Pozůstalí

• USA The Leftovers
Dráma / Fantasy / Mysteriózny
USA, (2014–2017), 26 h 58 min (Minutáž: 51–73 min)

Predloha:

Patrick Somerville (kniha)

Hudba:

Max Richter

Justin Theroux, Amy Brenneman, Ann Dowd, Christopher Eccleston, Michael Gaston, Natalie Gold, Marceline Hugot, Emily Meade, Liv Tyler, Max Carver (viac)

Když dvě procenta lidské populace náhle beze stopy zmizí, svět se usilovně snaží pochopit, co se stalo. Děj nového dramatického seriálu HBO z dílny Damona Lindelofa a Toma Perrotty se odehrává o tři roky později a vypráví příběh těch, kteří zůstali. Adaptace Perrottova bestselerového románu přináší originální pohled na fenomén biblického Nanebevzetí - není totiž zcela jasné, zda šlo skutečně o něj. Seriál se odehrává na malém newyorském předměstí a sleduje postavu Kevina Garveye (Justin Theroux), náčelníka policie a dvojnásobného otce, který se snaží udržet zbytky zdravého rozumu ve světě, v němž tento pojem dávno ztratil význam.

Dramatický seriál z produkce HBO od Damona Lindelofa (držitel ceny Emmy® za seriálový hit Ztraceni), natočený na motivy bestsellerového románu Toma Perrotty (spolutvůrce a výkonný producent), se soustřeďuje na obyvatele malého města, jejichž předsudky jsou rozmetány následkem globální události zvané Nanebevzetí, při níž dvě procenta světové populace zmizela beze stopy, zatímco ostatní zůstali. Ve druhé řadě, která se odehrává čtyři roky po osudném Nanebevzetí a rok po událostech zachycených v první sérii, se nyní již bývalý náčelník policie Kevin Garvey a jeho nově vzniklá rodina - dcera Jill, přítelkyně Nora Durstová (která při Nanebevzetí přišla o manžela i děti) a nemluvně Lily (jež bylo na konci předchozí řady odloženo před Kevinovým prahem) - stěhují z hořících trosek Mapletonu ve státě New York a zapouštějí kořeny v Jardenu v Texasu, desetitisícovém městečku, kterému se přezdívá Zázrak. Je to totiž jediné město na území Spojených států, ze kterého nikdo nezmizel. Kevin se zde spřátelí s afroamerickou rodinou Murphyových a doufá, že v tomto moderním ráji konečně najde klid a úlevu. Jenže i tady nakonec svádí boj s novými démony (a duchem Patti Levinové), neboť bolestně blízko jeho nového domova dojde k tragické události, jež nápadně připomíná Nanebevzetí. V New Yorku mezitím Kevinova bývalá manželka opouští Provinilý zbytek - ty tiché, bíle oděné nihilisty, kteří kouří jednu cigaretu za druhou - a přesvědčí svého syna Toma (bývalého chráněnce zesnulého léčitele Holyho Waynea), aby jí pomohl členy společenství zachránit a změnit k lepšímu, sem tam i k horšímu. (HBO Europe)

studo

Široko-ďaleko nenájdete depresívnejší a emóciami nabitý seriál s nutnou dávnou "crazy shit" momentov. Za posledné 3-4 roky jeden z najlepších počinov v TV, od koho iného ako HBO... ()

Loooki

Najkrajšia televízna depresia na televíznej obrazovke, zároveň (ne)skutočná psychologická dráma. Perfektná zostava hercov s fantastickým soundtrackom. Toto je niečo nové a mne sa to veľmi páčilo. Hodnotené po absolútnom finále seriálu. ()

Wargoo

Človek si len ťažko hľadá cestu k tomuto seriálu počas prvých častí... potom ale príde niečo, čo ma "núti" pozerať ďalší a ďalší diel. Niečo, čo ani teraz neviem identifikovať, ale skrátka ma to nútilo ísť diel po diely do finále, kde som absolútne nedokázal odhadnúť, čo ma asi tak môže čakať. Možno to boli skvelo napísané postavy, možno nezodpovedané otázky, pričom som myslel, že odpoveď na ne dostanem v ďalšom diely. Prvá séria The leftovers vo mne zanechala zvláštny pocit. Vďaka skvelej hudbe Maxa Richtera, výborne zvolenému castingu a už typicky nezodpovedaným otázkam v prvých sériách seriálov som si túto mega drámu užil až do konca, a vo finále sa mi trošku aj oči zamočili. Nedokážem však nevysloviť obavy nad pokračovaním, pričom tvorcovia majú osud ďalších sérií vo vlastných rukách, a je už len na nich, či nás budú mučiť 15 sérií, alebo zvolia omnoho zaujímavejšiu, priamočiarejšiu cestu, a začnú nám odpovedať na otázky: WHAT THE FUCK IS GOING ON ?? ;) 4****, po prvej sérií. 73,022% ()

Gumby

Třetí hvězdičku tam tlačím hodně silou - za mimořádně dobrej nápad na začátku a na konci a celkovou neklifhengrovatost. Jinak muzika je zoufale doslovná, zpomalených záběrů 10x víc, než je vkusný a lindelofova témata jsou už velmi velmi cheesy. Ovšemže celých deset dílů by se krásně vešlo do trochu delšího celovečeráku: v souladu s tempem seriálu se mi tak od třetího dílu zvolna blížila k tváří dlaň až nakonec, s pocitem uspokojení, že Lindelof to opět velkolepě podělal, krásný facepalm vysekla. ()

aslavey

Rozpolcenost. Vydržela celou sérii. Rozdíly mezi wtf momentama a núúúúúúúdou prkenou tam byly furt. Rozdíly mezi vynikajícím Therouxem a už ne tak vynikajícím vlastně zbytkem, byl tam taky furt. A k tomu nekonečný filozofování nad nesmrtelností a smrtí a přežitím a umřením a dalšíma blablaminama lezlo chvilkama na nervy, nebo jsem je prostě druhým uchem vypouštěl. Ale svůj účel si myslím solidně splnil. Ukázat jaký to je bejt magor a vědět, že nejsem, protože najednou zmizelo milion lidí a to se nikomu, kromě magorovi zdát divný nemůže, se povedlo. Můžeme si představovat, co bychom dělali my, atd atd...a nebo se spíš jen bavit nad cizím neštěstím. A to já rád :) ()

Rockerman

Tento komentář píšu před tím, než uvidím poslední dva díly. Musím říci, že nic podobného jsem zřejmě ještě neviděl. Po dost chaotickém pilotu mě další průběh vtáhl nebo lépe řečeno "vcucnul" a jsem velmi napjatý, jak to vše dopadne. Obávám se, že klasický závěr s polopatickým vysvětlením nelze očekávat. Vlastně se neobávám, nýbrž těším se, že to dopadne tak nejasně a neuchopitelně, jaký je celý seriál. Troufám si ale tvrdit, že mám hypotézu o čem to celé je. Je to o beznaději, o už velmi "zkaženém" světě, bez lásky, soucitu, porozumění, tolerance, empatie, úcty. Je to o ztrátě těch hodnot, na kterém byla celá (alespoň ta svobodná, demokratická) společnost postavena. Tak to vidím já, ale netvrdím, že i jiný výklad může být správný. Každopádně je to vyjímečné dílo, které s největší pravděpodobností ohodnotím pěti hvězdama.(13.11.2014) Tak ty závěrečné dva díly, to byla jízda! Devítkou celý seriál mohl začít a na konci se dostavilo mrazení v zádech a husí kůže. No a desítka, ta byla překvapivá. Nečekal jsem tak idylický závěr, když celý seriál byl těžce depresivní. Ale co už? Že by ten život měl přece jen nějaký smysl? Někteří se tady těší na druhou sérii. Nevím, mě se zdá, že jí není třeba, vše podstatné už bylo řečeno, ale kdo ví co bude?(14.11.2014) ()

Ydrosten

Ještě že jsem si před puštěním přečetl komentáře. Pokud někdo natočí seriál o tom že zmizely 2% lidí ( tedy několik desítek milionů lidí ) a po celou dobu seriálu se nedozvíme proč, tak mi to přijde jako zbytečné sledování něčeho co nemá v podstatě žádný smysl. ()

Charlie84

Kdo dokoukal a pochopil o čem to je, dává pět, kdo viděl pilot a napálil hvězdu, na toho se můžeme my, kteří skutečně hodnotíme seriál, ne nicneříkající hodinu materiálu, slušně řečeno, vys**t. Každé rýsující se klišé zadupávají Pozůstalí do země silou stáda mastodontů, druhá série už by asi dost ztratila, ale tahle desetidílná depka je konzistentně cool. Dost férovejch pět. UDATE 22 .8. 2017: po třetí a poslední sérii, definitivně nejlepší dramatický seriál dekády. ()

Tomo

Podobný zklamání jsem u seriálu ještě nezažil. Prý trochu zmatený začátek, ale pak se to rozjede. Prý naprosto skvělá druhá řada. Těšil jsem se na to. Pořád jsem tomu dával šanci, ale fakt ne. Viděl jsem všechno až po osmý díl druhé řady, pak mi došla trpělivost a je mi líto jen času, který jsem nad tím strávil. Zajímavý herci, schopní režiséři, hudba, ..ale je to strašná sračka. Příběh komentovat nebudu, protože tam žádný není. Pár zajímacých nápadů, který ale nikdo nedokázal rozvést. Ano, je to dobře udělaný špatný seriál. Když vyleju na hovno voňavku, pořád to bude hovno. Lindelofa by měli sežrat mravenci, debila vylízanýho. Nechápu, že ho psaní podobných blábolů uživí. ()

Xeno.morpH

Jako psychologické drama to funguje, atmosféru to skutečně má i osudy jednotlivých postav jsou dobře vykresleny. Působí to spíše jako taková psychologická sonda do frustrací, rozčarování a úniků (současné) společnosti - jen mám pocit, že to nebezpečně balancuje na hranici samúčelnosti...Edit po první sérii :) Tak zatím to nepodělali, tahle surrealistická depresivní ujetina je skutečně unikát, kde nikdo ve skutečnosti neví o co tam vlastně jde, ale zato je jasné, že je vše naprosto v prdeli - ale tak nějak, když to vypadá nejhůř, vždy se tam objeví neurčitá naděje něčeho :))) ()

Rawar

Pro mě nebyl pilot (80%) vůbec rozpačitý, na rozdíl od ostatních uživatelů. Tohle vypadá hodně slibně, a nápad je perfektní. Bratrstvo mlčenlivých působí až mystickým dojmem a celkově to má hodně tajemnou atmosféru. Taky je to příležitost pro Arwen Undomiel, ukázat zase po letech co dokáže ;) Očekávání veliké ()

vovarano

Po prvej sezone mozem povedat ze serial je neskutocne dobre natoceny, kazda epizoda je sama sebe vlastna a jedinecna, odohrava sa vacsinou okolo jednej postavy, pricom sa nam postupne ukazuje aj 'whole picture'. Nie je to serial o akcii, mozno by som povedal ze sa ani nikdy nedozvieme preco 2% zmizli. Ale to vobec nevadi ak si serial udrzi to brutalne budovanie deja v kazdej casti, s krasnym hudobnym podkladom. Ja dufam ze serial nedostane stopku a s radostou si uzijem este aspon 3 plne sezony. A najoblubenejsia epizoda bola urcite epizoda c. 6 - Guest s Norou ()

West

Na co HBO sáhne to promění ve zlato. Na celém světě se z ničeho nic ztratí v jeden moment 2% populace. A říkáte si 2%? To neni tak moc.. Jenže když si to přepočítáte na 140milionů po celém světě ,neni to vůbec málo, navíc když je to někdo blizký z vaší rodiny. Celé je to zahalené do oblaku nevědomosti, pochybností a strachu. Co se stalo? Jak se to mohlo stát? Kdo, nebo co to znamená? Seriál nás zavede do menšího městečka v Americe 3 roky poté, který se zaměřuje na obyvatelé tzv. Přezivší , kteří se vyrovnávají každý se ztrátou nejbližších po svém. Hlavní postava náčelník policejního sboru Justin Theroux (mimochodem hraje skvěle) se musí poprat nejenom s osobním životem , ale i s problémy celého města, kde se začínají dít divné věci a strach z nové sekty o které nic nevědí, kam mimochodem odešla i jeho milující manželka. Pak tu máme církev , která má názor že za vše může bůh . A obyvatelé kteří chtějí zapomenou.. Musím uznat že je to někdy o nervy, kdy vám je pořád předhazováno takových tajemných věcí, až z toho máte hlavu jak pátrací bálón a ani jedna indicie , která by vám napověděla.. Bohužel je to tak skvěle hypnoticky a mysteriózně natočeno že se neodtrhnete. Herci na výbornou a hudba je naprosto fantastická. Takže jsem natěšenej na 2.Serii. 85% ()

BackPa

Ten seriál je prostě divný, dá se říct, že se v něm nic neděje, i když se tam pořád něco děje. 3* jsou málo, 4 moc, ale jelikož mě ten seriál nenudil, tak dám ty 4*. ()

Withree

Bomba. Nečekaná. O to více lahodná. O Lindelofovi s toho napsalo spoustu, především o jeho zmrvených scénářích k Prometheus nebo Tommorrowland, ale na poli televizním je to jednička. Zpočátku jsem ani nechtěl Leftovers vidět. Po přečtení základní premisy jsem si dal 2 a 2 dohromady a očekával jsem nábožensky zaměřené drama, tudíž jsme se neobtěžoval a pilot nesledoval. A jak jsem se (ne)mýlil! Leftovers jsou vším, čím chtěli být Ztraceni. U Ztracených se neustále házely nové a nové otázky (nejspíše k udržení sledovanosti), odpovědi žádné nepřicházely a o čem ten seriál vlastně jste zjistili až na samotném konci a to jste již byli pořádně nakrknutí. Leftovers nenabídne odpověď na otázku, co nebo proč způsobilo zmizení 2%. Sledujeme příběh o lidech, jež měli štěstí a zmizeli, a těch, kteří zůstali. Největší devízou je, že na poli 10 epizod se nedají vymýšlet kraviny a děj je v první sérii kompaktní bez vedlejších linek, každá scéna něco znamená a pokud jsou v první sezóně nezodpovězené dotazy, tak ta druhá má neskutečné tempo, zvrat střídá zvrat a každá epizoda je v podstatě takovým uzavřeným hodinovým filmem, který ke konci všechny své linky propojí do více než uspokojivého celku. Herci, v čele s Therouxem, hrají výborně a dokonale přepisují scénář na obrazovku. Společně s geniálně jednoduchou hudbou Maxe Richtera nabízí velice emotivní zážitky, v televizi málo vídané. Pro Leftovers je strašná škoda týdenního vysílání, protože je to dle mého názoru první seriál, který by stoprocentně potřeboval formát typu Netflix. Leftovers buď milujete nebo nenávidíte a já hrdě patřím do první skupiny a netrpělivě vyhlížím závěrečné rozuzlení ve třetí sérii. ()

markotter

Nedporučuju nikomu, komu jsou výrazy vyšší princip, vyšší moc, osud apod cizí. Já se po celou dobu snažil proniknout do toho, proč tenhle seriál vznikl, jaké poselství přináší, proč postavy jednají tak, jak jednají a ....NIC. Škoda, že jsem si nevšimnul, že seriál nekončí po 10ti dílech. Takhle jsem furt čekal, že se dovím něco zásadního, co mi pomůže všechen ten zmatek pochopit. A....NIC. Ztracenejch 10 večerů. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (viac)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů