Nadácia - Série 1

(séria)
USA, 2021, 9 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Predloha:

Isaac Asimov (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Nach

Nejsem čtenářem knih, ale co jsem viděl mě jako fanouška scifi nadchlo. Ano, být znalcem předlohy, určitě brblám, ale takto musím smeknout před tvůrci seriálu, neb vytvořili něco, co má hlavu a patu, není to tak blbé jak jsem se bál a hlavně mě to nutilo zhlédnout epizodu za epizodou do finále série. Takže pochvala. Těším se na pokračování. 80% ()

ditrue

| 45% | Předlohu jsem nikdy nečetl a nevím o ní prakticky nic, ale problémy tohohle seriálu jsou daleko hlubší než jen špatná adaptace původního díla. Krom pár zajímavých myšlenek a krásného vizuálu tady nic moc více nenajdete. ()

Spiker01

Dle čtenářů knih nezfilmovatelné sci~fi, ovšem ono to vždy nějak jde, důležité je však vyprávět zajímavý příběh a diváci leccos odpustí. Což se Nadaci od Applu povedlo tak na půl a já u seriálu zůstal hlavně proto, jak nádherně to na velké obrazovce ve 4k vypadá. Obrazy z vesmíru jsou skutečně monumentální a nebýt druhé linky s kolonisty, šel bych výše, jelikož ta císařská ji zadupává úplně do země (Lee Pace top). Na druhou sérku jsem rozhodně zvědav, ale pokud nedorazí úplně hned, nebude mi to úplně vadit, hlavně aby byla povedená. ()

Anderton

V rámci perspektívy, že ide o jednu z najočakávanejších adaptácií sci-fi v histórii, viac či menej sklamanie. V rámci súčasnej sci-fi tvorby nadpriemer, pretože nejde o akčný seriál, ale seriál založený na dôkladne premyslenej predlohe. Knihy som síce všetky čítal, dopodrobna si ich už ale nepamätám, napriek tomu výhrady ohľadom zmien až tak neakceptujem, je to stále nový fikčný svet a porovnajte si to napríklad so zmenami v I Robot alebo v niektorých Dickových adaptáciách. Stále však ide o akýsi úvod k celej problematike a buď druhá séria všetko pochová, alebo celý projekt naplno rozbehne. Tvorcovia ale budú musieť zareagovať na výčitky ohľadom nesústredeného rozprávania a v niektorých fázach (Terminus) tuctový vizuál. ()

PKD

Je to prostě NEJlepčí seriál Všech Dob!!! A basta!!! ;-) Takhle se to má dělati. Páč takovou pí....jsem ještě neviděl. A že jsem jich už sakra viděl. DSC? Hadr. Sofistikovanost? Nasrat. Inteligence? Nasrat. Nějaká úcta k autorovu dílu, alespoň na prenatální úrovni? Nasrat. Napsati a obsadit postavy tak jak jsou koncipovány v knihách? Nasrat a na dvakrát. A perfektní úvodní znělka a slušný (i když Medvídek umí i líp) ost to fakt nevytrhnou. Mám absolutní hrůzu, co ti hyperkorektní kokoti, udělají s Hyperionem. :-/ Doufám, že Štír bude nebinární afroasiatka. Dnes už nikoho nezajímají inteligentní scénáře. Hl. ať tam je co nejvíc.........Odpad celkově nedám jen proto, že se mi první 2 díly celkem líbily. Indeed, jak by řekl Teal´c. ;-) Pevně doufám, že důvěru ve mě vloženou Goyer a Friedman nezklamou a vytlačí ze zadku jestě aspoň 20 sérií, aby tak posléze došlo ke kompletní vražedné adaptaci veškerých děl, které nějak souvisí s cyklem Nadace, což činí +/- 18 knih. Tzn. 18 sezón. ()

Martrix

Ano, pochopil jsem už po pár epizodách, že tento seriál na knižní Nadaci pouze parazituje, ale přesto si neodpustím srovnání. Jestli je Asimovova Nadace šťavnatý řízek se salátem, tak Goyerův výtvor je špinavá voda po umytí talíře, na kterém ten řízek ležel. Pro mě je to až obscénně ohňusněný seriál, který bych neměl vůbec sledovat. Ale zvědavost je sviňa a zatím mi Goyer vytírá zrak...v každé epizodě se najde něco ale opravdu obrdebilního, takže jsem se skoro těšíl na další. Odpad dávám velmi výjimečně, ale jednu upocenou hvězdu tady s chutí zanechám vytroušenou...aniž bych ji aspoň papírem přikryl. PS: Je třeba směřovat svůj díl rozhořčení hlavně dceři I. Asimova, která ve snaze vycucat z otcova odkazu co nejvíc, prodává práva komukoliv, kdo jí nasype zrní. Pokračování Nadací jinými spisovateli, podobně i Robouniversum... . To jí dávám za vinu, že hyenám z Applu předhodila Nadaci, jako nějakou mršinu. ()

Michalechal

Tím, že jsem knižní předlohu nečetl, ani jsem o ní do seznámení se se seriálem nevěděl, to mám dle ostatních komentujících o dost jednodušší. Chvilku mi trvalo přijít seriálu na chuť, protože jsem si mezi dílama dával až moc velký pauzy, ale od půlky už jsem koukal v relativně pravidelnejch intervalech a efekt blaženosti z povedenýho sci-fi seriálu se dostavil :-) ()

Nethar

Nejdřív jsem se toho trochu bál. Přece jenom od Asimova si to půjčilo jen pár hlavních námětů a pak se tam dějí hodně "neuvěřitelné" věci. Nechci prozrazovat, ale když třeba dva lidi zničí v pohodě něco hodně planetárních rozměrů, to je dost zanedbaný technický návrh a zabezpečení. Nicméně postupně jsem se do toho zakoukal, začal se orientovat v časových skocích a bavilo mě to hodně. Už jedu druhou sérii. ()

janabel

Zkoukla jsem první díl, pak druhý a nechápala. Jelikož mi hlavní hrdinové byli sympatičtí a ve filmu bylo vše co si jen může divák ve správným sci-fi přát, tak jsem tomu dala ještě šanci. A po třetím dílu to začalo do sebe konečně krásně zapadat, navíc to začalo být pěkně napínavý a já si seriál hezky užila. Je asi určitě výhoda, že jsem předlohu nečetla. ()

simply

Upřímně nevím, co si mám myslet o Nadaci a jak ji hodnotit. Bez znalosti předlohy mi to nepřijde tak tragické, bohužel ji znám. Asimova Nadace je pro mě vedle Duny jedna z nejlepších scifi ság a tohle si fakt nezasloužila. Po třetím dílu mě nejvíc irituje postava Demerzel, chudák Daneel v originálu... ()

winetach

Nerozumiem nízkym hodnoteniam tohto seriálu. Kvalitné, ale nie dokonalé scifi, povinnosť pre každého fanúšika tohto žánru. Len sa treba na to pozerať ako na voľnú adaptáciu inšpirovanú románmi a poviedkami. ()

Saur.us

1. série: David S. Goyer si vzal opravdu příliš velké sousto. Zadaptovat nejlepší scifi sérii všech dob, to chce víc než jen odvahu. Jediné, co lze opravdu pochválit, je vizuální stránka. Po té obsahové je to silný průměr ve světě seriálů (chybí silnější plot twist a cliffhanger) a naprostá katastrofa v porovnání s genialitou příběhu knižní nadace. Pokud bude další série, dívat se budu ale už teď nečekám žádné zázraky. ()

Bozvav

Knižní předlohu neznám a tak mne neuráží to, co zde většina popisuje, že to tvůrci úplně posrali.  Nicméně dějový linka je tak zmatená, neucelená, příběh zmatečný a pointa nikde. Herecké výkony velmi nevyrovnané a dialogy chvílemi úplně zabíjely. Akce také nžádná sláva. jediné co tedy hodnotím pozitivně je dech beroucí vizuál a krásná hudba. Za to dávám 1 a půl hvězdy. Jinak pruda roku. Do druhé série se už asi nepustím. ()

Daiker

Zajímavé Sci-fi..... Vizuál prvotřídní (na 4K UHD TV je to lahoda)...... Linka císařských klonů je zajímavější než příběh samotné Nadace..... Nechápu, že ve světě kde jsou nadsvětelné vesmírné lodě a osídlené další planety, existuje náboženská sekta..... Jak se začal modlit i robot, tak to byla fakt síla ... ()

fandadofilmu odpad!

Tohle není Asimov. Proč tvůrci neráčí respektovat geniální literární předlohu? Podstatnou část zabírají pasáže, které Asimov vůbec nenapsal - ale které si "vymysleli" ti hollywoodští kreténi. Což je vrchol arogantní nadutosti! A jak zde již bylo několikrát řečeno, je to celé navíc opravdu přímo nesnesitelně přečernouškované. Kdepak, Asimov se v hrobě neobrací - ten tam musí rotovat přímo ďábelskou rychlostí! ()

strachon

Přiznávám, že inspirační předlohu jsem (zatím) nečetl. Vizuálně je dílo pojaté dost velkolepě a líbivě. Příběh a jeho vyprávění je trochu nevyrovnaný, ale světlá místa to táhnou nahoru. Některé linky vzbuzovaly velké naděje, aby byly následně jen tak zašlapány do země ("U soudu jsem možná lhal."), jiné naopak nad očekávání příjemně překvapily (Biltonův bratr Úsvit). U Lou Llobell jsem byl v některých chvílích trochu rozpačitý nad dojmem, že dělá zbytečně hysterické scény na osobu, která si jen tak tiše počítá prvočísla. A poslední díl mi vším tím svým až násilným dovyprávěním příběhů přišel jako něco, co bych raději viděl jen v několika záběrech závěrečného "v příští sérii uvidíte". I tak ze seriálu převažuje dobrý pocit, mimo jiné proto, že je založený na dobře vymyšleném světě a úvahách, spíš než jen na bezduché akci, která v něm byla (naštěstí?) slabší složkou. ()