Osmý smysl

(festivalový názov) (seriál)
  • USA Sense8
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2018), 24 h 57 min (Minutáž: 46–152 min)

Terrence Mann, Du-na Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre, Brian J. Smith, Aml Ameen, Eréndira Ibarra (viac)

mrtvej pes

Kde Sense8 troskotá, jsou momenty amatérismu v jinak pracné monumentalitě. Expozice křičí slovem "expozice!", seriálové dialogy za sebe křičí "jsme seriálové dialogy!", do hrdiny se kulka nikdy nezavrtá a kvůli výplním jde děj odnikud nikam. A konec? Antiklimax. Nejvíc mi ale vadily právě ty dialogy. Stávalo se mi, že jsem dořekla repliku dřív než postava, jen aby se vzápětí to samé ozvalo z obrazovky. Tohle k jednomu zrovna nevane osobitostí. A zajídá se mi, jak jsou scénáře procpané pornem a porody (kolikrát už jsme to viděli? Vydechněte si). Tvůrci ale nešli špatnou cestou... celkově. Zejména celá osmička se jim vydařila a i menší postavy zářily. Sešli se tu moji oblíbení herci a herci, které jsem si stihla oblíbit. Nebudu rozebírat, jak jsou záporáci jasně záporáčtí. Nakonec to totiž stojí za zhlédnutí. ()

JohnBruk

Řekl bych, že s filmem "Cloud Atlas" Wachowští a Tykwer odstartovali moderní způsob multi-vrstvého vyprávění filmu 21.století. Je to způsob střihu, prolínínání společných emocí, atmosfér a témat, které spojují zdánlivě oddělené příběhy různorodých postav. Jistě, dříve tu již byly filmy od Alejandra Gonzálese Iñárritua (Amores perros, 21 gramů, Babel,..). Sám Tykwer dávno přišel s úžasně svěží a dnes již německou moderní klasikou "Lola běží o život". Mistrovský film "PRZYPADEK (Náhoda) z roku 1981" od Krzysztofa Kieślowského byl průkopnický, ale pochopitelně "svázán" reáliemi a dozvuky atmosféry doby. Atlas mraků a nyní seriál (!)Sense 8 ale posouvají tyto "synapsové příběhy" na další úroveň reality, hlubinné psychologie a nebojí se "dotýkat" metafyziky. Přemýšlel jsem, jak by takové filmy vnímal divák před 30-ti lety. V době fragmentace světa, polarizace. Dnes za to možná může reálné zmenšování světa, prolínání kultur, dostupnost informací a vědění, globalizace a emancipace veřejné debaty nad tabulizovanými tématy.. Doba a lidé asi již uzráli, abychom byli schopni zpracovávat tyto úžasné vícevláknové (multithreadové) filmové zážitky, zamyšlení a exkurze do lidské duše, bez ohledu na kulturní či etnickou příslušnost... Jak se běžně nevěnuji sledování seriálů, protože to beru spolu s hraním počítačových her jako nehorázný žrout drahoceného času, kterého není nikdy nazbyt, tak Sense 8 jsem pobral jako jednohubku. Na "jazzových hadech" seriálu Sense 8 jste unášeni skrze cloudové myšlení..kam tohle vše dospěje i v naší realitě prolínajících se dat pověstné velké vesnice Země? Netuším.. ()

kostej_

Klasická pseudointelektuálština tria Wachowští-Tykwer, kterého mi už ani moc líto není (ač měl na začátku hezké filmy, ale to Troška taky), jen lituju, že se do toho připletl Straczynski a Naveen Andrews. Kamera, zvuk a hudba jsou ale na úrovni, což bohužel přispělo k povrchní percepci tohoto seriálu. ()

FilmWave

Pokud vám LGBT soap opera s matrixovským finále přijde jako dobrý nápad, tak jděte do toho! Já k tomu mám svoje výhrady, hlavně jsem se často (narozdíl od "Atlasu mraků") nudil a z postav mě fakt bavil vlastně jen Lito. Ale má to řadu super momentů a scén, nápad fajn, hudba super, herci dobří. ()

bararich8

Po první sérii jsem vcelku spokojen. Chválím výborný výběr postav, které se dokážou nádherně doplňovat. Finále už bylo takové moc akční a ulítlé, ale pořád na úrovni. Stejně se mi ale nejvíce líbili ty díly "uprostřed", kde ještě o tolik nešlo a neřešil se Whispers a Jonas. Podle mě by to obstálo i bez této zastřešující linie, ale chce to každopádně počkat na druhou sérii. /// Pro mě zatím (polovina série) moc příjemné překvapení, ač zatím zde žádný boj dobro x zlo neproběhlo a osmička propojených lidí se tak spíše náhodně setkává, vznikají díky tomu hodně zajímavé situace, čehož tvůrci umí skvěle využít, plus k tomu dosadit padnoucí hudbu - v každém díle je minimálně jedna taková scéna a už jenom třeba kvůli tomu stojí seriál zhlédnout. Jinak tempem to občas někde vázne, ale není to tak hrozné. A rozhodně bych oželel ty gay scény... Uvidíme, co nám přinesou další díly. 4* ()

Ducke

Kdybych měl vypíchnout co je specifického na tomto seriálu, tak by to bylo to, že z 60 minut, kterých trvá se tam minimálně vždy 50 minut nic neděje a to mě lehce ubíjí. :) Konec každého dílu je dobrý a nabudí mě abych se podíval na další, jenže mě čeká dalších 50 minut nudy. Ještě jsem neviděl všechny díly, tak snad se to zlepší. ()

Torpid

Seriál hodnotím a zároveň s ním končím po pěti epizodách. Spirituální myšlenku o lidském přesahu, o transcendenci, o překonání své oddělenosti, která, pokud je zažívána, je doprovázená pocity "lásky", empatie a soucitu, zná lidstvo už 3000 let. Wachowští a spol. na tenhle základ nalepili několik životních příběhů, které jsou "metafyzicky" propojeny. Není zde silný příběh, vše se spoléhá na rozdrobenost, která se nakonec spojí. To by nebyl problém, kdyby dialogy a situace nepůsobily tak vykonstruovaně a uměle, a kdyby herectví nebylo jen průměrné. Většina vysoce hodnocených seriálů poslední doby měla charismatické herecké tahouny / House of Cards - Kevin Spacey, True Detective - Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Fargo - Billy Bob Thornton, The Knick - Clive Owen atd./. Tady však nikdo takový není ani v náznaku. Tvůrci zabalili obyčejné jablko do sta alobalových fólií a výsledný stříbrný míč předávají divákovi jako svatý grál. To mu dává pocit "zasvěcení a výlučnosti" /on na rozdíl od ostatních chápe/. Ještě jsem se snad nesetkal s tolika nadšenými komentáři, které by zdůrazňovaly genialitu, vizionářství a fakt, že tento seriál není pro omezence. Já naopak považuji za omezenost, adoraci tohoto "veledíla". ()

fraktal

S01E09 - cca 20.min a dále - nabito hláškami: I still have scars on my stomach from the second-degree burns. Stop it! Fucking monsters sorry. That locker room might have made my father the man that he is but it also made me the woman that I am. After that, I quit the swim club. I quit trying to fit in, trying to be one of them. I knew I never would be. But more importantly, I didn't want to be. Their violence... was petty and ignorant, but ultimately, it was true to who they were. The real violence... the violence that I realized was unforgivable... is the violence that we do to ourselves, when we're too afraid to be who we really are. ()

MarTiX.Z

Seriál je povedený a má dobrou myšlenku. Ale je potřeba se dostat přes první tři epizody, ve kterých se toho moc neděje. Od čtvrté epizody to začne být zajímavé. ()

Paulusek

Za mě to mělo 5* už po prvních pěti minutách prvního dílu. Troufám si říct brilantní nápad a zpracování. Skvělý výběr i hlavních charakterů. Odvážím se napsat, že sourozenci Wachowští na tohle mají talent. Těším se na druhou sérii, pokud bude. ()

Critic

Ok, všechny postavy jsou jaksi duševně propojeny, to je jasné po prvním díle. Jenže jsem v půlce první série a pořád se nic zajímavého neděje. Nemůžu si pomoct, ale nevidím v tom nic jiného než marketingovou snahu o vytvoření transcendentálního kultu pro co nejširší publikum. Je to taková telenovela pro ty, kteří si nejsou schopni vychutnat uplakanost postav bez samoúčelné telepatie - je to pak totiž hrozně sci-fi ! Každý díl je strašně roztahaný a většina "hrdinů" otravná. Obzvláště onu padesátikilovou korejskou fighterku/finanční expertku, která má hrát jakéhosi UFC Rockyho s pracovně rodinným dilematem, mám nonstop chuť kopnout do zadele. Za mě tak 30% ()

Whetley

Whááát the hell.... z poslední epizody je víc, než jasný, že o děj se tady vůbec nejedná. Orgasmicky sestříhaný, nápaditý sekvence, skvělá kamera, hudba, casting...prostě božanská záležitost. ()

Eventyrer

To je tak neskutočne nudný seriál. Teda, až kým sa to nezačne rozbiehať piatou časťou. Konečne človeka - ktorý je dostatočne zvedavý a vytrvalý na to pozerať štyri takmer hodinové diely presiaknuté nudou - začne zaujímať dej, naberie spád a veci sa konečne začnú diať. ()

bono22vox

Wachovsti se vydali na seriálovou půdu a naservirovali nám možná nejlepší seriál tohoto roku... Velice atmosférické a originální... ()

Franc1s

Osm odlišných lidí ze všech koutů světa, 8 životů-příběhů, které jedno spojuje a to společná mysl. Všichni zde si žijí své vlastní životy, když najedou se mohou převtělit do někoho jiného a cítit nejen jeho pocity... Hlavní příběh tu má i svého záporáka, ale mě spíše bavilo sledovat jejich osobní příběh a strasti života, ve kterých si navzájem pomáhali. Do toho nezapomenutelný vizuál, akce u které mrazilo a tuhla krev v žilách. Nechybělo napětí, dosti humoru, super skladby, zajímavé postavy( mě nejvíce bavil Van Damm,Sun a Wolfie), jen jediná výtka, že bylo moc teplo v seriálu, ale to se dalo čekat když Lana.. 9,5/10 Víc takových originálních seriálů. A konečně si spravili reputaci po Jupiteru. Klidně druhou řadu!!! ()

Lukadlo

Nějak nechápu vysoké hodnocení tohodle seriálu. Viděl jsem sice jen asi první 4 díly, ale nemohl jsem se zbavit dojmu že to je děsná nuda a hovno se tam děje. Je to tak připitoměle děttinsky natočený až je mi z toho k smíchu. Kdyby tohle natočili autoři čarodějek tak se klaním, ale Wachowski? :D Prostě další kravina na způsob heroes, kde máte nějakou zvláštní schopnost (v tomhle případě cítit prdy, když si usere jinej (třeba v bangladeši), nebo běžíc na wc mít pocit že se každou chvíli poserete do trenek)...a každej se vás snaží vykuchat . Tak jako tak pěkně na hovno. Ale chápu že vidět saída z lostu jak zase čumí a je děsně tajemnej, do sebe něco má. :) Proto taky ta jedna hvězda. ..jinak Wachowski upadaj a hodně rychle, po tomhle a jupiter ascending od nich radši nic novějšího do budoucna ani vidět nechci ()

Mira90

Matrix jsem nepochopil ani zdaleka, proto to nebudu tvrdit ani o dalším dítku Wachowských. Tím spíš, kdy prvních pět dílů vyloženě nevíte která bije, první opravdový náznak toho, jak by to mohlo vypadat přijde v díle osmém, a teprve na konci první série to do sebe jakžtakž zapadne... Ale to ani tak nevadí, protože celé je to děsně cool a zajímavé. ()

neo93

Dokonalý sci-fi-dramatický seriál. Rozhodně jeden z nejoriginálnějších a nejlepších, který jsem mohl za uplynulý rok vidět. Ono se jedná v podstatě jen o seriál, jenž pojednává o 8 lidech, kteří zažívají své strasti, problémy, vztahy. Až na jeden nepatrný detail, který z tohoto seriálu dělá vyjimečné dílo. Už jen ale sledovat osudy těchto rozličných postav po celém světě od San Fracisca, Chicaga, Londýna, Berlína až po Soul, Nairobi, Mexico nebo Mumbai je velmi zajímavé, ale s nápadem spojit jejich myšlení, cítění nebo schopnosti je prostě skvělé. Ze začátku mě to tolik netáhlo a měl jsem trochu zmatek ve všech postavách, ale postupně jsem si na všechny propojené lidi zvykl a poslední epizody jsem už sledoval se zatajeným dechem. A poslední díl je naprostá lahůdka, která je téměř ve stylu bourneovského thrilleru. Konečně se zase něco sourozencům Wachowským povedlo převratným a excelentním způsobem. A už se těším na plánovanou druhou řadu. ()

zberatel

Wachovskis ked dostanu napad ... Originalne, plne emocii, skvelych hercov, paradnej hudby, zaujimavych napadov, nadhernych zaberov z roznych kutov sveta... To vsetko v jednom baleni :) ()