Pád legendy

• Česko The Program: Pád legendy (viac)

Film mapuje vzrušujúci príbeh cyklistickej kariéry svetoznámeho Lancea Armstronga (Ben Foster) z prelomu tisícročí. V tom čase zápasil s rakovinou a spolu s jeho americkými cyklistickými kolegami zbierali jeden úspech za druhým, pričom z tohto európskeho športu urobili svetový fenomén. Ako sedemnásobný víťaz Tour de France odchádza Lance Armstrong do športového dôchodku. Je vnímaný ako jeden z najväčších športových hrdinov. Írsky športový novinár David Walsh (Chris O'Dowd) je spočiatku tiež okúzlený Armstrongovým talentom a charizmou. Avšak po niekoľkých víťazstvách na Tour de France mu niečo na ňom nesedí a začína byť presvedčený, že jeho výkony sú podporené zakázanými dopingovými látkami. Walsh hnaný túžbou dokázať pravdu, začne zhromažďovať dôkazy, ktoré nakoniec Armstronga odhalia ako najväčšieho podvodníka v histórii športu. (TV Markíza)

Hepy13

Armstrongův život od vzestupu až po pád je přímo ukázkový pro natočení filmového příběhu. Rakovina, sedm titulu z TdF, charita, milionkrát řečeno ''Nic neberu'' a později ''Jo dopoval jsem''. S takto silnými fakty pro natočení životopisného filmu se může naložit ledajak. Jakožto fanoušek silniční cyklistiky ( a především TdF) jsem netrpělivě očekával jak nakonec filmová verze dopadne. Zklamán rozhodně nejsem, jen škoda že se nepodařilo vymáčknout příběh až uplně nadoraz, tak jak se to povedlo třeba Howardovi s The Rush. P.S. - Ben Foster jakoby samotnemu Lancovi z oka vypadl. ()

waits

Nádherně natočené záběry z ikonických míst TdF (Sestriere, Mount Ventoux) a přehledně vyprávěný příběh Lance Armstronga, hříšníka cyklistické obce, který byl pro povýšen nad všechny ostatní, méně viditelné hříšníky. Film vychází z knihy Seven Deadly Sins novináře Walshe, který se snažil mnoho let dokázat Armstrongovi doping, přesto ale není pouhou moralistní agitkou. Sympaticky ukazuje nejen Armstrongovu temnou stránku, tedy samotný doping a nevybíravé agresivní chování vůči komukoliv, kdo by mu mohl stát v cestě (vyhrožování Simeonimu během etapy, útoky na Welsche, Andreuovou, O'Reillyovou), ale i pozitivní pohled (paní při podpisové akci, chlapec s rakovinou v nemocnici). Vyhovoval mi téměř dokumentární přístup snímku, věrně zobrazující vývoj událostí, na druhou stranu emocí přišel zbytečně krátký a navíc jsem ze snímku dostal pramálo emocí, a to přes skvělou podkresovou hudbu (Radiohead- No Surprises, Ramones - Blitzkrieg Bop, Primal Scream - Movin on Up). A přitom bolesti nebo euforie v něm muselo být až až. Možná je to tím, že Lance Armstrong je jakoby ode všeho oproštěn, svět kolem něho ho zas tak nezajímá, tak moc je pohlcen touhou za každou cenu vítězit, a i ta jeho arogance, šílené tréninkové dávky, sobectví a nedostatek empatie, to vše je jaksi neosobní, v nějakém jiném světě, realita ho nezajím, jeho pohled na sebe sama je i nadále ve stavu Nic zlého jsem neudělal, takhle to prostě chodilo..S tím se ale Frears měl poprat lépe. K samotnému Armstrongovi - přes cílené závodění v rámci profesionálně řízeného dopingu je pro mnohé i nadále ikonou, i pro jeho překonání rakoviny. Viz třeba letošní vyjádření manařera US Postal Johana Bruyneela: "Náš tým ten systém (doping) nevymyslel, nebyl první a nebude ani poslední. Je to pokrytectví, Riis vyhrál Tour v roce 1996, přiznal se k dopingu a titul mu přitom zůstal. Lance prostě vyhrál sedmkrát, historii nepředěláte.'" PS Koho tohle téma baví, doporučuji například knihu Tajný závod Tylera Hamiltona. ()

owwidius

Ako samotny film sa mi to nezdalo velmi vydarene. Napriek takej kontroverznej teme, akoby film chcel len vymenovat vsetky fakty z dostupnych zdojov ako sa udiali, kazdu preniest na platno, ale zobrazit ich len tak povrchne a v rychlosti. Ben Foster velmi dobre zahral, a aj sa fakt podoba na Armstronga, ale je to stale len ako zdramatizovany dokument, nic viac, tak to uz potom asi fakt radsej realny dokument. A prekvapivo na to, ze to ma len 104minut a vycitam tomu skratkovitost, v poslednej tretine, kde by malo hadam dojst vyvrcholenie som uz cakal na zaver. Osobne ma ta tema zaujima, tak nebolo na skodu dozvediet sa zopar podrobnosti (najma Floyd Landis). Fanuskovia cyklistiky nech si pridaju pol hviezdicky naplnenej EPO naviac. [#35/2015] ()

Hapretor

Ben Foster byl skvělá volba. Herec na svém místě. Tak to bývá ... čím výš vystoupáš ... tím víc si nameleš. Lance musel být opravdu hodně arogantní a naivní hovado, když si myslel, že mu to všechno projde a ještě se bude všem vysmívat. Dostal, co zasloužil. ()

BOURQUE

Jednoduchý a neprekombinovaný film s jasným cieľom. Vynikajúci B. Foster zahral legendárneho Armstronga na jednotku. Trošku postrácam zanedbané vypracovanie niekoľkých „momentov“ (napr. „návrat z dôchodku“, zoznámenie sa s budúcou manželkou). Napriek niektorým nedostatkom sa jedná o kvalitný film. PS.: Pamätám si, že ako decko som mal veľmi rád L. Armstronga. „Bol“ silnou inšpiráciou pre všetkých a to nielen vo športe. Keď aspoň polovica filmu je pravda, tak potom je to viac ako tragické. Doping vo športe vôbec nemá čo hľadať! Je to absolútne zneuctenie ducha športu. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

P.J.2

Tenhle film si červená čísla zaslouží. Luxusní herecký koncert mého oblíbeného Fostera zde ukazuje jeho všestranost, film má drive, nenudí a ukazuje nám jak to vše bylo. Super. ()

Torpid

Když padne superhrdina, musí být taky superukopán. Velmi jednostranně vykreslený příběh nadčlověka, který místo v batmobilu jezdil na kole. Všichni ti fanatičtí obdivovatelé se žlutými náramky na rukou si teď rychle musí najít jinou ikonu, protože bez oltáře a kadidla je vesmír studeným místem k přebývání. Amstrong je tady vykreslen jako neuvěřitelná zrůda, chybí snad jenom dýlování heroinu před školou plnou nevinných dětí na tříkolkách. Strašně by mě zajímalo kolik Amstrongových soupeřů té doby bylo skutečně čistých. Taky by mě zajímalo, jestli to celé nezaplatila nějaká instituce, které Lance ještě vysí prachy. Když vzpomínají a tu dobu hodnotí profizávodníci těch let, dost často je z toho, co říkají cítit k Amstrongovi respekt a úcta. Neobhajuju ho, ale zároveň se mi hnusí jednostranná manipulace, kterou je tohle drama dost nasáklé. ()

cure

Filmu by som dal normálne 2 hviezdy, ale za herecký výkon Bena Fostera v hlavnej úlohe musím dať 3. Okrem fyzickej podoby zahral Armstronga tak presvedčivo, že keby bol film postavený na prepracovanejšom scenári, tak by bol za rolu Armstronga minimálne nominovaný na Oscara. Veľmi pozitívne prekvapil a presvedčil o hereckom talente ajťák Chris O'Dowd. Natočené autenticky, kamera výborná, ale vzhladom na potencial témy je film scenaristicky nezvladnutý. ()

DAPDO

Ve vrcholový cyklistice podle mě sypou skoro všichni, teď je jenom otázka, komu na to přijdou hned, komu pozdějc a komu vůbec. Nějáký látky povolený jsou, nějáký ne, prase aby se v tom vyznalo. Armstrong se v tom vyznal fakt dobře, je neskutečný, co mu po dobu sedmi let procházelo i přes dopingový kontroly. Film samotnej se věnuje hlavně Armstrongovýmu sypání, fíglům, takže je vyobrazenej jako pěknej dacan. Ben Foster ho zahrál myslím perfektně a hlavně kvůli němu dávám třetí hvězdu, protože jinak je Pád legendy film dost chladnej a bez jakejchkoliv emocí. 55%. ()

rvp

Nebyl jsem zklamán to vůbec. Dokonce si myslím, že Lance vykreslili relativně objektivně. Měl tam lidské momenty, stejně jako ty nelidské :) . Nutno říct, že jsem se na daný film díval poměrně znalý celé kauzy Armstrong (doporučuji se podívat na dokument Armstrongova lež), těžko říct jaký bych měl celkový pohled, kdybych o případu vůbec nic nevěděl a vůbec nic nevěděl o cyklistice a dopingových praktikách té doby, o kterých je film především. Foster to hraje skvěle, Armstrongovi je dost podobný a naučil se výborně jeho styl vystupování a mluvení. Jako celek je to brané letem světem, ale jinak to ve 104 minutách nejde. ()

TomStrom

V posledních letech jezdím na kole delší trasu (= ne jen z nějaké chlastačky domů) jen jednou ročně, takže je mi celá amatérská i profesionální cyklistika úplně volná, ale tenhle film mi udělal radost, protože jsem pochopil, že ten jeden šílenej kopec, co na té jediné delší vyjížďce je, tak že ho nezvládnu vyšlapat ne proto, že jsem zdechlej povaleč, co se normálně do pohybu dostane jen když putuje mezi počítačem a ledničkou, ale prostě a jednoduše proto, že neberu EPO, tudíž svůj souboj s tím strašným stoupákem sice prohrávám, ale aspoň čestně. A ještě mě tak napadlo, že problém s bídným šlapacím výkonem bude možná i v tom, že moc žeru, ale to už je jen taková otázka na zamyšlení, kterou si zážitek z tohohle filmu už zbytečně kazit nebudu. ()

netWoor

Něco mezi filmem a dokumentem, v kterém se (snad) dozvíte, jak to vlastně bylo a po kterém začnete pochybovat o všech skvělých sportovních výkonech. Něco mezi 3-4. ()

pirulka

Dávam 5 hviezdičiek pretože milujem životopisné snímky, ktoré mi "otvoria dvere" do nejakej problematiky, života určitého človeka, ktorý je niečím zaujímavý, a pre mňa obohacujúci. Pri pozeraní tohto filmu ma premkla akási naliehavá zlosť z ľudskej "vychcannosti" a túžbe po víťazstve no matter what .. proste aké je to už len víťazstvo založené na podvode? špina, ktorá otriasla svetom športu.... kvitujem však skvelý herecký výkon Bena Fostera, hoci by som ocenila, keby že je divák viac pozvaný aj do osobného života Armstronga... ()

balcazar

Ok, pozitívom bolo, že film oboznámil ľudí, ktorí okolo športu nechyrovali, o podvodníkovi Lancovi. To, akým spôsobom tak urobil, už nie je také pozitívne. The Program sa chce venovať všetkému, no zároveň ničomu (navyše, pri takejto minutáži je pád na hubu o to pravdepodobnejší). Niektoré postavy predstaví, potom sa na ne úplne vykašle, veľa toho vynechá, čo sa príbehu týka. Soundtrack si takýto príbeh zaslúži taktiež oveľa kvalitnejší a dramatickejší. Film má na môj vkus príliš veľa otáznikov, aby sa odpútal od priemeru. ()

Maniik88

Najskôr k filmu. Bol stašne povrchný, skákal z roku na rok, z preteku na pretek a sem tam ukázal ako do seba čosi napichali a potom zase z víťaztva na víťaztvo a tak ďalej. Vôbec sa neriešili rodina, ženu ukázali na 10sec a svadbu na 5. Čo sa mi páčilo, bol skvelý Ben Foster, ozaj sa podobal a hral super. Taktiež jeho športový riaditeľ. Záberov z pretekov málo (fajn bolo dať ozajstné zábery), o taktike nič, no samotná dopingová aféra bola zvládnutá slušne. A teraz k samotnému problému dopingu. Nie je to možno škoda takto zadupať a pošpiniť jedného z najslávnejších a najinšpiratývnejších športovcov sveta? Vďaka nemu začali športovať milióny, dal nádej kopec ľuďom (aspoň jedna pekná scéna ako bol Lance v nemocnici) a hlavne ľudia to žrali a tešili sa. Problém je, že v tých časoch dopovali skoro všetci cyklisti a preto vybavovať si to na jednom, žalovať ho o ušlé zisky ako Trek, pričom im zarobil milióny a len vďaka nemu si tie krepé bicykle ľudia nakúpili, no proste mi to príde hyenistické. Základný problém dnešného športu sú peniaze, peniaze a nič iné len peniaze. Kriví to charaktery, športy, športovcov a sú tlačení k tomu aby boli najlepší, aby mali sponzorov, tími peniaze...Ľudia chcú vidieť nadľudské súboje, chcú mať svojich šampiónov a hrdinov a športovec žiaľ nemá niekedy na výber a siahne po rôznych látkach. Čo je ešte vitamín a čo už je doping? Oni proste musia zregenerovať za necelý deň a zase ísť na plno. To sa bez rôznych či už povolených, alebo nedovolených látkach nedá. Doping je zlo, ničí to šport, ničí čestných športovcov, žiaľ výrobcovia suplementov sú vždy o krok pred kontrolórmi a žiaľ doping tu vždy bude. Čo som tým chcel všetkým povedať? Nehádzať všetkú vinu na športovcov. A ľudia, športujte, len tak pre radosť, pre lepší pocit a k tomu veďte aj svoje deti. Nie aby boli najlepšie, ale aby boli zdravé. Treba podporovať všeobecne pohyb, nemučiť tie deti tréningami o 6 a ničiť im zdravie, naopak, podporovať ihriská, telocvične a iné a vstup pre deti za darmo. Nech si idú zahrať niečo pre radost, nech sa idú hýbať. ()

