Jedna z najznámejších a najobľúbenejších ruských rozprávok o krásnej a dobrosrdečnej Nastenke, ktorej neustále ubližuje zlá macocha a jej rozmaznaná dcéra Marfa. A keďže Marfa neoplýva krásou, o to viac macocha nenávidí pôvabnú Nastenku a rozmýšľa, ako sa jej zbaviť, až ju nakoniec jednej krutej zimy vyženie do lesa v nádeji, že tam zamrzne alebo ju zožerú vlci.  V lese sa však, nasťastie, stará o stromy kúzelný Mrázik, strážca zimného lesa, cár metelice a búrky. A keďže je spravodlivý, pomôže Nastenke a postará sa o ňu. Lebo tak  ako v každej rozprávke, aj tu nakoniec dobro zvíťazí a zlo je potrestané. (TV Markíza)

whimsy

Totálny ruský psychedelic, z ktorého si aj tak vždy zapamätám len pobehujúci dubák, červené gumáky, babu Jagu, medvede a to, že ak sa niečo nezopakuje 10x, tak ako by to ani nebolo... , ale aj tak je to zábavné (nejlepšie pozerať po častiach, každé vianoce inú scénu a ono to do seba nakoniec aj tak nezapadne) ()

Kizermen

Tento film je klasika Vánoc ale že by mě nějak extra bavila to se říct nedá .Na pohádku je příběh celkem dobrý ale je to takové jak bych to přesně definoval -bez šťávy. ()

RKBoy odpad!

to si na vianoce radšej pustím Sám doma 3 či 4 ako túto odpornú hovadinu.Už od mala som to nenávidel a nenávidím to dodnes. ()

gezper

Klasická vánočně-silvestrovská zimní zábava, k nám těžce uměle naimportonová svým neustálým opakováním. Ovšem uchytila se více než dobře, k tomu výtečný dabing, bez kterého by to bylo celé poloviční. ALE, je potřeba si dát pozor na charakteristiku některých vyskytnuvších se postav. V tomto souboji bílé a černé magie totiž nic není tak, jak by se mohlo jevit na první pohled. Pojďme na to: ### Macecha: # Nevlastní matka Nastěnky neprávem hanebně označována jako macecha. Přitom se celou dobu snaží pouze o co nejlepčí výchovu vlastní dcery Marfušy, kterou ji ovšem neustále černými rituály sabotuje Nastěnka (počínaje rušením spánku nevlastní sestry - na jejíž inteligenci celou dobu Nastěnka žárlí; konče záměrným překazením námluv, kdy při pokusu utopit nenáviděnou Marfušu ji omylem vytáhne z rybníka a je naprosto neprávem za hrdinku dne). Dobrota macechy je vidět kupříkladu i v obraze, kdy její neschopný postarší partner ztratí svojí vlastní dceru a ona si div oči nevypláče. ### Marfuša: # Osudem neobdařena příliš velkou zevní krásou. Ale plně to vynahrazuje svým důvtipem, kdy ji napadne obstarat potencionálnímu ženichu čerstvá husí jatýrka z vlastnoručně ulovené husy. Bohužel pod nezbytnými vrstvami makeupu, se nedokáže správně zorientovat v hloubce rybníky a tyto námluvy nedopadnou dle jejich představ. Kvůli neustálým represím od své nevlastní sestry si musela notně obalit nervy tukem - v tomto ji pomáhá pravidelné pojídání ořechů. ### Dědek, partner macechy: # Neschopný sklerotický stařík, který ani pod důsledným a ohleduplným vedením své životní lásky nedokáže plnit jednoduché úkoly bežné denní potřeby. ### Baba Jaga: # Důchodkyně, občasná to bylinářka, pobývající ve velmi chatrném stavení pouze o jedném opěrném bodu (statik by plakal). Při vaření nedělního obědu je vyrušena vandalem Ivanem, který se za pomocí silných zaříkadel snaží narušit stabilitu celého stavení, čistě jen pro své vlastní potěšení. Potom co nad nebohou stařenou zvítězí, se jí dokonce pokusí zaživa zpopelnit a aby toho nebylo málo, tak ženštinu okrade o cenné předměty a způsobí ji dlouhodobé nechutenství. ### Mrazík: # Druhý významější představitel důchodců ve snímku, který nemá nic lepšího na práci než s obrovským rampouchem chodit po lese a obtěžovat zbloudilé dospívající dívky. Jeho sklony k pedofilii navíc korunuje jako popírač globálního oteplování a sympatizant Vašíka Klausů. ### Bandité: # Nepřízpůsobiví spoluobčané, nepřízní osudu vyhnání až na samý okraj společnosti, zda živoří bez jakékoli podpory od krutého ruského státu. Kolemjdoucí Ivan je velmi surově a záludně přípraví o jejich jediné nástroje obživy, vysmívajíc se jim do očí a přivede je téměř až k naprosté záhubě. Ke konci příběhu celá skupina zimou zbídačených ani s výpomocí od sympatické bylinářky Jagy nestačí na nekompromisní dvojku Ivan-Nastěnka. ### Ivan: # Zpočátku se jeví ještě jako navenek veskrze skromný a kladný to hrdina. Úvodní pokusy na zaháčkování do svazku manželského s dívkami nehodné jeho bohatýrské úrovně ve zdraví naštěstí přečká. Aby se posléze mohl setkat s ruským Frodo-hobitem, který již řadu let velmi lehkovážně používá prsten moci k oblbování a přepadávaní procházejících turistů, pleníc tak jinak docela úrodný kraj. Vybaven lukem nevalné úrovně dokáže skolit od boku kačenu na 100vky metrů, za letu. Po setkání s černokněžnou Nastěnkou a jejím uhranutí v medvěda, naprosto zneužívá tuto dočasnou výsadu a prohání každou sukni, co je na ruských paloucích právě k dispozici. Časem sám pochopí, že jeho koexistence je možná pouze se stejně prohnilým člověkem, jako je on sám a jde - přes mrtvoly - hledat mocnou Nastěnku, toho času toužíc po dosáhnuti mistrovtsví v ledové magii. Vrcholným Ivanovým nekromantickým kouskem je povolání Nastěnky zpět mezi živé, poté co se černokněžnici jeden z jejich laboratorních zmrazovacích pokusů ji samotné kapánek vymkne z rukou. Imhotep by z něj měl radost. Díky tomu, že ovládá zákony přítažlivosti zemské (kyje banditů), se Ivan řadí spolu s Nastěnkou mezi dvě nejmocnější postavy vůbec! ### Nastěnka: # Nakonec na první, ledabylý pohled nejkladnější postava příběhu. Ale nenechme se zmást vzhledem jako např. u Marfušy. Mezi její nepěkné charakterové vady patří záliba ve starších a zámožných mužích (určitý čas pobývá s Mrazíkem v jeho zimní rezidenci). Uveďme si některé její praktiky černé magie zachycené ve filmu: # - mluví se zvířaty # # - proměnuje lidi na potkání do libovolné zvířecí podoby, obzvláště oblíbená je medvědí # # - svými slzami urychluje růst libovolné flory # # -- s takto vyrostlou květenou dokáže komunikovat a spřádat temné plány # # - i skrze pracný makeup její nevlastní matky dokáže uhranout jinak velmi bystrého přespolního jinocha na zásnubách její sestry # # - vysoká odolnost proti nízkým teplotám, kterou si ráda sama arogantně ověřuje v terénu # # - v leste telepaticky navede ptáčka na Mrazíkovu hůl a potom z toho má neskrývanou radost # # - uvedení se dočasně do stavu hibernace po svém vlastním nepovedeném kouzlu, a to do takového stupně spánku, že ani velmistr v tomto odvětví magie nerozpozná její nejapný vtípek # # - zdaleko nejmocnějším kouskem je úvodní 'ovládání svítání' - čímž dokáže nejen zpomalit rotaci zemské osy, ale dokonce roztočit ji v opačným směru! # ### Závěrem je třeba poukázat na svazek očividně neplnoleté, stěží 15ti-leté, Nastěnky a Ivana, ale v takhle skrz naskrz zkaženém snímku nemůže již taková drobnost nikoho překvapit. [80%] () (menej) (viac)

