Príbeh Učiteľky sa odohráva v roku 1983. V jednej predmestskej základnej škole sa stretáva riaditeľka s rodičmi detí jednej z tried. Hľadá spolu s nimi spôsob, ako sa zbaviť učiteľky, bezdetnej vdovy po vysokom armádnom dôstojníkovi. Z priebehu rodičovskej schôdzky postupne vyplynie, akým spôsobom si učiteľka podrobuje rodiny svojich žiakov a manipuluje celým okolím. (oficiálny text distribútora)

lineker

Jan Hřebejk v nejlepší formě. Nikoliv komedie, ale depka a beznaděj je to co pro mne nyní táhne jeho tvorbu. Po Nevinnosti další ne zrovna příjemný film, ve kterém se však příběh tu a tam podaří slušně odlehčit. Profesně skvěle podané drama o době, kdy nám nevládli schopní, ale ti schopní všeho. Komunismus je svinstvo a komunisti jsou svině. Naléhavé a bohužel i dnešní. Některým lidem pane Karlos by možná neuškodilo kdyby na něj nějaký komunistický dobytek skutečně zaklekl. ()

mfanta

80% - Dvojice Hřebejk/Jarchovský konečně po mnoha letech natočila něco, co se mi hodně líbí. A není určitě náhodou, že se nejedná o jednu z hořkých vztahových komedií, které sypou jako na běžícím páse, ale o syrové drama. Vskutku, při sledování tohoto filmu běží člověku po zádech mráz. Film krásně vystihuje připos*anou atmosféru pozdní normalizace, kde se lidi bojí nahlas ozvat, protože jiní lidé mají moc rapidně zhoršit už tak pochybnou kvalitu jejich životů. A jedinci, kteří pochopí a přijmou pravidla hry, jsou velice zvýhodněni. Paní učitelka nám předvádí krásné ukázky manipulace dovedené až do vědecké dokonalosti. Projde jí to? Lví podíl na kvalitě filmu má Zuzana Mauréry v titulní roli. Její výkon je bravurní, naprosto uvěřitelný a dechberoucí! ()

Rustik

Možná jsem čekala trochu víc...vlastně to ve mě nezanechalo moc nic...Scénář dobrý, ale chybělo mi něco. Když pominu vyčůranost paní učitelky..a ti páni rodičové? všichni jak mraky..njn strach dělá svoje...průměr 2,5 ()

adaben

Přemýšlel jsem i o pěti hvězdách. Je chvályhodné, že Hřebejk, Jarchovský a spol. se opakovaně věnují psychologickému tématu z běžného života jako je šikana. Navíc tohle věrohodné drama z minulého režimu vypovídá o tehdejším režimu mnohem přesněji než většina filmů s příběhy disidentů či o sudetské otázce. A kdo tehdy chodil do školy, ví, že ten film příliš nepřeháněl. Trochu mi vadila ta slovenčina a vlastně mne mrzí, že takový dobrý námět nebyl natočen z českého města, a ne všechny herecké výkony mi přišly působivé. Ale zas musím Hřebejkovi uznat, že v řadě jeho scén se děje něco i v dalším plánu, že je to osvěživější a poctivější filmařina než u většiny jiných současných filmů. Povedená byla například většina scén z domácností a také z prostředí sportoviště. A opravdu pěkný byl vtip s "danke schoen" i závěrečná historka s výstřelem. ()

PowPow

U sledování filmu jsem měl chuť vzít nejbližší těžký předmět a prohodit ho obrazovkou, kdykoli se na ní tá sviňa objevila. A pokud film dokáže vyvolat v divákovi takovéto emoce, má v podstatě vyhráno. Je to velice šikovná metafora celého komunistického systému, takže námět dalece přesahuje školní lavice. Jsem i rád, že byl film nakonec natáčen ve Slovenském prostředí, protože se v něm objevily talentované, ale pro nás neokoukané tváře - kdyby tam hrál zase Macháček, Mádl, Donutil, Vica Kerekes a další, neužil bych si pro mě skoro neznámého Kassaie, Bebjaka, Havelky a možná ani Zuzany Mauréry, která to celé táhla. ()

andydufrsn

Vůbec jsem podle názvu nečekal, takhle hutný film s výbornou atmosférou. Jak vidno hranice mezi pomocí a úplatkem a mezi žádostí o pomoc a vydíráním je velice, velice tenká, obzvláště v tíživé atmosféře totalitní společnosti, kde se hodnoty lidství posouvají pouze k touze po přežití. Neodpustím si poznámku, že mi okamžik rozhodnutí zda stížnost podpořit nebo ne evokoval slavných Dvanáct rozhněvaných mužů. ()

Napalm.Death odpad!

Klasická hřebejkovská lživá demagogicky antikomunistická slátanina. Hřebejk nazývá lidi, kteří volili za prezidenta Zemana, "rudohnědými prasaty", sám je však prase modré! Holt Hřebejk si, co se týče jídla, potrpí ne na klasické rudé (hovězí), růžové (vepřové), nýbrž na maso namodralé :-D Nu což - taková namodralá kotleta musí být jistě "výborná"! Tak "dobrou" chuť, Hřebejku! :-D Máš to opět za pět, čili jednoznačně odpad! ()

