Ivan Trojan v černé komedii o jednom neobyčejném dni obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77, a díky tomu se stal hrdinou proti své vůli... Píše se rok 1980. Richard v opilosti a spíše omylem podepsal Chartu 77 a od té doby se mu problémy a smůla doslova lepí na paty. A dnešek je vrcholem všeho! Odpoledne ho čeká návštěva u zubaře a trhání osmiček, což je něco, čeho se upřímně děsí. Než na to ale dojde, prožije celou řadu mnohem větších katastrof, proti kterým je trhání zubů učiněná legrace. Uzávěrka v práci, vdavekchtivá kolegyně, která prostě nepochopila, že šlo jen o flirt, šéfovo ultimátum ohledně odvolání podpisu Charty, doma prasklá stoupačka skrývající starou zrezivělou pistoli, nečekané otcovství patnáctiletého syna, které má vzít na sebe, a k tomu všemu všudypřítomný stín estébáka, který na něj byl nasazen. Prostě den blbec se vším všudy, kvůli kterému může buď přijít naprosto o vše, nebo díky kterému může konečně najít sám sebe! (Česká televize)

tančísvlky

Je vidieť, že pán režisér Strach je príliš mladý na to aby tú dobu poriadne precítil a dokázal istú autenticitu filmu. Nehovorím, že je to zlé len ak to má byť len komédia tak to všetko okolo je zbytočné. Ak to chcelo byť aj niečo viac, tak by to chcelo inak vymakať. Je to stále rovnaké vo všetkých filmoch. Tí čo prehrali sú hlupáci a ostatní sa majú na tom povinne smiať a znevažovať vlastne všetko čo bolo. Stále čakám na film, ktorý by zachytil ako to vtedy skutočne bolo a dalo by sa tom smiať aj plakať zároveň... ()

Psycho.R

Pro hodnocení tak, jak ho vidím by tu muselo být 3 a 1/2 * neboli 70%. Jelikož jde o televizní film, nesmůžu vytknout jakousi levnější výpravu, zřejmě na to nebylo dost peněz, naštěstí je, ale Strach velmi dobrým režisérem, který takové maličkosti zvládl s bravurou zamaskovat. Trojan je výborný, lety ověřený herec, a jeho častější obsazování bych pouze uvítal, zvláště pod tak dobrými režiséry, jakým je třeba zmíněný Strach. Kajnarovou zase tolik nemusím, snad jen v Andělu páně, kde je, ale opět ve vedlejší roli vedle charismatického Trojana. Tak jako tak se na film podívejte, nic od něj nečekejte a bude vás bavit. ()

markotter

Strach a Trojan a Epstein společně zplodili výborný film z doby normalizace, kde největšími pány byly kádrováci, estébáci, zelináři..... a opraváři OPBH. Jako bych to viděl na vlastní voči. Díky. ()

s1r1us

t..., t.., to je šílenost :-D den blbec...aneb, jak být za komárů ještě ve větších hovnech než ostatní, ****. Nechapu proč TV film. ()

waska

Trojan jako vždy výtečný, perfektní scénář, dobře vystavěný příběh. Vtipnost a atmosféra doby dokonalá. Skoda, že to nebylo o malinko delší. ()

Lupes

Jen je to nějak nevhodně rozkročeno mezi komedii a drama. Je to dáno Strachovým mládím? Novou generací tvůrců bez reálné zkušenosti se socialismem?? Atributy a reálie jsou zachovány, ba dokonce pěkně nahuštěny do jednoho dne, přesto na nás dýchne existenciální tíže jen náznakem. A tak je to atmosférou docela sranda a člověk by si hned jeden podpis pod Chartu střihnul. Na druhou stranu jsem se u filmu bavil; potěšilo mě v rámci tématu jednou osudově neprožívat ty hajzly bolšánský a jen si tak slastně odpočívat. ()

bearmeedek

Já jdu do toho naplno, za celkový dojem a pocit uspokojení. Obsah filmu plně vystihuje, o co v příběhu jde. Trojan je v této roli božský a ostatní nezůstávají moc pozadu. Někomu se zdála nudná, dlouhá, potácivá chůze nalitého Trojana na začátku filmu. Já jsem ji zase obdivoval, jak věrně ji zahrál, to ani nemohl být snad střízlivý. Přesně takto se totiž může přemísťovat chlap s několika promile v celém těle. Kulisové detaily ze socialistického života byly dokonalé. Na TV film až dost. Označení černá komedie dokonale fungovalo a díky za jiné zpracování jednoho dne v totalitě, než jen temná dramata. Protože v té době nechodili všichni jen zamračení a neohlíželi se stále přes rameno. Tvůrci výstižně ukázali momenty z pracovního prostředí, systému pořízení zboží a služeb a vícenákladů prakticky za všechno - peněžně nebo lahvově. Citlivě milý výběr hudby: Schelinger, Led Zeppelin, budovatelský sbor. Ale všechny tyto plusy opravdu nemůže ohodnotit každý. Jen škoda, že toto Dílo nešlo do kin, zůstalo uloženo jen v TV archívu (momentálně vyšlo na DVD) a nemohlo tak oslovit větší část obyvatel naší planety. ()

lakart

Skvělá ukázka toho, jak jeden podpis může totálně převrátit život na ruby. Asi ne během jednoho dne, ale o to výstižněji to v tomto filmu působilo. Trojan, Dvořák a Strach - trojice kde opět všechno klaplo na výbornou. Velmi dobrá komedie o vážných věcech. 85% ()

