Camp X-ray

(festivalový názov)
  • USA Camp X-Ray (viac)

Poté, co Cole utekla z dusivého maloměsta do armády, doufala v to, že bude odvelena do Iráku. Místo toho je ale poslána do Guantanama. Setkává se s nenávistí a násilím od muslimských mužů, nad kterými má dohled. Cole naváže zvláštní přátelství s Alim, který je ve věznici na osm let. (Ajjinka)

papaJA21

Těžce stravitelné komorní drama. Stewart a především Moaadi hrají skvěle a i díky perfektnímu finále se vyplatí dívat až do konce. Na rozdíl od podobných snímků se Sattler obešel bez zbytečného explicitního zobrazování násilí a mučení což filmu jen prospělo. Opravdu výborné konverzační drama. ()

Icefist

Zajímavé. Má to něco do sebe, ať už to v reálu vypadá tak jak je zde nastíněno nebo ne. Herecky solidní a tematicky neotřelé. Znovu to vidět nebudu chtít, ale shlédnutí vůbec nelituju a klidně bych i doporučil, ačkoliv může jít pro spoustu diváků o těžko stravitelnou látku. 60 % Oblíbená část- scéna probíhající během závěrečných titulků ()

Fancipal

Líbí se mi hlavní myšlenka filmu, který by ještě před pár lety horko těžko hledal cestu na filmové plátno, protože nádherně ukazuje to, co bylo v pozářijové americké zahraniční politice špatně. Nelidské zacházení může mít mnoho podob a nepotřebujeme k němu nutně násilí a nátlak. Pošlapat lidskou důstojnost lze i jednodušším způsobem. Seberte člověku všechnu naději na světlý zítřek a po nějaké době ho připravíte o veškerou vůli do života. Po celou dobu sledování filmu se mi v hlavě honila otázka, co lze vlastně ještě nazývat životem? Odpověď na to má každý svou, ale život v kleci bez jakékoliv kontroly a svobodné vůle je podle mě hluboko pod tou hranicí. ()

sir-dave

Docela odvaha si udělat film postavený především na jedné vězeňské místnosti a scénář na rozmluvě s jedním vězněm. Bylo to dost ospalé. Drama na které se asi časem zapomene. Když už nic, aspoň jsem se něco nového dozvěděl o vězeňských podmínkách Guantanama (ikdyž asi cenzurované). Výstižný komentář od sochoking, s kterým souhlasím. ()

VanTom

Očividně chtěl scénář pokládat závažné morální otázky, přimět (mladého amerického) diváka zapřemýšlet o legitimitě postupů US vlády používaných ve "válce proti terorismu" po 9/11. Ale povrchnost a prázdnost mělkých dialogů i celého vyšeptalého námětu z toho udělala jen hodně zvláštní a pomalý teenagerský film z vojenské základny v Guantánamu, v němž útlocitná vojanda Kristen (v postavě stejně indiferentní a neprůbojné jako Bella) nalézá své humanistické já při konfrontaci s (nevinnými?) zadrženými. ()

VasaX

Původně tady byl komentář, ale z nějakého vyššího pohnutku ČSFD byl smazán (a to pochybuji, že z důvodu nějakého nevhodného obsahu, protože se mi film líbil, ač mám několik menších výhrad). Škoda. ()

nameadel

Tolik emocí, co se ve mně mele. Ale převládá taková ta deprese, která přijde když dokoukáte skvělý film, dočtete knížku, dohrajete hru a dál už to nepokračuje. Nevím, co lepšího mi nějaký příběh může dát. Je to za 5* a dala bych jich 100, kdybych mohla. (Mimochodem - modrá? Vážně?) ()

Badseeds

Všimla jsem si, že Kristen Stewart si od proslulé Ságy začala vybírat zajímavé projekty (např. Sils Maria, 2014), od CAMP X-RAY jsem si toho ale tolik neslibovala. Jsem ráda, že jsem se (jako obvykle) mýlila. Film mě zasáhl přímo do srdce a už před polovinou bylo jasné, že to bude láska jako trám. Poutavá, zároveň ošemetná problematika se nerozplizla, hlavně díky perfektní atmosféře a příkladu přístupu jednotlivce, za což Americe hezky tleskám. P.S. : Někdo, kdo čte Harryho Pottera, přeci nemůže být Bad Guy... ()

Hanys_

Není to špatný film, jen strašně blbý, který se bojí povrtat v tom přitažlivém vosím hnízdě. A tak sledujeme pohádku o tom, jak se vězni stydí při sprchování, a že i američtí vojáci mají srdce a ne každý zadržený muslim je přece ten zlý. ()

peetriss

Ti, kteří očekávali drama pouštějící se po hlavě do konfrontací s metodami amerického boje proti terorismu, budou zklamáni. Proslulá guantanamská věznice působí pouze jako netradiční a depresivní prostředí, kde city nemají místo, pro rozehrání zajímavého komorního dramatu ženy a muže s obou stran táborů, jejichž počáteční nenávist postupem času přerůstá v něco, co začíná připomínat přátelský vztah. Drama upozorňující, že v muslimském světě nejsou jen radikálové, ale vnímaví lidé. Camp X-Ray se vyhýbá odhalením, zda vězeň 471 je vezněn oprávněně nebo ne. O to tvůrcům ani nešlo. Jako drama líčící opatrné propuknutí sympatií však funguje až na pár zbytečných vložek celkem dobře. Můj zájem si dění dokázalo získat. Kristen Stewart si s rolí poradila dobře, ještě větším tahounem je však Peyman Moaadi . Jen nevím, pro koho je větším trestem strojové obcházení průhledů do cel. 70% ()

lucijelucije

Protože mám K. Stewart v oblibě, málo kdy hodnotím záporně, a to už i z jednoho důvodu, ona špatné filmy netočí. Camp X je dost psychologický snímek, a i když bych si odpustila těch 117 minut, zaujal mě. Upoutalo mě, jakým směrem se děj ubíral, jak pomalu vznikal vztah s někým, kdo vás ponížil, a jak rychle upadal vztah u někoho, na koho jste vzhlíželi. Působivý příběh. ()

warrenur

Atmosfera fajn, avsak mal som problem uverit tomu, co sa mi snazi reziser natisnut. Keby sa bol "istotne nevinny zadrzany" v zavere premenil na genialneho manipulatora, to by som este preglgol. Tamojsi straznici asi neabsolvuju psychotesty. Neviem, pride mi to akesi prvoplanove a neuveritelne. ()

Druury

Většina idiotů kritizuje kvůli výběru hlavní představitelky. To je prostě demence, kdyby tam hrál někdo jiný, ohlasy jsou od diváků daleko pozitivnější. Já jsem to ale přijal a film si užil. Kolik takovych Aliu po svete je.. Predstava smutna! Konec me dostal.. A ta hudba.. ()

Wargoo

Či bolo Guantanamo humánne alebo nie, či bolo držanie väzňov opodstatnené alebo nie, to sa asi nedozvieme. Dôležité je, že tento film sa snaží ukázať, že nenahýba misky na jednu či druhú stranu, a obom stranám (US vs Al kaida) poskytuje takmer rovnaký priestor. Ale ruku na srdce, každý dobre vie, že za kratší koniec tu predsa len ťahajú "teroristi". Aj tak mi to nedá, a musím sa vyjadriť, čo si myslím, myslel som si a budem myslieť o američanoch: "Mierne povedané, jebnutí US občania si zmysleli, že uchopia moc do vlastných rúk, a každý kto vie po hebrejsky, má na poličke korán a vyzerá ako pakoš musí byť terorista, zavrieme ho bez súdu do klietky, a dáme na to kopec peňazí z rozpočtu Ministerstva obrany, a svet bude bezpečnejší !" Ja si nemyslím, že Guantanamo malo čo i len drobné opodstatnenie v boji proti terorizmu, a 9/11 je len vymrdaná zámienka rovnakého kalibru, akým je banda v pentagone hladná po rope a rôznych bohatstvách krajín blízkeho východu. Nebyť americkej zasranej nenažranosti, slovo "terorizmus" by sme poznali len ako nie príliš aktuálny a rozšírený pojem. Režisér si ale sám serie do huby, pretože takto "softcore" to v Guantaname určite nevyzerá. Ak už chcel byť autentický, mal ukázať pravú tvár toho, čo sa tam v skutočnosti dialo, nakoľko každý US soldier je retardovaný jebo túžiaci po hviezde za statočnosť a guľke do hlavy, a ak už nestrieľa v Iraku deti a ženy, rád si vybyje svoju práškami zvýšenú agresivitu na "najnebezpečnejšom" nemeckom vysokoškolsky vzdelanom teroristovi. 3 za skvelý soundtrack, vcelku dobré výkony a samotný námet, pretože nie každý PATRIOT američan by sa do toho pustil. Každopádne, Sattler je alibista, a nenatočil to tak, ako mal... pravidivo, realisticky. Ale čo chceme, je to Amík ! 3***, 62,911 % ()

Vabr

Kristen Stewart je moje comfort herečka a vždycky si s ní film užiju. Námět zněl celkem poutavě a očekával jsem zajímavé sledování našich dvou hrdinů, jejich sbližování a smutnou pravdu, která nad nimi visí. Kristen Stewart hrála dobře a dialogy byly obstojný, ale bohužel mi chyběla jiskra. Soundtrack dokázal snímek podpořit, ale atmosféra jako by z místnosti utíkala otevřeným oknem, takže nebyla nikdy kompletní. Stejnak neshledávám žádnou scénu mimořádnou. Vyhodnocení: Titulková scéna zapůsobila překvapivě trefně a umocnila nekonečnost zadržených ()

Acrobat

Aký musí byť profil človeka, ktorý berie prácu v tej autonómnej „Shithole“? Dva nezmieriteľné tábory a pocity, názory, idey, vidiny. Udržiavam stredný front, ktorý znamená „kašlem na oboch“. V práve, právnej praxi, práve akadémie vied, práve právnych škôl neobhájiteľnom a nezdôvodniteľnom Guantanáme sa rozohrá žiaľ len filmový a chcený príbeh o vovedení myšlienky „humanitas“ do mne neznámeho sveta. Motív, ktorý ženie do vzťahu je záhadou a že realita je o poznanie horšia, učenec vie. Preto je film skôr hypotézou ako dielom. (videné 07.12.2014,BDrip) ()

TommyDiamond

Camp X-Ray nabízí pohled do Guantanamské pevnosti, kde jsou prý zadrženi potencionální teroristé a členové Al-kaidy.Jako dozorkyně jsem je převelena i Cole (Stewart), která si postupem času vybuduje jakési přátelství s vězněm Alim (Moaadi), jenž zde tráví už svůj osmý rok.... Snímek působí velmi syrovým dojmem, je strohý na jakékoliv informace a nic příliš neodůvodňuje. Plně se však věnuje budování křehkého přátelství založeného na pochopení, lítosti a později i důvěře... Oba hlavní hrdinové ze sebe vychrlili velkou dávku herectví a zaslouží pochvalu.... Nikdy bych neřekl, že by mě mohlo podobné komorní drama bavit. Camp X-Ray mě příjemně překvapil a tři hvězdy si zaslouží. ()

Scorn_

V jakože komorním snímku rozebrat herectví hlavní postavy, která by sakra měla ten film div ne táhnout, se zdá celkem na místě, takže že se zase opakuju....Špatný herecký schopnosti Kristen se zase potvrdili. Neustálé nervózní vzdychání a tikání se možná hodí do Tvajlajtu, ale když tak nějak hystericky poloomdlívá v každym filmu, člověk má fakt chuť jí přes obrazovku podat čihací sůl. Mezi její druhej výrazovej prvek patří tvářit se drsně a vzpurně, načež se drze pousmát nebo roztomile, je to celkem fuška občas odhadnout, ale samozřejmě bez ohledu na to, jestli to v těch scénách dává smysl. V tu chvíli bejt upjatej kantor herectví, jeden chladný devastující telefonát jejím rodičům a americkýmu ARASU, by nás možná ušetřil pár hereckých obsazení s touto mladou samicí. Ale možná jsou ty americký herecký školy celý o tom humanismu hereckýho projevu atak.. No ale když ale vyjmu ten zmatený herecký výraz, má to slušný rámování kamery a soundtrack. Nápad filmu mě nadchnul a nakonec to bylo celkem hezky minimalisticky inklinující k různejm teoriím, nicméně je fakt že některý věci jsou v realitě mnohem tvrdší, například určitý malý nepříjemnosti v tý instituci zvaný U.S. ARMY: http://www.csfd.cz/film/318191-neviditelna-valka/ . ()

elimS

70% - komentář 20ti slovy: Takové "komorní drama", na které se Stewartka hodila. Toho "zadrženého" mi bylo občas taky líto, takže poslední díl Pottera by odemně dostal :D ()