Príbeh Učiteľky sa odohráva v roku 1983. V jednej predmestskej základnej škole sa stretáva riaditeľka s rodičmi detí jednej z tried. Hľadá spolu s nimi spôsob, ako sa zbaviť učiteľky, bezdetnej vdovy po vysokom armádnom dôstojníkovi. Z priebehu rodičovskej schôdzky postupne vyplynie, akým spôsobom si učiteľka podrobuje rodiny svojich žiakov a manipuluje celým okolím. (oficiálny text distribútora)

Ijeka72

Začiatok filmu. V 1983-84 vchádza učiteľka do triedy a zdraví deti Dobrý deň!? Tí jej odpovedajú takisto dobrý deň namiesto Česť práci. Buď autor nemá o tej dobe ani páru, alebo to riadne prepískol. Inak záver sedí. Rýchlokvasení demokrati sedia doteraz nielen na miestach učiteliek. ()

babuca

pravdivé, kruté, smutné. Pre mňa sa konečne vrátili Hrebejk a Jarchovský. Ich posledné filmy boli sklamanie ale toto je iná liga. MUST SEE ! ()

Cezar209

Lepší výber režiséra na post hlavnej postavy si neviem ani predstaviť...sadlo jej to ako prdel na šerbel... My ktorí sme mali možnosť otestovať si dobu socializmu v školských laviciach sme iste našli min náznaky toho s čím sme sa stretli aj osobne. Myslím, že je fajn pokecať o tom aké je poslanie filmu a príliš neriešiť filmarinu (v podstate by z toho kľudne mohlo byť aj divadelné predstavenie). ()

Herrydos

Pro mě jednoznačně obrovské překvapeni. Skvěle obsazené skvěle zahrané. Zuzana je přimo ukazková mrcha s obrovským elánem ztvárnila titulní roli. Jednoznacně plný počet a velké doporučení ()

BEZHLAVY

Tvorba techto dvou panu je presne tvorbou pro zdejsi spasitele, kteri v tech svych komentarich zvraci, dobre tema lacine zasadili do doby, kdy takovych charakteru bylo promile oproti dnesnim lidskym povaham... ()

adinnka

Jak už jsem zvyklí u Hřebejkových filmů, rozhodně neočekáváme komedii, ale spíše filmové drama odehrávající se o 30 let zpět. Nejinak tomu je i u tohoto filmu. Hned začátek filmu vtáhne diváka do děje a podrží si jeho pozornost až do samého konce. Obsazení hlavní role je velmi zdařilé. Velmi překvapující byl pro mě závěr. Rozhodně jsem čekala jakousi "odplatu". Avšak samotný závěr filmu je překvapující a nechá diváka sedět s polootevřenou pusou a při závěrečných titulcích si člověk myslí, že tato to přece skončit nemůže. Řadím jako nejúspěšnější český film tohoto roku a dávám nejvyšší počet hvězd. ()

Jan00

Sám jsem zažil podobný případ a to v roce 1968 - 69, na základní škole, kdy učitel tělocvikář ( komunista, jeho manželka učitelka ruštiny, taky soudružka ) ve své hodině tělocviku, vždy uvolnil několik žáků z osmé, deváté třídy, kteří se přesunuli ze školního hřiště na stavbu jeho rodinného domku a tam mu bez odměny, vykonávali jednodušší práce, jako přesívání písku přes síto a jiné... V té době byla většina učitelů v Komunistické straně, takže si dovolovali co nekomunisti nemohli. V dnešní době, kdy mobily mohou zachycovat a natáčet chování učitelů při hodině, je situace zřejmě jiná. Někdy je to naopak, učitel může být žáky šikanován a zveřejněn na Youtube. V dnešní době se "vlezdoprdelkování" přemístilo do firem, kdy zaměstnanci, aby se zalíbili vedení udělají cokoliv! ()

hujerita

Celkom fajn film. Hřebejk s Jarchovským natočili svoju klasiku. Poctivé Tri hviezdy si film určite zaslúži. Niektorý herci boli super a niektorý neprekročili svoj tieň, ale ako celok je to celkom fajn. Rozprávanie od buka do buka ,i nevadilo a skôr držalo nejaké to napätie. Bol som spokojný. ()

