Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

dynamic_duo

Po dlouhé době film, co stojí za to vidět...trochu jsem se obával té stopáže, ale film si udržuje tempo po celou dobu. Skvělé herecké obsazení, rychlá auta a back to the 60's...ingredience pro kvalitní podívanou. ()

Fathe

Krásný příběh o přátelství, automobilovem sportu a životě vubec. Takhle má vypadat film se vším všudy. A je jedno jestli autům rozumíte nebo ne. Nádhera. ()

Drozdo57

Film o ľuďoch z prostredia automobilových závodov. Mangold zasa robí to, v čom je taký dobrý a síce natočiť výborný charakterový film. Ide síce teda o závodenie, ale v skutočnosti je to ľudská dráma. O skupine výnimočných ľudí, ktorí milovali jednu vec a boli v tom naozaj dobrí. O tom, ako pre to dokázali všetko obetovať, bez chvíľky pochybnosti. Mám už skoro 24 hodín po zhliadnutí, ale až teraz mi začína dochádzať, ako výborne natočený tento film je, ako výborne sú postavy v tomto príbehu vykreslené. Áno, máme tu trochu sklon k čiernobielosti (títo sú zlí a títo sú dobrí), ale je to v uveriteľnom rozmere a v príslušných medziach. Christian Bale tu hrá zasa úžasne, ako prakticky vo všetkom a Matt Damon sa znovu našiel. Rýchlosť bolo cítiť a pri niektorých záberoch som mal zimomriavky. Zároveň som bol až prekvapený, ako verne tu boli zobrazené skutočné udalosti, aspoň podľa mojich znalostí. Je možno trochu škoda, že sa málo viac času nevenovalo aj druhej strane. Lorenzo Bandini v kokpite Ferrari pôsobil skôr ako komiksový zloduch. Pritom to bol úspešný závodník, ktorého stihol v 1967 rovnaký osud ako Kena Milesa. Mangold sa začína dostávať do klubu režisérov, u ktorých sa nedá trafiť vedľa. Krásny, srdečný počin. Ďakujem. ()

Karlos8

Upřít se tomu jedna věc nedá. Akutní touha po něčem, co má čtyři kola a hodně silný motor. Závodění je tu totiž v hojné míře. Jedna dějová linka vyzdvihuje prostředí typického korporátu, kde si každý hřeje své teplé místečko na výsluní a rozhodně nepřemýšlí lidsky. Druhá zajímavější linka nabízí pohled pod ruce Milesovi, talentovanému závodníkovi, který si získal davy fanoušků a Shelbymu, jednomu z nejnadanějších konstruktů, jenž se vůbec narodil. Vše je vysoustružené do sebemenší preciznosti. Na druhou stranu zde není žádná jiná zápletka kromě soupeření se životem a smrtí. Rivalové v tomto ohledu jednoznačně vyčnívají a to už jen kvůli jednomu prostému faktu, kterým je soundtrack. ()

Fanda.Boukal

Na tenhle film sem čekal opravdu dlouho a musim říct že čekání se rozhodně vyplatilo. Geniální Bale kterému dělá společníka úžasný Damon (oba dva maji jasnou nominaci) jsou tu doplneni o krásný vizual a bezchybný soundtrack. Scény jako je 7000+ go like hell z hlavy už v životě nedostanu. Za mě jasný adept na oskara, ktery se přidá do mé osobní top 3 nejoblíbenějších filmů. Lepší to snad ani být nemohlo. ()

Bajo.

No to byla jízda ! Hned co se v první minutě ozve řev a burácení motoru tak jsem byl hned pohlcen do děje a vydechnul jsem až po skočení závěrečných titulků.Tady snad není co by se dalo vytknout ,herecké výkony, jsou prostě úchvatné nejlepší byl jednoznačně Bale(počítam i to kolik musel shodit kil) za Balem je teda ten Démon ,ale hodně se mi (ne)líbila i vedlejší role Joshe Lucase (Leo Beebe),který uroveň zmrdství a čurákovství vyzvedl na novej level. Zachycení doby a všechny vystavená auta vypadají jako skutečná, do toho se sem tam pustí nějaká americká vypalovačka no a závěrečný závod v roce 66 a konec filmu je asi to nejsilnější co jsem za tenhle rok viděl . Doufam že stejně jako Ford i tenhle filmy vyhraje nějaký ten pomyslní oskarový závod určitě na to má. 5* musím vidět znovu a znovu a znovu a znovu .(myslím že Rivalové mají nového rivala) ()

Kinofil

|| PG-13 || 20th Century Fox || Rozpočet: $97,6 mil. || USA: $117 376 605 - ČR: 29 277 202 Kč - Celkem: $225 260 458 || Ještě teď cítím benzín pod nosem. Neskutečně našlapaná automobilová pecka, která nenudí ani v jedné ze 152 minut. Pokud by měl někdo pocit, že ano, tak ho hned čekají scény z okruhu, autodílny nebo kanclu Forda II. Ono snad i ten původní český název "Na plný plyn" vystuhuje film mnohem lépe. Tady se jednuduše nebrzdí (kdo viděl, pochopí narážku) a vše se řeže v plné rychlosti. Zavěrečná 30 minutovka Le Mans je jeden velký koncert jako v Bohemians Rhapsody. Prostě ještě našlapanější, než zbytek s mnoha nečekanými zvraty (NEZJIŠŤUJTE SI VÝSLEDKY!!!). Kamera se drží hned za zadkem legendárního GT40 s hrající šedesátkovou hudbou. CGI jsem nikde nezahlédl. Bale a Damon jsou pro mě další Pitt a DiCaprio. Bratři "na přeshubu", kteří jediní se zvládnou respektovat. 3. hl. hercem je samotný Ford GT40 jako symbol amerického závodnického průmyslu 60. let. Každý další tu má holt menší prostor na plátně, který však využili všichni na 100%. Balova žena, jeho syn, Ford II, Fordův právník, Enzo Ferrari. To čím u mě Rivalové (2013) trpěli - málo aut - je tu vykompenzováno na 10 let dopředu. Nejvíc zamrzí, že nás podobný film od Foxe pod Disneym už nemusí čekat. Beru to jako rozloučení s grácií. 100%. ()

zdenzo

Jednoznačně překvapení roku (2019). Bale si jde pro oscara. Řemeslně natočené. Režisér Mangold dokonce naučil hrát i Bernthala :D ()

pollstro

Od obrovského úspěchu filmu Rush od Rona Howarda musel svět čekat dlouhých šest let na to, aby někdo dokázal přijít s dalším chlapáckým příběhem z oblasti motorsportu. Prvotní obavy z toho, že se bude jednat o jednostranný film ve prospěch Fordu hodně rychle vyprchaly a zmizely, ve skutečnosti Ford v Ferrari zobrazuje obě dvě automobilové značky ve značně špatném světle, zároveň nabízí vskutku jedinečný pohled na obě dvě válčící strany, jejichž rivalita byla takřka enormní a to je jeden z těch důvodů, proč patří 66. ročník závodu Le Mans dodnes za jeden z největších závodních okamžiků v dějinách motorsportu. V popředí celého tohoto souboje se nachází jedinečný příběh a vztah dvou závodních legend, jejichž bromance je pravděpodobně to nejlepší, co jsme tady za posledních několik let měli. Christian Bale je jako vždy naprosto vynikající, jeho opětované ponoření se do role a to jak po psychické, tak i po fyzické stránce, je něčím zcela neuvěřitelným a společně s Matt Damonem, v roli typického Američana, tvoří dohromady tak nádhernou dvojici plnou chytlavé chemie a jedinečnosti, a zároveň to působí tak nenuceně, až zcela přirozeně. Film nasáklý hromadou benzínu, spálených pneumatik a pořádnou náloží burácejících motorů a kdykoliv zazněl zvuk motoru, který se točil ve vysokých otáčkách, měl jsem doslova pocit, že ten zvuk mi projíždí celým tělem a naprosto mě pohlcuje. Závodní scény fenomenální, vtahující a doslova máte pocit, že jste součástí celého závodu. Čert vem, že některé situace a události byly pozměněny ve prospěch filmu, hlavní myšlenka celého filmu, tj. příběh a vztah dvou lidí, byla zachována a nedotčena, a každý zarytý fanoušek a znalec motorsportu, a nejen on, musí uznat, že tohle se Jamesu Mangoldu náramně povedlo, lze totiž nádherně vidět, že sám moc dobře ví, jak chce se samotným příběhem naložit a cílně si jde za tím bez naprostého zaváhání. Už film Rush to ukázal a Ford v Ferrari to jenom znovu potvrzuje, že motorsport v sobě ukrývá přenádherné příběhy. Oproti Rush mnohem stylovější a dynamičtější podívaná, jejíž příběh a především síla toho příběhu je několikanásobně větší. Nádherně natočené a odvyprávěné přátelství dvou lidí. Přirozené, čisté a především inspirující. "There's a point at 7,000 RPM where everything fades. The machine becomes weightless. It just disappears. All that's left, a body moving through space and time. 7,000 RPM, that's where you meet it. You feel it coming. It creeps up near you, and it asks you a question. The only question that really matters. Who are you?" ()

Mikecat

Geniálne!Perfektný príbeh, silné myšlienky, geniálny Ch.Bale aj Matt Damon. Páni z Hollyowoodu dokázali, že sa dá natočiť úžasný film aj bez holých pŕs a postelných scén. Toto sa im Fakt podarilo! Scény z pretekov a testovania šporťákov nemajú chybu a ten zvuk! Kino Stercentury. 7.1 zvuk. ()

Parabot

U tohoto filmu se stalo snad poprvé, že český název je relevantnější, než anglický originál. Antagonistu totiž rozhodně nereprezentuje italská automobilka, protože má na dvou a půlhodinové ploše minimum prostoru. Zatímco Damon s Balem okupují téměř každou scénu, italští jezdci jsou zcela anonymní a jejich soupeření je v kontextu celého filmu vlastně marginální. Le Mans 66 je hlavně o tom, jak velký, skutečný, dospělý svět šlape po snech jednotlivců. Často výstředních jednotlivců. Také se nedá opomenout srovnání se staršími Howardovými Rivaly. A ti ze něj vychází prostě lépe. Dle mého názoru jsou důvodem reálné události, na jejichž základě oba filmy staví. V the Rush nebylo třeba přílišného přibarvování, protože sezóna F1 v roce 1996 byla extrémně dramatická sama o sobě. V Le Mans bohužel Mangold neměl k dispozici až tak vyhrocené situace a pomáhá si umělými klišé berličkami. Na druhou stranu, na závodní scény se dívá skvěle. A Bale je excelentní. ()

GOGAN

Moc mě to bavilo, s postavami jsem fakt cítil a chápal jsem každé jejich pohnutky a činy. Fakt moc dobře zahrané a dobře odvyprávěné. Toto je ten druh filmu, kde si kažný najde něco co ho zaujmě, mě vlastně bavilo vše. Dnes, kdyby se mě někdo zeptal, zda nechci, jako spolujezdec do závodního auta, tak mu s díky odpovím NE. ()

Blazis34

Skvěle natočený film s hereckými esy. Prostředí závodního okruhu bylo výborně vyobrazené, všechny scény skvěle sestřihané a divák (především v kině) dostal velký filmový zážitek. Že je děj inspirován skutečnými událostmi mi ještě více přidalo na síle příběhu. Sledování mě moc bavilo a přemýšlím i o 5 hvězdách. Nakonec ale zůstanu u lepších čtyř - 85%. ()

Lucik80

Na tento film jsem šla jen jako doprovod, sama bych si ho nevybrala. Každopádně jsem byla rychle vtažená do děje a 2,5 hodiny uteklo minimálně o hodinu rychleji. No a pak mě film ještě donutil se historicky v této oblasti vzdělat, protože mě zajímalo, zda se to takto opravdu stalo nebo je to "jen" scénář. A hle stačilo drobné přikrášlení historických faktů a jaký je z toho příběh. 4* ()

a0001

Legendárne auto ktoré porazilo Ferrari a filmári mu nevenovali pozornosť, práve to auto je kľúčom k úspechu, Ken Miles by nevyhral na Mustangu. Celý film je orientovaný na dva preteky a jeho kulisu tvoria usa hero keci. Film má dokonca minimálny vzťah ku postavám, je priamočiary, bez opisu čohokoľvek, čiže z filmu sa človek nedozvedá skoro nič a to ani o postavách, ani o aute. Pri porovnaní s filmom Rivali je Le mans bez akýchkoľvek emócií, atmosféry a dejových informácii, príbeh sa navyše podáva ako sladká limonáda v ktorej sú amatérski Taliani porazení neuprosným hrdým Fordom. Film je veľmi subjektívny, prifarbený a neúplný blud. 60% ()

solisoli

Tento príbeh trochu poodkryl zákulisie predchádzajúc potom samotné preteky LMP 1 čo je hlavná kategória - 24 hodín Le Mans. Projekt bol venovaný Shelbymu a Milesovi, ale tak naivným a primitívnym postojom, že to až bolelo. Kamera slušná, svižný pomerne pútavý dej, ale neprirodzené hlavné postavy, až na Mat Damona, ktorý si zachoval štandard, poväčšine ostatní pripadali, ako pajáci na pranieri. Nuž darmo na Gabriela Clarke , Johna McKenna a hlavne Steva McQueena si títo tu, ani zďaleka nesiahli. ()

BadExHuman22

Naprosto skvělý filmový počin roku. Hned od začátku vás zarazí do sedačky a dupne na brzdu až na konci. Film jsem si naprosto užil. O této části historie jsem nic moc nevěděl, takže pro mě jedno překvapení za druhým. Bale i Damon jsou skvělý ve svých rolích. Ale Bale mě asi nepřestane nikdy udivovat svým hereckým výkonem. Prace s přízvukem, tělesnou přípravou atd. Naprosto úžasné. Mangold prostě umí točit filmy a vybírat si herce. Nemám co vytknout. Za mě 100%. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)