Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

swenyx

Naprosto úžasný závodní film. Ford se rozhodne Ferrari dát pořádně za vyučenou a tak sestrojí naprosto topový auťák za pomocí Kena Milese pro 24. hodinovou trať Le Mans. Ken byl dokonalej, prostě svéráznej týpek kterej si nenechal do ničeho kecat a i přesto měl srdce na správným místě. Za to co pro Ford udělal dostal na oplátku ukradnutou výhru. Asi jedinej můj osobní problém byl s tím, že tu mohlo být trošku více závodění, neříkám nic sestrojování a vše kolem bylo zábavný, ale přece jen nic nemá na čistou akci. 9/10 ()

Winster

Ono je to tady na žebříčkách csfd u vsech tehle velko pribehu stejny. Dlouha stopaz, nejaka dech berouci podivana pro lidi co jezdej do prace metrem...a hlavne utok na lidi na vsech frontach..uplne na vsech, aby pak proste jen podlehli a sledovali. Sledovali pribeh lidi, ktery je o 2-3 postavach a omačce. A jako vždy o to mze je nekdo teda fakt jako dobrej! Pak je tu jeste nekdo ten je taky dobrej ale uz ne jako tolik. Koukat se na to rozhodne dá. Jen je to strane vyumelkovany pribeh plny ocekavatelnych zvratu. ()

F2003F

Dravo napínavá akcia, keď na ňu príde zdrapí a nepustí. Pre mňa v doslova každom ohľade lepšie než Rush alebo hocičo z F&F, tie jazdy sú natočené perfektne pútavým štýlom, že zaujmú aj totálneho neznalca (ja) alebo totálneho nenadšenca. Uznať Baleovi najväčšie pričinenie na kvalite výsledku (síce úloha na telo) by bolo z môjho pohľadu ignoráciou detailne vyšperkovanej réžie, kamery a výkonov dobre obsadeného hereckého osadenstva. Scenár ma ničím zvláštnym neohúril, ale dostal záverom keďže ide o kus podľa skutočnosti. 9/10 ()

Jankocour

Hrozné zklamání. Místo toho, aby se film alespoň trochu držel historických faktů a ukázal vítězství giganta, který do vítězství investoval neuvěřitelné peníze a dokonalou týmovou práci jsem v kině s úžasem sledoval rodinnou idylku a chlápácké přátelství dvou tvrdých závodníků ala červená knihovna. Hloupí a nelítostní kapitalisté bez srdce byli schematicky ztvárněni jak ve filmu z padesátých let. Vlastnímu závodu je věnována tak čtvrtina celkové délky filmu. Celkem dobrý Matt Damon, přehrávající Christian Bale nic moc. Líbil se mi představitel Henryho Forda a skvělý byl i celý tým Ferrariho. Určitě si poslechnu celý soundtrack, jinak mi nad nadšenými komentáři zůstává rozum stát. ()

mertikek

Úžasný životní příběh byl hlavním předpokladem pro dobrý film, stejně tak i dynamické duo protagonistů hlavních postav bylo příslibem kvalitní podívané. Musím, ač nerad, přiznat, že film, na který jsem se již tak dlouho těšil mě dokázal překvapit...a to především v dobrém, pár nedomyšlených scén a prazvláštních střihů mi dojem z filmu nijak nezkazili, jelikož pozitivní dojem z celé podívané naprosto převážil těch pár nedostatků, které se objevily. Tomuto filmu nejen, že dávám pět hvězdiček, ale rovnou jej zařazuji mezi mé oblíbené. Film rozhodně doporučuji samozřejmě každému motorovému šílenci, ale i lidem, kteří dokáží ocenit kvalitní film a neuvěřitelný životní příběh....zároveň smekám před tvůrci, že se jim něco takového podařilo dát dohromady a přeji jim, aby vše vydrželo a dojeli si pro nějaké parádní ocenění, které si podle mého názoru zaslouží. ()

Qer

Šťavnatej nářez, kterej umí být komorní, adrenalinovej a především proklatě napínavej. Jako čtyřtaktní mašinu ho kupředu žene skvělá režie, výprava, hudba a herecké duo Bale/Damon. Skvělá podívaná nejen pro milovníky burácejících motorů. ()

teckax

Naprosto dokonalý zážitek. Emoce se mnou cloumaly od začátku do konce. Záběry z jízd byly tolik živé, že mi z nich až bylo špatně! ()

bigmatko

Damon a Bale dali zo seba maximum a na plátne to bolo vidieť v každej situácií. Vinikajúci film, plný benzínu, motorov, dobovej atmosféry a motoristického adrenalínu, ktorý na Vás pôsobí ako keby ste sami sedeli vo závodnom forde. Bale sa opäť ukázal ako charakterový mág a na dve a pol hodiny sa stal kenom Milesom a jeho Vášeň ste mu bez pochýb uverili. úžasná atmosféra závod, zákulisia a konštruktérskej rivality. prepracované sú aj vedľajšie postavy. proste každý má vo filme svoje miesto a nikto nezavadzia. najlepšie chuťovky sú samozrejme ponechané na samotné závody, kde každý pochopí že moto šport nebude asi iba o krútení volantom, ale že tam skutočne ide o život. Le mans sa zaradil medzi top filmy tohto roka. ()

SpeckMcBig

Původní distribuční název "Na plný plyn" mohl původně být třeba "Až na podlahu"..ne fakt nevím co říct..Byla to bomba !!! Nemám co vytknout a pro mě film roku!!! ()

Thug_Leo

Nulové vysvětlení kde mechanici fordu přišli k motoru pro GT, který neměli pár dnů předtím..... zvednu plachtu a puff, +- 90% auta hotovo! S tím běžte do p*dele! Scény management vs. Ken byly zajímavé za začátku, ale na konci filmu to už působilo jako berlička neschopnosti.A ten závěr, kdy žena i dítě zvládají emoce ztráty lépe než kámoš Karol. Ale slzy tam musí být, aby lidé vyměkli a dali vyšší hodnocení. Kdepak, já vás prokoukl. Horší než Rivalové, ačkoliv Bale zahrál Kena skvěle. Edit: Po druhém shlédnutí zvedám na 3* má to parádní momenty. ()

Michal118

Film plně naplnil mé očekávání. Před jeho shlédnutím jsem si raději o příběhu a jeho okolnostech v roce 1966 něco víc přečetl. Musím říct, že většina událostí byla zfilmována skoro přesně podle skutečnosti, tedy až na konec závodu Le Mans. Nehledě na to, že všechny tři vozy stáje Ford projeli cílovou čárou ve stejný okamžik a ve skutečnosti s lehce rozlišným rozestupem, připadalo mi vše ok. Nevím, jestli šlo Carrolla Shelbyho zahrát ještě lépe ale řekl bych, že ani ne. Damon je skutečnej hráč, Bale jakbysmet. Určitě by mě zajímalo, jak by si s rolema těchto automobilových chlapíků dbajících na přesnost pohráli zvažovaní Brad Pitt a Tom Cruise. Chlapi podali luxusní herecké výkony bez ohledu na celkem dlouhou stopáž. Le Mans 66' X Rivalové? Těžko říct, oba příběhy jsou skvěle zfilmované. Já jsem spokojen a rád jsem poznal, jak to v roce 66' zhruba mohlo vypadat. ()

The Michael

Nemám řidičák a nejspíš by mi ho ani nedali nebo zas brzy sebrali.. ale dokážu ocenit klasickou éru automobilismu, kde i laik rozeznal, co je co za káru. Kena Milese sem neznal, Le Mans jen že trvá 24 hodin, ale podobně jako u Rush jsem nedokázal odtrhnout oči z plátna, 152 minut. Top kamera/Bale & Damon/soundtrack a hlavně skvělý 60s -> do kina ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)