Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

BStone

Solidní film Davida Ondříčka o jedné naší legendě, jež se snaží vyprávět život Emila a Dany Zátopkových na pozadí režimních událostí. Celkově to zůstalo někde na půl cesty, ale určitě se jedná v našich vodách o nadprůměrný film. Především je třeba vyzdvihnou Václava Neužila, který je v roli opravdu skvělý. 60% ()

Sejkorka

Výjimečně jsem zaokrouhlil 70% nahoru. Hlavně kvůli výkonu Václava Neužila. Viděl jsem jako 10 letý kluk Emila Zátopka osobně - když přijel k nám do školy na besedu. Dodnes mám v paměti jeho historky i způsob vyjadřování. Ten známe i z různých dokumentů apod. A filmové záběry ze závodů, hlavně z Helsinek, dokazují, jak věrně Václav Neužil nastudoval Zátopkův jedinečný běžecký styl. Hodně mi pokazil dojem vložený příběh o návštěvě Rona Clarka po mexické olympiádě. Je to příběh o ničem, navíc ten skutečný se odehrál v roce 1966. Ale jinak, klobouk dolů, jak David Ondříček zvládnul téma největšího běžce našich atletických dějin. ()

vhorky

Mně se ten film docela líbil. Mělo to tempo i spoustu zápletek. Sem tam i občas vtipné. VFX také docela zajímavé. Marta Issová kupodivu zahrála dobře a dokonce nepřemlouvala Bábu. No a Václav Neužil.... ten nepotřeboval ani dubléra. Ten jeho výkon byl excelentní, možná bych si dovolil říct, že nejlepší v našich sportovních filmech a to zrovna Marek Vašut v Pěstích ve tmě byl také skvělý. Když si vezmu třeba film Fair play, tak bohužel ani jedné herečce nešlo věřit, že pravidelněji běhají podle těch jejich širokých boků a mírně křivých nohou, ale co předvedl Václav Neužil, to asi nemá obdoby nejen v naší kinematografii... ()

anakonda007

Tož pobrečela jsem si dojetím, ale to bych brečela i u dokumentů z té doby. Za mě plochý film, v podstatě žádný děj. Nudné pasáže. Úplně si nejsem jistá, čím chceme v Hollywoodu oslnit. ()

Marcimor

Tohle bylo vážně dilema. Určitě více jak 80%... Na jednu stranu jsem chtěl jsem dát 5, ale díky dějové roztříštěnosti mi tomu trochu chyběl ten "tah na branku", který vám nedovolí zvednout se od filmu. Takže 4 hvězdy. To samozřejmě nemění nic na tom, že je to výborný film, nejen v kontextu české kinematografie. A také to nemění nic na tom, že hodnoticí škála 5ti hvězd je pro mě někdy příliš "hrubá"... ()

TomQ

Dost zmateně a rušivě na mě působily časté přesuny v čase, které nebyly nijak uvedeny vypsáním letopočtu (i když samozřejmě z děje se to po několika minutách vyvodit dalo). Jediné štěstí bylo v tom, že Václav Neužil ve scénách z roku 1968 má výrazně méně vlasů než ve scénách ukazující jeho začátky a první olympiády. Jinak dějově zajímavé, herecky dobře zvládnuté, některé scény byly hodně přesné (dají se najít skutečné historické záběry). Nadprůměrně dobrý český film. ()

mil@n

Na základě recenzí jsem měl skoro strach se na film podívat. Zbytečně. Pana Zátopka jsem měl tu čest potkat osobně a musím přiznat, že Ondříček ho vystihl dokonale. Film se mě moc líbil a místy jsem byl i dojatý až k slzám. ()

Scott67

Po dlouhé době český film, který mě dokázal vtáhnout do děje a dojmout. Předčil moje očekávání. Není asi vůbec jednoduché udělat snímek o skutečných postavách. Skvělý casting ukázal, že to jde i bez Geislerové. Po technické stránce se tomu nedalo nic vytknout. Skvěle udělané plné olympijské stadiony. Technika jde dopředu. Skoro jsem dal i pět. Tento film není jen o Zátopkovi. Je to taky o tom, že politika by do sportu neměla vůbec patřit. A zrovna v poslední době můžeme vidět, jak je toto téma opět velmi aktuální. ()

