Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

DanielP.

V prubehu a na konci filmu me napadla jedina vec... kdo sakra delal ty brzdy?! Vyborny film. Nemam co bych vytkl. Skvele natocene a zpracovane. Kloboucek! ()

pafka

Bale je skvely. Skutecne na jeho herectvi je postaven cely film, pochopitelne s velmi zrucnou kamerou, strihem a urcite rezii a scenarem. Skvela podivana, a kdo ma rad rychle auta a zavodni filmy, ten film nemuze minout. ()

Stumbleine

Sotva si dokážu u auta dolít olej, nebo vyměnit prasklou žárovku, přičemž u toho nesmírně trpím, a fanoušek motorsportu nejsem ani omylem, takže jsem byl značně skeptický, ale bylo to celkem chytlavé ()

Mamutol

Na to, že to je film z prostředí automobilových závodů, je tam hrozně málo hezkých ženských. Vlastně ani ta jedna, co se tam vyskytuje, moc krásy nepobrala. Jinak bych dal plnej počet. Ale zážitek je to parádní, to se musí nechat. ()

LindaVa

Po tomhle filmu jsem si i ve svý Fabii připadala cool! Krásný smutný příběh a bezchybné obsazení, rychlý auta a hromada kvalitního humoru k tomu, co víc si přát? Dost možná jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. ()

djbarrel

Celkem fajn fim. Samosebou to bylo trošku zdramatizované víc než muselo, ale ok. Herecké výkony byly dobré i atmosféra filmu. 80% ()

Pecan206

Skvělý film z historie vstupu vozů Ford do Le Mans, Ford chtěl prorazit a znamenat v automobilizmu něco více, do této doby pouze závodil v sérii Nascar. Velké rivalství mezi Ferrari a Fordem, nevydařená obchodní dohoda mezi nimi. Výborně zobrazené rozdílné charaktery postav, skvělí herci, úžasná atmosféra. Určitě doporučuji! ()

koza3

Asi se neubráním srovnání s Rivalové, což jsou jediné dva filmy za posledních pár let ze závodního světa, které jsem viděl. Podobnost tam je v těch autech, trošku období, ale jinak jsou to diametrálně odlišné snímky. Le Mans (nebo spíš Ford v Ferrari) mají úplně jinou nosnou myšlenku a děj. Je tady větší fokus na přátelství, vztahy otce a syna a v neposlední řadě způsobu fungování chudých a bohatých. Zatímco kluci z Fordu by rádi používali elektroniku a vzduchové tunely na měření aerodynamiky, kluci z garáže přilepí na káru fáborky a sledují, jak se ten vzduch kolem auta protáčí. Nepotřebujete deset lidí, aby Vám přinesli červenou složku :-) Líbil se mi vztah Shelbyho a Milese i jejich vyobrazení charakterů. Nejsou černobílé a do poslední chvíle nevíte, jak to dopadne. Obecně jsem se bavil, od pěti hvězd to dělí snad jen nějaká myšlenka pro příští generace, která tam moc není. V zásadě tam však být ani nemusí, protože se jedná o čirou zábavu, která ve mě probouzí chuť vytáhnout volant a zasmažit si nějakou závodní šílenost :-) ()

papuchalk

Dlouho tady nebyl vynikající závodní film, u kterýho se okouše pár nehtů, takže potěšilo mě to hodně. Nadruhou stranu mám jednu velkou výtku, nijak se neřešila konstrukce GT40 a na to já jsem se teda hodně těšil. Jak vznikalo, čím bylo jiný/nový/lepší než tehdejší vozy, a co z něj udělalo na 5 let takovou výherní mašinu a jak se na jejím vývoji podepsali naši hrdinové. Nula nula nic. Prostě auto najednou bylo hotový někde v anglii a přivezli ho letadlem. Poprvé ho diváci uvidí a už je prakticky hotové , má jen trochu delší trojku a zvedá se mu předek : / A pak teda vymysleli vyměňovací brzdy, ale to je málo, a vysvětlený to tam není vůbec. V tomto ohledu fakt slabota. Velice mě překvapil Bale. i když to je jeho stopadesátá role, dokáže zahrát úplně nového člověka, jakého jste u něj ještě neviděli. Dokáže jiným držením těla, jinými gesty, jinou mimikou vytvořit zcela originální postavu. Fakt jsem si ho užíval. Naopak Damon se mi začíná protivit. Hraje furt to samý. ()

jokino

Film je skvelý, Bale a Damon zvládli herectvo na výbornú, príbeh je komornejšie a povedal by som, jednoduchšie podaný s určitou nadľahčenosťou. Tvorcovia sa na tom evidentne vyšantili s radosťou a verím, že potešili nie len fanúšikov motorizmu. No mne k dokonalosti snímky niečo málo chýbalo.. Inak, výborný film. ()

jack_scott

Vynikající historicko-sportovně životopisný herecký koncert s vynikající režií. Opravdu se mi to líbilo, film by mohl být i delší, baví celou dobu. super. 96% ()

JohnCoffe

Asi to bude tím, že auto beru jako dopravní prostředek pro přemístění z bodu A do bodu B a nerad mu věnuju jakoukoliv péči navíc nad rámec té nejnutnější ale tento bezpochyby skvěle natočený a zahraný film od super dua Damon, Bale ve mně nezanechal takový zážitek, jaký by podle všeobecného ohlasu mohl. ()

AndrewNewman

A konečne tu máme tú pravú konkurenciu pre majstrovských Rivalov! Christian Bale a Matt Damon síce nie sú Rivali, no vojnu vedú s konkurenčným Ferrari či dokonca aj s ľuďmi z tímu, pre ktorých pracujú! Le Mans 66 nieje len film o pretekoch. Je to film o ľuďoch, o ich vášni k tomu, čo ich ženie vpred. O tom, čo sú ochotní riskovať, aby dosiahli svoj vytúžený cieľ. A presne takéto filmy sú najviac emotívne. Rovnako ako Rivali, tento film neurobil dieru ani do Oscarových nominácií a ani do tržieb, no v srdciach miliónov divákov vzbudil priam epický pocit z rýchlej jazdy autom a tak trochu dúfam, že v prvom rade o to tvorcom šlo. Po diváckej stránke tomuto kúsku nemám čo vytknúť. ()

Knightey

Povedená automobilévá honička spojená s historií. Na to, že je to dlouhé tak v celku se divák nenudí a baví. Takže za mě doporučuji. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)