Funny Games

(festivalový názov)
  • Česko Funny Games (viac)

Nevěřte lidem, co vypadají poklidně a důvěryhodně. A nevěřte jim ani poté, co přijdou s prosbou o vypůjčení pár vajíček. Raději nevěřte vůbec nikomu. Nikdy nevíte, kdo si s vámi bude chtít zahrát funny games.  Že je téměř nemožné, aby v Rakousku vznikl thriller, který šokoval celý svět, záhy se dočkal amerického remaku a svého času dokonce pokukoval po Zlaté palmě z Cannes? Nenechte se mýlit, režisér Michael Haneke, kterého proslavila brilantní děsivá psychologická studie Pianistka, to dokázal. Jeho snímek Funny Games, který lze chápat jako zamyšlení nad zobrazováním násilí ve filmu, stejně jako promyšlenou manipulaci režiséra s diváckou pozorností, je zcela právem řazen k tomu nejoriginálnějšímu, co bylo v roce 1997 ve světě natočeno. Přitom začíná zcela nevinně a nenápadně - dva mladíci, dobře oblečení a s příjemným vystupováním, si přicházejí do sousedské domácnosti vypůjčit dvě vajíčka. Peter a Paul jsou ale připraveni přichystat rodině, u níž právě zaklepali na dveře, překvapení pocházející ze samotného pekla. V jejich původním plánu totiž zastává jídlo jen nepatrnou roli. Oni si přišli hlavně hrát. Moc ošklivě hrát. A jejich sadismus, byť úmyslně nezobrazovaný v plné síle, nezná hranic. V hlavních rolích znepokojivé a drsné exhibice zla se představují Arno Frisch, Frank Giering, Susanne Lotharová, Ulrich Mühe a další. (oficiálny text distribútora)

J.Mayen

Super zvracenej film,asi bych mel byt na strane obeti,ale v tohlme pripade jsem byl na strane tryznitelu a celou dobu jsem jim pral,aby jim vse vychazelo, na druhou stranu se mi moc nelibily hlasky do kamery k divakovi a ani pretoceni ovladacem na zpet udalost,pri ktere jedna z obeti prostrelila jednomu zlounovi bricho,meli to tak nechat.Ale jinak dobry. ()

elanista1

Originalny, psychologicky teror, ktory pripominal Posledny dom nalavo, a hlavne chlad unoscov pri tych najvypatejsich okamihoch je fasinujuci /"Prajeme vam prijemny vecer"- z toho a este mnohych dalsich veci zamrazi, napr. prihovory do kamery, plavba lodou, vajicka, /, a ten cynizmus je neuveritelny. Tiez mam pocit, ze potencial nebol naplneny a dalo sa z toho vyzmykat este vacsie maso, ale aj tak je to dost tazky naklad. Mne napr. este osobne vadila asi 30 minutova pasaz po tom ked unoscovia opustili dom, vyznam toho som az tak nepochopil. Davam len 3, lebo su filmy ktore mi sposobili ovela vacsi nervovy kolaps. ()

azhar

děti by umírat neměly... ani ve filmu. asi si to beru moc osobně, ale jako matka tří dětí je toto pro mne tabu. přesto dávám čtyři * ()

solisoli

Odporný horor s paranoidnou psychózou bezhlavého deja, bez logiky a zmyslu, ale s pátosom priam šklbalo v človeku s celou nervovou sústavou. Hrozné sa na to bolo pozerať, už len preto, že to pôsobilo prílišne autenticky, aj napriek scéne s ovládačom. Teda to bol zážitok, len čo je pravda, ale druhý krát, na niečo podobné, ani pomyslieť. ()

fxado

Perfektný horror búrajúci všetky zaužívané klišé. Akurát ma mrzí, že Haneke pracuje na remaku tohto filmu pre americké publikum :/ ()

gu-staff

No kde tohle vzalo 78% na CSFD ? Vždyť je to nemožně natahovaná, proslovy do kamery shozená ptákovina, který nejmíň pětkrát spadl řetěz. Fyzickému násilí se tu vyvarovali, psychického je tu dost, ale tak nějak rozmazaně. Mechanickýmu Pomeranči to nesahá ani po chodidla. Pro mně 30%, a buď rád, Haneke. ()

kedluben

ten film je o nás. o tom, jak jsme fascinováni násilím. ať už očekáváme nějakou "silnou" pointu a celkové vyvrcholení, nebo bychom nejradši tamtomu i onomu vrazili nůž do břicha.... pro mě naprosto odzbrojující film. ()

LucMosss

Můžete to neustále přetáčet, snažit se pochopit, přehrávat si onen děj v mysli neustále znova a znova. Nepomůže vám to. A zde vyvstává otázka, kdo vlastně oním hlavní zloduchem celého filmu je. Divák dychtící po krvavých scénách, či dva přívětiví mladící, z nichž jeden si jen tak odpoledne přišel pro vajíčka? Nevím, nemohu si z těchto dvou možností vybrat. Ovšem, podruhé si tento snímek nejspíše nepustím. Mám dost. Haneke mi znova ukázal, že právě On je mistrem ponuré psychologie lidské duše snímané bezcitnou kamerou. A herci... V dobrém smyslu slova, nemohu posoudit, který z nich se do své role vžil lépe... I přesto, na plný počet hvězdiček to není... ()

Carnosaurus

Mimořádně působivý a silný film, který je přesvědčivý a tím i děsivý. Celý příběh je strašně jednoduchý, prostý a v tom je právě jeho síla. Dokáže diváka vtáhnout do děje a přesvědčit ho o své realističnosti. Pravda, že poněkud zvláštní styl vyprávění ke konci snímku trochu podráží kolena, ale možná to nakonec není na škodu, protože emocionální dopad na moji osobu byl chvílemi za hranicí snesitelnosti a určité odlehčení jsem uvítal. Podobně jsem se cítil u Jezera smrti a Zvráceného. Těžko to popsat, prostě totální beznaděj, deprese a děs. Byl jsem tak nadšenej, že jsem odpustil i postavám, že se občas chovají trochu nelogicky. ()

jan.ziemba

Nechápu to vysoké hodnocení. Film strašně nudný, postavy nelogické a absolutně nezajímavé (vůbec jsem nelitoval, když natáhli brka) a to mluvení do kamery a rádoby cool přetočení bylo jako co? ()

Themyth

Áno, Funny games je aj o zamyslení sa nad tým, do akej miery zobrazovať násilie na filmovom plátne, kde je limit tohoto zobrazovania. No hlavne je to psychologická hra s divákom. Haneke sa s nami zahráva. A úmyselne, bezostyšne. Desivá brutalita filmu je naozaj mimoriadna, no dôležitejší je ešte iný faktor. Obaja sadistický vrahovia umučia rodinu na smrť iba pre pobavenie. Akoby iba mimochodom, popri bežných veciach. Popri najhorších veciach, čo môže človek človeku spôsobiť si jeden z protagonistov krvavých jatiek maže na chlieb maslo a kľudne si pripravuje obložený chlieb. Pomaly. Sofistikovane. Vrahovia sú zámerne oblečený v bielych slušných šatách, majú ladné pohyby rúl v bielych rukavičkách, s obeťami neustále komunikujú. Vysvetľujú im že je to iba Spas a Spiele. Samozrejme že nie je. Obaja sú psychopati najhrubšieho zrna. Ale bol to zámer. Haneke s divákom manipuluje. Manipuluje s jeho psychikou. Ako to divák vstrebe a čo to s ním spraví. Dokonca nechá pretočiť časť deja a následne ho mierne pozmeniť. Ide o to, aké psychologické pochody vyvolá v divákovi rafinovaný a cielený útok na jeho osobnú konštrukciu hodnôt, aby si následne sám divák uvedomil, aká je jeho vnútorná reakcia na to všetko. Do kelu ! Haneke ma opät raz dostal. V tomto prípade som bol už dopredu pripravený blokovať jeho údery a kopy, ale prišli z nečakanej strany. Nabudúce musím byť lepšie pripravený. Začnem tvrdšie trénovať. ()

zigy

Psychologický thriller to mohl být skvělý, nebýt často statických záběrů a pomalého děje.....což je záměr, ale mě ta zdlouhavá hra s obětmi šla na nervy......atmosféra byla spíš divná, než napínavá. A nudný závěr to pohřbívá úplně. ()

Grázl83

Prvni polovina filmu skvela. O filmu jsem nic nevedel, tak jsem byl napnut jak se bude dale ubirat. Potom se dej zacal tahnout a po odchodu slizounu s domu, uz me to dokonce zacalo mudit a napeti se nevratilo. Skoda. ()

PanJelen

Na násilí ve filmech se koukáme často, tak o co jde? A že je to tentokrát více autentické? Jen houšť a větší kapky!! Hnusí se vám to? máte smůlu, tady televize vlastní vás. Zájemci o čerstvá vejce s vámi hrají nefér hru a vy jste divák i oběť. Dnes bych jen pro aktuálnost trochu více přitvrdil. Michael Haneke, si za tu nekonečně dlouhou scénu po oné události zaslouží metál. ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

20.10.2023

KVIFF.TV, online streamovací platforma spřízněná s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, spojuje síly s dalšími čtyřmi VOD platformami ze zemí střední a východní Evropy, aby divákům v České… (viac)

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)