Magdalena rozjíždí výrobu nového kakaového likéru a bude potřebovat více aut na přepravu. U Škvorů o tom jedná s Vladimírem. Vidí je přitom Klára, a nejen jí připadá, že jsou nebezpečně blízko sebe. Von Lippi podezírá Jaroslava, že má prsty ve zmizení Kloudy, ale Jaroslav je nad věcí. Vystraší ho až pohlednice z ciziny. Vystřelil si z něj von Lippi, nebo je to varování od Kloudy? Jaroslav raději nechává povoznictví i domácnost hlídat Fraňkovými lidmi. Marie se chce s Rozárkou přestěhovat od Valentů do malého bytu. Jaroslav to odmítá, není nejvhodnější doba. Irena pochybuje o manželství, jestli není po čase jednotvárné, ale Andrleho miluje. Proto když dostane i v autoklubu od neznámého ctitele růži a šampaňské, je potěšená. Anderle přichází žádat Irenu o ruku a přináší jí růži. Růže z autoklubu ale od něj nebyla. Na dvoře povoznictví leží mrtvý člověk. Během nočního hlídání ho někdo překvapil. Všichni mají na mysli jedinou otázku. Vrátil se Klouda a toto je jeho vzkaz? (Česká televize)

majky19

Tato epizoda mě bohužel příliš nezaujala, protože jsem z ní měl pocit, že divákovi nepřinesla vůbec nic nového. Kromě toho, že je Klouda (v podání Pavla Batěka) padouch, který má prsty ve všech nepravostech, se kromě jeho návratu na scénu neodehrálo vůbec nic, co by stálo za řeč. S výjimkou standardně dobrých hereckých výkonů Jiřího Vyorálka a Vladimíra Polívky mě na této epizodě nic moc nezaujalo. Naproti tomu se mi absolutně již od prvních dílů nelíbí postava Ireny Valentové (v podání Anny Fialové), která svým vystupováním a chováním na mě působí velmi nesympaticky až nepříjemně. Se sebezapřením hodnotím tento díl třemi hvězdami. Čekal jsem od toho rozhodně víc a doufám, že následující epizody budou podstatně lepší. ()

mira007

Minulý díl mne nabyl dojmem, že ten seriál se konečně nakopne a pojede v kolejích první série, co se týká detektivní linky, ale to jsem se spletl... tenhle díl zase spadl do nudy bez jakéhokoliv překvapení jen s tím, že se prostě Klouda vrátil z Budenos Aires, odkud dokonce poslal pohled, takže nějaké baf, kdo, co jak se nekoná protože všechno je jasné. Všemocný padouch se vrátil jen naštvanější a Valentovi se tentokrát bojí ještě trochu víc než v prvních pěti dílech. ()

otík

Jeden z těch lepších dílů. Jaroslav se dozvídá hrůznou informaci, že Klouda se vrátil a chystá odvetu. Mezitím řeší možnost výroby nového auta. Ženy a děti Valentových se raději přestěhují do Břežan z důvody obavy před Kloudou. Napětí stoupá, nikdo neví, co se stane. ()

elizabeth_ba

Zatím na mě celá série působí, že kdyby byly epizody bez zvuku (aspoň tedy některé jejich části), bylo by to mnohem lepší. Dívat se na to dá a někteří při tom chvályhodném výzoru (Vyorálkem a Polívkou počínaje, Majerem konče) i dobře hrají, ale jako celek to zatím příliš nefunguje. No, uvidíme později. Ženské hrdinky buď nijaké (Klára, Eliška) nebo nesympatické (Irenka, byť její představitelka je opravdu krásná), Batěk mě ani jako záporak ani jako mstitel nezaujal, a tak nejzajímavější jsou auta a von Lippi, který má ale moc málo prostoru. Stejně bych asi na místě Magdaleny stála o něj než o Vladimíra, uvidíme, co z toho všeho vyleze, zrovna Lippi se má nějak v dalších dvou dílech objevovat vice, snad ještě přijde nějaký zvrat, zatím je dějová linka ještě slabší než v předchozí sérii. No prostě nebýt těch aut, kostýmů a těch chlapů už jsem dávno sledovala něco rozumnějšího. ()

triatlet odpad!

První republika je projekt ČT, který ale bohužel přináší jen fádní příběh, unylost, nudu. Přes veškerou barevnost a kostýmy vnímám celý seriál jako šeď. Chápu, že se příběh založený na červené knihovně může někomu líbit, ale nelíbí se mi, jak tvůrci manipulují s divákem. Vzhledem k tvůrčímu týmu a názvu seriálu První republika jsem očekával dobovost podobnou jako ve Vyprávěj. Bohužel scénárista si ve 2. řadě splnil povinnost v 1. díle jmenováním Elišky Junkové a dál se točí v bludném kruhu vražd. Kdybych se chtěl dívat na duchařinu a vraždy, zvolím jiný seriál. Souběžně vysílaný seriál Viktorie je nesrovnatelně kvalitnější. ()