Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

rakosabasta

Úžasné! jako by někdo vzal klišé a pak ho úplně obrátil rubem nahoru, a pak zase a zase a zase... a zase. Není co vytknout. Z romance k psychologicko-filosofickému filmu - mimořádně koukatelnému - to se nepodaří vždy. A navíc oceňuji vtípek v titulku, který bohužel do češtiny půjde převézt jen zteží... I = EYE. ()

leopoldina

Naprosto úžasný film, který vás nenechá na pokoji ještě několik dnů po zhlédnutí. Mám ráda filmy s tematikou posmrtného života, ale I Origins zdolal všehny mé představy. A to mi vůbec nevadilo, že sedím v kině na schodech a nemohu se pořádně opřít a natáhnout nohy.. Téměř 2 hodiny uběhly jako voda a já si přála, aby ten film trval ještě déle. Po hereckém výkonu M. Pitta se mi tajil dech a já si přála, abych ho ve Varech potkala, vrátila se s ním do filmu a tu kouzelnou indickou holčičku bychom vychovávali spolu:-) Inteligentní scénář, který rozhodně nečekáte, vám nahlodá mysl tak, že byste klidně uvěřili, že se po smrti budete nacházet zase někde jinde. Určitě zůstaňte sedět i po závěrečných titulcích. Čeká Vás překvapení, které ještě umocnilo nevšední zážitek z tohoto filmu. ()

mahatma

Film, který by měl po zkouknutí evokovat otázku, jaká je tedy cesta z tohoto šíleného koloběhu ven? Každý film se otiskne v podobě zážitku a tento otisk si s sebou neseme do dalšího života, stejně jako malá reinkarnovaná "Sofi" před výtahem. Proto mi dělá dobře, když se takový film dostane na vysoké hodnocení. Ze začátku mi to přišlo dost přepálené- těžká duchovní agitace, která byla přetnuta silným "samskárickým" emocionálním otiskem, na můj vkus dost brutálním, ale chápu, mělo to být míněno tak, že tento šok se měl multiplikovat do diváků a ten šok má též startovat i ty jejich duchovní potenciály. Nevím co je silný moment ve filmu, ale ten nejintenzivnější je každopádně "Hitler = Not Found" :-)) Kde by asi tak mohl být? Super film. ()

Ivuska71

Balo to přesně ono. Správně namíchaná kombinace reálna a mystiky, kdy se člověk neubrání úvahám o smyslu a původu života. Velmi silný zážitek, zanechávající chvění v žaludku a v hlavě spoustu nezodpovězených otázek. ()

Brunetka

Trochu víc napínavá je upoutávka filmu, než film samotný. Ale celá myšlenka filmu a závěr je dost zajímavý a ukazuje kam až věda může zajít a nasadí vám "brouka do hlavy" . ()

robbez

V posledních letech neustále odněkud slyším, jak věda dokazuje nebo dokáže náboženské představy. Jsem už na tyto věci trochu alegorický, protože často zavání spirituálním kýčem. Tady je to ale podáno natolik civilně a přirozeně, že to vlastně působí vcelku uvěřitelně a realisticky. Detail oční duhovky vypadá opravdu nádherně jako nějaké abstraktní umělecké dílo nebo zářivá koróna kolem zatmělého slunce. Když má každý jedinec odlišnou duhovku, tak je vlastně docela zajímavá úvaha, co by znamenal výskyt stejné duhovky u dvou lidí. Představa, že dítě se stejnou duhovkou jako někdo zemřelý může být jeho reinkarnací, je neobyčejně lákavá a působivá. Příběh je taky navíc velmi citlivá a nekýčovitě dojemná lovestory. Při "výtahové" scéně v závěru filmu jsem měl slzy v očích stejně jako oba herečtí představitelé. ()

Rikku

Druhého filmu M. Cahilla jsem se nemohla dočkat... Nezklamal ani trochu... Stejně jako v případě jeho předchozího snímku, i zde je sci-fi pouze rámcem a ne hlavní složkou děje. Na prvním místě jsou opět postavy... Znovu tu máme film pro citlivého a vnímavého diváka... Kdo nezažil lásku na první pohled a sílu náhody (či osudu?), bude některé aspekty filmu těžko vstřebávat... Z finální scény s výtahem, kdy postava Iana prozře a již nepotřebuje žádné důkazy, aby věřil, doslova mrazí v zádech. ()

ceos

Ten mrazivý pocit, keď si uvedomíš, že to dievčatko bez domova z ulíc Naí Dillí je a zároveň nie je tvojou dávno stratenou láskou - preto 5 hviezd. ()

Shaman1135

Dobre napísané, slušne zahrané. Úvaha a možnosť na premýšľanie na pozadí takmer počas celej minutáže. Trocha očakávaný koniec, ale 4* zaslúžene ()

neon13hc

Sakra. Tohle bylo dobrý, že se mi to ani pitvat nechce. Je to komorní, nic z toho nevykukuje přepálený, je to od muziky až po scénář perfektně sladěný v jeden úžasný celek. Na nic si to nehraje, nikam se to necpe, ale zanechá to něco... Překvapení roku 2014 ()

tonowie

Rozhodne to nie je film, ktory by sa snazil nieco povedat (snad okrem problemov s identifikaciou pomocou scanu rohovky). Veriaci si povie svoje, ateista si povie svoje, vedec vie, ze je to cele od zaciatku do konca pitomina :) Ale taka celkom pekna pitomina. Viac nez absencia myslienky ma popravde rusila absencia akejkolvek pritazlivosti medzi Ianom a Sofi. Take slabsie 3 hviezdy ()

RoyBatty444

Zaujímavý pokus o potvrdenie viery a jej vedecké dokazovanie, ktoré sa sprvu tvári ako pokus o opak. Natočené s citom pre mysteriózno aj keď silný pocit nevie dosiahnuť. Pár zaujímavých momentov sa dá nájsť tie ale nezaplnia celý film. Herecké výkony variujú a nie sú vždy presvedčivé. ()

Marlo

Právě dokoukáno. Čerstvý zážitek. Ještě teď to vstřebávám... Garantuji každém že v závěru filmu bude mít husí kůži( a to i když to v mém případě očekává) .. :) . emocionálně velice nabytý film. Kdo má v plánu zabodovat na rande s filmem doma tak tohle je rozhodně výhra na plné čáře. Ale bacha slečny nejspíše budou plakat. Já osobně měl taky na krajíčku. Nemám co vytknout vše mi přišlo perfektní.. ()

Muffin017

Krásný intelektuální film s absolutně dokonalou myšlenkou, která vlastně rozvíjí práci francouzkého chemika Lavoisiera prosazující, že příroda je uzavřený koloběh, ze kterého nic dozačista nezmizí. (; ()

zpek

Zdĺhavý rozvláčny boj medzi vedou a vierou, ktorému chýbalo väčšie vypätie a väčšie odosobnenie. Autor do snímky vložil kus svojej značne ubolenej duše, hľadajúc... nádej.. nádej, že nájde podobnú osobu, ktorú raz stratil... hm.. Tak pôsobil aj celý film.. ubolene a naivne. Celkovo pekná myšlienka, pekný úmysel, ktorý sa však mohol spracovať aj menej.. hmm.. sentimentálne. Príliš mnoho sentimentu.. škoda. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)