Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

peetriss

Exhibice ženské korpulentnosti, přirozenosti a Saudkovy slabosti pro ní v plné nahotě. V plné nahotě se však objevil i fakt, jak špatnou režisérkou Irena Pavlásková je! Jako životopisný film nepoužitelné. Jedná se pouze o jakousi kompilaci "perliček" ze Saudkova života bez pevného scénáře a dramaturgie, bez patřičného režijního vedení, což vzhledem k obsazení mnoha slabých herců a neherců bije doslova do očí. Občas jsem si připadal jako bych se koukal na okázalou nahotu po vzoru 90. let v podání Trošky či Olmera, což považuji za ten nejhorší hnůj české kinematografie. Jedna hvězda jen za Rodena a Málkovou. 10% ()

DannyBoy80

Jako dalo se. Saudek je magor, takže se dala čekat tahle šílenost. Evidntně z toho sálá touha pomstít se jeho asistentce Sáře. Což je vskudku již od pohledu velmi nepříjemné stvoření, tudíž bych i předpokládal, že události popsané ve filmu se takto víceméně udály. A konec konců to ze Sáry dělá pěknou píču. ()

Piškotka

Vidím zde kus Jeníčka, jaký byl, jaký je. Jak ho znám jako literáta, fotografa a milovníka ženské kyprosti. Jsem velká obdivovatelka jeho tvorby a zřejmě i proto mě film chytil za srdce. Bez ohledu na momenty, kdy se Jan choval sobecky a prostopášně. Možná se takto schovával do ulity vlastní zranitelnosti a svou nepraktičnost v běžném životě vkládal do originálních výtvorů. Jeho archaický slovník a uctívání kultu ženskosti mi přijde jako ten pravý mix, který každou ženu povýší na nejkrásnější z nejkrásnějších. Sáru jsem si tak nějak představovala, jako kombinaci rozumu a kalkulu. Nevím, co je pravdy na tom, že její činy mohou být odrazem zhrzeného ženství. Do role mi velmi zapadl Vašek Neužil ml., Samuelovi se hodně podobá, docela i Marie Málková samotné Sáře. Karel Roden má do Jeníčka daleko, ale zahrál ho brilantně, musel si to při natáčení náležitě užívat. ()

Jaro_slav

Úžasná fabulace. :) Roden je neuvěřitelně uvěřitelnej, zábavnej, dojímavej i okouzlující, takže mi bylo jedno, jakej to (ne)má děj; kromě něj byla velká radost koukat na slečnu Vejvodovou a trošku na Vilmu - na obě z hlediska hereckýho. Z hlediska estetickýho se tam k mý radosti párkrát vyskytla "Jenůfka", jen neměla moc co hrát. Zdaleka nejlepší zážitek celýho filmu je skoro na samym konci kratičkej epickej štěk pána Rejžka, jenž jednou jedinou větou popsal všejsoucí princip našeho českýho všehomírského veškerenství, přestože s ním nesouhlasím - průměrnost sere v tomhle státě přinejmenším mě. ()

mira007

Hodně zajímavá paráda, která nesedne každému. Roden naprosto exceluje a bez něj by ten film nemohl ani existovat. Zasmál jsem se docela dostkrát ale ta dlouhá stopáž k tomu pomalýmu tempu vyprávění moc nesedí. Asi po umělecké stránce je nejhodnotnější úvodní sekvence vzniku mistrových fotografií. ()

Ollie235

Po delší době jsem si zašel do kina na český film a zážitek je (jak už je to u domácí tvorby takřka pravidlem) značně rozporuplný. Fotograf je místy výborným dramatem, ale ve chvíli, kdy se snaží být i vtipný, se naprosto míjí účinkem (to, že se v sále našli i jedinci, co z těch pokusů o vtip takřka padali z křesel jsem doteď nepobral). Přehlídka velkých zadnic a prsou se vzhledem k Saudkovu vkusu dala očekávat, ale pro účely filmu by imho nebylo od věci jejich množství omezit. Celkově mírně podprůměrný film, který byl daleko stravitelnější, než jsem při pohledu na obsah a délku stopáže čekal - lepší 2*. ()

