Pelé: Zrodenie legendy

• Česko Pelé: Zrození legendy (viac)

Chlapec, ktorý nemal nič a zmenil celý svet. Príbeh jednej z najväčších legiend najpopulárnejšieho športu na svete. Pelé a jeho raketový vzostup z chudobného predmestia brazílskeho Sao Paula až do centra najväčšej svetovej športovej udalosti, kde sa vo veku sedemnásť rokov stal najmladším víťazom majstrovstiev sveta vo futbale... Pelé. Meno známe na celom svete, športová legenda, ktorá zmenila futbal raz navždy. Národný hrdina, na bedrách ktorého spočívali sny i nádeje celej krajiny. Skôr než sa stal ikonou, bol obyčajným dieťaťom zo slumov brazílskeho Sao Paula, takým chudobným, že si nemohol dovoliť ani naozajstnú futbalovú loptu. Príbeh zachytáva jeho raketový vzostup a oživuje najväčší športový príbeh dvadsiateho storočia - od drhnutia podláh v snahe zaopatriť rodinu cez zdokonaľovanie úchvatného štýlu hry v uliciach až po účasť na majstrovstvách sveta vo Švédsku, kde v sedemnástich rokoch strelil víťazný gól a Brazília vďaka nemu po prvýkrát vyhrala. (TV JOJ)

jilda

Přehnaná pohádka, deset minut mu to nejde a hraje jako moje babička a mrknutím oka kličkuje mezi soupeři jako by byli z vosku. To se střídá celý film až do konce. Kluci hrají na hlinitotravnatém hřišti a při každém zpracování míče jim od něj jde oblak prachu ve slow motion. Je to film pro děti. Američané by neměli točit film o sportu, kterému vůbec nerozumí. ()

Evander

Zajímavě zpracovaný životní příběh velké legendy. Bohužel místy působí spíše jako parodie a přehnaná akčnost dlouhé řady scén působí též rušivě. Celkově mám dojem, že je snímek cílen spíše na dorost, než na dospělou populaci. Přesto, z úcty k této legendě, hodnotím vysoko. 72% ()

Rockerman

Vím, že to není bez chyby, ale já tvrdím, že je to důstojná pocta jednomu z nejlepších hráčů fotbalové historie. Sledujeme jeho nelehký život ve slumu, kde ale od malička hraje se svými kamarády fotbal s hadrákem, až po velkolepé vystoupení na MS 1958 ve Švédsku. Pěkný film, i slza dojetí ukápla. P. S. Hezký fórek se povedl, když mladý (filmový) Pelé vysype cukřenku starému (skutečnému) Pelému. ()

Hapretor

Na fotbal se nekoukám, nebaví mě, nerad ho hraju, je mi úplně jedno, kdo vyhrál letos mistrovství, ... ale tenhle film mě bavil. Je to dojemný ... zvlášť úsek dětství ... netuším, do jaké míry se triky s míčem dají předvádět i v reálu, ale vypadalo to velmi impozantně. Další sportovně laděný film, který mě velmi mile překvapil. ()

BOURQUE

Film o pravdepodobne najviac skloňovanejším hráčovi vo svete futbalu, Pelé. Film zachytáva jeho mladosť a to, že aké prekážky musel prekonať. Celý príbeh obsahuje niekoľko dobrých záberov, pekných a dojímavých scén. Príbeh z tých čias, kedy futbal mal väčšiu krásu a kedy išlo viac o hru ako o iné „záležitosti“. Pre fanúšikov Pelé a hlavne futbalu to bude chuťovka. PS.: Malá scéna stretnutia skutočného vs. „fake“ Pelé je pekným momentom (ako aj záverečné, autentické zábery). Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Faila

Pro podobné příběhy mám slabost, většinou mě dojmou a udělají mi dobře. Někdy se to v nich přežene a výsledek mi přijde patetický a pitomý, tohle ten případ naštěstí (pro mě) nebyl. Jméno Pelé mi není neznámé, přesto vím o jeho životě prd, tak jsem se aspoň něco dozvěděla. A příběh jeho, potažmo celého brazilského fotbalového nároďáku, potažmo celé Brazílie má docela sílu a určitý význam i pro současný fotbal, což není na škodu vědět. ()

hEROic

Životopisná jednohubka, která potěší každého fanouška fotbalu a rozlítí každého filmového kritika. Naštěstí nejsem filmový kritik, takže spokojenost. :) 70% ()

