The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Nakažení (S01E02)

(epizóda)
  • USA Infected
Z nakrúcania

Po útěku z karanténní zóny se Joel a Tess dohadují o Elliině osudu, zatímco si klestí cestu troskami dávno opuštěného Bostonu. (HBO Max)

Algernons

Nebýt toho nadbytečného úvodu, ve kterým oproti prvnímu dílu už žádný smysl nevidím, tak by šlo takřka o dokonalou epizodu. Skvělé přenesení herní sekce do příběhu a silně kvituju i změny proti předloze ohledně sdíleného vědomí, které zde funguje skvěle. Setup, Payoff opět na maximum. Krásně se jim daří strukturovat ty epizody jako jednotlivý díly, ikdyž jsou součástí uceleného příběhu. Clickeři a setkání s nimi bylo zpracovaný výtečně! Kvituju využívání silných stránek filmového média, oproti hernímu. ()

Isherwood

Čistá práce. Joel s Ellie ve své pouti možná popošli sotva pár metrů, pronesli minimum slov, ale hlavním hrdinou druhé epizody se stal širý, polopustý svět, který ohromuje šířkou a uchvacuje detaily. Jsou za tím nekonečně hodiny lidí od trikových studií, kteří tímto posunuli benchmark diváckého opojení na novou úroveň. Vzhledem k obsáhlosti materiálu je TV formát nutnost, 50“ obrazovky jsou však pro tento vizuální masterpiece málo. À propos, celá pasáž v muzeu je jedna velká žánrová paráda. ()

T2

Panečku, to ako vážne niekoho tento sterilný dej bez poriadne vykreslených, čo i len troška zaujímavých postáv ešte baví. K tomu prídu ešte aj dosť nesympaticko, odpudivé, hlavne Anna Torv a tá mladá, no otras. To ako nech sa nikto nehnevá ale taký Walking Dead bol pri svojom rozbehu úplne niekde inde, než toto. Trocha mi to pripomína Maze Runner, kde som podobne trpel. /40%/ ()

Marceloo

Aj druhá epizóda úplne super, len som mal ako človek neznalý hernej predlohy menší problém s tým, akú dynamiku tvorcovia zvolili. Osobne o tých postavách takmer nič neviem, takže ich potulky po rozbitom meste ma až tak nechytili. V závere ale epizóda šokujúco naberie na obrátkach a dostane sa na úroveň tej prvej. A tých 52 minút je na takýto skvost málo. Každá epizóda by tu mala mať dĺžku celovečeráku. ()

Kaka

Dystopická pouť opuštěným světem bez pravidel, kde jde každou vteřinu o přežití. Nekompromisní survival s ultimátní atmosférou, napětím a v neposlední řadě promakaným vizuálem se kterým si tvůrci pohráli do detailu. Sice se obsahově celek neposouvá téměř vůbec, ale chápu, že tahle postapo krasojízda mohla být hlavní devízou hry, takže ji tvůrci chtěli dopřát i filmovému divákovi v pořádném množství. ()

castor

Videoherní adaptace, na kterou se všichni šíleně těšili, ale já o ní nikdy neslyšel, pokračuje a už je ryzím postapokalyptickým vyprávěním, kterak je to s námi zase pořádně nahnuté, protože lidskou civilizaci do prachu země zašlapal houbový virus, odskákala to velká města, aby se šíření infekce zpomalilo. Nicméně trio Joel, Tess a Ellie postupují opuštěným Bostonem, a divák se „kochá“ pustým světem plným zajímavých detailů i vizuálních nápadů. Tvůrci fakt připravili pestré a rozmanité lokace. A pak začnou vyskakovat monstra, jejichž mozek ovládá vysoce infekční houba, no, znáte to. Ano, seriálová popkulturní událost roku je tady, ale do vzduchu neskáču. Takže uvidíme... Mimochodem úvod mi nadbytečný nepřišel. ()

darkrobyk

Nepolevující napětí se vine celou epizodou. Už předehra, kde na otázku, jak zastavit nákazu, zazní odpověď - vybombardujte město, zamrazí. V muzeu by se jeden bál i nadechnout, scéna se zapalovačem pak byla nekonečná. Fascinující je, jak si tvůrci vyhráli s prostředím, kdy se mnohdy těžko rozlišuje, co jsou kulisy a co vzniklo v počítači. Smysl pro detail, neponechat nic náhodě....úžasné. Některé výjevy mají až surrealistický nádech a Dalí by byl možná spokojen. Při sledování mi jdou hlavou jiné filmy a příběhy - Loganův útěk, Věc, Annihilation, Skleník od Aldisse...prostě paráda. ()

DJ_bart

"You got some balls, sister." ___________ Už od úvodní scény s lekcí z mykologie – která celému post-apokalyptickému konceptu dodává realistický pandemický rozměr – je jasný, že ani druhá epizoda určitě nebude stát za houby. Ta totiž geniálně představuje poetiku fikčního světa ocitajícího se v rozkladu – a především pak cordycepsu jakožto jednotného parazitického organismu; o samotném set-designu který je naprosto dechberoucí, anebo první nervydrásající konfrontaci s clickery [kteří vás sice nevidí, ale slyší] radši ani nemluvě. Zkrátka, fenomenální zombie podívaná, která v podstatě vlastně ani není zombie podívanou, jako spíš inovativní prototyp tohoto subžánru. Škoda jen tý krátký stopáže, těch 50 minut je pro tenhle skvost fakt málo.... Bella Ramsey rules! ()

filmfanouch

Je klíčem k úspěšné videoderní adaptaci konzultace i spolupráce s tvůrci původní hry? Seriálové Last of Us by tomu mohlo být důkazem. Spolu s Craigem Mazinem se na tvorbě seriálové adaptace podílí Neil Druckmann, kreativní režisér dvojice videoher Last of Us, který se zároveň chopil režie druhé epizody. A ta by definitivně mohla být zárukou toho, že bude seriálové Last of Us potencionálně tou nejlepší možnou adaptací. Start druhé epizody po vzoru té první rozšiřuje mytologii, umocňuje snahu zachytit nákazu z Last of Us do skutečného světa, kdy se to celé nevyhne srovnávání s panikou spojeného s nedávnou skutečnou pandemií. Seriál zvládá vyvolávat dojem, že skutečně přichází od tvůrců seriálového Černobylu, zároveň dochází k bravurní shodě, kdy zachycuje nádech původní hry, zároveň s tím ovšem dochází i k drobným změnám, které jsou ovšem jen k prospěchu věci, zároveň si přitom nevytírají zadek s původní hrou. Druhé epizodě se daří vyvolávat stejné dojmy jako z původní hry. Procházení troskami města, kdy se ústřední trio nachází v nejistotě, kdykoliv může přijít nějaké překvapení, kdykoliv může něco vybafnout, kdykoliv může někdo zemřít. Seriálu se dál daří pracovat s atmosférou, vyvolávat vzpomínky na původní herní klenot i pomrkávat k znalcům loru původní hry. Je pořád krátkozraké označovat Last of Us za pouhou variaci příběhu o světě plném zombie, jedna bravurní konfrontace ovšem strčí do kapsy většinu zombie záležitostí z posledních let. Živí mrtví kdo? Pedro Pascal nevypadá jako herní Joel, Bella Ramsey nevypadá jako herní Ellie. Absolutně na tom ovšem nejde. Důležité je, že se seriálu daří prodat vzájemné interakce těchto dvou postav, kdy si k sobě sice ještě budou muset nějakou dobu hledat cestu, vzájemnou chemií ovšem zvládají vyvolat úsměv po tváří, především díky faktu, že si ani seriálová Ellie do pusy občas jednoduše nevidí. A jeden stěžejní moment se navíc seriálu opět podaří oproti hře prodat ještě silněji. I po druhé epizodě jde tak o důkaz toho, jak vzít něco fungujícího na herní bázi, zkřížit to s filmovými prvky a udat pevný celek, který má duši. Navrátivší skladatel her Gustavo Santaolalla ve spolupráci s Davidem Flemingem přináší bravurní atmosférické motivy, jedna konkrétní pasáž v několika momentech připomene stejný segment ze hry (v režii Druckmanna se pocta sama sobě vzdává snadno), především se opět ukazuje, že tu někdo skutečně hodlal adaptovat předlohu původní hry se ctí. Cesta seriálového Joela a Ellie ještě nekončí, čekání je už nyní nekonečné.... ()

Pilda17

Přes velké očekávání po prvním díle, přichází díl druhý, který musí zaručeně splnit všechny požadavky herních fanoušků. Kupodivu přicházím na chuť Belle, která nejspíš nebude v roli Ellie až tak tragická, což jsem upřímně tolik nečekal. Další díl ukáže, ale zatím nemám co bych vytkl. ()

Cappuccino

Flashbackový úvod po vzore pilotnej časti skvelo podčiarkol atmosféru beznádeje a ukázal, ako veľmi bolo ľudstvo už od začiatku odpísané. Prehliadka zničeného mesta vyzerala famózne, ale chýbali mi k nej nejaké vysvetľujúce dialógy od hlavných postáv, ktoré sa týkali histórie pandémie – ako napríklad spomenuté bombardovanie. Epizóda bola skôr než na spoznávaní hrdinov postavená na budovaní napätia, čo sa jej väčšinu času darilo. Prvý stret so zombíkmi mal spád, no záver bol trochu predvídateľný a emotívne na mňa veľmi nevplýval. ()

Anderton

Postapo atmosféra je skutočne vydarená, ale neprináša zase nič, čo by sme už nevideli. Každopádne prechádzka zdevastovaným mestom ma bavila oveľa viac ako akcia v prvej epizóde. Postavy mi stále neprirastajú k srdcu, predovšetkým teenagerka svojim neustálym fuckovaním lezie poriadne na nervy. Pascal sa tvári ako náhodný okoloidúci a opäť je tak najvýraznejšia Anna Torv. Veľa sa toho skutočne nestane a to, že nás v závere čaká nepríjemné prekvapenie neznamená, že seriál nabral vysoké tempo. Ale tentokrát mi tá atmosféra k relatívnej spokojnosti stačila. ()

Frajer42

Mnohem lepší epizoda než pilot, který se táhl jako sopel. Jednotlivé pasáže mi dávaly zavzpomínat na průchod hrou. Velmi rychle zde prolítli velkou část hry. CGI moc hezké, rozpadlé domy prorostlé zelení jsou pastvou pro oči. Putování vyloženě nenudí. Hezky se zde pracuje s atmosférou. Kdo čekal akční nářez a hordy zombíků, na které je zvyklý z jiných seriálů, ten si na své rozhodně nepřijde. Nové zákonitosti ohledně propojení zombíků pěkně prorostlým podhoubím mi vůbec nevadily a je to zajímavý nápad. Velmi slušná epizoda. Kdyby se to celé táhlo v podobném duchu, tak jsem vesměs spokojený. Není to nic, co by vám způsobilo hodinovou erekci, ale kouká se na to hezky. [77 %] ()

korbitch22

No, atmosféra je pořád parádní, vizuální stránka rozpadajícího se světa úžasná a navíc tohle já opravdu miluju, apocalypsu a rozpadající se velkoměsta, Pedro si jede v klidu svoje bomby...jenže. Chování postav v muzeu, které mají být protřelé, mají mít plno zkušeností s přežitím se v muzeu chovají tak debilně, že sem chtěl scénáristu umlátit dual schockem. Místo toho, abych se pomalu přiblížil k potvoře a střelil ji z pěti centimetrů do xichtu, snažím se jim jak idiot utéct abych na sebe upozornil šlapáním po střepech, pobrukováním, mlaskáním a mlčením. Cukali mi koutke. A když se na konci snaží ta slepice odpálit zapalovačem který neškrtá, když má všude tři prdele zbraní, munice a granátů...už sem chcal hlavičky lysohlávek. Udrželo si to 4* s odřenou prdelí a pokud nás chce scenárista v dalších dílech obohacovat stupidním chováním postav...tak to potěš koště. Příště tak hodnej nebudu. 70% a to především díky parádnímu prologu epizody. ()

Hogun

Akože celkom fajn. Postapo svet parádny. Postavy sa zatiaľ len profilujú. Uvidíme čo bude ďalej. Trochu ma "pobavila" klasická klišé scéna so zapaľovačom... hlavne, keď okolo ležalo kopec granátov, čo by bolo "na istotu" ;) ()

BrooksW.Here

"Now they now where you are, now they come... You're not immune for being ripped apart." _____________ Moje nadšenie z prvej časti neopadlo, ale tu ešte viac zosilnelo. Už úvodný flashback dodáva celému príbehu ešte viac realistickosti a dojmu, že by sa dané udalosti naozaj mohli stať, uvedomujeme si, že ľudstvo muselo šíreniu huby zabrániť akýmkoľvek, dokonca aj tým najkrutejším možným spôsobom... Potom sa opäť vraciame do súčasnosti, ktorá nám ponúka úchvatnú prehliadku zničeného mesta (ktoré mne osobne veľmi pripomínalo úvod 9. série TWD), ktoré na prvý pohľad pôsobí prázdne, ale nič nie je tak, ako sa môže zdať... A práve to mám na postapokalyptických snímkoch najradšej – fascinujú ma pohľady na mŕtvolne vyľudnené a tiché veľkomestá (názov The Last of Us je nesmierne výstižný!), v ktorých (teda aspoň v tomto prípade) vládne naozaj nemilosrdne nervydrásajúca atmosféra... K tomu táto epizóda ešte po celý čas geniálne buduje napätie až po samý strop, kde všetky nepríjemné a úzkostné pocity vyvrcholia prvým oficiálnym stretnutím s clickermi... Jediným mínusom tejto epizódy je jej stopáž, ktorá mohla byť aspoň o takých 15 minút dlhšia, pretože 50 minút seriálu na týždeň je pre mňa strašne málo (sila zvyku 😐). Ale aj napriek tomu kvalita stále siaha mimoriadne vysoko... Po prvýkrát v živote môžem úprimne povedať, že sa teším na najbližší pondelok... ()