První republika - Série 2

(séria)

Děj pokračování První republiky začíná na podzim roku 1928. Jaroslav Valenta (Jiří Vyorálek) se vrací domů z vězení a je odhodlaný získat zpátky dobrou pověst, respekt ve společnosti i úspěch v obchodu. V rodinném podnikání o něj ale nikdo nestojí. Bratr Vladimír (Ján Koleník) vede povoznictví, kde těží především z legionářské minulosti a kontaktů získaných za války ve Francii. Osloví jej však bývalý legionář Martin Klouda, který mu po deseti letech připomíná tajemství, na které by Vladimír raději zapomněl. Kromě členů rodiny Valentových, známých z první série, se v pokračování objeví řada nových postav – mezi jinými například dospělé dcery Jaromíra Valenty Irena a Eliška nebo hospodyně Marie Píchová, která se sblíží právě s Jaroslavem. (Česká televize)

Kozlowski8

Pokračování ságy rodiny Valentů přináší mnoho nových postav, z nichž nejvýraznější jsou mladý poručík v podání Vladimíra Polívky, Marie, kterou ztvárnila Kristýna Boková a dospívající dcery Jaroslava Valenty Eliška a Irena. Děj je akčnější a zamotanější, místy až překombinovaný a tím ztrácející přirozenost. Přes tu svoji komplikovanost a dějové kličky, je to stále stejná, monotónní písnička, která po určité době začne otravovat. To platí i pro některé postavy. Neustále nasraný výraz Jaroslava, či přihlouplý, pocitem viny trpící pohled Vladimíra, mne postupem času začaly lézt na nervy. Herecky nikdo vyloženě nezáří, i když třeba Anna Fialová či mladý Polívka jsou sympatičtí mladí herci, kteří mají určitě talent. Celkovou topornost v podání příběhu korunovalo neukončené, neuzavřené finále bez pointy, bez výsledku. Ve srovnání s první sérií více akce a napětí s více či méně zajímavými pasážemi, stejně hezká hudba, výprava, kostýmy, někteří zajímaví herci (není jich mnoho), avšak celkově slabší dojem. 45%. ()

Tosim

Více melodramatické a utahané. Tvůrci si opět zvolili jako středobod vyprávění vyšetřování zločinu, je to atraktivní, jen už poněkud nudné. Doba dostává ještě víc na frak, seriál ji téměř nijak nereflektuje. Klidně by se mohl odehrávat v roce 3528 v kosmu, vyšlo by to nastejno. Snad to hospodářská krize vyspraví. Největším a snad i jediným kladem série byl PAVEL BATĚK, který si svého démonického záporáka užíval a v reálu bych ho rozhodně potkat nechtěl. ()

NinadeL

Nová série se odehrává na přelomu let 1928/1929. Hodně se změnilo, hlavní milenecká romance už nemá takový náboj, ačkoli Plánková a Koleník mají pořád co nabídnout. Nahrazují je Vyorálek s Bokovou. Hlavní téma je logicky pokrok, zajímavé jsou obě dcery Valentových, lékařka a šoférka. U Škvorů je to taky příjemné sledovat, jak se dopředu dere emancipace (Arichteva) a elegance (Studenková). Akcent je kladen na odkaz legií i složité vztahy s Německem. Armáda má svůj lesk, tradiční hodnoty ještě něco znamenají. Ano, výprava, kostýmy a líčení jsou opět jen velmi volně inspirovány skutečnou republikou. Tento seriál je krásnou ukázkou toho, jak se dnes na tu dobu nahlíží a jako takový počin bude doceněn až po letech. Nejedná se o pečlivý dokument, ale o fiktivní vzpomínku na éru, kterou bychom si chtěli pamatovat. A to má svoji cenu. Ať už s uveřitelnou krimi anebo bez ní. ()

Thamilka

Velké zklamání, první řada se mi moc líbila. Byla napínavá, dobře promyšlená, na ní mi snad nic nevadilo, teda kromě unylé Kláry, kterou teď nahradili Marií, která je stejně trapná jako ona.. Tato série nebyla až tak dobře propracovaná, konec byl takový divný, nezáživný... snad další série bude lepší, pokud ji natočí. ()

bourec

I přes dost kritický hodnocení první série jsem šel i do druhý řady.Ale ani tady nic neni.Naštěstí o deset dílů kratší řada,což můžu přičíst k dobru.Ale herectví Bokový,nebo Vyorálka stojí na dost vetchejch základech,zápletka docela na hovno,a postavy policistů Skopala,a toho retardy,co mu dělal poskoka mi hlavně ke konci lezli na nervy.Předpokládám že Kryštof jim ve třetí řadě zavaří.40%. ()

• Ve chvíli, kdy se poručík Andrle (Vladimír Polívka) začne prát s Vladimírem (Ján Koleník), spadne mu z hlavy čepice. Když se ho pak snaží od Vladimíra odtáhnout, najednou má čepici znovu na hlavě. V dalším záběru ji opět nemá a v tom následujícím zase ano. (Krocka)