Trucker

Film je nuda a velké zklamání. Zátopkovo slavné heslo "Když nemůžeš, přidej!" je tam zmíněno jen tak zcela mimochodem ústy jeho manželky. Stejně tak všechny jeho slavné úspěchy, které tvoří jen jakousi naprosto podružnou kulisu k filmu, který je ve výsledku o ničem. Kromě toho, jak je v tvorbě posledních minimálně deseti let obvyklé, není polovině dialogů téměř rozumět, protože jsou nahrané příliš potichu a navíc jsou přeřvané hudbou a ruchy. ()

Pedro72

Asi do poloviny filmu jsem čekal, kdy se konečně na obrazovce objeví Zátopek coby živá bytost, osoba z masa a krve, prostě člověk. Pak jsem pochopil, že až do konce tam bude jen běhající Václav Neužil. ()

hetta

Hezký film a Václav Neužil byl velmi dobrý, libila se mi i Martha Issová. Co mi na filmu vadilo byly titulky překládající cizojazyčné mluvčí. Nebyly vidět, byly malé, takže část dialogů pro neznalé cizích jazyků šla do háje. Jediný slušně viditelný nápis byl červený vyzývající k placení televizních poplatků. ()

Schkeble

nesnáším zbytečné sex scény ve filmech, takže today i died a little. (čt na to vůbec nedalo trigger warning -wtf?) jinak skoro až těžko uvěřit, že tohle vzniklo u nás, vezmeme-li v potaz, co tady v kinech premiéruje za lobotomické kousky. herci top strop a plakát stejně tak ()

horskejvlk

Krásná výprava filmu byla osvěžující a radost se na ni dívalo, maskéři odvedli super práci přičteme scénář a šlo kupodivu o dobrý až chvalitebný český film, musím si odplivnout když si vzpomenu na jiný český film a to Jan Žižka to jsem se zase za Česko styděl neboť takový paskvil může natočit jen Čech, u Zátopka tomu bylo naopak. Škoda že film nešel až moc do hloubky Zátopková spolupráce s STB, vyhazov z armády a pracovat pro kanalizací nebo co. Přesto děkuji. ()

Korpy22

Krásný, historický film reflektující život Emila Zátopka. Na začátku mi bylo jasné, že film pravděpodobně bude mít velmi popisný scénář a ničím nepřekvapí. Opak se stal ale pravdou, Zátopek má spoustu překvapivým momentů, neobyčejných scén a tak se ani po dvou hodinách nestává utahaným. Úspěchu rozhodně nahrává výkon Václava Neužila, který je naprosto fenomenální. Trend, který se zahraničí konečně dostal do České republiky. A to ten, že herec pouze nehraje svou roli, ale splyne s ní. To se zde povedlo. Hereckou dvojici doplnila Marta Issová, která ke své roli přistoupila také velmi profesionálně a ve spojení s Neužilem zde byla cítit chemie. Film je krásné natočený, má atmosféru a styl. ()

Monika95

Film mohl obsahovat delší časovou rovinu, ale líbilo se mi to moc. Neužil prostě zahraje všechno a v každé roli vypadá jinak i fyzicky i charakterově, ne jak p. Geislerová, která je v každým filmu jak přes kopírák, unylá a nudná. ()

TheDoll

K Zátopkovi mě dostal fakt, že jsem na Nový rok neměla moc co dělat, tak jsem si ho na ČT pustila. Jeho osobnost mě nikdy moc nezajímala, slyšela jsem spíš o paní Zátopkové, ale slyšela jsem pozitivní hodnocení filmu. Tak proč to nezkusit... V první řadě byly skvěle zvládnuty (a obsazeny) role Zátopkových. Bavila mě Issová i Neužil, dohromady to fungovalo. Ten Zátopkův běh... no celý Zátopek mě bavil. Kostymérky a maskérky odvedly dobrou práci! Děj mi chvílemi přišel takový uspěchaný, ale neztratila jsem se. Atmosféru měl film i přesto pohodovou. Z filmu jsem cítila pohodu, a to je to, co u takového filmu cítit chci. ()

Dr.Marek

Věrohodný a poutavý film. Popsalo to Zátopka velmi realisticky - bylo tam krásně vidět jakej to je k*k*t a to hezky koreluje s jeho stylem běhu a ponižováním Dany. A kupodivu mi tady Neužil nebyl protivnej, i když ho jinak moc nemusim. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)