Montmorency

No později narozeným to nic neřekne, ale já takové soudružky učitelky taky zažila....po dlouhém čase zase příjemná slovenčina, super herecké výkony ()

Pimburger

Musím se přiznat, že mě film překvapil a naprosto vtáhl do děje. Pouštěl jsem to s přesvědčením, že jen zabiju nedělní večer a ona se z toho vyklubalo krásné konverzační drama, které sází především na výkony herců. A ty výkony byly skvělé. Na čele byla samozřejmě Zuzana Mauréry, která působila naprosto věrohodně, přátelsky a mile, až mi z toho naskakovala husí kůže. V závěsu za ní pak nelze opominout ani hláškujícího Martina Pavelku a ani děti mi tentokrát nelezly na nervy. Nikdy bych nevěřil, že mě zaujme film, který se odehrává v pouhých pěti místnostech. Skvělá práce a já mohu říct pouze: Danke schön! ()

yejb

Výborně natočené, zahrané. Film vzbuzuje emoce. A to je dobře. Taky by se mi chtělo jí .... grrr. Bývalo to tak? Někdy ano. Je to tak? Možná. A asi to tak bude i v budoucnu. Vše je o mě. Tobě, o Ní. Jsou všude na světě, ve všech dobách. Měl bych ale psát "jsme", protože není zlo/dobro, černá /bílá. Záleží na osobní odvaze. Někdy zbabělosti. Pan Hřebejk natočil excelentní thriller. Do podrobna rozpracované detaily odžitého půl školního roku, v konotacích zasahujíc retrospektivně půl života zpět, jako prak natahuje až kam to jde, v následujících vteřinách je, vymrštěné, střídají moje myšlenky, domněnky a pocity, plné obav a nejistoty, letící závratnou rychlostí do budoucnosti. Jak jí to poznamená? Co s ním udělá takhle poznámka? Myšlenková houpačka mi chvílemi zvedala žaludek a proto tleskám(!) sevřenými pěstmi zlostí. Příběhem rezonuje sdělení, nejdůležitější informace dneška- že i včerejšek bylo nutné prožít v přítomném okamžiku, neházet okolí do jednoho pytle. Dokázal jsem to? Pozlátka doby nebo věku nejsou ničím jiným, nežli kamufláží kolektivní viny, nebo jejího ospravedlnění. Velký respekt všem, kteří jsme v té době žili a dokážeme se s některými zážitky srovnat. Protože, a znovu velký respekt, jako bych některé postavy také...znal. Odpouštět je božské. ()

KcarlosK

Tak koukat se na to dá, ale je to na hraně. Žádná gradace a pekně odfláknutý závěr. Jedna dobrá scéna a dost. Ani se nedivím, že to nikdo nechtěl zafinancovat. ()

izmi

Prvotřídní psychologické drama, skvěle vystavené charaktery, osvěžující způsob vyprávění příběhu. Perfektně napsaný scénář - postava starého Bindera bez chyby. Myslel jsem si, že p. Hřebejk od Pelíšků už nikdy nic pořádnýho nenatočí a konečně se mu to po letech marné snahy povedlo. Ač jsem k čs. kinematografii skeptický, tohle se povedlo. Mimochodem sonda do národní povahy nádherně vykreslená na té třídní schůzce - bez chyby. A ještě něco - dodnes se nic nezměnilo, národ se neposunul ani o krůček, jen máme jiné kulisy. Takže to není až tak o jedné učitelce. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě

22.04.2017

Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici, která se každoročně koná na přelomu dubna a května v Českém Těšíně a… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz