Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

HonzysKISS

Naprosto překrásně nablýskaná auta, kvalitní režie, dechberoucí zvuk, jenom ten konec byl už moc natáhlej. Jinak to nemělo chybu, ale nejlepší film o závodění to není. 9.5/10 ()

Jeza07

Upřímně se mi chtělo brečet. Tak skvělý film jsem dlouho neviděl. Matt Damon a Christian Bale zahráli úžasně svojí roli, krásně zrežírovaný a ta chemie mezi Kenem Milesem a Carrollem Shelbym. Já vám říkám, že tenhle film byl celovečerní zážitek. Sice mě mrzí, že Ken Miles zemřel takhle, ale je to taky jeden z důvodů proč se na tenhle film podívat a proto tomuhle nadupanýmu filmu dávám 5 hvězd. ()

Miller

Poprvé sice fakt fajn film, ale nepřišlo mi to nějak světoborné. Druhé zhlédnutí zvedá požitek minimálně o 5 %, hrozně příjemná podívaná, dokonalá filmařina, úžasná dobovost. A úchvatný Bale. ()

Disease

Na Jamese Mangolda je spolehnutí a na Christiana Balea jakbysmet. Matt Damon příjemně překvapil. Dvě a půl hodiny utekly "like hell". ()

mclenin

Kvalitný filmový kúsok, ktorý obsahuje všetko pre potešenie fanúšikov motoršportu / jazdenia / áut (dosaďte si akékoľvek synonymum) a zároveň pre diváka obľubujúceho zaujímave až inšpiratívne biografické udalosti - to všetko zasadené do dynamikou "skýtajúceho" zápolenia dvoch automobilových magnátov. To čo je dominantou filmu však zároveň predstavuje aj jeho najväčšiu slabinu - na diváka "neautíčkara" automobilové prostredie nemusí fungovať, pričom príbeh ako taký nie je podchytený natoľko intenzívne, aby fungoval absolútne aj samostatne. To je dôvod, prečo v tomto prípade nehodnotím plnou - chýbal mi tu väčší dôraz na súperenie Ford / Ferrari (snáď aj na úkor reálií) a hlbšia práca s emóciou (vrátane hudobnej zložky). Inak Matt Damon super a Christian Bale ešte o triedu vyššie. ()

Honzeek95

Fantastické! Po dlouhé době vyšel z hollywoodské dílny pořádný film bez novodobých agitací a americké tuposti. A byl u toho také můj nejoblíbenější herec Christian Bale, který jistě nezklamal, přičemž Matt Damon zdatně sekundoval. Od Mangolda obrovské překvapení. Film prakticky nemá hluché místo, dialogy jsou cítit starými dobrými časy, kdy byli lidé ještě normální a po válce si vážili maličkostí, jelikož znali křehkost života a pomíjivost vzácných okamžiků. Tento film přinesl také několik krásných poselství. To první vypráví souboji business vs. člověk, který vyhrává prvně jmenovaný. Druhé je o nezdolné vůli, sebeobětování. A ten třetí o pokoře a zvládnutí mužského ega. Vše zaneseno do reálného prostředí příběhu podle skutečných událostí. Nezbývá než poděkovat tvůrcům, natočit v dnešní době tak krásný, povahou tradiční film, je opravdu chvályhodné. ()

Marius_ss

Tak takýto silný koniec roka plný kvalitných filmov si nepamätám. Mangold sa u mňa týmto počinom zapísal veľkými písmenami (Logan bol skvelý, ale neohúril má). Le Mans 66 má všetko čo má mať veľkofilm - skvelú hudbu, úžasne momenty, ktoré si človek zapamätá, sympatických a skvelo hrajúcich hercov, inteligentný ( a pre tých čo nepoznajú predlohu aj nepredvídateľný) scenár a dĺžku, vďaka ktorej je možné vyrozprávať príbeh takýchto rozmerov na úrovni a detailne (čo je veľmi dôležité). A to má privádza ku geniálnej réžii spomínaného Mangolda, ktorý to celé nielen že ukočíroval, on to vyšperkoval takmer k dokonalosti. Navyše pocit pri pasážach kde sa pretekalo (či už Le Mans, alebo hoc aj skúšobne jazdy po letisku) bol v kine neskutočný. Zdá sa, že po dlhej dobe tu máme film, ktorý môžeme radiť k špičke hollywoodskej produkcie. Tým pádom nič iné ako plný počet dať nemôžem. Samozrejme to nie je 100%, ale tých 93 či koľko to teraz má, je myslím celkom zaslúžených. ()

Prochy38

Ano, nutí to po porovnat s Rivali. I když filmy jsou každý svoje a v podstatě krom závodů aut nemají nic společného... Ale jde o dva největší a nejlepší filmy ze světa moto sportu za poslední desítky let. Tím moje srovnání končí, nebylo... Bale+Damon, to byla záruka kvality ještě než zhasli v kině a přesvědčil jsem se o tom během pár minut. Vtipné, akční, prima hudba, hodně dobré záběry a fakt vymakané detaily. Naprosto mě to pohltilo. A těch 150minut bylo za chviličku pryč. Nadšení, obrovské. Jsem zvědavý na Ceny akademie. S Jokerem se myslím solidně dobijou... ()

angloumene

Už tady asi padly pojmy jako "oslava", "mužský", "návrat", "tradiční" a tak dál a tak podobně. Takže ano, Le Mans '66 je ze všeho nejvíc to co byste čekali.... přesně. Film o dvou mužích s vizí. Ta vize něco stojí, ale oni za ni dokáží bojovat, dokonce až... No podívejte se sami. Snímek je kvalitně odvedený, závěr hraje až příliš do diváckých strun. Rivalové to nejsou, vcelku kvalitně odvedená práce zase jo. ()

Darth Maul

Najmenej dokonalou súčiastkou tohto vyšperkovaného filmového stroja je jeho názov (vrátane rôznych variácií). Nejde v ňom totižto primárne ani o históriu automobilizmu, ani o Le Mans ´66, ani o súboj dvoch výrobcov najrýchlejších vozidiel. Všetky tieto prvky len utvárajú atmosféru veľkého chlapského príbehu priateľstva Shelbyho a Milesa. Bez zbytočných rečí... Silný film! ()

Ještěřák

Z - uznávám, značně evropského - pohledu nezní jméno Ken Miles vedle Jima Clarka, Jackieho Stewarta, Jochena Rindta... dvakrát zvonivě. A značně přehrávající Bale - místama exceleující v zajímavých & inteligentních filmech jako The Prestige, The Big Short, místama zoufale se brodící v hovnech průměrna v komerčních sračičkách jako The Dark Knight či právě Le Mans '66) ve mně zájem o tuto zajímavou postavu historie motorsportu zrovna dvakrát nepodnítil. První půlka filmu je trapná jak uhlíková stopa Grety Thunbergové, ale od důležitých závodů, kterým je zcela správně věnován koňský úsek filmového času, jde film rapidně nahoru, a konec je opravdu velmi pěkný (i když částečně stále trochu sračkovitý). A za tu neobádanou drzost s naprostým kenomilesocentrismem, kde jsou esa tehdejších tratí jako Denny Hulme či Bruce McLaren vykreslovány jako babky, či dědci táhnoucí 1x týdně v žigulovi na slevy do Kaulfandu, by film zasloužil ještě více nařezat, ale to je všeobecný problém veškeré americké produkce, i kvalitnější, než je toto (Rivalové), ba dokonce i produkce dokumentární (Senna). A to klišé zpodobnění Ferrariho týmu coby rozháraných italských hurvínků už mě taky leze krkem, bez toho by to kurva asi taky nešlo, neboco. ()

tarponko

Trochu ma mrzí že skutočné fakty museli byť trochu (viac) ohnuté, aby bol dej napínavejší a bolo zarobené aj na nejakú tú zápletku. To ale nič nemení na fakte že z filmárskeho hľadiska ide určite o zaujímavý film. Filmy so stopážou nad dve hodiny za mi zvyknú protiviť, no na tento som sa tešil už dlhšie. Nakoniec som ho pozrel behom víkendu hneď dvakrát. Skvelé filmové obsadenie a skvelá kamera dokáže vtiahnuť do deja tak, že čas je len nepodstatnou veličinou. Koniec koncov, dve sošky za strih a strih zvuku hovoria za všetko. ()

Patrik256

Rozpočet_ 97.6 milióna dolárov // Tržby_ 225.5 milióna dolárov // Tržby v ČR_ 29 277 202 Kč // Diváci v ČR_ 180 645 // Tržby v USA_ 117.6 milióna dolárov ()

.MJ.

Nejde se ubránit srovnání s brilantním snímkem Rivalové a v tomto ohledu je Le Mans 66 o kousek pozadu. Ani po dvou a půl hodinách mi žádný z protagonistů nepřirostl k srdci a ta emocionalita mi tady strašně chybí. Navíc naprosto nevyužitý potenciál Jona Bernthala, jehož role byla úplně zbytečná. Le Mans 66 byl fajn a určitě jeden z nejlepších ne-li nejlepší film poslední doby, ale něco tomu stejně chybělo. 88% ()

Foxhound#1

Pokud se vám líbí filmy z prostředí motorsportu jako byli Rivalové, je Ford vs. Ferrari jasná volba, byť je film v odlišném tempu i stylu, je víc o vyprávění příběhu. Ale nebojte, závodění je tam taky dost.. Sice mě naplno neuchvátila žádná z hvězd jako tomu bylo u Daniela Brühla, ale Bale i Damon se hodně snaží a spolu se super příběhem dostáváme 2,5 hodiny skvělého filmu, který oslavuje jediný americký úspěch na poli závodního motorsportu (ne, nascar není úspěch, to je jen zábava pro burany z jihu). ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)