Reklama

Reklama

Fargo - Season 4

(séria)
Trailer 2
USA, 2020, 9 h 48 min (Minutáž: 39–63 min)

Tvorcovia:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo
(ďalšie profesie)

Epizódy(11)

Obsahy(1)

Sme národom imigrantov ... ale ako sa niekto z nás môže stať Američanom? Štvrtý príbeh amerického seriálu Fargo, sa odohráva v Kansas City v štáte Missouri, v roku 1950. Dejom nás sprevádza Ethelrida Pearl Smutny, šestnásťročné afroamerické dievča, ktoré je dcérou rasovo zmiešaného páru. Nielen jej referát z dejepisu, ale aj celý príbeh sa venuje imigrácii a asimilácii amerických prisťahovalcov do Ameriky. Sleduje dva zločinecké syndikáty, ktoré súperia o kontrolu nad podsvetím. Na jednej strane je afroamerický syndikát, na čele ktorého je Loy Cannon a na strane druhej taliansky, ktorého vodcom je Donatello Fadda. Napätie medzi nimi je tak silné až sa zdá, že akýkoľvek nesprávny krok medzi nimi spustí vojnu. Na znak upevnenia ich vrtkavého prímeria, si do výchovy vymenia svojich najmladších synov. Po smrti Donatella je však prímerie ohrozené. Josto Fadda preberá agendu svojho otca, ale jeho snahy o stabilizáciu organizácie podkopáva ďalší brat Gaetano. (RTVS)

(viac)

Videá (2)

Trailer 2

Recenzie (75)

warrenur 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Zial, po vzhliadnuti celej serie, napriek par kvalitnym dielom, ma neoslovil stvrty pribeh natolko, ako predosle. Od atmosfery, prepracovanosti a hlavne postavach tych prvych dvoch serii si tato posledna moze iba nechat zdat. Vyzdvihujem otvarak a potom zial az 4ty a 10ty diel. Pripadal som si skor ako vzdialeny pozorovatel a nezainteresovany divak. Napriek niekolkym zaujimavym charakterom ma to az tak nepohltilo. Hoci uskrn na tvari pri wtf momentoch, "politickej nekorektnosti" a brutalitkach mi to vycarovalo. Kazdopadne, urcite su nase naroky, ktore kladieme na Fargo vyssie. Verim, ze dalsia seria, a dufam, ze pride, pojde o uroven nahor, aby sa zvratil trend. Tento serial ma mnoho "skalnych", ktori v to dufaju. Kedze Chris Rock-a poznam z jeho stand-up-ovych vystupeni, tu mi moc nesadol. Naopak velmi potesila postava Bena Whishaw-a ako jedneho z mafianskych rukojemnikov a tiez marshal Dick “Deafy” Wickware v podani Timothy Olyphant-a. Pri tom druhom som mal zavan deja-vu na prvu seriu a vycinanie Billyho Thortona. Ok teda, aj chodza "svojskej" sestricky v podani vybornej Jessie Buckley stoji za zmienku. :) 65% ()

Arkanoid 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Rasizmus a film či seriál nemusí byť šťastná kombinácia. Voľba rozprávačky tiež nie je. Nevyzerá totiž, že má niečo spoločné s kriminálnym podtextom Farga, pre ktorý majú diváci tento seriál radi. Našťastie sa to rozprávaním minulosti mesta zmení a aj jej angažovanosť v príbehu sa dá chápať, ako člena rodiny kriminálnych živlov prostých ľudí. Neskôr je jej angažovanosť v príbehu veľmi slabá, až na jeden list a prsteň, čím sa vynára otázka, načo dávať tejto postave v sérii priestor. Postavy vyzerajú tupo buď správaním, menom alebo zhodou okolností. Z hercov potešia najviac Ben Whishaw, ktorý by to svojou charizmou aj vedel potiahnuť, no scenár mu toľko neprial a Jack Huston, ktorý síce neprekonáva postavu z Boardwalk Empire, ale tiež sa v jeho správaní objavuje psychická trauma (do 04e04 stále nevieme, akú traumu má, čo ho núti robiť to, čo robí). Salvatore Esposito hrá syna talianskej mafiánskej rodiny, ktorú zahrať vie, čo diváci znalí seriálu Gomorra dobre vedia. Sedí mu však viac v seriáli Gomorra, tu mu mimiku znetvorili parodickým pohybom očí. Timothy Olyphant tu jedáva mrkvu, lebo niekto asi niekde čítal, že vďaka mrkve si postavu dokáže divák zapamätať. Clive Owen bol skoro kvôli mrkve kultový, lebo jeho hrdina ňou zabíjal, ale Timothy Olyphant hrá len zajaca s alteregom králika v ľudskej koži. Chrisovi Rockovi úloha sedí, na mafiánskeho bossa (aspoň vo Fargu) dozrel, no jeho priezvisko Cannon a stále trochu komediálny prízvuk ho trochu zosmiešňujú. Akčné scény sa nevyrovnajú Vašim obľúbeným, je v nich totiž minimum akcie a nesprávna kamera na jej vyjadrenie. Tvorcovia pri akcii vsadili na zvyšovanie napätia alebo ponúkli komické scény namiesto samotnej akcie. Podobný problém majú aj dramatické scény v sérii a možno aj v seriáli. Séria sa totižto príliš venuje scénam, ktoré by šli výrazne skrátiť (akože kultové predslovy) a zanedbáva komplexnosť postáv, radšej ich ponúkne veľa, nech si z nich divák vyberie nejakú obľúbenú, no každej dá určitú komickosť, ktorá znova nepasuje ku ich dramatickej rovine. Jednoducho, nie každý musí mať nejakú úchylku, ako sa nám to tvorcovia snažia pretlačiť, lepšia cesta by bola vybrať si pár postáv, u ktorých ukážu všetko ich zázemie, či už súkromné, pracovné alebo pri komplikovanejších postavách obe. Séria sa tu zameriava skôr na to pracovné a tak sa postavám, ktoré hovoria o rodine a chcú sa kvôli nej mstiť, to veľmi nedá veriť. Čo bolo najhlúpejšie na sérii: stali sa veci, ktoré boli dejom seriálu tlačené cez neuveriteľné náhody (vďaka ktorým prežili dvaja černosi a 5 postáv zomrelo), tak jedna ku tisíc, že sa to stane a z týchto udalostí sme sa dočkali prirodzeného vývoja v záverečnej epizóde. Pre mňa najhoršia séria. ()

