Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

iN

Nápadem zajímavý, ale jinak dle mého nijak nevyčnívající film. Škoda, že jsme opět dostali otevřený závěr, protože pak mi připadá, že Mike Cahill pak už nevěděl, jak své dílo rozuzlit. Jinak herci příjemní, kamera taky, ale prostě tomu chybí jiskra. ()

Rooseman

Velmi, velmi silná záležitost. Za mě naprosto fantastický film, dokonalá úvaha, která byla podána tak, že z mrazí i odolnější povahy. Všechno, hlavně první půlka filmu, byla svým způsobem perfektní. Výborně udělaná. Perfektní. Nevím, jak bych to popsal, ale film se dokáže vcítit do každého, samozřejmě i do mě. Donutí divákovi si najít věci, se kterými se ztotožní nebo si je oblíbí. Jsou to téměř dvě hodiny zvláštní a neuvěřitelně poutavé podívané. Na konci jsem si přál, aby film skončil přesně při scéně, když ruku v ruce vycházejí z hotelu. Ne, že bych se už dál nechtěl dívat, ale tohle byla perfektní chvíle tuto silnou záležitost utnout. Utnout jedinečnou myšlenku bez rozuzlení. Nezabít ten mystický tón ve vaší hlavě. Doporučuji. Ne, ale zhlédnout, ale hlavně film pořádně prožít. Pak bude opravdu silným zážitkem, o kterém budete minimálně pár hodin přemýšlet. ()

nula87

Moc příjemné překvapení. Skoro nic jsem o filmu dopředu nevěděl, a to bylo jenom dobře. To co se zpočátku vyvíjí jako romantický film s vědeckými prvky, se po nečekaném, ale o to lepším zvratu (nebo vlastně 2 zvratech) překlopí do existenciální sci-fi, která baví a překvapuje až do konce. 85% ()

Micoldee

Nadpřirozené jevy, osud či náhoda, nejsou věci, nad kterýma bych se nějak pozastavila, nebo jim dokonce věřila. Mysterióznost tohoto filmu ovšem nadchla a překvapila i mě. Rychlé dějové zvraty a extrémní situace, to je zase něco, co můžu, a tady jsem si jich užila dost. Konečná scéna mě takzvaně dostala a celkový nápad na tohle téma mi přijde prostě geniální. ()

Pete

Ježkovi voči! Je tady očividně hodně dobrého: děj poměrně málo předvídatelný, scénář docela vtipně dospívá spolu s charaktery, Pitt (ten druhý) velmi dobrý, a promíchání vědy se špetkou buddhistické filosofie - nevidím vlastně, proč ne? A je vhodné se v této souvislosti zamyslet nad rčením "láska je slepá". Jenže podívejte, tomu celému konceptu i tempu místy padá řetěz, všechny ty okaté náhody a nedotažené motivace zase nelze svádět na "osud", a vhodné použití Radiohead samo o sobě jaro nedělá (i když někdy to ke štěstí skoro stačí). Už jsem to přirovnání dříve použil, a nebojím se toho znovu - svou jakousi laciností a plochostí připomíná I Origins delší epizodu Černého zrcadla, které také zabaví, ale do druhého dne v divácích téměř nic nezanechává. Konečné hodnocení odpovídá tomu, že tohle zkrátka pro mě nemá žádný chuťový ocas. ()

AlexUnited

Romantické sci-fi je kombinácia žánrov od ktorej takmer nikdy neočakávam veľa dobrého, automaticky predpokladám, že do môjho vkusu sa takéto filmy jednoducho nehodia. Preto som rád, že tento film zbúral moje predsudky a môžem konštatovať, že toto sa fakt podarilo. Ono zas tam nebolo až toľko tej presladenej romantiky a sci-fi v podstate zostalo (pri istom uhle pohľadu) v ako-tak realistickej rovine. Príbeh s veľmi zaujímavou zápletkou by sa teda mohol teoreticky aj reálne odohrať. Postavy úplne v pohode (fandil som praktikantke :) ), dej pomerne nepredvídateľný (za predpokladu že človek vôbec vopred neprečíta jeho popis) -  jednu udalosť som nečakal vôbec a druhú som potom odhadol zle (resp. nastala inokedy než som ju očakával). Záver veľmi dobrý a aj keď sa snaží niekam nasmerovať pointu, stále môže ostať v rovine nie až tak celkom jednoznačný a môžu ho prijať aj tvrdí skeptici a realisti. A až počas písania komentáru som zistil, že existuje ešte jedna dodatočná potitulková (wow) scéna (ktorú som pôvodne ani nemohol vidieť, keďže niektoré TV stanice majú zvyk záverečné titulky vôbec nepustiť a šupnúť hneď reklamu) a mám teraz nutkanie zdvihnúť hodnotenie na plný počet, ale zatiaľ nechám tak ako je. Veľmi silné 4*. ()

Carriette

Film vůbec nebyl špatný, ale nepřišel mi až tak festivalový. Jako sci-fi má zajímavou myšlenky, ale také se tam objevilo na můj vkus příliš vědeckých termínů. ()

Reapper

Velmi tajemný a filosofický film, ale škoda že jen na hodinu. Tvůrci očividně chtěli natočit něco k zamyšlení, ale zrovna tohle téma asi není to pravé. Po ošklivé smrti Sofi film začal směřovat k předvidatelné koncovce ve které se Ian Graye snažil na bázi svého výzkumu dokázat, že posmrtný život při shodě oční duhovky je vlastně teoreticky možný, ale neprůkazný. Celý motiv filmu byl neslučitelný s vědeckými důkazy, a tak bych vyzdvihl jen detailní snímky očí, které určitě nemá člověk moc šancí vidět a snaživé herce, kteří působily sympaticky. S potitulkové scény mám spíše rozpačitý pocit, který působil spíše blbě a jenom podtrhl celkovou myšlenku filmu, která je postavená na hlavu. Na film se pěkně dívá díky atraktivního ženského obsazení, ale nemá štávu ani pořádný závěr.Je škoda nevyužitého potenciálu a myšlenky filmu. ()

TinoArts

Tento rok už tretie budgetové (polo) sci-fi, ktoré ma absolútne prekvapilo. Vynikajúci nápad, skvelé prevedenie, obsadenie a hlavne záver. Navyše, scéna po záverečných titulkoch na nezaplatenie. Páči sa mi, že vo filme ani raz nepadli slová ako "reinkarnácia", ani nič podobné. Priestor pre diváka a "skromnosť" tých tvrdení je obrovské plus. 75% ()

a0001

Pár rozumných reči a myšlienok nezachráni tempo a ako výsledok odpudivú "pútavosť" tohto filmu. Na pokraji pozerateľnosti. 10% ()

NeMiQ

Podobne ako The Man from Earth 2007 balansoval na hrane viery a vedy, takisto aj tu sa veľmi decentne a zaujímavo režisér pohráva s témami, kde zatiaľ dominuje iba viera a možno naozaj ľudstvu chýba niečo ako ďalší zmysel, aby vnímal ďalšie veličiny/priestory, alebo ako to nazvať. Pár pekných myšlienok, sympatických hercov, pekný scenár so všetkým všudy. Nenásilným spôsobom dokáže priviesť človeka k chvíli zamyslenia sa nad tým, či v niečo verí a v čo. ()

Facerr

Nejdřív nuda až otrava. Pak se to pomalu vplížilo pod mojí duhovku a na konci mi bylo jasný, že na tenhle film hned tak nezapomenu. Takže proč jenom tři hvězdy? Pro to pomalý a ospalý tempo, až moc neatraktivní balení a všední syrovost, kterou si tenhle film nezasloužil. ()

piknik

Nejsem zrovna nějaký spiritualista, či pánbíčkář, ale originalnejší a přirozenější dílo jsem za 2k14 snad neviděl. Od začátku do konce naprostý balzám pro smysly. A božská Àstrid? Tak ta mi nedá ještě pár dní klidně spát. :) ()

ptajda

Neskutečně hřejivý film. Námět je naprosto báječný. Tento snímek ukazuje, jak jednoduché je nevěřit a jak vám životní cesta může zcela změnit pohled na věc. Nejde o typické sci-fi. Rozhodně patří mezi kousky, které by člověk měl vidět. ()

PrincessB

Zajímavý příběh o při mezi vědou a vírou. Je vidět, že se nejedná o žádný mainstream, hlavní zápletka si dává načas, stopáž je ale dostačující, a příběh má spoustu částí, které, i přes počáteční nejistotu, do sebe chronologicky zapadají a dávají smysl. Co byla ze začátku jen zajímavá abstraktní myšlenka se stává skutečností. Příběh, který se vás dotkne. ()

srolyma

Díky jedné rychlovce na pánském záchodku Ian najde lásku na celý život. Dívku s flekatýma očima, což ho jako očního vědce hrozně rajcuje. A láska je to skutečně na celý život. Přesněji řečeno na několik týdnů, neboť pak dívenku přefikne vejpůl padající výtah. Truchlící Ian nadále zkoumá očička a podaří se mu vyvinout třeba oko u jinak slepé žížaly. No to mu asi žížalky pěkně poděkují, mít oko furt zalepený od hlíny. Při svém jistě záslužném bádání náhodou narazí na věc, která mu, jako přísně vědecky založenému člověku, zrovna dvakrát neštymuje. Reinkarnace neboli převtělování se tomu říká. Tak že by si Honzík tu svoji flekoočku nakonec zase našel? A bude z ní motýlek? Roztomilý poník? Nebo snad žížala s jedním očičkem? Nechte se překvapit. Ale jo, zajímavé to bylo. Chce to se prokousat poměrně nudnou částí, než ji fikne ten výtah, a pak už je to dobré. Včetně velmi emotivního závěru. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)