hojko

Ako fanúšik cyklistiky, či už aktívny alebo pasívny, nemohol som si nechať ujsť tento film. Po pár rokoch som bol opäť v kine, aby som si to mohol vychutnať. Už od samého začiatku sa mi zdal film akýsi nedomyslený, zrýchlený, ani neviem ako to opísať... Začiatky Armstronga prebehli za pár minút, zrazu rakovina, vyliečenie z rakoviny a návrat. Myslím, že tomu úvodu by sa zišlo venovať viac času, pretože človek nesledujúci cyklistiku sa v tomto stratí. Počas filmu mi chýbala rozhodne zmienka o Marcovi Pantanimu, Janovi Ullrichovi alebo Tylerovi Hamiltonovi, Georgovi Hincapiemu či doktorovi Fuentesovi. Pred asi mesiacom som dočítal knihu, ktorú napísal Daniel Coyle v spolupráci s Tylerom Hamiltonom, ktorá má názov Tajný závod. V knihe Hamilton opísal a rozpitval pozadie dopingu, dopingové praktiky, schôdzky s doktorom Ferrarim a Fuentesom, alebo kopu ďalších vecí v ktorých vo filme nepadlo ani slovo. Film sa viac venoval tomu, ako sa reportér Walsh snaží chytiť Armstronga za každú cenu alebo ako Armstrong vystupoval pred novinármi. Len okrajovo som mal možnosť vidieť to, ako sa užívali krvné transfúzie na hotelovej izbe, ako sa skladovali zásoby krvi a EPO v chladničke, ako sa dopovalo v autobuse, ako sa robili dopingové kontroly. Myslím si, že pohľad na tieto veci by bol pre diváka zaujímavejší než to, že sa Armstrong rozprával doma pred zrkadlom sám so sebou a nacvičoval si prejav. Určite by som rád videl aj to, ako Ferrari počítal watty, ako do vody cyklistom pridával 1 gram soli alebo ako ich testoval na francúzskom kopci Col de la Madone. Žiaľ, musím konštatovať, že som veľmi sklamaný z toho, že film len tak zľahka ukázal pozadie dopingu a nevyužil potenciál, ktorý mu téma dopingu v športe dávala. Najlepšia postava pre mňa vo filme rozhodne doktor Ferrari, či už po vzhľadovej stránke alebo prízvukom. Dávam tri hviezdičky. ()

RAFT

Když se to nějak vezme ,tak tento film je pro mě taková směska dokumentů.Příroda a závody docela dobré .To už si raději pustím eurosport cyklistiku a mám to samé.40% ()

TSZ

Další ze snímků, kde si musíte dát "skutečné události" do silných uvozovek - Lance Armstrong je tu vyobrazený jako skoro až mafián, který zastrašuje současné i bývalé kolegy, novináře a vůbec všechny, kteří se odváží proti němu postavit. Z technického hlediska mu nic zásadního vytknout nelze, možná jen značnou zmatenost pro věci neznalého diváka - děj skáče o několik let dopředu velmi zkratkovitě, že nevědět o Lanci a cyklistice vůbec nic, byl bych asi značně zmaten. ()

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera

08.09.2022

Při příležitosti uvedení nejdražšího českého filmu do kin přinášíme všem filmovým fanouškům radostnou zprávu o udělení “ČSFD Award” americkému herci Benu Fosterovi, představiteli Jana Žižky. Foster,… (viac)

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)