Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

Levi_Kornoa

Jsem rád, že jsem tenhle film stihl v kině, protože to opravdu stálo za to! Znám i lidi, kteří na něj šli do kina hned několikrát. A není se čemu divit – Le Mans '66 je velká lahůdka, příběh, vizuál i zvuk vás vtáhnou do děje. Skvělé scény nejsou jen na konci při finálním závodu, celý film se točí kolem aut a závodění a zbytečně neodbíhá do jiné dějové linky. Většinou mi filmy delší než 2 hodiny připadají zbytečně natahované, ale tenhle snímek dokázal udžet mou pozornost po celou dobu. Neubral bych ani minutu, zasloužených 5 hvězd. ()

Vesprem

Tenhle filmě mě na začátku chytil a udržel v euforii po celou dobu. Byla jsem unešená hereckými výkony, pohledem do historie sportu - i když se scénáristi od reality docela odklonili ve prospěch napínavého děje, příjemným humorem, zkrátka fain biják. Příběh o tom, jak se Ford snaží prorazit v soutěži, kde kraluje Ferrari, ale zároveň si Ford sám hází klacky pod nohy, respektive svému vývojovému a konstrukčnímu týmu tím, že jeho vedením pověří patolízala, který musí mít hlavně pravdu. A tak je pro tým těžké Fordovo očekávání naplnit. Po shlédnutí filmu, jsem si hledala fakta a porovnání filmu s realitou a překvapily mě docela výrazné odchylky, které asi filmu prospěly. ()

zvejkal42

No, neviem, nemozem sa stotoznit s tak vysokym hodnotenim. Za mna 3.5 * Okrem vybornej dvojice hercov a dobreho technickeho prevedenia ma nic ine az tak moc nezaujalo. ()

JerryPilsen

Skvěle podané i pro nefanoušky motosportu.Ovšem nechybí téměř žádné klišé.A přepálená stopáž je taky na škodu,ikdyž film vůbec nenudí. ()

Polik_

Strhující závodní a motoristický kousek i pro takové auto neznalce jako jsem já. Zpočátku to vypadá jako další generický souboj korporátu proti vizionářům, ale dřív nebo později zjistíte, že film vám toho může nabídnout daleko víc. Rozjezd je pomalejší, ale po Daytoně nabere až závratných otáček. ()

burg

Opět jeden ze motosportovních filmů, na který se (zaplať pámbu) dá koukat. A jsem nesmírně rád, že do tvůrci odpustili trapnou ukázku cesty paliva od nádrže přes motor až do výfuku, jak tomu v mnoha jiných motofilmech bývá. ()

smajki

Po Rivalech další pecka z prostředí automobilových závodů. Vynikající příběh a famózní herecké výkony nejen Demona a Baleho, ale i všech vedlejších postav. Závody jsou natočené skvěle, že má člověk pocit, že sedí na sedadle vedle Kena. Při každém přeřazení a vylétnutí otáček jsem měl husí kůži. Pro každého fandu motorsportu a kvalitních filmů povinnost vidět! ()

Houston1

Christian Bale je génius. On nieje výborný herec. On nieje ani úžasný herec. On je génius. A Mat Damon to pochopil,vedel že mu musí robiť len výborný tandem. Ale na konci dňa je Bale stále génius. ()

LukyVanco

Pre motošportového fanúšika ako som ja viacmenej povinnost. Nahliadnutie pod pokrývku toho čo v tej dobe obnášalo sadnúť do plechovej krabice a rútiť sa po Mulsanne, ako aj to byť pripravený zomrieť pri tom, čo má jazdec najradšej. Nemožem si pomôcť, ale Le Mans zo '71 mám radšej, aj keď opisujú úplne iný príbeh. 4* ()

Marcel25

Výborne rozprávaný príbeh so skvelými scenárom, nápaditou kamerou a uveriteľnými hereckými výkonmi. Film od ktorého som čakal podobný štýl ako u, pre mňa menej zaujímavých Rivalov, dostal som však úplne niečo odlišné. ()

v.pohode

Pro mě jednoznačně nejlepší film s prostředí automobilových závodů. Jedna z nej scén, je scéna kdy Shelby sveze Dvojku závoďákem. Dal jsem tenhle film jak malinu. Dávám 100% ()

milos.bradik

Výborný film, výborně zahraný, ale ten americký naturel se nezapře a když si někdo myslí, že musí být vždy a ve všem nejlepší, tak si logicky občas natluče hubu. Je tam sice dost velká historická nepřesnost, protože Ken Miles se účastnil s Fordem GT40 i závodů v Le Mans v roce 1965, jel s Brucem McLarenem a nedojeli pro poruchu vozu. Tady asi potřebovali dodat větší napětí vztahu mezi Shelbym a manažery Fordu. Ovšem jinak je v tomto filmu krásně ukázané jaké to byly tehdy závody a jezdci a jak moc se to liší od těch dnešních, kdy hned při každém problému, třeba nečistotě na trati, vyjíždí Safety Car nebo se zastaví závod kvůli dešti. ()

boogi

V případě tohoto filmu nemá smysl psát jakoukoliv recenzi. Jeho pravá váha spočívá v tom jak je perfektně vyvážený. I have spoken. ()

Belphegor

Dilema hodnocení, něco mezi 4-5 hvězd. Je to úžasně natočené, kamerové záběry vydařené, všechno to působí realisticky, film je určitě pro velké plátno, scénář vyveden do dokonalosti a zahrán perfektně, Christian Bale bravurní. Oceňuji, že se scenáristické poměrně drželi událostí, takové filmy já rád, když vás donutí hupsnout na Wikipedii a zjistit si historické informace, znamená to totiž, že Vás snímek zaujal. Není to stoprocentně přesné a taky je to trochu mínus. Ken Miles totiž pro Ford závodil už v 65', ale nedojel, film ovšem využil postavu Lea Beeba a udělal z něj záporaka, který Milesovi brání v závodění. Ve skutečnosti Miles závodil a Leo dokonce tým z 65' podporoval. Jde mi o odkaz člověka, který film znehodnotil pro to, aby měl nějakého záporaka. Líbí se mi ale, že se film nesnaží o klasické klišé, kdy závodník na úkor výhry zemře, sice by to asi způsobili větší emoce, ale líbí se mi, že na to jde jinak. V tom je ale pořád trochu háček. Závodník přece jen zemře, přesně tak, jak se to stalo doopravdy, ale ten konec je takový bez emocí, stane se to jako povinnost, ale neváže se k tomu stěžejní děj. Nevím, zda je to dobře nebo špatně, katarze na mě ale nedolehla, a proto je to dilema hodnocení. Ovšem film bych si i přes svou stopáž klidně dal znovu, kamerově je totiž opulentní a nejlepší na tom je, že se o to film úplně nesnaží, spíš je to produkt praktických efektů, takže ten konec budu brát jako umělecký záměr netočit podle klasických schémat a dám 5. ()

notfilip63

Wow výbrony film z peknou kamerou farbami postavami a autami. Christian Bale zahral zas veľmi dobrú rolu a Mat Demond je tiez výborný. A tie preteky sú tak dobré urobené skoro presne podľa reálnosti a bez efektov. Film je dosť dobrý a asi najlepší podľa skutočnej udalostí. 10/10 ()

Semington

Asi nejlepší film s auty, nejen kvůli tomu že je to realistické a můžete cítit v každé zatáčce absolutní adrenalin, ale taky kvůli výbornému castingu, kde se každý velmi hodí na svou roli. Za mě jednoznačně 10/10 ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)