Facik. odpad!

Každý rok na silvestra...znova a znova mam sto chutí vzít televizi a hodit jí z okna. Nastěnku vzít a přibít jí na kříž, nejlépe hlavou dolů. Proboha jak může mít tahle zhovadilost skoro 80% ?! Jestli něco víc nesnášim tak už snad jen teplý pivo. Radši bych spáchal bratrovraždu než znova koukat na tohle ( i když žádnýho bratra nemam). ()

El_Shafo odpad!

Symbol rusáckýho útlaku a znásilňování asijskou pseudokulturou vší České krásy Ježíškem počínaje a Werichem konče. Banda Tatarů k nám vlítla a rok co rok do nás cpala tyto sračky s takovou vehemencí, že - podobně jako byl jeden muž, kterého denně mučili, po letech propuštěn závislý na bolesti a musel si ji přivozovat sám - si jimi necháme (ba dokonce je pro to vyžadujeme!) kazit děti rok co rok znova a znova na slavné Tv Nova, která když nepropaguje Mrazíka, cpe nám z druhé strany postavou i elegancí podobnýho chlápka, tentokrát kamioňáka s vřískotem "Vánoce jsou tady, Coca-colu si vychutnej!" Ach, Prozřetelnosti!, za co je tato hrůza v červeném?! Nebylo snad rudé dost? Bylo, ale dobře nám tak! Ať žije památka brežněvovské éry. Zapoměňme na Toma a Jerryho, když můžeme mít Nu pogodi! Pohřběme sibiřským škvárem beze smyslu dětská očička plná fantazie, jež měla rozkvést nad hrdým českým národem zapomenutými Trnkovými pohádkami! Sereme si do hnízda plného kukaččích vajec a ještě tomu dáváme 76%. Fuj! ()

Thailon

Od sameho zaciatku, uz aj ako dietatu, mi tato rozpravka bola protivna. Vadilo mi na nej snad vsetko. Po XXtej reprize sa moje presvedcenie len potvrdzuje a som rad, ze som to nikdy poriadne nevidel cele. Je to jeden z tych filmov, ktore su pre mna vyslovene neznesitelne. ()

Logout

Klasika. Dílem nostalgie, dílem dneska v podstatě parodie sebe sama, dílem ukázka sovětského filmařství a způsobu vyprávění příběhu ()

Pajulka55

Musím přiznat, že jako malá jsem na to koukala s rodinou každé Vánoce, ale teď už to nemůžu ani vystát. Plus má tady český dabing, protože v originále je to vážně děs! ()

sahier

Nádherný klasický rozprávkový príbeh -taký ako má byť, plný idealizmu a dobra víťaziaceho nad zlom , krásna a typicky rozprávková ježibaba ( vždy som si ježibaby tak predstavovala -ešte pred tým než som videla túto ), ale všetkým čo tu ospevujú český dabing , napriek tomu , že mám oveľa radšej českú kinematografiu a kultúru vo všeobecnosti radšej ako slovenskú , tu slovenský dabing skutočne predčil český a naozaj sa vyhýbam sledovať túto rozprávku v českom podaní , je to asi jeden prípad z troch , keď to takto v skutočnosti je.... ()