The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

GodComplex

Nevim v jake zumpe vyhrabali tu holku, ale jinak vyborna a velmi verna adaptace, ze ktere si clovek odnese podobny pocit, jako pri hrani predlohy. Prokleti spatnych hernich adaptaci konecne prolomeno? 8/10 ()

dee-key

Pokud se celý hype kolem seriálu odvíjí od hry, kterou jsem nehrál, pak je celkem nasnadě, že nebudu stoprocentní cílovka. Ale dal jsem tomu šanci a jo, ten hype je fakt jen kvůli té hře. Do žánru postapo to nepřineslo nic nového. Schéma "máme tu zombie/cokoli, co je hrozně nebezpečný, ale zdraví lidi jsou nebezpečnější a tak, i když jsme vám během prvních dvou dílů naservírovali, jak ty potvory fungujou, nebudeme se jimi už zabývat" není nic originálního. Neříkám, že to je špatné, ale nevidím důvod k tomu, koukat na druhou sérii. ()

sofiapetra

Bylo to roztahané, akce pomálu, Bella Ramsey tedy vážně není pěkná holčička (ale agent Peňa to zase bohatě vyvážil!), otrocky se dbalo, aby i ta nejmenší menšina měla své zastoupení, ale přesto mě to takovým zvláštním způsobem bavilo a na druhou sérii se ráda podívám. ()

kagemush

Stejšnové ani boxové hry nehraju. Takže kdyby mi to furt někdo necpal pod rypák, že je tomuhle nějaká hra předlohou bych si ani nevšiml (ale tak někdy asi jó ...). - No a že nám to malé medvídě (viz. Hra o trůny) vyrostlo v pěkně nasranou ,,adolescentní" medvědici (viz předposlední díl). -- Oba retrospektivní díly mně moc neurazili, ale muselo to tak být? Nešlo se vymezit oproti herní vybíjené jinak? Ovšem za mně pro mně - šup sem s další řadou. ()

Vyhy

1. série - 70 % Hru jsem nehrál, ale dle ostatních ohlasů se to předlohy drží, takže palec nahoru! Ale asi si dokážu představit, že něco funguje lépe ve hře a něco naopak v seriálu a ta hranice mezi tím je vážně zatraceně tenká. The Last of Us je moc dobrý seriál. HBO do něj narvalo spousty dolarů, takže vizuál je jedna báseň, Pedro hraje na jedničku a příběhově (pro nás, co neznáme děj z hry) to je zajímavé. To je ale vše. Je to jen a pouze dobrý seriál, který mě bavil, ale po zhlédnutí si najednou vybavuji chybičky, které mi tak trochu kazí celkový dojem. Určitě bych zvolil jinou herečku Ellie. Ramsey sice se snaží, ale prostě na to nemá. Paradoxně jsem dostal málo nakažených a spíše to je drama z post apo světa, ale to mi až tak vlastně nevadí. Třetí epizoda je peak seriálu a dokonce mě rozbrečela (ano, nestydím se za to!). Přesto jsem od finále čekal trochu více než jen střílečku ve stylu Ramba, která ještě k tomu trvala minutu. Spousta věcí ale byla teprve nastíněna, takže jsem v očekávání, s čím přijde poslední druhá série. ()

vydumnica

The Last of Us. Season 1: Niektoré epizódy boli fakt super, niektoré ma ničím zvlášť nenadchli. Celkovo sa mi najviac páčila epizóda Kin (nádherné zasnežené scenérie, polárna žiara, skoro žiadna akcia, naopak riešia sa vzťahy, dôraz sa kladie na celkovú atmosféru a dialógy; ďalej úžasná výprava, kamera, hudba, soundtrack a herecké výkony!) a potom samotné emocionálne finále, tiež ma zaujal aj dojímavý príbeh bratov Henryho a Sama z Endure and Survive. Viac ako akcia ma bavila tá atmosféra a vzťah Joela a Ellie. Jeden z najsilnejších momentov bolo, ako Joel oslovil Ellie "baby girl" v predposlednej epizóde. Páčili sa mi aj také tie úplne jednoduché momenty medzi Joelom a Ellie, napríklad ako "kempovali" v lese a Ellie bola taká prekvapená, že ako chutí káva. Zobrazenie postapo sveta je tu zaujímavé, no zároveň pochopiteľne veľmi depresívne! A čo považujem za negatíva je príliš veľa násilia. Myslela som si, že tí "poslední" budú musieť unikať len pred nakazenými, že len tí "clickers" budú predstavovať najväčšiu hrozbu a z nich samotných a možného nakazenia sa vyplynie všetok ten strach, zúfalstvo, beznádej. Ale naopak, tu "všetci", ktorí sú ešte nažive sa navzájom zabíjajú a rieši sa tu nezmyselná pomsta a podobne. Hru som nehrala, tak áno to ma zaskočilo. Z tohto hľadiska som si to inak predstavovala. Už hneď prvá epizóda ma prekvapila, že Sarah nie je Ellie, teda čakala som, že Sarah bude hlavná hrdinka. A aby som nezabudla na záver chcem pochváliť herecké výkony hlavnej dvojice. Pedro Pascal a najmä Bella Ramsey, klobúk dolu. ()

cariada

Největší zklamání za poslední roky. Na to jak z toho dělají senzaci je tohle jen neskutečně přeceňované a zbytečně nadhodnocené. Spousta lidí se z toho může doslova posrat a přitom je to jedna velká nuda, s minimem akce. Výběr herců taky nic mic, ta kráva co neví co má mezi nohama byla na zabití. Řada dílů naprosto o ničem, třeba ta pře dlouhá Zkrocená hora. Děj se nikam ne posouvá jen to přešlapuje na místě a jen to vyplňuje stopáž. Nakažených je tam minimum. Druhou sérii už asi nedám. Pro toho kdo hru nezná což je můj případ to musí šílený zklamání. ()

DrBuznička

Televizní adaptace videohry neospravedlnila svoji existenci. Transpozicí do jiného média předlohu ničím neobohatila, spíše ji mírně vykastrovala a pouze jen zpřístupnila masám, které nehrají hry a nebo nevlastní Playstation. Videohra Last of Us obsahuje několik hodin neinteraktivních filmových sekvencí, které jsou samy o sobě kinematograficky, ale hlavně herecky famózní. Od začátku jsem proto neviděl důvod k adaptaci, protože je to vlastně už tak skvělý "film". Přestože je herní děj přísně lineární, tzn. nenabízí možnost jakékoli svobodné volby měnit vývoj příběhu, herní prvky jsou pro jeho prohloubení naprosto zásadní. Interaktivita umožňuje silné propojení mezi hlavními postavami – hrajete několik hodin za Joela, pomáháte Ellie a ona vám. Tvůrci měli tento herní aspekt nějak kompenzovat, měli na to ostatně i zhruba o třetinu méně času než je průměrná herní doba předlohy. Místo toho strávili až příliš času expozicí světa a celkově vykreslováním vedlejších postav, jejichž příběhy se snažili podpořit tematické roviny díla – brutalitu X nevinnost, obavu z citové vazby v nemilosrdném světě. Z toho se ale moc nepřeneslo na vztah ústřední dvojice, který je pro závěrečnou katarzi naprosto klíčový. (Jak už se zde někteří zmínili, také mi zůstává rozum stát, proč marginálním postavám je věnována jedna z nejdelších epizod, zatímco finále je uspěchané ve čtyřiceti minutách...) Celkově se autoři také pokoušeli vyprávět více "realisticky", přitom v posledních epizodách veškerou logiku zašlapali do země. Ve hře je Joel prezentován jako chladnokrevný zabiják – v seriálu propásne například hned v první epizodě dvě příležitosti odzbrojit močícího vojáka. (Následně potřebuje spouštěč v podobě divácky návodného flashbacku, aby se dostal do vraždícího amoku.) Akční střety jsou nejprve vystavěny více uvěřitelně, ve scéně v nemocnici se ale Joel nesmyslně promění v akčního hrdinu z 90. let. Ve hře jednoduše daleko lépe fungovalo vyklenutí charakteru Joela, kdy se z bezcitného monstra promění v milujícího adoptivního otce, aby později v závěru znovu propadl své animální stránce. Jeho "volba" v závěru tak vyznívá daleko více sobecky a nikoli "samozřejmě" jako ve finále seriálu. Hráč má navíc prostor nad jeho jednáním uvažovat – abruptivní konec poslední televizní epizody oproti tomu nepokládá morální otázky, nýbrž pouze dotazy po tom, co se bude dít dále, v další sezóně. V té mají mimochodem tvůrci daleko větší prostor to celé ještě více pokazit... (Craig Mazin pro mě ostatně od začátku nebyl žádná záruka, že to celé dopadne dobře, protože má za sebou Černobyl, který rovněž považuji za přeceňované dílo.) ()

ProNotor

Hru neznám, ale seriál, no ty vado. Prostě pecka, vyplatilo se čekat na celou sérii. Protože, jak jednou k tomu člověk sedne, chce další a další díl. Mělo to všechno, rozjezd trochu pomalejší, ale zase to zakončení, to nemělo chybu, trošku jsem si připadal, jak když hraju a snažím se splnit misi. 5* bez debat. Akorát teda nevím, jestli to pokračuje? Myslel jsem , že to bude na styl Walking dead nebo podobných seriálů a filmů a her, ale tohle je úplně jiný mazec. Vřele doporučuji fandům postapokalyptických žánrů, hodně to chytne. ()

Rocky88

Oceňuji, že se tvůrci nenechali unést a neudělali z toho jen další zombie flák a ukazuje spíš vývoj společnosti i člověka jako jedince. Fašismus, komunismus, kanibalismus a další. V tomto směru hodně připomíná Fallout, což rozhodně není na škodu. Škoda je, že nakažených si člověk za těch 9 dílů první série užije asi 90 sekund. Chybí tedy atmosféra a originální nápad s kvadricepsem zůstává nevyužitý. A až moc se věnuje vztahu těch dvou. Packal je super, Béla je castingový fail, absolutně neuvěřitelná. A celé díly věnované homokládám nebo ošklivým ližpičkám jsou naprosto otravné. Celá první série vyznívá dost do prázdna. Snad bude druhá lepší, jinak je to ztráta času. ()

C0r0ner

Prvních pár epizod špičkových, prostředek nic moc, konec parádní, Ellie skvěle zahraná, ale špatně obsazená, Joel excelentní, hrou jsem nepolíben, vizuál, zejména co se týče detailů postapo světa, je absolutní top, ale přece jenom jsem čekal o trošku víc, zejména z hlediska příběhu. 85% ()

PavelVanekArt

Po sedmém díle a rapidně upadající kvalitě jsem to vzdal. Kdyby to nevzniklo, nic by se nestalo. Kde hra je příběhový epos plný boje o přežití a důsledků malých lží, tam je seriál s katastrofálně prázdný s mdlým a nudným světem kolem, drasticky upraveným scénářem oproti hře, dobře zahrané ale katastroficky se tvářící Ramsey a minimální akcí. Technicky je to pěkný, dobrej vizuál, podobnost kostýmů s hrou, má to několik cool momentů, lehce upravený děj, aby rozvíjel lore. To je ale žalostně málo na projekt takových rozměrů. Škoda, že mi to začalo být úplně u prdele. Jo a Joel umře ve druhé sérii. Hups. 2* a.k.a 35% ()

Pajky3

Jeden z nejočekávanějších seriálu, který přišel na začátku roku 2023. Sám jsem hru nehrál, ale to mi nijak nebránilo v tom, abych projekt mohl vyhlížet. Post-apo mám rád, Pedro Pascal je momentálně na vrcholu a HBO zaručí slušnou kvalitu. Nevím, jak moc je to povedené, co se týče herní adaptace, ale jako divák jsem spokojen. Epizody mají co nabídnout a i když některé mohou působit jako pouhé výplně, tak podle mě rozšiřují vnímaní toho, jak svět ve kterém se odehrávají funguje a mají účel. Rozhodně jsem se během prvních devíti epizod nenudil a neměl jsem pocit, že sleduji něco zbytečně. Ani ta kontroverzní třetí mi nevadí, protože nic, kde má Nick Offerman screentime nemůže být špatně. Navíc jsem rád, že spíš než horor se dívám na posta-apo drama a tak mi absence velkých akčních soubojů se "zombíky" vůbec nevadí. Často je poukázováno na chybějící logiku, což jsem většinou ochotnej přehlížet. Ale od začátku mi vrtalo hlavou, že si postavy neuvědomují, co je "vytvoření léku" bude stát. Chápu, že na začátku je Ellie pro Joela hlavně zásilka, kterou přepravuje, ale jak se jejich vztah vyvíjí, tak si myslím, že se měl vyvíjet i jeho přístup k doručení zásilky. V závěru tak jejich vztah dostavá první velkou ránu, ale já jsem zvědav na to, jak to bude pokračovat. ()

Flynn

Zajimavy serial s obcasnymi vykyvy kvality a odklony od hlavniho pribehu. Na to ze predlohou je hra se vsak konalo prijemne prekvapeni. Ustredni dvojice ma dobrou chemii a obcasne naznaky srovnani sveta pred a po apokalypse jsou zajimave. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)