Reklama

Pete 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Nemám ve zvyku komentovat každou řadu zvlášť, vždy jen celý seriál najednou - a tuto zásadu musím zrovna tady porušit. Zatímco první tři sezóny byly variací motivů z původního Farga, ta čtvrtá se vymyká, a nemá se stylem bratří Coenů již vlastně nic moc společného (a to včetně žánrově spřízněného Millers Crossing). Jde vlastní cestou, vypadá spíš jako další Boardwalk Empire, ale tady se mi to nelíbí - místo, aby to pomohlo originalitě, jí to spíš ubírá - těch mafiánských opusů je mnoho a mnohem lepších. Změna dobového zasazení přitom vypadala jako dobrý nápad, pomáhají pěkně sesazené scény s hudbou, používají se tu zajímavé slovní obraty, ale už to prostě není vtipné, zbyla jen manýra. Postavy jsou stejně vypatlané, jako obvykle, ale tentokrát jsou mi navíc všechny úplně ukradené a krajně nesympatické. Cris Rock potom je totální miscast, a vůbec to nedává. Celkově se jedná o velké zklamání, mám chuť dát ještě o hvězdu míň, a s tímto seriálem už do budoucna nepočítám. ()

vyfuk 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Fargo se stal nečekaným oříškem. Počátek byl pro mě stejný jako každý jiný. Plný naděje a příslibu o budoucnosti. A poté se něco stalo. Něco zvláštního, co jsem napřímo u Farga snad nezažil. Přestalo mě to bavit. Jednoduše jsem se začal ztrácet v příběhu, ve vztazích mezi postavami a skončilo to takto. Seriál je opět dokoukaný a já ani nevím, jestli jsem ho viděl. Obecně vzato se zde nedělo nějak nic, co by chytilo a já bych mohl velice s nadšením pokračovat ve sledování. A to je konec. Nezbyde nic než vzpomínka na něco, co pro mě bylo zcela nezajímavé, ponechalo zvláštní vzpomínku na docela dobrého Chrise Rocka ve vážné roli. A tím to končilo. Pouze to a pranic víc. O to je to vtipnější, že finální díly byly pro diváky asi těžko zkousnutelné, což je vtip docela, jelikož já to měl už od třetího dílu. Velká škoda. ()

JohnCZ 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Fargo je i ve své 4. sérii fakt dobrou filmařinou, na kterou je radost se dívat. Styl, ironie, hravost, kamera i celková výprava - všechno tak, jak to má být. Jen ten scénář prostě tentokrát příliš netáhne a ty opravdu dobré momenty (devátý díl) jsou spojené spíše s formální, než-li obsahovou stránkou. Celá série je co do scénáře rozvláčný build-up a čekání na něco, co vlastně ani pořádně nepřijde. ()

Galéria (72)

Zaujímavosti (6)

  • Vyšetřovatel Odis Weff (Jack Huston) má ve svém bytě naaranžované porcelánové figurky, tzv. Hummelky, jejichž krádežemi si přivydělával Saul Goodman (Bob Odenkirk) ve 4. sérii seriálu Volejte Saulovi (od r. 2015). (awful)
  • Podobně jako ve filmu Kmotr (1972) jsou v epizodě předzvěstí smrti pomeranče. (awful)
  • Rodina majitele pohřební služby má příjmení českého původu – Smutny. (awful)

Reklama

Reklama