Phorbo

Film je to průměrný. Scénář silný, ale vesměs je kamera a režie průměrná. Na čem snímek stojí je jen a jedině brilantní osobnost Jana Saudka a jeho neskutečných hlášek interpretovaných Karlem Rodenem. Marie Málková má jistě na snímku taktéž zásluhu. Její věrohodné herectví dává filmu taktéž hodně. Ale jak jsem říkal, tříhodinová tv verze je trochu dlouhá. Možná bych zvládl tu dvouhodinovou kinoverzi, ale to už se nikdy nedozvím... ()

Renfield

Fotograf by bez Karla Rodena pravděpodobně tak kvalitní film nebyl. Souhlasím totiž s názorem, že právě příběh je to, co film docela postrádá. Ale díky výkonu zmíněného herce, je to "maličkost", které si ne každý všimne. Když jsem u toho chválení herců, rozhodně nemůžu nechat bez povšimnutí výkon Marie Málkové, která je taktéž výborná. Režisérsky to Irena Pavlásková zvládla, film i přes svou delší stopáž nenudí, i když věřím, že ne všichni mají tento pocit. Já jako nadšenec do fotografování a obdivovatel práce Jana Saudka jsem nudu nepociťoval. Snad jen závěr mi přišel poněkud uspěchaný, vůbec vzhledem k pomalejšímu tempu většiny filmu. Na scénáři je znát, že k němu měl Jan Saudek hodně co říct, ale film se netváří jako jediná a ta pravá pravda, proto ho ani tak neberu. Navíc do toho jak to opravdu bylo vidí jen málokdo, proto mi nepřísluší soudit, i když samozřejmě názor mám. Ale zpět k filmu... co by ještě nemělo být opomenuto je krásná kamera a hudba. Obojí totiž značně přispívá k celkové bohémské atmosféře. 75% ()

Blazin

První půlka filmu je jen o ženských a nahotě, druhá půlka se trochu rozvine aspoň do minimálního děje. V celém filmu nejvíce vyniká, bez sebemenšího překvapení, Karel Roden, v současné době asi nejlepší český herec. Na druhou stranu mám pro tento film slabost, protože mám rád Saudka, respektive jeho umění. Volně inspirováno některými motivy ze života Jana Saudka, co je pravda a co ne to asi většina lidí říct nedokáže, na druhou stranu postava Sáry Saudkové je více než rozporuplná, aneb "na každém šprochu je pravdy trochu". ()

NJD

No popravdě jsem to čekal ještě mnohem horší. Ale víc jak na 3* to zase není. Roden je sice frajer, Málková příjemně překvapila, ale děj je typicky česky strašně moc jednoduchý a předvídatelný (což je s podivem, vzhledem k tomu jak velká část příběhu je fiktivní) a o to víc důrazu je kladeno na různé hádky, díky čemuž film pak v některých částech připomíná latinskoamerickou telenovelu (i když je fakt, že přesně takhle možná Saudkův život doopravdy vypadá). ()

Chřástal

Celkem zábavné a rozhodně poučné, ale i promarněné. Roden v hlavní roli dokáže nezodpovědného prasáckého excentrika podat nadmíru sympaticky (tím neříkám, že takový skutečný Fotograf není, ale ne každý by ho dokázal takhle „prodat“), ale pořád nechápu, proč se Pavlásková rozhodla pro bulvárně soudničková rodinná pouta 90. let střižená Peříčkem XXL, když nejzajímavějších je ve filmu těch několik skoků do Saudkovy minulosti. Stejně tak si říkám, jak by vypadal Fotograf 2, kde by pod scénářem byla naopak podepsána Sára Saudková. To by dohromady mohlo být double feature k popukání._______Jakkoliv uznávám, že už kvůli scéně s jeptiškami stojí za to si to pustit, vadí mi, že je tu kdekterá nána, ale žádnej brácha. Radši bych viděl film Kreslíř. ()

ArthasKarfa

Dekadentní zpověď velkého umělce, který je opravdu malým člověkem. Opravdu pro průměrného člověka je takový život asi nepředstavitelným kolotočem nových dojmů a podnětů. Ovšem je zcela nutné si přiznat, že prostě takhle my všichni žít nemůžeme, genialita jako stupeň rozdílu od průměrnosti a určují jí pouze a jen další "geniální" lidé. To vše smrtelníka prostě trochu štve, trochu baví a trochu závidí. Mě se Janovy fotky libí, i když jsou trochu extravagantní, jeho život je jako horská dráha, kdy se zastaví jen při výměně partnerky, kdo by si to nezkusil? Ale kdo by chtěl žít takový prázdný život plný povrchností. ()

Garch

Líbí se mi myšlenka nepokoušet se Rodena maskovat na Saudka, naopak, nechat je si promluvit, a jde se na to. Dobře natočeno. ()

Tunri

Roden opravdu úžasný, v některých chvílích, jako by tam byl sám Saudek. Přesně jsem ho v něm viděla, jeho gestikulaci a způsob vyjadřování si nacvičil bezchybně. Což ocení především lidé, co Saudka, případně jeho tvorbu znají. Film splnil má očekávání, něco bych vynechala, něco přidala. Hudba příjemná a vhodná. ()

LuccinyFilmy

V jedné linii filmu jsou Saudkova dekadentní fotografická sezení, v druhé příběh netalentované Yoko Ono, která chce slávu za každou cenu. Ona Yoko není příběhem vystavěna ani tak do role antagonisty jako do role vtíravé zmije, které chcete 100 minut rozšlápnout hlavu - a jelikož se na tohle cílené bulvární nactiutrhání nekouká moc dobře, těšíte se alespoň na scénky s focením. Jenomže pak vám dojde, jestli nakonec nebylo lepší zajít se na ty fotky kouknout do galerie, když jim to, že kolem nich střídavě souloží a hláškuje Roden, příliš nepřidává. ()

RomeroIsGod

Není to marný, ale dost dlouhý. Sára (Líba) je esence hnusu, komplexů, nejistoty a vychcanosti. Ale on Saudek není o moc lepší. Úchyl, co przní, co mu přijde pod ruku. Rodinný vazby ho nezajímaj. Prostě prase, který ovládaj pudy - někdo, kdo od 12 let nedospěl. Připomíná mi trochu kluky z Afriky, ti jsou taky pudoví. 60% ()

Strike

První polovina děsivá s nulovým scénářem a skvělým Rodenem. Je spousta zaměnitelných scén z focení, které ale rozhodně nejsou zajímavé a netvoří nějaký příběh. V druhé polovině se objeví zápletka, která filmu dodá na zajímavosti. Každopádně největším kladem je výborný Karel Roden. 5/10 ()

Hepy13

Jan Saudek je kontroverzní postava, a tak je jasné že film inspirovaný jeho životem nemůže být jiný. Jasné je i to, že tady bude lítat zase spousta pětihvězd a odpadů. Hudba jakoby se snažila film stahovat do dramatična, ale spíše se jedná o komediální pojetí se spoustou explicitního materiálu. Ale čím víc jde film do finále tím je vážnější a lepší. Roden si roli užívá, a vlastně si ani nedokážu představit kdo jiný by měl Saudka hrát než právě on. Jen víc takových odvážných českých filmů. Irena Pavlásková nám určitě ještě ukáže co dovede. Takže velká spokojenost, škoda tak krátké stopáže, mohla být klidně delší, aby se zdejší hateři tak nenudili. ()

IvcaSammet odpad!

Podivný život ještě podivnějšího fotografa ... Takže mě ani nepřekvapuje, že z toho vznikl takový paskvil ... Karel Roden zde sice předvedl vynikající výkon, ale ani ten mě nepřinutí, abych hodnotila jinak, než odpadem ... ()