mirra66

Ze stejného ranku jako např. Konfident a přitom zcela jiné. Viděl jsem to potřetí a opět jsem se bavil (skutečně dobře bavil). To, že to obsahuje různé hlouposti nevadí, jelikož je to komedie a na problematiku se dívá takovým vzdušným pohledem až téměř s nadsázkou (i když nadsázka není přesným pojmem, neboť vážnost podtextu filmového sdělení je zřejmá). Je to určitý pohled na dobu a musím uznat, že je i částečně reálný. To, jak se předvedla Zuzana Stivínová s Ivanem Trojanem, ale i v menší roli Josef Dvořák, zasluhuje smeknutí kloboučku. Takže za mě ano a hodnotím vcelku velice solidními 69%. ()

JOKR44

Film hodnotím velmi vysoko, konečně dal jsem mu ****. Nicméně si neodpustím technickou poznámku: je určitě obtížné zachovat / vytvořit dobovou atmosféru včetně potřebných rekvizit, ale záběr s elektrickou lokomotivou řady 163/162, jejíž výroba u nás byla zahájena v roce 1984, bylo přece jen lepší vymazat :-) . Tyto chybičky se "mladým režisérům" tu a tam vloudí - pamětník si toho všimne...........Samozřejmě to nijak nesnižuje pravdivost a vysokou úroveň snímku. ()

TSZ

Česká filmová produkce je skutečně v krizi a Osmy ji zvláštním způsobem potvrzují. Prakticky neexistuje rozdíl mezi televizním filmem a snímkem pro kina, takže pokud se někdo zamyslí nad tím, proč lidé chodí málo na české filmy, jedním z důvodů může být i to, že v televizi dostanou prakticky totéž. ()

J.e.r.e.c

Bohužel mi přes polovinu filmu trvalo, než jsem pochopil, že má jít o čistokrevnou řáchandu ve stylu všechno-se-čím-dál-tím-víc-sere konceptů, zatímco já vůl pořád čekal, že z toho vyleze nějaká hořká satira s reflexí (tehdejší) reality. I nadále jsem se nebavil, ale přestala mě tak příšerně iritovat ta schematičnost a přehrávání všech figurek. Pochvalu zaslouží akorát Taclík, za tak přehnané, až v konečném důsledku dokonalé, ztvárnění true tupoty socialistického „řemeslníka“. A svým vzhledem mě zaujal mladší verzoun Karima Benzemy v roli Trojanova syna. Ale nechci to už nikdy v životě vidět. 40 % ()

darthhokro

Já to říkám pořád že nejlepší filmy se točí pro čétéčko. Trojan je geniální jako vždy. Soundrack od Jirky, taky potěšil. 5. jak vyšije. ()

hekla

Skvělé obsazení uchvatné dvojice Trojan-Dvořák, kteří tu opět předvádí parádní výkon a chemie mezi nimi je nedosažitelná. Brilantní scénář Marka Epsteina, precizní režie Jiřího Stracha, maličkosti, které filmu dodávají lesk, řetězení náhod a obratů šlape jak švýcarské hodinky. Panuje nadhled nad věcí, ironie a humor, i když se zdá, že nic horšího se stát (ne)může. A ten konec! Jeden z nejoblíbenějších filmů, na který se vždy ráda podívám a který i po několikátém shlédnutí pořád baví a rozesměje. Film, který je v dokonalý rovnováze. ()

ANTYCHRYST

Během dvou dnů druhý film na toto téma ..jak konfident nezabodoval .. tak..tady to je přesně naopak.. hlavní role trojanovi vyloženě stojí.. neskutečný jak jedno zpiti se jak cep dokáže zamichat s lidským osudem. Janej..Všechno má..love..věci z Usa... Janek je udavač a podepsal..sráč.. Trojan frajer..o Vše přijde bude jezdit karkou ale se vstycenou hlavou! 70% Strach umí..Prej uherak..pak 50 pro jeenoho 200 na whisky..80 na fernet..a prijedem az se to schválí kolego :) :) to je jízda..sefe..ještě kuželku..mám prach v krku..:) ()

topi80

Podle chvály, kterou byl film ze všech stran zahrnut, jsem čekal něco opravdu mimořádného. A to jsem v žádném případě nedostal. Příběh moc nefunguje a vtipných situací je na komedii poměrně málo, i když pár hlášek se povedlo (ale zase ne moc, protože si v tuto chvíli už žádnou nepamatuji). Co se naopak povedlo, jsou dobové reálie. Administrativní šeď, dobové ulice i spousta rekvizit v detailu. Potěšila přítomnost Josefa Dvořáka, který dokázal z postavy, která tam ani nebyla pro posouvání děje, vytěžit maximální porci lidství. Za scénář bych dal dvě hvězdičky, za tu práci, kterou si dal režisér Strach s dobovými kulisami, klidně maximum. A tři hvězdičky jsou pro povzbuzení tvůrců, aby si dávali s filmem podobnou práci, zase příliš málo. Takže z vysoké protekce čtyři. ()

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

21.04.2014

Světové "neformanovské" filmy kameramana Miroslava Ondříčka, téměř kompletní domácí hraná i dokumentární tvorba za poslední rok za účasti tvůrců a poprvé i výběr nových slovenských filmů, to… (viac)