The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Nakažení (S01E02)

(epizóda)
  • USA Infected
Z nakrúcania

Po útěku z karanténní zóny se Joel a Tess dohadují o Elliině osudu, zatímco si klestí cestu troskami dávno opuštěného Bostonu. (HBO Max)

tomik99

Atmosférou a vizuálem naprosto věrné. Hudba minimalistická, ale náramně se hodí k seriálu. Takhle věrnou předlohu jsem již dlouho neviděl. Sice možná někomu může připadat, že se v dané epizodě moc toho nestalo - ale epizoda neskutečně budovala celý svět. Výborné. ()

kondor77

Je znát změna režiséra. Nicméně výprava standartní (oproti hře přidali jen pár pixelů navíc) a narozdíl od hry si stále nemohu najít cestu k Elí, která se chvílemi chová jako píč*. V rámci hry mi její drzost a sebevědomí přišla skoro až přitažlivá, zde otravná. Asi je to od začátku špatně zvolenou herečkou. ()

PEZ

Opäť, úžasná art direction a triky. A dobrá atmosféra. Ale príbeh sa moc neposunul a veľa sa toho nestalo. Tvorcovia stavajú na hororovom feelingu. Takže pre mňa opäť medzi 3* a 4*. Ale prekvapivý záver to vytiahol na 4*. Stále čakám niečo epickejšie, tak uvidíme kedy (a či) to príjde. A Bella Ramsey mi začína prirastať k srdcu - super to baba hrá. ()

JamesConnorG

8/10. - Hezké navázání na předchozí díl. Úvod epizody mi nevadil, ale nepřišel mi nijak zajímavý a záživný. Vzato cesta hlavní trojic postav je naopak příjemná a zábavná část epizody. Začíná se nám tu budovat vztah Joela a Ellie, ale oproti následujícím epizod je to zatím malý vývoj. Napětí a neskutečný závěr táhne tuhle epizodu ještě dál! ()

aR3Zz

Moc hezké, žádné přešlapování a natahování, ale krásná akce a tah kupředu! A jak jsem psal u prvního dílu o atmosféře, tak v tomto díle to v muzeu dotáhli k dokonalosti. Efekty taky úžasné, takže nemám co vytknout. ()

Hellierer

Furt mi přijde, že nejsilnější momenty jsou ty retrospektivní, ale tentokrát příliš neztrácela ani hlavní dějová linka. Muzeum skvělé, pořád se daří krásně udržovat nepříjemnou atmosféru a snad bych i řekl, že adaptace zatím boduje o kousínek více než původní hra. Takhle se to má dělat. ()

groz122

Převážně lyrická epizoda, která šokuje svými nádhernými exteriéry.  Příběh pořád v rozjezdu s nadějí toho, že od 3. epizody nasadí zběsilé tempo. Kulisy, kostýmy... technicky a líbivě Master Class. Dialogově slabší. Pořád však svěží vánek na poli PostApo žánru. 85% ()

HERGImanCZ

Opět názorná ukázka skvělé adaptace. Už po druhé epizodě je asi jasné, že The Last of Us je (stejně jako například Arcane či Cyberpunk) ukázkou toho, že tvrzení, že adaptace videoher se nikdy nedaří, už zkrátka neplatí. Nejen že jsou tu perfektní pasáže, kde například u prvního představení clickera nechává seriál neznalého diváka v napětí, zatímco hráči se už vyloženě těší, až clickera uvidí, ale zároveň veškeré změny spíše prospívají zvolenému médiu. Například rozhodnutí poupravit finální část epizody týkající se Tess tu zkrátka dává smysl a nese se více v duchu toho, co jsme právě viděli, a závěr tak nepůsobí zbytečně překombinovaně. Na druhou stranu mám k této epizodě i nemalou výtku, a to její úvod. Zatímco u první epizody byl delší začátek dobrým způsobem, jak diváka nechat trochu sžít se s postavami, zde nedostáváme naprosto nic relevantního. A přestože se jedná o perfektně natočenou pasáž, akorát diváka okrádá o hlavní linku, kde se vše pomalu začíná dávat pořádně do pohybu. ()

Najt

Druhý díl pokračuje už za zdmi bezpečné zóny, Tess, Ellie a Joel se poprvé setkávají s clickery, dojde i na muzeum a skupina dojde kam měla. Při sledování jsem si připadal jak ve hře. Ta podoba je naprosto prvotřídní. Jestli jsem si nějak představoval the last of us, tak přesně takhle. Kulisy jsou naprosto dechberoucí, stejně tak efekty i masky a dokonce jsem si řekl, když se poprvé objevil clicker, "jo to je přesně ten zvuk". Atmosféra, kterou podtrhují vynikající herecké výkony, dokonalá vizuální stránka, skvělé nazvučení i perfektní prace s kamerou, je proste parádní. Je vidět, že někteří vůbec nedokážou ocenit kvalitu. Ti, kteří dali 3* a níž bud nehráli hru, neví jakým projevem vypráví svůj příběh Naughty Dog, nebo nerozumí filmu. Zkrátka TLOU není jen o akci, ale především je to postapo survival s důrazem na příběh a velká část příběhu spočívá v přežití a dostání se z bodu A do bodu B. Je to taky o vztahu charakterů, najití si cesty mezi nimi. Je to drama, o zachování lidství, správně volbě a budoucnosti, která není růžová. Tohle není frenetická střílečka, ale pomalá příběhová adventura sázící na hutnou, dramatickou a melancholickou notu. ()

VojtechAllen

Po první epizodě jsem nečekal že dostanu něco tak dobrého, ale naštěstí jsem se zmýlil a druhá epizoda je skvělá a snad ve všem lepší než první, hlavně co se týče technické stránky, která je velmi velmi povedená a napětí které bylo až děsivé. 9/10 ()

Midar

Nic neříkající nuda, ve které se za celých padesát minut vlastně nic moc nestane. Po poměrně dobrém úvodů přichází jedná nekonečná a zatraceně nudná procházka, na které jsou zajímavé snad jen krásné záběry na rozpadající se město. Když už se pak po úmorných čtyřiceti minutách konečně začne dít něco potenciálně zábavného, je vám to vlastně úplně jedno, protože to postrádá jakékoliv napětí či atmosféru a všichni tři hlavní protagonisté jsou vám do jednoho naprosto ukradení. Řemeslné kvality to sice má a nápad s vraždící houbou je samozřejmě taky super, tak nějak ale začínám tušit, že to nebude nic pro mě. ()

koty2201

Začiatok epizódy bol trochu zbytočný, ale len pre toho, kto aktuálne nesleduje teórie divákov. Avšak ja ich sledujem a preto mi prišiel tento pay-off dobrý a vieme, že fanúšikovia mali o pôvode nákazy pravdu. Pre mňa je to dobré zistenie, pretože v hre ten pôvod až tak konkretizovaný nie je. Trošku mi tu chýbalo viac toho prehľadávania budov kvôli zásobám, ale to je len taká drobnosť. Na toto majú do budúcna dosť priestoru. Páči sa mi, že sem napriek situácii pridali aj štipku humoru. Ale tie scenérie a prostredie je zvládnuté bravúrne a opäť tu boli scény akoby vystrihnuté z hry so živými hercami. Tých pomrknutí na hráčov tu máte plno. Dozvedáme sa viac o fungovaní tohto postapo sveta a Joel, Tess a Ellie pokračujú na miesto určenia.  Začína sa tu trochu prejavovať vzájomná chémia medzi Joelom a Ellie, tak ako to poznáme z predlohy. Hľadajú si k sebe cestu. A musím povedať, že záver na mňa zapôsobil emočne silnejšie ako keď som to hral. Máte tu aj pay-off momenty v rámci tejto epizódy ako takej a aj z predošlej časti a tvorcovia vedeli čo, ako a kedy majú divákovi naservírovať. Prvé stretnutie s nakazenými, konkrétne s clickermi, ktorý vás nevidia, ale len počujú a orientujú sa cez echolokáciu, bolo fantastické. Bolo to oveľa desivejšie a napínavejšie ako v samotnej hre. A tie zvuky a ich pohyb, no krása. Ako keby som sa vrátil do roku 2013 k mojej starej dobrej PS3. Neviem sa dočkať ďalšej časti. ()