Rukojemník

Predloha:

Peter Pišťanek (kniha)

Kamera:

Diviš Marek

Richard Labuda, Milan Lasica, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias, Milan Ondrík, Ady Hajdu, Ondřej Malý, Miroslav Noga, Robert Roth (viac)

Malý Petr (Richard Labuda, vnuk Mariána Labudy) vyrůstá v péči prarodičů (Milan Lasica, Libuše Šafránková), protože jeho rodiče emigrovali do Vídně a od té doby se ho prostřednictvím úřadů marně snaží získat. I proto Petr vymýšlí nejrůznější způsoby, jak se přes čáru dostat, pro což má čím dál menší pochopení velitel místních pohraničníků (Ondřej Vetchý). Mnohem větší problémy má ale Petr s partou černogardistů, kteří si libují v trápení slabších dětí. Třeba i jejich občasným přivazováním k mučednickým kůlům. Mezi ty, kteří jsou na Petrově straně, patří „pomalejší" spolužák a velmi sympatická kamarádka, kvůli nimž se s černogardisty neváhá opakovaně a důkladně poprat. Jak se šedesátá léta chýlí ke konci a poměry v zemi se dramaticky mění, otevře se nakonec i před Petrem vysněná cesta přes hranice. Vyrazit na ni ale znamená ztratit prarodiče, kamarády a nezapomenutelná dobrodružství. Když je vám „náct", máte v životě přece jen jiné priority. (Cinemart)

Pituka

Dráma alebo komédia ja by som povedal detsky film určený pre deti narodene v 60.rokoch. Nostalgický ladený pribeh o živote v socializme očami mladého chlapce hovorí detskou rečou o problemoch vtedajšej mladeže v pohraničnom pásme. Aj ked film sa snaži poukazovať na doležité stránky života ako ucta k starším,kamarádstvo,pomoc slabšim,ochrana slabšieho pohlavia a rodiny alebo zaporné vlastnosti ako je udavačstvo,potlačovanie slobodného názoru nie je zaujímavym príbehom pre dnešného mladého diváka. Úvodné čítanie ideovo odlišných vianočných slohových prác bolo na úvod filmu príjemným prekvapením škoda že sa dej filmu neniesol vpodobnom duchu. Presvedčivé herecké výkony detských predstaviteľov najme R.Labudu a jeho trochu pribrzdeneho kamaráta,samozrejme že aj pána Milana Lasicu dali tomuto slovenskému snímku punc lepšieho štandardu. Jeden z lepšich slovenských filmou na príjemné nedeľné popoludnie. ()

filmus odpad!

Mám veľký odpor k mienkotvorným filmom, ktoré divákom vnucujú svoj pohľad na danú dobu. Prežil som polovicu života v tejto dobe a preto je mi trápne sledovanie podobných filmov. Pre mňa to bola doba, v ktorej mal každý prácu a všetko čo potreboval k slušnému životu, bezplatné školstvo zdravotnú starostlivosť, v skratke povedané, systém ktorý bol pre všetkých. Dnes tu máme demokraciu v ktorej sa bežný človek trasie o prácu, aby ju nestratil a nemusel spoznať tú pravú tvár demokracie ako bezdomovec. Ale čo, hlavne, že sa opičíme po západe. ()

meteleskublesku

ten film nemá žádné kouzlo, vtip nebo dětskou poetiku. je to veliká nuda. viděl jsem "českou" verzi, ale nevěřím, že originální jazyk by to spasil. pro mě zklamání. ()

lineker

Milý rodinný film ze zkurvené doby, který se po vzoru starších bratříčků snaží ukázat přívětivější stránku věci. Sázkou na osvědčeno a silné herecké osobnosti se Slovákům vyplatilo. To co mne vadilo byl český dabing a co naopak líbilo byla intenzita a hlavně způsob trestání tehdejší mládeže. Napočítal jsme až pět pohlavků, než se vůbec žák základní školy dostal ráno do své třídy. ()

JerryPilsen

Škoda toporných textů,kazí dojem z jinak pohodového filmu.Zase až moc velké parodování doby mi tak vadí,protože ve škole se čest práci neříkalo.A čungálou by se do Rakouska stěží někdo dostal,mezinárodní byly jen rychlíky. ()

clubland

Filmov s touto tematikou je uz az prilis vela, herci si v nich liecia svoje komplexy z cias, kedy boli v nemilosti mocipanov. O 20 rokov budu v mode filmy o dnesnej dobe, ako nas utlacala vrchnost... Dejiny sa opakuju. Este dodam, ze herecke vykony su absolutne mdle, nevyrazne, dejova linia vobec ziadna. K tomu vsetkemu este ten digitalny CMOS-ovy "look" celeho filmu... Proste hroza. A tie debilne hlasky o komunistoch a bonoch.... Nvota nema na tocenie filmov, nehodi sa ani do divadla. ()

hujerita

Veľmi milo som bol prekvapený týmto filmom. Potešil som sa že konečne niečo slovenské a nie úplne debilné. Herci fajn a emócie pracovali a zaberali tak ako mali a aj na správnych miestach. Dúfam že ak to takto pôjde ďalej tak sa hádam dočkám nejakého novodobého slovenského filmy s plnou pálkou. U mňa veľká spokojnosť s týmto filmom. ()

Hrnek

Rodinný film na nedeľný večer. Kedže významnú úlohu tam hrajú detskí herci, dalo by sa očakávať, že to bude horšie. Ale zvládli to celkom dobre. Občas sa dalo aj zasmiať. Ale v deji to mohlo byť aj zaujímavejšie. A potom filmov z čias komunizmu už bolo dosť. ()

tuzemsky_um odpad!

Ach bože! Pokus o Pelíšky 2 s výsledkem 5. Naředěno Bystrouškou 8. Nemůžu pořád věřit, že to někdo byl schopný natočit, natož zaplatit. Odpad. Zakončeno polepšeným soudruhem majorem v mlze. Širák odhozený v dál. Bez grácie. ()

quido.morava

Čekal jsem asi moc - silný příběh, který by při dobrém zpracování mohl být i dobrým filmem. Jenže to, co jsem shlédl byl chaos, bída a utrpení. Nevyvážený scénář a prabídná režie z toho udělaly podprůměrnou záležitost a nezachránilo to ani několik dobrých herců.... škoda. ()

BigJohn02

Další film ze série "O sviních a lidech" z komoušské éry. Vcelku dobré, jen mi není jasné, proč je to nadabované česky, když je to slovenský film odehrávající se na Slovensku? Nápisy jako "riaditeľna" a česká mluva mi dohromady moc nesedí. ()

Speedy115

Taková večerníčka retro pohodička, opět výborný Ondřej Vetchý a scéna která mě málem rozbrečela. Jinak děj mne moc nezaujal a tak 65% si tenhle kousek určitě zaslouží. :) ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)