James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

Wenca888

Když jsem viděl film poprvé, tak jsem si říkal, jo, to je dobrý film, ale něco mi tam nesedí. Ale po druhém shlédnutí musím říct, že je to opravdu propracovanej film. Herci v hlavní roli předvedli skvělý výkon, nemůžu souhlasit s názory, že Brad Pitt svou postavu přehrává. Kdo jste to ještě neviděli, tak jste udělali velkou chybu. ()

Marys

Nechytilo, skôr znudilo. Asi som mal väčšie očakávania po toľkých pozitívnych reakciách. Herecké výkony výborné, no inak som sa do toho moc nepohrúžil. ()

amokey

Na to, že to byl můj neoblíbený žánr sci-fi doopravdy chválím. Ale přiznávám, že se asi na to budu muset podívat ještě jednou, aby mi všechno docvaklo :) ()

D3VIL

90% - Gilliam do tohoto klenotu své tvorby začlenil spoustu prvků, jež na filmech zbožňuju. Zajímavé obrazové zpracování, práce s kamerou, velmi dobrá hudba, chytlavá zápletka a nezapomenutelný (jako vždy) výkon Brada Pitta - to vše dělá z Twelve Monkeys jeden z nejlepších filmu roku 95. ()

Mikeel

Sorry, ale tohle mě naprosto minulo. Samotný děj mě nijak nezaujal a jeho provedení taky ne... Takže pardon, mistře Gilliame! ()

dobso

Skvelý film, ktorý ale nie je pre menších divákov. Keď som mal približne 9 rokov, som videl tento film prvý krát a nedokázal som ho pochopiť. Dnes ho považujem za jeden z najlepších filmov vo svojom žánri. Brad Pitt zahral svoju postavu neskutočne a som veľmi prekvapený, že nedostal za film Oscara. ()

Morlok

Snímek s naprosto geniální myšlenkou vyhubení lidstva virem si získal můj velký obdiv a dlouho po shlédnutí mi hlodal v hlavě. Na tom se přičinila úžasně vytvořená atmosféra, neprimitivní zápletka a hlavně perfektní herecké výkony Bruce Willise a Brada Pitta. Bruce mám jako herce opravdu ráda, ale v téhle roli naprosto předčil veškeré své dosavadní výkony. A Brad Pitt - není co říct, snad jen že role bláznů a vyšinutých lidí mu sedí nejlépe. Jednou větou: Skvěle zpracovaný snímek s neobyčejným dějem a pointou, který rozhodně není ztrátou času. ()

Ollie235

Přiznám se, že mě tenhle film zklamal. Je zajímavý (a to jak příběhově, tak i vizuálně a herecky), ale nějak mě nechytl. První polovina byla spíše nudná, a i když jsem si s blížícím se koncem uvědomoval, že to byla jen součást skládanky, beru to jako minus. Ano, po úvodních 45 minutách se příběh solidně rozjíždí, ale zanechalo to ve mě akorát rozporuplný dojem, i když konec se povedl náramně. Je to klasika, je to kult, ale zkrátka není to můj kult. ()

Mikino00

Při dalším shlédnutí musím trochu hodnocení snížit, stále se jedná o velice originální, příběhově bohatou a hlavně velice inteligentní podívanou, kterou táhnou oba nepěkné světy mezi kterými Willis cestuje i velmi sympatický konec. Kromě příběhu vycházejícího z bravurního scénáře, zaujmou výkony herců, nejvíce pak Pittův dokonalý magor. K absolutní dokonalosti avšak filmu cosi chybí, i přes jeho atraktivnost jsem místy sledoval čas a podvědomě popoháněl čas. ()

Nethar

Willis i Pitt výborní, ale nějak se mi to pod kůži nedostalo. Až závěr začal být trochu jakože strhující a tak nějak překvapivý. Srovnání s Osudovým dotekem je vcelku na místě, podobný námět, každý má něco, já vítěze nemám. ()

Santino7

Vysoko nadčasová záležitosť, na ktorú jedno pozretie asi tak úplne nestačí - už teraz sa teším, keď si to celé zopakujem odznova a som plne presvedčený o tom, že v tom nájdem hneď niekoľko ďalších maličkostí, ktoré som doposiaľ nepostrehol. Terry Gilliam je nepochybne kvalitný režisér a tento film pravdepodobne patrí k tomu najlepšiemu, čo na svojom konte má (i keď jeho tvorbu nejak priamo nevyhľadávam, jeho filmov mám po pravde zatiaľ napozeraných dosť málo, možno to ešte niekedy v budúcnu napravím, uvidíme). Okrem neho však rozhodne treba vyzdvihnúť aj herecké výkony, ktoré boli taktiež skvelé. Najmä teda Brad Pitt, scény s ním som si tu vyslovene užíval, pretože, nech si vraví kto chce, čo chce, toto je podľa mňa skutočné herecké umenie v plnom zmysle slova... Som veľmi rád, že prvú tisícku hodnotených filmov uzatváram práve takýmto impozantným filmovým zážitkom, tak to má byť :-) 5/5 ()

Garch

Nejlepší Terry Gilliam s trochou d. Finchera. Bylo nutno vidět vícekrát, s několikaletým odstupem. P.S. Zajímavý je i vývoj vztahu doktorky k Jamesi C., který působí povětšinou jako vyšinutý sériový vrah z farmy na středozápadu. ()

Klajnik

Nadprůměrný film, který v divákovi zdařile šponuje zvědavost a napětí. Bohužel mi asi 30 minut před koncem došlo, jak to skončí, čímž byl výsledný dojem sražen. ()

laepus

Už si to moc nepamatuju, o čem to přesně bylo :) ale vím, že se mi to líbilo a vidím, že jsem tomu dal pět hvězd... tak to se na to budu muset podívat znovu :) ()

Renfield

Naštěstí se stále najdou výjimky, ale ve většině případů je díky zbytečným efektům atmosféra starých sci-fi nenapodobitelná, hold méně je někdy více. A právě tu pravou atmosféru, jakou nabízí také třeba Blade Runner má i 12 opic. Na první pohled zaujme propracovaný svět budoucnosti, skvělé kostýmy, hudba a samozřejmě kamera. Věčné ponuré počasí, sníh, ztráta domova a vlastně i života. Bezvýchodná situace lidí a snad především několika nedobrovolných dobrovolníků v podzemním vězení. Příběh je silný, taktéž dobře propracovaný a patřičně zamotaný... i když ne tolik, jak jsem očekával. Když se k tomu přidá kvalitní režie a výborný herec, tedy herci, máte nadčasové sci-fi, kterým 12 opic bezpochyby je. Svým způsobem je problém snad jen v tom herec/herci. Totiž Bruce Willis hraje klasicky velice dobře, ale ten Brad Pitt! Snad v životní, i když menší roli hraje dokonale, scény s ním se díky tomu stávají těmi nejlepšími, až je škoda, že je jeho role opravdu pouze menší, i když nesmírně důležitá. Ale výjimkou potvrzující pravidlo by mohla být například Vertigo scéna a její pokračování, kdy se film ocitne jakoby v jiné atmosféře, v atmosféře právě Vertiga... nakonec tu podobnost nelze nevidět. A samozřejmě finále na letišti, kdy dění a napětí graduje, vše je jasné a vše je vlastně vyřešeno, možná pouze zdánlivě. 80% ()

Emo-haunter

Konečně jsem shlédl i toto kultovní scifíčko a musím uznat, že se film povedl. Skvělé herecké výkona Brada Pitta i Madelaine Stowe, jen Willis mi přišel, že do toho nedal na 100% srdíčko. Pěkně napsaný komornější scénář, ve kterém doopravdy žádné šílené mindfucky nenajdete a finální pointa také nebyla kdovíjak velkolepá. I tak ale uděluji ještě čtyři hvězdičky, přece jen jako myšlenka určitě dobrá a některé dialogy Pitta v blázinci doopravdy nadčasové a aktuální i nyní v roce 2020. 78% ()

jilda

Asi nejlepší Sci-fi film, nádherně natočený a možná není tak daleko od skutečnosti.Co víme o biologických pokusech ve vojenských laboratořích, brrr. Vpodzemí bych žít nechtěl ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil