Děti se vracejí

• Japonsko Kidzu ritān (viac)

Setkání dvou přátel po letech iniciuje pohled do jejich minulosti, přesně řečeno na konec posledního roku střední školy. Oba hrdinové chodí za školu a životem prochází spíše nahodile, než plánovaně. Shodou okolností se pro oba začnou rýsovat slibné kariéry, pro jednoho na poli boxu a pro druhého v řadách jakuzy, japonské mafie. Paralelně s hrdiny film sleduje i profesní a osobní osudy jejich spolužáků. Snímek vznikl podle autobiografické knihy režiséra Takešiho Kitana, který skrze postavy rozehrává různé cesty, kterými se on sám mohl po střední škole vydat. (oficiálny text distribútora)

slunicko2

Ze života Japonců. 1) Zajímavé je především prostředí japonské chlapecké nevýběrové střední školy. 2) Režisér diváka nenutí vciťovat se do hlavních postav, zobrazuje je izolovaně od jejich rodinného zázemí či minulosti. Ostatně si ti flákači sympatie ani nezaslouží. ()

gojackill

Japonci mají v tomto filmu dva druhy účesů a dva druhy obličejů a proto jsem měl často problém rozeznat kdo je kdo. .Asi to není vůbec špatný film, ale hlavní hrdinové mě nezaujali. tři hvězdy jsou za vynikající bojové scény v ringu. ()

dawe04

Scénáristicky další z řad typických novodobých japonských tragi-dramat, nejvíc připomínající vynikající Blue Spring. Díky specifické režii a citlivému uchopení postav režisérem Takeshi Kitanem si ale toto dílo zaslouží pozornost. ()

fmash

Vy jste mě naučili kouřit! Vy jste ze mne udělali slabocha! Snaživý snímek vytvořený na objednávku Mezinárodního svazu skautské mládeže. Příjemný obrazový styl, hrozná hudba, naštěstí relativně málo vtipů (obávám se, že to není jen Kitanova úchylka, tahle doslovnost v humoru). Exotická pohlednice ze spořádaného Nipponu, děkuju pěkně. ()

Martin741

Reziser Takeshi Kitano natocil len priemerny film o dvoch kamaratoch zo strednej skoly, ktori spolu blbli uz na strednej skole a potom film sleduje ich osudy aj po skonceni skoly. A je to dost nuda, herecke vykony casto o nicom, dejova linia je v pozadi a hudba bola len nevyrazna. Plus vadilo mi to caste pchanie yakuzy do filmu. Takto za mna len priemer : 60 % ()

Bláža

Box a dospívání. Dva chlapci, kteří vyjdou ze stejného základu, ale končí každý jinak. Nebo stejně? Ve škole problémový žáci, nad kterými visí hrozba vyloučení (jejich maléry tu působí jako typické Kitanovské gagy založené na postavičkách nejrůznějších nekňubů). Jako východisko z nevyrovnané situace volí box. Postupně se jejich role vymění, když Masaru, původně hlavní iniciátor boxerské myšlenky, vzdává sport a vstupuje do místní yakuzy. Shinji vydrží, upne se na trénink a velký zápas, který je před ním. Právě Shinji vypadá celou dobu jako ten „správňák“, co jde tvrdě za svým cílem a dosáhne ho. Nechá se ale strhnout jiným odpadlíkem k popíjení v barech a svůj zápas prohrává, nestačí na něj. Kitano tak ukazuje paralelu mezi oběma osudy a relativnost jakýchkoliv snah o úspěch, když zároveň s prohraným utkáním sledujeme ztrátu důvěry Masara, coby pohlavára yakuzy a jeho propad. Neexistuje pravidlo, že jen tou „správnou“ cestou se dojde k úspěchu. Film je vlastně celý rámován setkáním obou přátel po letech. Vše ostatní je jen vložená retrospektiva. Když se na konci filmu opět příběh vrátí na začátek, objevuje se cosi jako optimistický závěr – Shinji: „Myslíš, že už jsme vyřízení?“ Masaru: „Vždyť jsme ještě ani nezačali.“ ()

Bush13

Životní osudy dvou blbečků, kteří stejně dostanou šanci dotáhnout to vysoko, ale jejich blboňství jim v tom klade určité překážky... krásné japonské devadesátky, ze kterých na mě osobně promlouvají jisté výrazné rysy, které se objevují v pro Evropana neuchopitelné japonské kultuře kontinuálně a pravidelně: pracovní dril, smysl pro společenské kodexy, nebo i třeba školní šikana. Do toho Kitanův subtilní humor, který chtěně nebo nechtěně překlene i ty největší kulturní propasti. Když si z tohoto světa vezmu zase nový poznatek či pojem, jsem tomu rád. Tentokrát jde o manzai. ()

Cedr

Tradiční příběh dvou přátel by samotný, i přesto že mu není co vytknout, asi kdovíjak nezaujal. V Kids Return jsou na něj však netradičně kusým stylem našroubovány osudy vedlejších charakterů. Ty výsledný efekt filmu až překvapivě účinným způsobem dotvářejí. A výslednému efektu rozhodně neubral ani dokonalý soundtrack a jednoduchý ale pro Kirana asi tradičně precizní závěr. ()

Brain-D

Kitano se nezdá, ale tohle bylo opravdu pěkné. Až na pár hluchý míst, to byl příběh dvou výrostků ze střední, kteří dělají ve škole bordel a totálně na ni kašlou. Tak si hledají jiné zájmy. Jeden se přidá k Yakuze a jeden začne boxovat, ale nedopadne to podle jejich představ.... ()

VanTom

Na poměry Takeshiho Kitana svižný snímek, nezúčastněně sledující obtížný přerod dětí v dospělé, náhle nucené hledat svou vlastní cestu životem. Zpočátku bezstarostná a rozpustilá komedie ze školních lavic se mění v hořký komentář deziluze, neujasněnosti a nevyhraněnosti, kde z nedostatku zkušeností a pokory a ze snadné ovlivnitelnosti se mladí lidé vhození do pracovního procesu nedokážou vyvarovat hloupých chyb a zaškobrtnutí. Po pádu na dno ale naděje nemizí a následuje nový začátek. ()

Arkanoid

Málo z yakuzy, veľa zo srdca. Film o dvoch kamarátoch, ktorí majú rozdielne povahy. Jeden je pasívny a nechá sa unášať udalosťami, druhý doplatí na svoje prehnané ambície, ktoré nekráčajú ruka v ruke so schopnosťami. Takeshi Kitano natočil film o dospievaní a prvých prešľapoch, ktorý padne ako pohladenie po duši. ()

werewolf69

"Myslíš že tým náš príbeh končí? Ešte ani nezačal......" Áno to som práve v tejto etape svojho života potreboval počuť. Po dlhej dobe konečné intenzívny filmový zážitok. ()

JimiH

Kitano se tímto snímkem připojil k řadě filmů, které neúprosně kritizují autoritativnost hraničící se šikanou ve školním systému, sportu i yakuze. Tři různá prostředí, která spojuje víc než se může na první pohled zdát. Skvělý casting ústřední dvojky i zajímavá hudba Džó Hisaišiho jsou největšími přednostmi tohoto netradičního bromance. ()

huzgi

Film křehký, jak projížďka na jednom kole. Inu Takeši Kitano je naprosto geniální. Jedna z největších osobností současného filmu!!! ()

mortymer

Japonská high school verzia o hľadaní samého seba, zmyslu a spôsobu predierania sa životom. Dvaja hlavní hrdinovia sú síce rozdielní, ale svojim flákačským spôsobom žitia sú si viac než podobní. Jeden je priebojneší, ale svojou horkokrvnosťou to nevie nikde dotiahnúť. Druhý je rozvážnejší, ale svojou ľahko ovplyvniteľnou povahou to taktiež nikdy nikde nedotiahol. Obaja sa vydajú svojou vlastnou cestou, ktorá za každým končí tam, kde začali. Kamaráti naveky. ()