Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

DonQ

Poměrně zklamání, ikdyž prvním zklamáním byla již opěvovaná kniha (poslouchal jsem jako mluvené slovo), takže do filmu jsem po této zkušenosti šel již také s mírným despektem. Myslím, že film nevyužil potenciál, který v některých momentech (především v minulosti Allana) využít mohl, byť jde beztak o látku ohromně prvoplánovou. Ve výsledku je film takový nijaký, ani vtipný, ani ironický a ani naplno nerozjíždí černou komedii. Pro mne zůstal viset někde na trase Malköping - Byringe, takže palec dolů. Srovnávat to s Forrestem Gumpem je téměř výsměch. Ani zdaleka se mu kvalitou nepřibližuje (a to rád nadržuji evropským filmům). ()

joora1

Hodně úsměvný film, který má za úkol hlavně pobavit. Daří se mu to znamenitě. Nutno říct, že víc než stařík samotný mě bavily celkové situace, které se udály, ale to nic nemění na tom, že stařík měl neobyčejnou životní pouť, která byla někdy přehnaná, ale o to víc zábavná. Líbí se mi dvě roviny vyprávění, které ukazují minulost a přítomnost a i okolní herci bez kterých by to nemělo ty správné grády. ()

misstake

Mírné zklamání. Po kvalitních referencích jsem čekal bombu, ale ze srovnání s obdobnými kusy jako Forrest Gump nebo Zelig vychází poraženě. Většina postav mi přišla mírně nesympatická a minimálně borka se slonem mohla být o pár tříd hezčí, viděl bych tam švédskou verzi Zooey Deschanel. ()

Barb.

Postava stoletého staříka v některých ohledech připomíná číšníka z Menzelova Obsluhoval jsem anglického krále – bezvýznamná osoba, kolem které se náhodou seběhli velké věci. Vtip a akce od začátku až do konce. Je to jeden z mála filmů, u kterého se sešla celá rodina, aniž by ti mladší odešli či starší usnuli. ()

MARTIN*I

Každý stár podle toho jak se cítí. A představa, že by vás stoletý stařík nedokázal přepít nebo dát pořádnou nakládačku je očividně jen vaše domněnka. O ničem se dvakrát moc nerozmýšlet a být k světu i k sobě upřímný je asi lék na štěstí a dlouhověkost :) ()

bari68

Černejšia road-movie komédia s jaderným a originálnym severským humorom. Nechcem spojlerovať a ani sa opakovať s inými užívateľmi,aj keď aspekt vykrádania Forresta Gumpa je tu celkom patrný ( nýmand s neveľkým IQ, ktorý všade bol a s veľkou mierou šťastia bol všade úspešný ). Toto mi však ale vôbec nevadilo, ja som sa bavil a som spokojný. Čo pri komédii stačí mierou vrchovatou.... ()

panWolf

No tedy,pro mne mírné zklamání.Po všech těch oslavných článcích,jsem u toho stačil usnout.zřejmě tomu budu muset dát ještě jednu šanci. ()

Hanys_

Nebylo to špatné, ale když si vybavím tu parádní knižní předlohu, tak je "nebylo to špatné" prostě trochu malo. Snad za pár let třeba americký remake dopadne lépe. 6/10 ()

Merkin

Skandální schopnost protivit se a zároveň být vzorem, uctívaným, obdivovaným...Ty nenáviděné chvíle, kdy pukají závistí kvůli tomu, kým opovrhují, koho podceňují, komu by nesvěřili ani šroubek bez matice a přitom jenom na něj spoléhají, na jeho slova, činy, gesta, jen jeho imitují, za ním jdou, aniž vědí proč, nebo právě protože jsou si zatraceně dobře vědomi, že bez něj by byli ztraceni...Nevím, jsem jen třiadvacetiletá dívka, která se posadila za klávesnici a rozplývá se :) ()

ZdenoLo

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je v podstate taký Švédsky Forrest Gump. Road movie plný čierneho humoru zo štipkou akcie. Minulosť prelínajúca prítomnosť ukazuje deduškov život plný sarkazmu a irónie. Aj po skončení filmu som sa nemohol prestať smiať z úvodnej scény a vety: "To bude zákusek ty hajzle jeden". Komédia ktorá určite nieje na jedno pozretie. Ktovie aké to bude v pôvodnom znení... ()

dopita

Leckdo film srovnává s Forrestem Gumpem, takže k tomu bych řek asi to, že na Foresta v žádným případě nemá. Jednak Forrest byl hlupák - prosťáček, zatímco stařík je hlupák - pitomec. Jinýmy slovy, dědek mi byl nesympatickej ať už jako stoletej, nebo jako mladík. No a všechny ty absurdní dějový zvraty mě sice občas vykouzlily na ksichtě úsměv, ale nic víc. ()

Junglista

Rozkaz zněl jasně - pustíme si pohodovou komedii, kterou jsme ještě neviděli... bezezbytku splněno :-) Gustaffson s neskutečně stoickym výrazem trousí takový perly, že se občas nedalo nesmát se velmi nahlas. Taková švédská verze Cimrmana. ()

rostlinka

Vzhledem k tomu, že jsem dříve četla knihu, než viděla film, tak musím dát jenom 3*, protože ve filmu bylo vynecháno dost podstatných částí příběhu a to mi trochu vadilo... ()

jakeer

Škandinávska drsná naturálnosť v kombinácii s miernym humorom mi sedí, ale tu som mal pocit, že niečo podobné som už videl. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík