celý projekt by jistě nebylo objektivní. Důvodů není málo. Výprava je na televizní poměry grandiózní, atmosféra ucházející, zásadní dějové zlomy ve většině případech fungují a herci jsou skvělí. Především chemie mezi ústřední dvojicí šlape na jedničku. TLOU si pozornost zaslouží, neboť působivá výprava a nadčasové poselství, které na svých bedrech hlavní dějová linka nese, nezadusí ani nával scenáristických nedodělků a občasná nuda. Ideální volba pro ty, kteří se k herní předloze nikdy nedostanou, avšak výroky o televizní události roku doporučuji brát s rezervou. () (menej) (viac)

cpt.Lynch

Hru jsem nehrál, tedy nepropadl jsem nějakému nadšení. Je to velmi dobře udělané a perfektně zahrané, to se musí nechat. Ale post-apo svět si představuju trošku jinak, temnější, beznadějnější (Cesta), tady je to holt poplatné herní předloze. 3,5* ()

vyfuk

1. série: Konečně úkaz, že videohra se dá zadaptovat. A to i tak, že i když to ze hry dost bere, nebere to k degradaci. Dobré, dynamické a záživné. Jeden z mála seriálů dnešní doby, na který se DÁ KOUKAT. ()

Hollohlaway

Nehrál jsem předlohu, takže nemám, možná zaplaťpánbůh, srovnání. Chápu, že pro fanoušky je asi reálná jedna hvězdička navíc , jinak jsem si ale často po čtení nadšených recenzí jednotlivých dílů slovy Kocoura říkal " sledujeme všichni to samé ?" Dobrou polovinu dílů se toho moc nedělo, stavba příběhu a budování  napětí na mě fungovalo jen občas, pokud je to podle hry takhle rozvláčné schválně, tak mě to prostě nebavilo. Obsazení je jaké je, ovšem i když uznávám, že Bella Ramsey hraje fakt dobře, koukalo se mi na ní prostě divně. Nelíbila se mi, obličej má holt hodně zvláštní. Pedro Pascal byl velmi dobrej, tam výhrady nemám. Atmosféra všudypřítomného nebezpečí a hrozba od " zombíků " byla celkem slabá, v plno dílech na ně vlastně ani nenarazíte. A řešení vztahů mezi postavami bych asi označil za solidní, ale možná  právě na úkor všeho ostatního. Ovšem to může opět být zásluha předlohy, nemůžu posoudit. Pobavila místní suita pro toleranci a porozumění, která onálepkovala každého, kdo měl výhrady, například k třetímu dílu, za homofoba a dobytka. Taky se mi nelíbil a nebylo mi příjemné to sledovat, navíc celý díl byl dost nezáživný. Změnu různých postav oproti předloze nevnímám tak konfliktně, protože jí neznám, ale někomu to může přijít už moc, to celkem chápu. Ve výsledku to nevidím jako přelom, událost sezony, ani bombu, jen jako ucházející seriál s dobrou výpravou a zápletkou, který ovšem dojíždí na nadměrnou tklivost, rozvláčnost a nedostatek akce ()

Wbcko

Videohru znám, neuctívám to jako nějaký kult. Dohrál jsem to dvakrát, dvojku jsem odehrál hned jak vyšla (dostal jsem ji od brachy k narozeninam, jinak bych to day1 nekupoval, jsem škrt). Mám tu značku rád a na seriál jsem se těšil od chvíle co to oznámili. Tím, že bylo hned jasný, že to nebude dělat Netflix a dostane to na starosti Mazin, tak jsem do toho vkládal i celkem naděje a věřil, že to úplně neposerou. Neposrali. Co se týče castingu, tak za mě nakonec úplně v pohodě. Jasně, že Ellie nevypadá jako mladej Elliot Page před tranzicí, tak jak by si velká část fanoušků předlohy přála. Ale do role sedla dobře a zahrála to skvěle. Jsem zvědavý jak to vymyslí do druhý sezony. Joel výbornej, ostatní postavy v pohodě. Odchylky typu, že Sarah byla v originále blonďatá běloška a ne černoška s afrem neřešim. Že seriál nebude kopírovat 1:1 předlohu bylo jasný a asi by to ani nešlo. Mrzelo mě, ale, že některý prvky, který by se tam i docela hodily, úplně vypustili. Fakt nenechali Joela hodit za celou dobu ani jeden Molotov, nastražit past, vystřelit z brokovnice, nechat ho vycraftit granát s hřebíkama? Ani jednou tlačit Ellie na dřevěný paletě, protože neumí plavat? Aspon náznakem, jako fan service... Jsem rád, že ze seriálu neudělali druhý Walking dead, ale soubojů s nakaženými mělo být (a ve hře bylo) víc. Takhle vyzněl Joelův charakter a i celá jejich cesta jinak. Navíc scéna z muzea je pro mě nejsilnější z celého seriálu. Potenciál clickerů mohl být využitý mnohem líp. Naopak s rozšířením loru problém nemám. Zapadlo to tam dobře. S tím, že věnovali prostor věcem, o kterých byla v základní hře maximálně zmínka nebo byly až v DLC, bych problém neměl. Kdyby měl ale seriál o pár dílů víc, nepůsobil jinde tak uspěchaně a kdyby tyhle prvky netrhaly děj (Dívám se na tebe, Left behind). Celkově bych tomu dal tak 85 %, stejně jako hře. Druhé sezony se celkem bojim. ()

Zemi11 odpad!

Tak nějak někdo někam jde a za 9. dílů tam možná dojde. Po cestě si povídá, aby to rychleji uteklo. Vskutku zábava. ()

Mysa

Jako člověk, který hrál hry a miluje je, jsem byl ze začátku hodně skeptický. Některé změny (třeba ty rasové, které byly vyloženě zbytečné) mi dost vadily, taky některé odbočky v příběhu a příběhové rozhodnutí mi prostě neseděly, jenže jak seriál šel dál, začala se mi tato verze tohoto světa líbit víc a víc. Silné momenty, pro které je hra známá jsou provedené dobře, jenže v porovnání se hrou je každý z nich slabší než ty původní. Dost také ubrali na akci, ve hře je akce tuna, tím nechci říct, že by měla být akce v každé minutě, ale zejména hrozba z nakažených tak nějak po čase pominula, protože se v seriálu přestali objevovat. Strašně jsem se právě těšil na to, jak přenesenou některé akční pasáže ze hry právě do seriálu a dočkal jsem se jenom toho, že vlastně většinu prostě vynechali. Musím ale pochválit herecké výkony a vizuály, ty byly vskutku skvělé. Obsazení některých herců je sice diskutabilní, ale ve výsledku každý do svých rolí seděl alespoň povahou, když už ne barvou. Ve výsledku, pro někoho, kdo hry nikdy nehrál je ale tento seriál skvělým uvítáním do tohoto světa a třeba si konečně více lidí najde cestu a zahraje si to dílo boží v podobě hry The Last of Us. ()

xLIGHTx

Populárna PlayStation značka dostala seriózny seriál od spolutvorcu seriálu Černobyľ (konečne poctivejšie spracovanie videohernej predlohy, ktoré môže mnohých nových fans seriálu priviesť k objaveniu samotných hier, sám som chvíľu TLOU 1 skúšal, ale dávnejšie). Hudba veľmi dobrá, hoci nie veľmi výrazná, monštier je pomerne málo, to je škoda, ale ak sa objavia, pôsobia dobre. Určitý problém vnímam v tom, že seriál má kolísavú kvalitu, skvelé epizódy niekedy striedajú slabšie, prípadne značne mizernejšie. Ide napr. o tretiu a siedmu epizódu (obe s výskytom lgbt propagandy), asi hlavný problém tretej ep. je, že dáko mi osobne nepripadalo, že by zapasovala do konceptu seriálu a prišla mi celkovo ako slabšia a nie veľmi zaujímavá (možno akoby bola vytrhnutá z iného seriálu), siedmy diel bol zase pomerne mdlý, nudnejší. A škoda, že  posledná epizóda nebola trochu silnejšia, možno aj dlhšia. (Btw. SK dabing je dosť solídny, Ellie tu dosť vulgárne nadáva, pôsobí to autentickejšie, ako sa to na adolescentku v postapo svete hodí. Tiež som videl nejaké mini video, kde bol porovnaný SK dab. a štandardne kvalitný CZ dab. a SK drsnejší štýl dával v niektorých scénkach ozaj zmysel, pričom keď sa v CZ použil jemnejší výraz, tak to bolo divné. Ale nejde iba o drsnejší SK slovník, skrátka, mám dojem, že SK dabing celkovo dosť vyšiel. Palec nahor.) Craig Mazin si nastavil Černobyľom latku dosť vysoko, takže projekt o atómovej tragédii na Ukrajine kvalitatívne nepokoril, ale zase neurobil značke The Last Of Us hanbu, skôr dobrú reklamu. Kiež by to tak bolo aj u iných herných predlôh (Arcane som nevidel). Za štyri hubičky, ehm, štyri hviezdy (ale nie až také suverénne a s výhradami). ()

pavcas

Absolutně nepolibená herní předlohou jsem neměla žádný očekávání. Další  zombie apokalypsa? Starší chlap unavenej životem, pašuje malou vzpurnou holku přes celý Státy a to mě má jako bavit? Houbový zombíci? Jako sorry, nic nemůže překonat Živý mrtvý, to byly moje myšlenky. Dokonce jsem si první díly říkala, že nechápu ten hype. Jo, Pedro se mi líbil v Game of Thrones, to samé Bella, ta holka byla ranařka tam i tady, ale to bylo vše. Ale každý díl byl lepší a lepší, zároveň každý tak jiný, kolikrát úplně nečekaný. Třetí díl například to bylo mistrovský dílo. A vztah mezi Joelem a Ellie mně postupem času úplně dostal, to jsem prostě dlouho neviděla, takový herecký souznění, plno humoru a zároveň plno smutku, ten postupný vývoj od nezájmu a odmítání až po porozumění a uvědomění si, že láska může mít plno podob a ty nejhlubší vztahy nemusej být pokrevní. Zní to jako klišé jenže nebylo! A poslední dva díly.. Nechtějte abych znova prožívala poslední dva díly... Shrnuto podtrženo, bylo to smutný, napínavý, dojemný, strašidelný a bylo to krásný. Pedro Pascal, alias daddy Pascal je aktuálně numero uno na mým žebříčku, seriál jsem viděla už 2x, dokonce jsem začala koukat na Narcos a to nesnáším drogový kartely, ale tohle se mnou Pedro udělal. No a s hrůzou vyhlížím druhou řadu. Proč s hrůzou? Zasvěcení ví. 🥺Doporučuju. ♥️ ()

666Carnage

Seriál nám skončil a já jsem v celku spokojený. Jediná věc, která není podle mě stoprocentní je Ellie. I tak se ale jedná o nadprůměrnou herní adaptaci. Některé scény doslova srší nostalgií ze hry. Muzika, napětí a scény s clickerama top. Pro fanouška hry povinnost a pro člověka, co nehrál je to povedený postapokalyptický seriál. 85% ()

Nassau

/+/Sometimes things don’t work out the way we hope. You can feel like you’ve come to an end, and you don’t know what to do next. But if you just keep going, you find something new to fight for. 1. série 8/10. ()

DavidS.

Bella NENÍ Ellie...Díly v první sérií oscilují pouze mezi dobrými a podprůměrnými, kterých je bohužel většina...Žádný není výjimečný ani strhující...Marketingová prohlášení o rozpočtu, který pojídá celé série Hry o trůny, je lež nebo defraudace...Prázdný hype a zbytečně jitřené emoce, které si tento počin svou sterilitou a neinvenčností nezaslouží... Sexuální orientace Ellie byla tehdy ve hře odvážným, křehkým a smysluplným inovátorstvím, jenže tady už mutuje do kvót... ()

Torimmer

Poslední epizoda umocnila to, s čím jsem měl celou dobu problém, a sice zkopírovala závěr hry skoro, a někdy doslovně, záběr po záběru. To nové, co seriál přidával se mi na něm určitě líbilo nejvíc, včetně jedné scény z poslední epizody. Jen jestli to celé rozšiřování příběhu ze hry, nebylo i na škodu, protože bylo uděláno tak, že je vlastně v téhle verzi všechno doslovnější a černobílejší, i když příběh ze hry stál na nejednoznačnosti, tak tady sice základ nechali, aby zas nemuseli překopávat celý příběh a jeho vyznění, ale to kolem, co mohli změnit, změnili směrem k jasnému názoru a vysvětlení, s morálním kompasem v ruce. Je to celé takové zvláštně schizofrenní, protože tvůrci něco razantně změní v chování postav, ale dojezd je jako přes kopírák ze hry. Jsem člověk jasně ovlivněný hrou, kterou znám tak hodně dobře, ale tím sem se vlastně odsoudil ke skoro až prozívání se tímhle seriálem, protože šlo vlastně o suchou adaptaci, která má strach dělat věci jinak, a opravdu si otrocky odškrtává, jakou důležitou scénu ze hry už má hotovou a jde se dál, bez imerze průchodu postapo světem, kde se budování postav a jejich vztahů neodvíjelo jenom z těch zásadních milníků - jednotlivých dialogů, kde houstlo napětí - ale prostým trávením času, a společným přežíváním. Proto to možná chtělo víc dílů. Tady vedlejší epizodní postavy hrozně rychle mizí ze scény, ani se nerozkoukají, a přitom jim je dodáváno víc backstory. Tvůrci měli velké ambice, velké oči, a skutek utek. Chtěli sdělit, co měli na srdci, což vítám, je to s potřebným zapálením a důrazem, ale jako celek se to nechytlo a působí to uspěchaně. Takže jako jo, to hlavní - emoce - se dostavilo... dokud se už nedostavilo. Pak je něco divně, když potenciálně mega silná scéna se mnou neudělá skoro nic. Začalo to jako hodně zajímavá adaptace, a teď, po konci, to byl "prostě nějaký seriál, co teď vyšel". ()

JamesSi

Vždy když se mě někdo ptal, která je moje nejoblíbenější postava z Lást of Us je ten týpek, co spáchal sebevraždu. V TOMHLE SERIÁLU O NĚM UDĚLALI CELOU EPIZODU. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)