Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

MyrnaAlec

Důkaz toho, že krize číhá na každého. Proč by jinak měl Roden chuť hrát takovou karikaturu? Saudek je určitě vtipný ve svých memoárech, nicméně předvádí naprostou absenci sebereflexe v osobních záležitostech. Když byl jeho bratr léta v kómatu, tak za ním nikdy nešel, aby si ho pamatoval jako mladého krasavce, to je myšlení dítěte. Jeho vztah k ženám to je zbožnění/zhnusení, v podstatě s nikým nebyl schopen mít rovnoprávný vztah. Když odhlédnu od tohoto, tak příšerný byly zejména flashbacky, to byla karikatura. Nahé prdele a rádoby odvázané scénky obsahově šokující asi jen generaci mých rodičů. ()

ostravak30

Opravdu miluju filmy, které ve skutečnosti nejsou o ničem. A aby si tvůrci udělali hned na začátku alibi, tak uvedou, že se jedná pouze o výřez několika událostí známého fotografa, a protože to ještě museli podtrhnout, tak Jan Saudek se na začátku objeví a sdělí, že si budou vlastně vymýšlet. Tím dochází k degradaci celého filmu ještě dřív, než vůbec začne. A co sledujeme? Dvouhodinovou promenádu nahých holek, sexuálních scén a perverzností. Vlastně zjišťujeme to, co jsme celou dobu jen tušili. Že Jan Saudek je ve skutečnosti absolutní věčně nadržené prase, kterého celý život - kromě focení v němž bůhví proč dosáhl úspěchu, bavilo jen chlastat, povalovat se a zprznit každou holku, která se mu dostala do ruky. Jeho celoživotní zábavou byl a je sex. A také to, že na to po zásluze dojel - kdo chce kam... Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu... A komu není pomoci... Film totiž postrádá alespoň náznakem jakoukoli ucelenější dějovou linku. Já osobně kladně hodnotím pouze hudbu a výkon Karla Rodena, který i z mála vytáhl maximum. Ale dvě hodiny se dívat na nepřestávající soulož Jana Saudka, jeho perverzní představy a nahotinky, to skutečně nemusím. Ireně Pavláskové ale dělá dobře točit poloviční kino verzi porna. Viz Pražské orgie, Bestiář atd. atd. ()

Panther49

Kvalitní český film, problém je v tom jaký vztah má divák k Saudkovi. Pokud ho někde nesnáší, tak film sepsuje, mě to příjemně pobavilo a rozhodně nechápu hodnocení lidí a srovnávání s Kameňákem nebo Babovřeskama... ()

tsatsiki

Tento film má poněkud nudné zpracování, lépe řečeno první část, druhá část už docela odsýpá. Roden a Málková v tomto filmu excelují. Pokud je vše založeno na pravdě a film ukazuje skutečný život Jana Saudka, tak se přiznám, že je to docela blázen. Jinak film je díky Rodenovi koukatelný a klidně se na něj podívám znovu. ()

heavy66

Pokud chce umělec vstoupit do historie a školních učebnic, neměl by nechat o sobě točit podobné filmy, dokonce ani po smrti ne! Rodinné a příbuzenské vztahy filmových postav jsou pro mě nepřehledné, zřejmě proto, že spolu šukají i jedinci, kteří by ze zákona neměli :-). Ale zábavné to docela je, Karel Roden si roli umělce-prasáka skutečně užívá! ()

Lewaso

Film, u kterého jsem se mnohokrát přistihl, jak se přiblble, ale spokojeně usmívám, přece nemůže mít míň než 4 hvězdičky. Je mi smutno, když ostatní pitvají film, který je tak nádherně vypravěčský. Je to jako rozebírat bramborový salát na detaily a pak pomluvit upatlanou mrkev od majonézy a rozbředlé brambory se stopami hořčice... ()

sendisis

Zklamání. Prostě jsem to tomu Karlu Rodenovi moc nevěřila, přišlo mi to jako parodie. Je to jinak skvělý herec, ale tohle mi k němu nesedlo. ()

prochyn

Nic proti sexu (naopak!!!), ale v tomto filmu je ho zbytečně moc. Janův život spočívá ve střídání partnerek, občas typu Haliny Pawlovské. Nic proti tomu, ale snad taky mezitím fotil, a měl i jiný život. Druhá část to trochu vylepšila, ale i tak - tolik dobrých herců ve filmu, který má děj a příběh, který mohl napsat jakýkoliv zastydlý puberťák - není to škoda? Saudkovy fotografie se mi celkem líbí, Fotograf už míň. Kdo je vysazený na soulože s předimenzovanými ženami, přijde si na své. Ale to tam nemusel být Karel Roden. Kdyby to Pavlásková sestříhala na polovinu, stačilo by to. ()

spotczek

Vůbec to není špatný film. Je to jeden pohled na vztah Sáry se Saudkem. Má však spíše bulvární charakter, ať už počtem zobrazených holých zadnic a prsou, Jeníčkovou snahou spíše fabulovat než dokumentovat i samotným zaměřením na vykreslení zrodu a vývoje vztahu ústřední dvojice, jež se zakládá na vděčném tématu, jak chudačka ke štěstí přišla. A v komerčně, tj. mainstreamově laděném snímku mě nepřekvapuje, že sám geniální Jeníček vypadá trochu jako milý nekňuba, zatímco se z povolné, tolerantní, pravé ruky Sáry pomalu klube nemilosrdná, hamižná a nelítostná bestie. Saudek má prostě smůlu (nebo štěstí, jak pro koho), že jeho životní styl vylučuje brát určité věci smrtelně vážně. Ač nepatřím mezi nejvášnivější obdivovatele jeho díla, nemyslím si, že by byl natolik slepým nekňubou, že by se nechal jen využívat. Troufám si tvrdit, že si Sáru sám tak trochu vychoval... Ostatně o lítost určitě nestojí. Proto doporučuji shlédnout především kvůli Rodenovi a trochu i Málkové a dalším dámám. ()

maxcold

Tenhle film měl mít svůj čas. Nyní ještě nebyl ten pravý na to odvyprávět tento jinak velmi zajímavý příběh. Uričtě z něj může mít radost sám fotograf, protože se jej dožil. Naopak si ale myslim, že z něj nemusí mít radost divák, který by si zasloužil konec. Ano, je to čistě sobecká (divácká) poznámka. ()

viruscrack odpad!

Bohužel ani exceletní herecký výkon Rodena a Málkové nezachrání úchylnou historii a fakta spojená se Saudkem, který je více, než umělec, perverzní prase a ordinérní "bonviván". Možná lépěji řečeno, nechutně zvrhlé prase, co se vyspí s čímkoliv, do čeho by mohl smočit ten svůj... tfuj! Ty obří prasnice, co se objevili jak ve filmu, tak i v jeho skutečném životě před objektivy, jsou pouze zoufalé kolosální prasnice, které se vyspí s kýmkoliv, kdo má vůbec zájem. Jediné pozitivum vůbec je Saudkova velice zvláštní a snesitelná práce. Je to ještě zvrhlejší, než kolosální mediální bublinátor Donšajni od prasete Menzela. ()

gotham

Saudek je sice asi dobrej magor, ale přesto si myslím, že Fotograf je hodně přestřelenej. Roden vynikající, další postavy ale nehorázně nudné, snad až na tu jeho milenku/dceru s divným účesem. Jak řekl Shakespeare, mnoho povyku pro nic. 40% ()

Elephant13

Příběh fotografa, erotomana- Jana Saudka. Tolik "ženskosti" jsem ve filmu snad ještě neviděl. Děj se celkem táhl, až na konec, ten hodně překvapil. Záběry z koncentračního táboru, i když Saudek přiznal že tam nebyl.. Proč to teda do toho scénáře psal?? Roden je profík a roli si evidentně užíval, od dějové linky jsem očekával víc. Za Rodena dvě. ()