Rathalos

Nadherna zivotopisna sportova drama o najlepsom futbalistovi v historii futbalu brazilcanovi s menom Pele,ktory dokazol to,co sa nepodarilo nikomu,perfektne spracovanie filmu,skvela praca,nemam co dodat,aj desat hviezdiciek by som dal...:-) ()

korok

Pelé, Maradona, Messi, Ronaldo. Tak film o prvním, ze čtyřech nejlepších fotbalistů historie, mám za sebou. I když místy, co se fotbalu ve filmu týče, to byla hodně přikrášlená a od skutečnosti pozměněná záležitost, jsem poměrně spokojený. K těm výtkám, které jsou již tady v komentářích hojně vylíčeny, bych třeba přidal i osobu objevitele Pelého, Waldemara de Brita, kterého zde hraje asi sedmdesátiletý děda. Ve skutečnosti se jednalo o, v té době, asi čtyřicetiletého vyhledavače talentů, který celkem nedávno ukončil profesionální kariéru fotbalisty. Potěšilo krátké cameo skutečného Edsona Arantese do Nascimenta alias Pelého. A teď hurá na Diega. ()

bif

V podstatě je to uplně blbej film. Jedno klišé za druhym. Dramaturgie na úrovni studentů střední školy. Špatná kamera i střih... ale na druhou stranu je to sympatický pohled na vznik jedné velké legendy. Radost mi udělala přítomnost Garrinchy a dalších legend. Nečekejte nic než "Disneyovský" styl vyprávění (není to Disneyovka), spoustu klišé a průměrné výkony. ()

Pantata

Další sportovní pohádka, kterou trochu zachraňuje to, že se schovává za příběh Pelého. Ostatní už bylo ostatními komentujícími trefně vystihnuto - jak od Disneyho, místy to vypadá jak prodloužená verze reklam Joga Bonito od Nike. ()

Dm1tr1j

Dobre režírovaný a produkovaný dokument o futbalistovi s dôrazom na psychiku človeka, hráča, ktoreho som poznal len z počutia. Zdá sa, že bol celkom úspešný. ()

HenryIvan

Tento film nie je pre každého. Pre tých, ktorí futbal radi nemajú a nesledujú ho toto veľa nedá. Pre mňa to však bol neuveriteľný zážitok. Ako zaritý fanúšik športu a hlavne futbalu som patrične oboznámený s históriou tohto športu ( keďže je mojím ďaľším koníčkom práve história sama o sebe ). Vedel som, že sa Brazília stala Majstrom sveta vo futbale prvý krát práve v 1958. Vedel som, že zažili trpkú prehru vo finále 1950 a to na vlastnej pôde. Táto pre nich tragédia sa nazýva - Marcanaso. Takisto som vedel, že Pelé bol asi najlepším hráčom histórie. Taktiež som vedel, že mal iba 17 rokov keď sa mu to všetko podarilo ( myslím okolnosti spomenuté v tejto biografii ). Nevedel som však, čo všetko za tým stálo, čo všetko musel prekonať, aby dosiahol to, čo sľúbil svojmu otcovi. Jedno je isté, môj pohľad na Brazíliu ako na „ futbalový národ ” sa navždy zmení. Pre nich nie futbal športom, je to náboženstvo, je to integrita ich osobnosti, niečo čo ich spája dohromady. A to futbal všetko prináša a nie len im. Môžete namietať, že to všetko prinášajú aj iné športy ( obzvlášť teraz, v čase MS v hokeji ), ale nič sa futbalu nevyrovná a už vôbec nič ho neprekoná. Opäť toto je len môj subjektívny názor, no myslím si, že ho so mnou zdieľa drvivá väčšina ľudí. Často sa porovnáva Pelé a Maradona, no ja si nemyslím, že sa dá porovnávať dvoch hráčov, ktorí síce mali podobný štýl hry, ale futbalovo sa stretli len tak trochu. V dnešnej dobe to máme opäť. Ronaldo vs Messi. Tu sa to nedá porovnať nie kvôli obdobiu kedy pôsobia, lebo hrajú v tej istej dobe ( chvála Bohu, že v našej ), ale kvôli tomu, že sú podľa mňa kategoricky odlišný futbalisti aj ľudia. Pre niekoho nie je futbal dosť aktraktívny a preto preferujú dynamickejšie športy, no musíte si túto hru užiť v jej maličkostiach, detailoch, precíznosti a zanietenosti. Ak toto futbalu chýba, vtedy ho môžete nazvať nudným. Obzvlášť američania toto nikdy nepochopia, lebo majú svoju nadradenosť zakorenenú hlboko v sebe. Ak raz v niečom nie sú najlepší, ak je to pre nich nudné a ak to neprodukuje dosť peňazí nie je to pre nich. No nám ich netreba. Odbočil som trochu od témy, no inak toto je krásna biografia skvelého futbalistu a človeka a ja ju vrelo odporučujem nie len vášnivým fanúšikom tejto loptovej hry, ale aj tým, ktorým až tak nevonia. O a cameo pravého Pelého bolo bombové. ()

cure

Až príliš americký 'hero movie' o brazílskej legende. Sklamaný som bol hlavne z toho, že to bolo natočené s požehnaním samotného Pelého. Dúfam, že sa ešte natočí kvalitnejší a hodnotnejší film o tejto futbalovej legende. ()

kilobyte

Tohle měli natočit Brazilci. Přeci jenom Američani mají vztah k fotbalu úplně opačný než právě Brazilci, pro které je to životní poslání. Trochu jako kdyby Mexičani natočili film o Jágrovi. ()

Likan7

Kdybych to měl brát jako film, který není o nejkrásnější hře na světě, tak bych to pojmenoval "průměrné drama o mladém Brazilci". A ono to opravdu tak je, jenže je to prostě Pelé. Proti filmu bych měl tak 100 výtek co se mi na filmu nelíbilo (od hlavního herce počínaje), jenže pak si začnou Brazilci v hotelu kopat jen tak pro radost, ukáží nám Gingu (vyrostl jsem na Joge Bonito! :-)) a na vteřinku se ukáže i pravý Pelé. Při tomhle se člověk hned přiblble usměje a hned má lepší náladu. Je to prostě fotbal :-) Citově za 4, filmově za 3, ale za husí kůžu na konci musím jít na 4, jen toho cukru by mohli nesypat po kilech. Stejně tak je otázka, jak moc se film držel skutečných událostí, přišlo mi to trochu pohádkovatělé. Přimhouřím ale očičko ;-) PS - Mohl by někdo natočit konečně něco o Garrinchovi? Brazilci ho zbožňovali líce než Pelého, film o něm by mě moc zajímal. ()

woo-hoo-hoo

Pocta nielen Pelému, ale aj každému brazílskemu futbalistovi, ktorý oblieka alebo obliekal žltozelený dres brazílskej futbalovej reprezentácie. Film je oslavou športu, kolektívnej zábavy a futbalu, kučku za kľučkou, fintu za fintou: obhodenie, šprint a prienik cez súperovu obranu, až po zakončenie, všetko nastrihané tak aby každý záber bol ako obrázok. Jazdy kamery nasledujú sympatického futbalistu z ihriska do šatne a von zo štadióna do reálneho prostredia "vonku", čiže na ulicu, kde spoznávame jednoduchú, ale šťastnú spoločnosť, kde rodina a jednota vytvára zázemie pre každého mladíka, ktorý spoznáva svet ako ulicu a javisko, v ktorom treba súťažiť, byť vynaliezavý a zápasiť, aby sa dosiahol určitý cieľ (gól). Dav divákov v podobe voiceoveru dotvárajú atmosféru hry aj filmu samotného, bez toho aby sa stávali konkrétnymi postavami, čím sa sústredí pozornosť na samotného hlavného hrdinu a jeho cestu. Vibrujúca kamera a spomalené zábery prenáša dynamiku futbalového zápasu na plátno a divák sa cíti ako ďalší hráč na ihrisku. Kombinácie a výborné prihrávky, ktoré majú oči, ale pritom dôraz na individualitu hráča a schopnosť presadiť sa v ťažkých situáciách a obranných rozostaveniach súpera s dôrazom na typicķú brazílsku kreativitu v kontraste s nemeckým herným systémom. Vzdušné súboje, optické javy, vietor a slnečný kotúč-kužeľ svetla, zhoršená viditeľnosť a rotujúca lopta umiestnená vo vzdušnom súboji s hravosťou, istotou a chirurgickou presnosťou rovno pod šibenicu: všetko estetizované a vidieť tu poctu pohybu a heroizmu a titanizmu hráča, čoby mužovi schopmému byť v aréne alebo hrať na ihrisku. V myšlienkovej rovine film odovzdáva posolstvo o radosti, hravosti či všeobecnej vzájomnosti a spolupatričnosti z kolektívnej hry, čo je aj posolstvo, ktoré nosia v srdci brazílski futbalisti do spoločnosti už celé desaťročia. Takisto obsahuje prvky Muay-Thai :) ()