Ako si Vasia Aľonušku zaslúžil

• Česko Ohněm, vodou a trubkami (viac)

Ruské přísloví praví: “Projít ohněm, vodou a trubkami”, což znamená podstoupit mnohé zkoušky, aby člověk získal značné životní zkušenosti, mnoho dojmů a upevnil svoji vůli. Hlavní hrdina filmu Vasya odešel jednoho dne do lesa pálit uhlí. Na mýtině tam potkal Aljonušku, která hledala kozu. Ale poddaní Kostěje nesmrtelného unesli dívku přímo před Vasjovýma očima. Vasja hledal svoji milou a přitom skutečně prošel ohněm a vodou. Nejtěžší zkouškou však bylo vydržet fanfáry měděných trubek, odolat svádění slávy… (oficiálny text distribútora)

LeoH

Scenárista s Nastěnkou utratili celý rozpočet za drogy, takže na výpravu už nezbylo. Zato o stromy a lidi neměli Sověti nikdy nouzi a staré dobré triky pana Mélièse taky nezapomněli. Místy je to nepříčetné skoro montypythonovsky, ale bohužel jenom místy; přesto, pokud nedokážete být na svátky bez ruské pohádky a Mrazík se vám už přejedl, můžete zkusit tenhle úlet s mluvicí kozou a Kosťou Nesmrtelným v krizi střední věčnosti. Pro dovršení absurdity si k tomu pusťte české titulky pro neslyšící s perlami typu [ozývá se legrační vrčení připomínající vrtulník]. ()

Tiiso

Objektivně uznávám, že se sovětským tvůrcům ve své filmové mizérii občas podařil snímek, který vyčnívá z šedé řady průměrných počinů. Tento film k nim dozajista patří co do ztvárnění pověsti tak i do samotného pojetí. Mě osobně styl humoru a vyprávění natolik nezaujal. Humor je moc ztřeštěný a chvílemi trapný. Vlastní příběh nenabízí nic zajímavého či neobvyklého. Polovinu scén jsem viděl již ve známější pohádce Mrazík a tak jsem měl pocit, že se dívám na již jednou viděné. ()

Mariin

Chovaje úctu k rusko-irskému režisérovi Alexandru Rouovi, velmi jsem se těšil i na tuto pohádku. Ale na Mrazíka či na Království křivých zrcadel tento film nemá. Hraje tu sice dětsky půvabná Natálie Sedychová ("Nastěnka"), je tu i Baba Jaga atd., ale je to tak nějak příliš ztřeštěné (což bývá nejčastější bolestí sovětských pohádek). Nový dabing také není nic moc. Přesněji tři a půl... ()

Chrysopras

Tak nevim, asi jsem byl hodně blbě naladěnej, ale spíš jsem sledoval, kdy už to skončí než dění. Prostě mi to vůbec nesedlo, celý mi to přišlo praštěný až moc ( a to jinak ruský pohádky docela můžu ). A nezachránila to tradiční bábuška na začátku, "Nastěnka" ani Kalinka. Líbila se mi pasáž u mořskýho cara. ()

Hennes

Umouněný mladík mě ještě nebral, ale najednou se tu objevuje skoro celý "MRAZÍK". Nejprve Nastěnka, pak velitel loupežníků a už přilétá baba-jaga (ona je to macecha z Mrazíka) a nová postava Kostěje Nesmrtelného (a ona je to baba-jaga). Celý snímék je ovlivněn tvůrci, dobou, možnostmi. Takže se tam nedá čekat velký rozdíl od MRAZÍKA, KRÁSNÉ VARVARY či KRÁLOVSTVÍ KŘIVÝCH ZRCADEL. Je to ruská koukatelná klasika té doby. Kdyby tuto pohádku někdo "vylovil" koncem 70 letech, mohli jsme to na Vánoce s Mrazíkem střídat. ()