honza.g

Je to opravdu spíš bajka, doufám, že lidi, co tu dobu nezažili, se neodnesou představu, že taková úča byla běžný (z)jev. V socialismu se mísilo několik ekonomik a ta šedivá, v níž kralovali řezníci, zelináři a vedoucí Mototechny byla celkem široce rozšířená. Učitelé ji využívali v míře obvyklé, ale spíš jako pokorní zákazníci (chci dobré maso na neděli - nemohu dát kouli synovi místního řezníka, a nebo obráceně zelinář schová soudružce učitelce nedostatkové banány, aby byla k jeho dceři vstřícnější). Skoro na každé škole byla nějaké zavilá komunistka, ale o kombinaci s takovou vyděračskou povahou jsem ani neslyšel. A ještě vzácnější byla existence tak statečné ředitelky, která by se proti předsedkyní ZV KSČ takto postavila (zde dokonce v součinnosti se zástupkyní - většinou aspoň jeden právě z vedoucí dvojice na škole byl zasloužilý komunistická kádr). Takže to co se sešlo na téhle filmové škole, je dost unikát, a proto jde o nevšední až extrémní příběh, který autorům usnadnil vykreslení jak atmosféry tak tehdejší myšlení běžných rodičů. A to se jim povedlo mistrně, civilní herectví tomu jen pomohlo. To rozdělení na tě třídní schůzce bylo jak z učebnice: 70-80% se prostě jen přizpůsobilo, situace se jim moc nelíbí, ale chtějí klid a hlavně nevyčnívat. Zbytek se rozdělil zhruba na poloviny, jedni jsou proti nahlas, protože jim situace moc vadí a druzí jsou pro a dokonce taky nahlas, protože jim situace vyhovuje, nebo se jim dokonce líbí. Proto dávám 80% , ačkoliv se obávám, že kdo to nezažil, tak příčinu chování těch zneužívaných rodičů zcela nepochopí. ()

cyglos

Syrový obraz doby zpracovaný do skládačky kousků děje, který vytvoří příběh.Učitelka je jedna z postav, které byly okolo nás všech. Slizkost, přetvářka, vypočítavost, vymáhaný soucit, skrytá msta. Někdy nezastřená, pokud vyvstal náznak odporu. Zde jsou terčem děti a vydírány rodiče. Jedněm to vyhovuje, druzí odmítají podřídit se vydírání. Dlouho jsem neviděl film, který dokázal nastínit dobu s tak drsnou elegancí. Jeden člověk a tolik opratí v ruce. Pozice, výhody, manipulace, vydírání všech okolo. A tohle bylo na každém kroku, obchod s knihami, lahůdkami, Tuzex, škola, úřad, nemocnice, nadřízení. . . Hnusná doba, kterou si lidé dělali sami. ()

stuj

O filmu jsem předem věděl jen to, že jej natočil Hřebejk. Takže jsem automaticky předpokládal, že pouštím veselou komedii. A hle, ona to žádná sranda nebyla. Což bylo příjemným překvapením. Komoušská atmosféra se tvůrcům povedla. ()

Lulugo

Film věrně zachytil to, co každý z nás někdy zažil: totiž zneužívání postavení vůči ostatním lidem k vlastnímu prospěchu. Strach, který dokázali někteří komunisté vyvolávat v neangažovaných obyčejných lidech, se nedá zapomenout, a je potřeba to dnes lidem připomínat. Hřebejkovi se to skvěle povedlo. ()

cica

Musím povedať, že tento film na mňa veľmi silne zapôsobil, možno aj z toho dôvodu, že som mala tú "česť" stretnúť takúto súdružku učiteľku... Neviem, čo by som robila ako rodič v podobnej situácii - v tej dobe byť odvážnym znamenalo veľa problémov. Preto sú podľa mňa výkony hercov na veľmi vysokej úrovni a len podčiarkujú silný príbeh. ()

roller odpad!

Každá propaganda je směšná. Ta Hřebejkova není o nic lepší než ta komoušská. Jde jen o to někomu vymýt mozek za pomoci argumentačních faulů. Prvoplánové, směšné... ()

Richard.Jezd

Jeden z nejlepších filmů od Hřebejka a Jarchovského. Velmi potřebné téma o tom jak dokáže moc učitelky přerůst k šikaně studentů která přeroste i k šikaně rodičů studentů. Herecký výkon Zuzany Mauréry v roli učitelky je jeden z nejlepších za rok 2016 a právem si zasloužila cenu na Karlovarském festivalu.100% ()

Anubiska

Musím dát pět hvězd, víc jich není k dispozici. Ve filmu je velmi přesně vystižena normalizační atmosféra, ta připosranost lidí, strach jedněch a prospěchářství druhých. Hlavní postava je ukázková psychopatka, prospěchářská, manipulativní mrcha. Nahlédnutí do normalizační duše československého lidu bylo nepříjemné a mrazivé. Někdo tady napsal, že by chtěl žít v socíku, protože si byli všichni rovni a všichni měli práci. Tak pokud si vzpomínám, vládla mezi lidmi daleko větší nerovnost než dnes a v tomto filmu to bylo nakonec i jasně vidět. mauréry fantastická a Havelka taky překvapil. ()

Krtisko

Chvíli jsem až měl rozpačitý pocit, že budu zklamaný, nicméně závěrem filmu se mi jeho děj začal "uzavírat" do smysluplného kruhu a pak už jsem si jen užíval neuvěřitelné výkony jednotlivých herců a střídání emocí, které ve mně tyto výkony vyvolávaly. Nádherný vzorek společnosti 80. let, strach obyčejných lidí ze stejně obyčejných lidí, nedůvěra v možnosti jednotlivce, alibismus, pokrytectví, prospěchářství. Vzpomínky na každodenní neviditelnou šeď prosáklou stavem odzodpovědnění.. Neuvěřitelně aktuální motiv konfrontace svědomí a pohodlí života ve stádu. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka

03.10.2020

V dopoledních hodinách dnes přišla zpráva o úmrtí filmového, televizního a divadelního herce Martina Havelky. Zemřel v Brně ve věku 62 let. Informaci na svém twitterovém účtu zveřejnil režisér Jan… (viac)

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě

22.04.2017

Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici, která se každoročně koná na přelomu dubna a května v Českém Těšíně a… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz