Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Veľká Británia / Írsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvorcovia:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (viac)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

slovan1

Po The Strain jsem hledal nějaký hororový seriál, který by mě udržel v napětí jako zmíněný The Strain. Což se docela, hlavně po prvním dílu, povedlo. Je to podobné, v jiných, viktoriánských a temnějších barvách. Některé díly mi ale příjdou zbytečně a hlavně nudné, naprosto seberou divákovi očekávání, způsobené pilotem. Herci jsou perfektní a divil jsem se, kolik známých obličeju zde uvidím. Eva Green s veškerou noblesou ale všechny hravě cpe do kapes. Líbí se mi i fakt, že nám seriál ukazuje známe Londýnské postavy. Naprosto skvělá je výprava, kulisy a všechny zobrazené lokace, které svou atmosférou vystihuji tíhu příběhu. Za první sérii 4*. Těším se na druhou. ()

pavcas

Představte si tmavý, špinavý a deštivý uličky Londýna plný prostitutek, kde řádí Jack rozparovač, doktor Frankenstein sešívá dohromady mrtvoly a snaží se je oživit, Dorian Gray s chlapeckou tváří co nikdy nezestárne balí nádhernou Evu Green, která má čarodějnický sklony a občas z ní musej vymýtat ďábla, sklepy jsou plný upírů, který honí Van Helsing, v dálce vyjou vlkodlaci a tuhle partu vede dohromady Timothy Dalton, snažící se najít svoji ztracenou dceru. Pokud vás to pořád nezaujalo, přidám jméno Josh Hartnett, co už dávno není klučík z Pearl Harbor, ale charismatickej chlápek co umí rychle tasit kolty, vypadá jako hodnej kluk, ale má jedno velký tajemství (možná i dvě) a v jednom dílu mi kvůli němu spadla čelist až pod gauč. Nějaký temný tajemství má ovšem každej z týhle bandy. Chvílema je to fakt pěknej horor, přecitlivělý jedinci by to měli vynechat, krev stříká metr vysoko, pavouci lezou z každýho druhýho záběru, lekačky jsou všudypřítomný, herecký výkony velmi solidní a první serii jsem zhltla na posezení. Nehodnotím nejvyšší známkou jen proto, že ne každej díl z osmi je dokonalej, ale zábava pokud máte rádi tenhle žánr je zaručená a je to povedenej kousek do hororový sbírky. ()

kenkaku

Ach jo... sem si zase naběhl. Díky nabubřelému hodnocení na CSFD (aktuálně 77% - 203. nejoblíbenější seriál) jsem natěšen vkročil do světa Penny Dreadful. Ano čekal jsem "crossover" všech možných postaviček (Drákula, Frankenstein, Jeckyll & Hyde, Jack Rozparovač, snad i Vlkodlak mohl zajít na párty, atd). To vše zabalené do sexy hávu a pozlátka "zelené" prsatice. A ono P.R.D. Brutální chaos a nuda (ano zabalená do hezkého vizuálu) zcela bez logiky a smyslu se plácající od epizody k epizodě. A takových prima herců se tam ukázalo. Za mě tedy podprůměr a nikdy více... ()

herr_carter

Konečně mi do oka po dlouhé době padl tenhle kousek, jelikož hororovou tématiku mám rád... Nadšení po prvním díle ale bohužel záhy vystřídalo zklamání nad vleklým dějem,plácáním jater a množstvím nesmyslných a zbytečných scén. Prapor držela od druhého dílu už pouze skvělá Eva Green,která seriálu vtiskla duši,ale díky nešikovnému scénáři její snažení nakonec vychází vniveč, protože jednoduše zbytek hereckého ánsámblu vás postupem času unudí téměř k smrti. Viděno 5,5\8 dílů první série, na zbytek už bohužel nezbyla trpělivost...............moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

Arkanoid

Nadýchajte sa atmosféry viktoriánskeho Londýna v časoch rozkvetu priemyslu. No dávajte si aj pozor, privítajú Vás totižto upíri, čarodejnice, Frankensteinove monštrá a dokonca aj vlkodlak. Seriál je výborne namixovaná zmes hororu, temnej rozprávky a existenčnej drámy, ktorá sa snaží vyjadriť, že tí duševne najvyspelejší to majú najťažšie a musia prekonávať množstvo prekážok na ceste svojím životom. III. 1. Viac lokácií, stále smutný čierny Londýn, na city chladná Arktída, nemilosrdný a nečestný Divoký Západ, Afrika bez ideálov. Frankenstein najviac na dne a vďaka tomu najviac bavil. Inteligentný Jekyll a ľudí podmaňujúci si temný syn noci Drakula sú vítanou zmenou. 03x04: Časti, ktoré sa venujú len jednej postave, bývajú najintenzívnejšie. Pozrieme sa do Vanessinej minulosti, kde musela čeliť hneď dvom padlým anjelom súčasne a je to čistá psychiatria. 03x05: Tentokrát bez Vanesy, zato s riadnou porciou Ethana a jeho minulosti. Konečne poznáme jeho temnotu pochádzajúcu z rodnej krajiny. Nepoznám postavu ani reálneho človeka s takto spálenými mostami. Síce jeho minulosť vyzerá byť rýchlo zbúchaná, lebo sa dá vysvetliť za pár minút, ale je dostatočne vierohodná. V tejto časti ma Ethan bavil viac ako počas celého svojho pôsobenia v seriáli, kde sme jeho temnotu len tušili, ale vôbec nie v takomto rozsahu. Jeho prebehnutie na stranu zla som čakal skôr od Jekylla, ale pomaly si začínam zvykať, že Mr, Hyde ostane pri tomto seriáli len v mojich predstavách. Victor Frankenstein zasa nikdy nebol odhodlanejší. Medzi výkonmi Josha Harnetta nevidím veľké rozdiely, ale toto je rozhodne jeho najzaujímavejšia úloha. Zato hocikto mohol byť v úlohe Timothyho Daltona, ktorý extra zaujímavú postavu nemá, ale vidno, že bývalý predstaviteľ Jamesa Bonda si tento charakter nesmierne užíva, čím prekonáva aj Harnetta s niekoľkonásobne zaujímavejšou rolou. Herecký klenot tohto seriálu je však Eva Green, ktorá svojou kreáciou silnej, emancipovanej, komplikovanej a diablom skúšanej ženy dokázala priviesť na obrazovky jeden z najkomplexnejších ženských charakterov vôbec. ()

Dino5an

Penny Dreadful je tak trochu horská dráha. Chvílemi nudí a vůbec nechápete co se zrovna děje či o čem je řeč a pak tu jsou tu ty světlé momenty, kde všechno dává smysl, má to hlavu i patu a dá se na to velmi koukat. Tato rozporuplnost seriálu ubírá a rozhodně by mu slušela nějaká ucelenost a jednotnost vyprávění. Každopádně Eva Green to zdařile zachraňuje, kdy i v nejhorších dílech série vás udrží u seriálu a dodá pocit, že bude líp. Svou roli zvládá bravurně. ()

charlie_ando

Londýn léta páně 1891 pod svrchovanou vládou královny Viktorie je nebezpečným místem pro poklidný život a skrývá ve svých stinných zákoutích mnohá hrozivá tajemství. Musím se přiznat, že mě tahle šestáková podívaná zaujala, zvlášť díky tomu jak se podařilo originálně propojit spoustu významných postav naší kulturní historie. Tvůrce seriálu John Logan skrze pomalé tempo vyprávění buduje napínavou atmosféru plnou tajemna a pomáhá mu v tom i povedený hudební doprovod, který složil Abel Korzeniowski. Ve středu příběhu stojí vytříbená společnost pěti výrazných osobností, které jsou díky hrůzu nahánějícím událostem nuceni spolupracovat a postavit se v nelítostném boji silám temnoty. Dějová linka je krásně zamotaná, dokáže překvapovat a proplétat mnoho inspirujících nitek, protože každý z našich hrdinů má svá skrytá tajemství, která jsou pohřbena velmi hluboko a jsou jejich motivací i kletbou zároveň. Talentovaná Eva Green podmanivě ztvárnila tajemnou slečnu Vanessu Ives s nebezpečným úsměvem utíkající před svým nadáním, které se jí stalo zároveň i prokletím. Estrádního umělce Ethana Chandlera komplikovaného Američana, co si rozumí se zbraněmi a má pro strach uděláno, si střihl Josh Hartnett. Arogantního mladého patologa s duší prokletého básníka Dr. Victora Frankensteina, který chce prolomit hranici mezi životem a smrti obstojně zvládl Harry Treadaway. Vůdcem nesourodé skupiny je ješitný Sir Malcolm Murray (opravdu dobrý Timothy Dalton) hledající ztracenou dceru, v jehož stínu stojí jeho oddaný africký sluha Sembene (Danny Sapani). Dramatická a napínavá podívaná, která je díl od dílu lepší. ()

KoRner

Seriál, ktorý ťaží najmä z výborného obsadenia a depresívnej atmosféry viktoriánskej éry. Niečo je hororové, niečo akčné, avšak niektoré postavy sú tak nudné, že pokiaľ nevymetajú diabla z Evy Green, nemá čo seriál ponúknuť. Napriek slabšiemu finále prvej série, dám tomu šancu ďalej a snáď to bude celé komplikovanejšie. ()

iXtr3m3

Seriál za totálne plný počet. Skvelé spracovanie, skvelé prostredie, skvelé postavy, skvelé pribehy, skvelé zakončenie v tom najlepšom so skutočným záverom. To sa len tak nevidí. Londýn nikdy nebol taký špinavý. Skvelé obsadenie v čele s Evou Green, Joshom Hartnettom a veteránom Timothy Daltonom a ale samozrejme aj super kasting na vedľajšie postavy. V tretej sérii super úloha pre Wesa Studiho. Postavy fantasticky vykreslené, o čiernobielosti nemôže byť ani reč. Tak komplexné a životnými osudmi a ranami skúšané postavy som dlho nevidel, podľa mňa ďaleko lepší rozvoj ako v legendárnych Hrách o tróny. Skvelé prepojenie najznámejších postáv viktoriánskych detektívok a hororov od doktora Frankensteina, cez Draculu, doktora Hydea, Frankensteinove monštrum aj jeho nevestu, Doriana Greya, upírov, vlkolakov, Scontland Yard, Van Helsing, čarodejnice, divoký západ, jednoducho skvelé. Drsné, temné, smutné, dobrodružné, hororové, emotívne. Spomínané postavy sú uchopené a spracované takým spôsobom, ktorý je originálny, iný ako ich poznáme, niektoré úplne otočené, mohol by som vypisovať o tom dlhé vety, ale čo stojí za spoznanie na tomto seriáli tak osud, pohnútky a život prvého Frankensteinovho moštra, toto som teda nečakal ani v tých najodvážnejších snoch, z pôvodnej tupej obludy najemotívnejší príbeh o živom neživom. Eva Green podáva výkon hodný neskutočných ocenení, vystriedala všetky polohy, ktoré snáď existujú, myslím tie filmové. Josh Hartnett snáď ani zle hrať nevie. Billie Piper z otravnej kravy prerastie v posledných častiach toľkými zmenami a v poslednej časti prezradí niečo, čo sa mne ako otcovi ťažko počúvalo. Skvelý Sembene, ktorého osud zasiahol ako postavy tak aj divákov. Neskutočne skvelo vykreslené postavy, to sa len tak nevidí. Malo to aj samozrejme slabšie miesta, ale ako celok to bolo fantastické. Pomalý rozjazd, odbočky a neskutočne intenzívny záver. Dokonale trefne zvolené žánre na ČSFD, to sa tiež nie vždy stáva. Dráma a horror. Horror nie s ľakačkami, ale spracovaním a zasadením. Dráma nie nasilu slzopudná, to zasa nie, dráma drsná, realistická, špinavá. Skvelá "UZAVRETÁ" miniséria. Taký duchovný vzdialene príbuzný nástupca Draculu z 2013teho. Odporúčam všetkým. ()

Milano33

Penny Dreadful ma od prvého momentu ohúril svojou výdatnou a hutnou atmosférou, ktorá nemá v tejto podobe obdoby. Je to ozaj neskutočne atmosférická a nervydrásajúca podívaná, ktorá sa zaryje divákovi až do morku kostí. Tón je vyslovene temný a nálada až depresívne ponurá. Seriál rozhodne okúzli svojou desivou štylizáciou a estetikou, ktorá predovšetkým srší z gotického pôdorysu prostredia viktoriánskeho Londýna. Ide o samotnú esenciu gotického žánru ako takého, viac gotické fantasy či horror skutočne nikde inde nenájdete. V príbehu sa vyskytujú ikonické gotické postavy, ako napríklad Dracula, Dr. Victor Frankenstein a jeho monštrum, Dorian Gray, Dr. Jekyll, Mr. Hyde, Jack Rozparovač, či taký Van Helsing. A u toho všetkého stojí gotická kráľovná, prekrásna Eva Green a jej úžasná Vanessa Ives. ()

Perry-

Atmosféra tak hustá, že by se dala krájet. Skvělí herci. Dolů to táhne neuvěřitelně pomalu se odvíjející děj, kdy se toho za celých 8 dílů vlastně moc nestane. Postava a děj okolo Frankensteina mě pak vysloveně nebavil. Nejlepší díl: 1x07 ()

MareT.

Cely serial ne me pusobi jako predstavovani hlavnich charakteru. A to hlavne po zhlednuti posledniho dilu, ktery jen uzavre serii a necha nas se tesit na dalsi dily, ktere, jak to vypada, budou o hodne lepsi. Myslim si, ze se muzeme tesit na lepsi zitrky. PS: hlavni zapletka nic moc, vedlejsi jsou o moc zajimavejsi. ()

eagle-eye

Není co řešit, jediný snad, co mě lehounce zkalamalo, byla finále první a druhé řady, ale té třetí mě naopak doslova a do písmene odrovnalo... Vyzdvihnu nezapomenutelné výkony Evy a Roryho, normálně mi ještě teď mi běhá mráz po zádech... To už dlouho nepamatuji... ()

Perverz

Obrovské příjemné překvapení. Opravdová atmosféra, zatuchlé kameny, déšť, třepotající se světla svíček..., lekačky, doooobré, hororový nádech se skvěle padnoucím hudebním doprovodem, nechutnosti pěkně zblízka, to mám rád, a hlavně ty dialogy, fakticky propracovaný scénář. Gore, krev, .. Rozhodně čekám další díly, a těším se. Další seriál, po dlouhé době, který upoutal mou zvědavost. ()

iampatrik

75% A to to vypadalo po první díle na pořádnou podívanou. Tajemný a špinavý viktoriánský Londýn, známé literární postavy a jedna záhada. Bohužel po prvních dvou dílech se děj zastaví a krouží pořád na jednom místě a dává přednost postávám, které více přibližuje a seznamuje tak diváka. A pak je tu závěr seriálu, kdy se z ničeho nic vše vyřeší, teda... vše ne. Ono kouzlo seriálu snad bude tkvít v tom, že se první sezóna dá považovat pouze za úvod. Přece jen pokud se pracuje s ikonami jakými jsou např. Dorian Gray, Frankenstein, tak seriálu odpustím ve výsledku jednodušší podívanou, než se z úvodu první sezóny zdálo. Takže za rok doporučuji více dílů (ať není potřeba uspěchat a vměstnat vše do osmi dílů) a aby si zase vzali inspiraci buď z hororového úvodu nebo akčního závěru. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (viac)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona