Pozůstalí

• USA The Leftovers
Dráma / Fantasy / Mysteriózny
USA, (2014–2017), 26 h 58 min (Minutáž: 51–73 min)

Predloha:

Patrick Somerville (kniha)

Hudba:

Max Richter

Justin Theroux, Amy Brenneman, Ann Dowd, Christopher Eccleston, Michael Gaston, Natalie Gold, Marceline Hugot, Emily Meade, Liv Tyler, Max Carver (viac)

Když dvě procenta lidské populace náhle beze stopy zmizí, svět se usilovně snaží pochopit, co se stalo. Děj nového dramatického seriálu HBO z dílny Damona Lindelofa a Toma Perrotty se odehrává o tři roky později a vypráví příběh těch, kteří zůstali. Adaptace Perrottova bestselerového románu přináší originální pohled na fenomén biblického Nanebevzetí - není totiž zcela jasné, zda šlo skutečně o něj. Seriál se odehrává na malém newyorském předměstí a sleduje postavu Kevina Garveye (Justin Theroux), náčelníka policie a dvojnásobného otce, který se snaží udržet zbytky zdravého rozumu ve světě, v němž tento pojem dávno ztratil význam.

Dramatický seriál z produkce HBO od Damona Lindelofa (držitel ceny Emmy® za seriálový hit Ztraceni), natočený na motivy bestsellerového románu Toma Perrotty (spolutvůrce a výkonný producent), se soustřeďuje na obyvatele malého města, jejichž předsudky jsou rozmetány následkem globální události zvané Nanebevzetí, při níž dvě procenta světové populace zmizela beze stopy, zatímco ostatní zůstali. Ve druhé řadě, která se odehrává čtyři roky po osudném Nanebevzetí a rok po událostech zachycených v první sérii, se nyní již bývalý náčelník policie Kevin Garvey a jeho nově vzniklá rodina - dcera Jill, přítelkyně Nora Durstová (která při Nanebevzetí přišla o manžela i děti) a nemluvně Lily (jež bylo na konci předchozí řady odloženo před Kevinovým prahem) - stěhují z hořících trosek Mapletonu ve státě New York a zapouštějí kořeny v Jardenu v Texasu, desetitisícovém městečku, kterému se přezdívá Zázrak. Je to totiž jediné město na území Spojených států, ze kterého nikdo nezmizel. Kevin se zde spřátelí s afroamerickou rodinou Murphyových a doufá, že v tomto moderním ráji konečně najde klid a úlevu. Jenže i tady nakonec svádí boj s novými démony (a duchem Patti Levinové), neboť bolestně blízko jeho nového domova dojde k tragické události, jež nápadně připomíná Nanebevzetí. V New Yorku mezitím Kevinova bývalá manželka opouští Provinilý zbytek - ty tiché, bíle oděné nihilisty, kteří kouří jednu cigaretu za druhou - a přesvědčí svého syna Toma (bývalého chráněnce zesnulého léčitele Holyho Waynea), aby jí pomohl členy společenství zachránit a změnit k lepšímu, sem tam i k horšímu. (HBO Europe)

Z0ltar odpad!

začínám mít pocit, že pro Amíky jsou tyhle břečky nějak existenčně důležitý, každej den potřebujou dávku keců "rodina je to nejdůležitější". blbý akorát je, že už jim to lidi žerou i tady. spousta otázek a žádný odpovědi: myslíte, že v tomhle seriálu najdete jedinou racionálně mluvící postavu? nenajdete. všichni mluví v hádankách, jak kdyby louskali dvě fylozofický knížky denně. jako bonus Liv Tyler, která je tu šarmantní jak uschlá větev. dvě hvězdy za slušnou atmosféru a hudební doprovod. btw zajímalo by mě to velký finále, kde bych se konečně dozvěděl, jak to celý bylo: kde ta pošahaná sekta brala prachy, aby skupovala půl města.. ale nemám sílu to dokoukat do konce:) ()

Ronkar

Dost lidí si tu stěžuje, že je to depresivní/nesmyslné/nudné... a dává 1 hvězdu/odpad. WTF? To se dá přirovnat k člověku, který nesnáší sport, jde na utkání a pak brblá, že ztratil několik hodin života. The Leftovers nejenže smysl mají, ale dají se chápat velmi dobře, jen si divák musí uvědomit na jakej žánr čumí. Tohle není akční show, kde postavy pátrají po tajemných odpovědích (ala Lost). Jmenuje se to "Pozůstalí", podle lidí, kteří se nejsou schopni vyrovnat se ztrátou a vlastním selháním. Jde o sondu do nejtemějších zákoutí ztrýzněných myslí a srdcí. I kdyby člověka nudil obsah, nedá se tomu upřít výborná režie, střih a věsměs kvalitní herci. Hudba Richtera k melancholickému tématu sedí bezvadně. Scénáře jsou zajímavě vypointované a celkově to velmi silně brnká na emoční strunu. Postavy mají zajímavé backstory a především se jejich charakter arch vyvýjí napříč celým dějem. Kevin je sympaťák, osud jeho ženy pobouří vaši fantazii a jeho teen-dcera si vás nakonec také získá. Nora je pak TOP postavou celé sérii (potlesk Carrie Coona za její výkon). Je to: atmosférické, tragické, provokativní, znepokojivé, dechberoucí, krásné i smutné. Není to: akční, povrchní, veselé, racionální, na odreagování. ()

Eridan

Řekl bych, že tak polovina seriálu dávala smysl a druhá byl totální nesmysl. I závěr byl tak podivný, že dodnes nevím co si o tom mám myslet. Ukázalo se, že několik hlavních dějových linek bylo úplně k ničemu, kdyby tam nebyly tak by se vůbec nic nezměnilo. Pro mě konec nebyl happyend, spíš zanechal hořkou pachuť .. asi to musím teprve strávit. ()

Emperor1

Asi jsem od toho čekal něco jiného, možná více toho mysteriózna, nicméně o tom tento seriál není. Stane se tu záhadná věc celosvětového významu a lidé se s tím vyrovnávají všelijak. Truchlí, hledají odpovědi, vstupují do obskurních sekt. Jsou to celkem intimní příběhy jednotlivých představitelů zpracované tak poutavým způsobem, že moje původní zklamání přerostlo v nadšení a já hltal jeden díl za druhým. Závěr třetí série se mi občas trochu táhl, některé věci jsem nepochopil, ale nakonec jsem rád, že jsem na The Leftovers narazil. ()

Igy007

Viděno před rokem či dvěma více méně jedním dechem, píšu až teď, když jsem konečně ten vyražený dech  nabrala zpět ... Džastyn a Kerý - bravó ! Má to hloubku a mozek - a srdce ... a ten super konec; ten být jinej, zlomilo by mi to hercnu ()

Dr.Abe

Dobrý námět + špatné provedení = ptákovina. Neviděl jsem to celé, nějak mi stačil díl a kousek, avšak mě se na to prostě nedalo koukat.  Přišlo mi to celé vzhledově jako sci-fi turecká telenovela, kde se vlastně celou dobu nic neděje. Nereálnost celé situace a to ne v námětu ale v tom hereckém bryndání do kamery. Možná už nejsem schopen nic sledovat, jelikož mi to přijde jako ztráta času. U tohohle se nedalo ani odpočívat. Možná tomu jen nerozumím, mě to prostě přišlo jako levnější televizní seroš. Trochu to mi to pohledem a zpracováním připomínalo V. ()

Faldicek

Tak jsem se jakožto milovník seriálů pustil i do této novinky, z pilotu mám však dosti smíšené pocity, je to celé takové nemastné neslané, uvidíme co z toho bude... ()

looo

Novinka HBO, první díl šeredně zmatenej, napěchovanej absolutně nesouvisejícíma událostma nám jen představí pár klíčových postav, z jejichž pohledu se příběh bude odehrávat. Nic víc, nic míň. Ale nevypadá to špatně. A rozhodně to není pro každýho. Druhej díl nás posouvá o několik mílových kroků kupředu a stává se z toho taková moderní, trošku serióznější variace na Twin Peaks. Hodně atmosférická, napnutá zábava, která pokládá víc a víc otázek. Jestli Vám nevadí střílení psů a všudypřítomná deprese z celkový neschopnosti cokoliv udělat a jakkoliv něco vysvětlit, jděte do toho. Když o tom v průběhu psaní přemýšlím, vlastně to má všechno. Rozervanou rodinu, nefunkční vztahy, sekty, cigára, střílení zvěře, halucinace, drogy, černý proroky, na slovo poslušný vrahy a krásný asiatky. Leftovers jednoduše ukazuje, co se stane když lidi ztratěj víru ve všecko. Po shlédnutí celýho díla absolutní hodnocení. Je to opravdu silný zážitek ()

Vasourek

Tak jo, chybí jedna episoda do konce první série a musim říct, že na málokterý seriál se tak těšim, hlavně - atmosféra! hudba! herci! Tohle je zatim hodně nedoceněný a věřim, že se ještě to lepší ukáže.. Škoda, že to všichni zavrhnou a hodnotí po pár episodách, protože se v tom ztráceli (což asi všichni), ale v tomhle případě to mělo svůj smysl.. Každopádně zvědam na plný hodnocení!! :) PS: Druhá řada zatím snad nemá konkurenci, nic podobnýho prostě nikde neuvidíte, HBO válí! Ten seriál je svým způsobem divnej, čimž je unikátní a naprosto skvělej! ()

Blackouts

Viac menej čistokrvná dráma so silnými emóciami, očividným symbolizmom a skutočne dobrými hercami zasadená do sveta v ktorom sa pomaly vytráca nádej. Jemné mysteriózno je len minimálnym aspektom seriálu. Vedľa vyhrotených konfliktov medzi hmatateľnými postavami a ich citovými výbuchmi je to len také dochucovadlo. Dúfam, že scenáristi majú dobrý plán na koniec seriálu a neskončí to takým s päty vytiahnutím "bullshitom" ako v Nezvestných. ()

numan

Prapodivné americkokrásovní rodinné drama, využívající k lapání fanoušků sci-fi motiv jakéhosi záhadného zmizení 2% světové populace. Reakce jednotlivých charakterů na tenhle základní fakt jsou silně přepí*ené, často zcela nelogické a strašlivě dramatické - aby bylo o čem hrát a tvářit se, jako že to je "ze života". Post-postmoderní schíza, pošukaná ještě mnohem víc, než současná civilizace, která se do konce první série nerozhodla, čím a pro koho vlastně chce být. A stejně jako jsou samotní Leftovers žánrově prapodivnou směsicí lecčehos, je i hudba k nim zcela schizofrenní - jednu z nejhezčích seriálových znělek v klasicistním duchu občas střídá takové to árenbí kňourání, stydká country či dokonce francouzský šanson. Pejsek s kočičkou uvařili dort a leckomu se z toho může udělat blivno. ()

Jurcekk

Skvelý kasting! Brenneman, Tyler, Coon.... Jednotlivé diely sú nevyrovnané. Keby to malo 24 dielov tak to neriešim. Namotal som sa užívam si to. Piaty diel druhej série!!! Tretia séria toto je moja šálka kávy... ()

Neel

Chytne vás to, uvnitř emočně sežvýká a vyplivne. Snad u každého dílu cítíte společně s herci tu totální beznaděj a ukazuje jaký svět kolikrát skutečně je. Navíc ta hudba, ta celou tu atmosféru jen podtrhuje... Vynikající, úžasný, neuvěřitelný Justin Theroux, divím se, že se dosud tolik herecky moc neprojevoval, není ho moc vidět, ale v tomto seriálu jsem mu všechno baštila i s navijákem... Doporučuji nehledat odpovědi, o tom ten seriál není. Prostě psychodrama o beznaději, ztrátě a lidských vztazích. Za mě super. ()

KraLuban

Hodnocení 1. série - velmi zajímavá myšlenka, hutná atmosféra a pomalu plynoucí příběh, který nemá vlastně žádné rozuzlení (podobně jako Ztracení). Člověk přemýšlí, o čem že to vlastně bylo a přesto seriál, který se nezapomíná. 70%. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (viac)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů